Zielone tablice rejestracyjne – kto może z nich korzystać?


jazda testowa

Słyszałeś o zielonych tablicach rejestracyjnych, ale nie do końca orientujesz się, od kiedy i kto może z nich korzystać? Dowiedz się więcej, zanim spotkasz na drodze samochód właśnie z taką tablicą rejestracyjną!

Samochody z zielonymi tablicami jeżdżą już po polskich drogach.Wkrótce dołączą do nich pojazdy z nieco innymi tablicami, ale również zielonymi. Wszystko za sprawą zmian w przepisach. Dziś z ułatwień mogą skorzystać m.in. dealerzy samochodowi. Wkrótce zielone tablice będą wydawane również właścicielom pojazdów z ekonapędem.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czym są zielone tablice i profesjonalna rejestracja?

Zielone tablice i profesjonalna rejestracja pojazdów zostały wprowadzone nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Profesjonalna rejestracja to – jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji – „nazwa nowego sposobu nadawania pojazdom uprawnień do poruszania się po drogach”. Od strony formalnej to nic innego jak forma czasowej rejestracji pojazdów. Wprowadzenie profesjonalnej rejestracji było możliwe dzięki rozbudowie bazy CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Z profesjonalną rejestracją nierozerwalnie łączą się zielone tablice (określane również mianem „profesjonalnych”). Są one montowane na pojazdach, które zostały zarejestrowane na podstawie nowych przepisów.

Dla kogo jest profesjonalna rejestracja i zielone tablice?

Profesjonalna rejestracja to ułatwienie opracowane z myślą o producentach samochodów, dealerach motoryzacyjnych i instytutach badawczych. Przed 11 lipca 2019 r. każdy z wymienionych podmiotów musiał posiadane samochody rejestrować osobno. Było to uciążliwe – przykładowo proponujący klientom jazdy próbne sprzedawca samochodów musiał dokonać rejestracji wszystkich pojazdów. Aktualnie wystarczy, że złoży on wniosek o to, aby zostać podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji we właściwym urzędzie.

Profesjonalna rejestracja oznacza, że np. dealer samochodowy otrzyma zieloną tablicę oraz blankiet dowodu rejestracyjnego, którymi będzie posługiwał się niezależnie od pojazdu. Formalnie nie ma przy tym przeszkód, aby otrzymał więcej kompletów dokumentów i tablic.

Jak wyglądają zielone tablice?

Od 11 lipca 2019 r. podmioty produkujące samochody, dystrybuujące je i prowadzące nad nimi badania korzystają z zielonych tablic. Czym różnią się one od standardowych? Na białym tle znajdują się cyfry i litery w kolorze zielonym. Dodatkowym wyróżnikiem jest litera „P”, która znajduje się między wyróżnikiem powiatu a numerem.

Warto przy tym wspomnieć, że od 1 stycznia 2020 r. pojawią się także inne, odmiennie wyglądające zielone tablice. Będą z nich korzystać właściciele samochodów z napędem elektrycznym i wodorowym. Dla odmiany te tablice rejestracyjne będą miały zielone tło (nawiązanie do przyjaznego środowisku napędu), na którym będą znajdować się czarne cyfry i litery. Zostaną one wprowadzone na podstawie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Wszystko po to, aby właściciele tych samochodów mogli w pełni korzystać z przewidzianych dla nich udogodnień – poruszania się po strefach czystego transportu i buspasach.

Ile kosztują zielone tablice i profesjonalna rejestracja?

Wprowadzenie zielonych tablic i profesjonalnej rejestracji to odpowiedź na potrzeby producentów. Dzięki funkcjonującemu już rozwiązaniu oszczędzają oni zarówno czas, jak i pieniądze. Nie muszą już – jak miało to miejsce jeszcze do niedawna – rejestrować każdego samochodu oddzielnie i za każdym razem płacić.

Ile kosztuje wydanie zielonych tablic rejestracyjnych? Za komplet tablic samochodowych trzeba zapłacić 80 zł. Tańsze są zielone tablice motocyklowe i motorowerowe – odpowiednio 40 i 30 zł. Do tego dochodzą opłaty za:

  • wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł,
  • blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł,
  • wydanie znaku legalizacyjnego na tablice – 12,50 zł.

W porównaniu do opłat ponoszonych dotychczas przez dealerów samochodowych czy instytuty badawcze, to stosunkowo niewielkie kwoty. Do tej listy trzeba jednak dodać jeszcze składkę tytułem ubezpieczenia OC. Zgodnie z obowiązującymi na terenie Polski przepisami każdy dopuszczony do ruchu drogowego pojazd musi być ubezpieczony.

Jakie formalności czekają na użytkowników zielonych tablic?

Każdy, kto zostanie uznany za podmiot uprawniony do profesjonalnej rejestracji, powinien pamiętać o kilku formalnościach. Po pierwsze obowiązuje go prowadzenie wykazu jazd testowych. Po drugie kierowca będzie musiał wozić ze sobą dowód rejestracyjny – jego okazania będą wymagać organy kontroli ruchu drogowego.

Od strony formalnej istotne jest, że decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok, a profesjonalny dowód rejestracyjny krócej – 30 dni (w przypadku jednostek badawczych ma dłuższą ważność – 6 miesięcy). Po upływie tego okresu podmiot będzie musiał rozliczyć się z otrzymanych zielonych tablic, dowodów rejestracyjnych i blankietów dowodów rejestracyjnych.

Zielone tablice nie tylko w Polsce

Jeżeli chodzi o funkcjonowanie zielonych tablic, Polska nie jest pionierem. Ułatwienia dla sprzedawców samochodów i firm testujących nowe pojazdy w tej postaci obowiązują już w wielu europejskich państwach. Przykładami mogą być Niemcy i Belgia.

Skąd wziął się pomysł na wprowadzenie zielonych tablic? Jest on elementem polityki wspierania branży motoryzacyjnej, m.in. w konstruowaniu pojazdów z alternatywnymi napędami. Współcześnie również na terenie Polski przeprowadzane są testy pojazdów autonomicznych. Można zatem przyjąć, że zielone tablice to również rodzaj ostrzeżenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments