Zielone tablice rejestracyjne – kto może z nich korzystać?

jazda testowa

Niektóre samochody poruszają się z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Zastanawiasz się, czy Ty również możesz otrzymać takie tablice? Dowiedz się, którzy właściciele samochodów mogą korzystać z zielonych tablic rejestracyjnych.

Samochody z zielonymi tablicami są widoczne na polskich drogach już od dłuższego czasu. Ten rodzaj tablic nie jest jednak dostępny dla każdego właściciela pojazdu. Co więcej, zielone tablice występują w dwóch wersjach. Ciekawi Cię, jakie samochody mogą jeździć na zielonych tablicach? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czym są zielone tablice rejestracyjne i jakie są ich rodzaje?

Zielone tablice rejestracyjne to jeden z typów tablic rejestracyjnych wydawanych przez urzędników w związku z rejestracją pojazdu. Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują:

 • zielone (profesjonalne) tablice dla pojazdów do jazd testowych – są wydawane od 11 lipca 2019 r.,
 • zielone tablice dla pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem – zostały one wprowadzone 1 stycznia 2020 r.

Uwaga! Zielone tablice rejestracyjne są przeznaczone tylko dla pojazdów w pełni elektrycznych (za wyjątkiem pojazdów do jazd testowych), czyli ładowanych z gniazdka lub posiadających ogniwa wodorowe. Ich wyróżnikiem jest zielone tło i czarne litery oraz cyfry. Dodatkowo, w samochodach elektrycznych stosuje się czerwoną obwódkę znaku legalizacyjnego, a w wodorowych żółtą.

Dla kogo jest profesjonalna rejestracja i zielone tablice?

Profesjonalna rejestracja to ułatwienie opracowane z myślą o producentach samochodów, dealerach motoryzacyjnych i instytutach badawczych. Przed 11 lipca 2019 r. każdy z wymienionych podmiotów musiał posiadane samochody rejestrować osobno. Było to uciążliwe – przykładowo proponujący klientom jazdy próbne sprzedawca samochodów musiał dokonać rejestracji wszystkich pojazdów. Aktualnie wystarczy, że złoży on wniosek o to, aby zostać podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji we właściwym urzędzie.

Profesjonalna rejestracja oznacza, że np. dealer samochodowy otrzyma zieloną tablicę oraz blankiet dowodu rejestracyjnego, którymi będzie posługiwał się niezależnie od pojazdu. Formalnie nie ma przy tym przeszkód, aby otrzymał więcej kompletów dokumentów i tablic.

Jak wyglądają zielone tablice?

Czym zielone tablice różnią się od standardowych? Ponieważ pełnią one taką samą rolę jak pozostałe tablice rejestracyjne, różnice dotyczą jedynie aspektów wizualnych. Jednocześnie zielone tablice dla pojazdów przeznaczonych do jazd testowych i zielone tablice dla pojazdów elektrycznych lub napędzanych wodorem nie są takie same. Tablice:

 • profesjonalne – mają zielone znaki na białym tle,
 • przeznaczone dla aut generujących mniej gazów cieplarnianych niż pojazdy spalinowe – to zielone tło, na którym znajdują się czarne znaki.

Ile kosztują zielone tablice?

Wprowadzenie zielonych tablic i profesjonalnej rejestracji było odpowiedzią na potrzeby producentów. Dzięki funkcjonującemu już rozwiązaniu oszczędzają oni zarówno czas, jak i pieniądze. Nie muszą już – jak miało to miejsce jeszcze do niedawna – rejestrować każdego samochodu oddzielnie i za każdym razem płacić.

Z kolei właściciele pojazdów elektrycznych lub z napędem wodorowym mogą w pełni skorzystać z przewidzianych dla nich udogodnień, o których więcej poniżej. Otrzymanie zielonych tablic wiąże się również z wydatkami. Ile trzeba zapłacić?

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Wydanie zielonych tablic rejestracyjnych – koszty

Zielone tablice dla samochodu przeznaczonego do jazd testowychZielone tablice dla samochodu elektrycznego, z napędem wodorowym
80 zł – za dwie tablice rejestracyjne

Dodatkowo:

Wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł

Wydanie blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł
80 zł lub 1000 zł za dwie tablice – gdy właściciel chce skorzystać z tablic indywidualnych

Dodatkowo m.in.:

pozwolenie czasowe – 13,50 zł

dowód rejestracyjny – 54 zł

W porównaniu do innych opłat ponoszonych dotychczas przez dealerów samochodowych czy instytuty badawcze, to stosunkowo niewielkie kwoty. Do tej listy trzeba jednak dodać jeszcze składkę tytułem ubezpieczenia OC. Zgodnie z obowiązującymi na terenie Polski przepisami każdy dopuszczony do ruchu drogowego pojazd musi być ubezpieczony.

Oblicz składkę OC/AC

Jakie formalności czekają na użytkowników zielonych tablic?

Każdy, kto zostanie uznany za podmiot uprawniony do profesjonalnej rejestracji, powinien pamiętać o kilku formalnościach. Po pierwsze obowiązuje go prowadzenie wykazu jazd testowych. Po drugie kierowca będzie musiał wozić ze sobą dowód rejestracyjny – jego okazania będą wymagać organy kontroli ruchu drogowego.

Od strony formalnej istotne jest, że decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok, a profesjonalny dowód rejestracyjny krócej – 30 dni (w przypadku jednostek badawczych ma dłuższą ważność – 6 miesięcy). Po upływie tego okresu podmiot będzie musiał rozliczyć się z otrzymanych zielonych tablic, dowodów rejestracyjnych i blankietów dowodów rejestracyjnych.

Czy zielone tablice obowiązują tylko w Polsce?

Jeżeli chodzi o funkcjonowanie zielonych tablic, Polska nie jest pionierem. Ułatwienia dla sprzedawców samochodów i firm testujących nowe pojazdy w tej postaci obowiązują już w wielu europejskich państwach. Przykładami mogą być Niemcy i Belgia.

Skąd wziął się pomysł na wprowadzenie zielonych tablic? Jest on elementem polityki wspierania branży motoryzacyjnej, m.in. w konstruowaniu pojazdów z alternatywnymi napędami. Współcześnie również na terenie Polski przeprowadzane są testy pojazdów autonomicznych. Można zatem przyjąć, że zielone tablice to również rodzaj ostrzeżenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Z jakich udogodnień mogą skorzystać właściciele aut z zielonymi tablicami?

Zielone tablice rejestracyjne dla pojazdów elektrycznych i z napędem wodorowym zostały wprowadzone na podstawie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Posiadasz taki samochód? Możesz zatem:

 • poruszać się po strefach czystego transportu – przykładowo w Krakowie trwają konsultacje dotyczące jej utworzenia (ma ona obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.),
 • korzystać z buspasów,
 • nie płacić za postój w strefach płatnego parkowania – przykładowo we Wrocławiu wydawane są specjalne nalepki.

Dodatkowe udogodnienia dla właścicieli pojazdów elektrycznych i z napędem hybrydowym nie są przypadkiem – mają one zachęcić do zakupu właśnie takich samochodów. Trzeba pamiętać, że wiele polskich miast walczy ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Zielone tablice rejestracyjne są wydawane dla pojazdów do jazd testowych oraz pojazdów elektrycznych i z napędem wodorowym.
 • Tablice określane mianem zielonych różnią się wizualnie. Dzięki temu kierowca wie, czy jedzie przed nim testowany pojazd.
 • Wydanie zielonych tablic rejestracyjnych wiąże się z kosztami. Wydatek nie jest jednak wyższy niż w przypadku tablic standardowych.
 • Wydawanie zielonych tablic rejestracyjnych nie jest charakterystyczne wyłącznie dla Polski – to rozwiązanie funkcjonuje w wielu europejskich krajach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy właściciele samochodów elektrycznych muszą zmienić tablice na zielone?

  Nie jest to konieczność. Jeżeli jesteś właścicielem samochodu elektrycznego, który został zarejestrowany przez 2020 r., to możesz korzystać ze standardowych tablic rejestracyjnych. Masz jednak możliwość ich wymiany, a decyzja należy do Ciebie.

 2. Czy liczba samochodów z napędem elektrycznym w Polsce rośnie?

  Z wielu raportów wynika, że tak. Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) na koniec lipca 2022 r. takich pojazdów zarejestrowanych było 52 881.

 3. Czy z udogodnień mogą korzystać również właściciele aut hybrydowych?

  Nie. Wynika to wprost z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Pojazdy hybrydowe są wyposażone w bak na paliwo i dlatego są traktowane analogicznie jak pojazdy z napędem spalinowym. W rezultacie ich właściciele muszą m.in. płacić za postój w płatnych strefach.

 4. Co grozi za nieprawidłową rejestrację hybrydy?

  Samochody hybrydowe nie powinny zostać zarejestrowane jako elektryczne. Złożenie wniosku z fałszywymi informacjami oznacza odpowiedzialność karną. Przepisy kodeksu wykroczeń przewidują również grzywnę do 3000 zł albo karę nagany.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments