Historia pojazdu po numerze VIN


Ubezpieczenie AC stary samochód

Kupujesz używany samochód? Przed sfinalizowaniem transakcji upewnij się, że pojazd, którym jesteś zainteresowany, nie pochodzi z kradzieży. Historię każdego pojazdu możesz sprawdzić po numerze VIN. Krok po kroku pokazujemy, jak to zrobić.


Każdy samochód opuszczający fabrykę otrzymuje indywidualny, unikalny numer VIN. Na numer VIN składają się zarówno cyfry, jak i litery. Ponieważ wybija się go na różnych elementach pojazdu, jego sfałszowanie jest utrudnione. To bardzo dobra wiadomość dla osób poszukujących własnego auta – sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN pozwala zweryfikować prawdomówność sprzedawcy i przeszłość samochodu.

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu?

Osoba sprzedająca samochód nie zawsze jest jego pierwszym właścicielem. Jeżeli chcesz sprawdzić m.in.:

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki
 • czy samochód posiada aktualne badanie techniczne i ubezpieczenie OC,
 • do ilu właścicieli pojazd należał,
 • czy samochód nie został zgłoszony jako kradziony,
 • stan licznika samochodu z ostatniego badania,
 • przeznaczenie pojazdu (czy był on użytkowany np. jako taksówka)

koniecznie zajrzyj do historii pojazdu. Dzięki temu, że wszystkie te informacje znajdziesz w raporcie, będziesz mógł ograniczyć ryzyko związane z zakupem samochodu.

Wykryte rozbieżności między zapewnieniami sprzedawcy a informacjami udostępnianymi przez portal HistoriaPojazdu.gov.pl powinny dać Ci do myślenia. Również nieudostępnienie danych niezbędnych do sprawdzenia historii pojazdu po numerze VIN powinno wzbudzić Twoją czujność.

Gdzie możesz sprawdzić historię samochodu po numerze VIN?

Sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN jest możliwe na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl. Korzystając z podanej witryny, możesz zarówno sprawdzić historię dowolnego samochodu, jak i wygenerować raport. Wszystkie informacje zgromadzone w serwisie pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Usługa jest bezpłatna.

W internecie można znaleźć też sporo komercyjnych serwisów, które także pozwalają sprawdzić historię pojazdu właśnie po numerze VIN. Korzystanie z nich wiąże się jednak z opłatą. Część z działających serwisów pozwala dodatkowo sprawdzić pojazdy z zagranicy.

Jak sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN?

Jeżeli historię pojazdu po numerze VIN chcesz sprawdzić na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl, to wystarczy, że we właściwe pola wpiszesz:

 • numer rejestracyjny samochodu,
 • numer VIN auta,
 • datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Dzięki temu będziesz mógł zapoznać się z historią pojazdu, a także pobrać raport w formie PDF.

Wszystkie dane niezbędne do weryfikacji samochodu powinieneś otrzymać od sprzedawcy (znajdują się one w dowodzie rejestracyjnym).

Czy po numerze VIN mogę sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Jeżeli zamierzasz zakupić pojazd, który dotychczas był użytkowany za granicą, to dobrą wiadomością jest, że jego chronologiczną historię, informacje o szkodach oraz dane techniczne także możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu, korzystając z dedykowanych baz. Przykładowo:

 • duński rejestr działa pod adresem Selvbetjening.trafikstyrelsen.dk,
 • szwedzki rejestr znajdziesz pod adresem Fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/,
 • brytyjski rejestr jest dostępny pod adresem Check-mot.service.gov.uk.

Mimo że wiele pojazdów sprowadzonych z zagranicy można sprawdzić w bazach prowadzonych przez poszczególne kraje, to jednak wciąż istnieją wyjątki. Póki co w ten sposób nie można zweryfikować pojazdów z Niemiec czy Francji. Wymienione kraje aktualnie nie udostępniają użytkownikom indywidualnym baz analogicznych do HistoriaPojazdu.gov.pl.

Nie wszystkie bazy są też darmowe. Jeżeli zamierzasz zakupić pojazd od mieszkańca Stanów Zjednoczonych, zweryfikowanie historii pojazdu po numerze VIN będzie możliwe, ale wyłącznie w płatnej bazie.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments