Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

sprzedaż auta

Zamierzasz kupić używany samochód? Sprzedawca z pewnością udostępni Ci dokumentację serwisową pojazdu, ale zapoznanie się z nią to nie wszystko. Historię pojazdu możesz też sprawdzić bez wychodzenia z domu. Dowiedz się, jak to zrobić.

Osoby kupujące pojazdy używane coraz częściej są świadome czyhających na nie pułapek i wykazują się ostrożnością. Przykładowo, na oglądanie pojazdu przyjeżdżają z zaufanym mechanikiem samochodowym lub proszą o udostępnienie pojazdu, aby podjechać do wybranego warsztatu. Opinia fachowca pomaga im w podjęciu decyzji.

Rosnąca świadomość kupujących powoduje, że nieuczciwi sprzedawcy wkładają coraz więcej wysiłku w to, aby zatuszować mankamenty pojazdu. Sfałszowana dokumentacja serwisowa to jeden ze sposobów, aby uwiarygodnić m.in. przekręcony licznik.

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu?

Jeżeli chcesz kupisz używany samochód, wykaż się ostrożnością. Nie polegaj jedynie na przedstawionej przez sprzedawcę dokumentacji – sprawdź jej wiarygodność, korzystając z bezpłatnej bazy „Historia pojazdu”, która została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i jest dostępna pod adresem www.historiapojazdu.gov.pl.

Co musisz zrobić krok po kroku?

  • Wejdź na stronę usługi Historia Pojazdu.
  • Podaj numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji samochodu, który zamierzasz sprawdzić.
  • Kliknij “Sprawdź pojazd”.
  • Informacje, które się wyświetlą możesz pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Sprawdzając historię pojazdu który zamierzasz zakupić, możesz zaoszczędzić przede wszystkim pieniądze. Dodatkowo upewnisz się, że właściciel pojazdu nie zgłosił jego kradzieży. Tym samym oszczędzisz sobie także nerwów i wyjaśniania sprawy w urzędach.

Inne powody, dla których warto sprawdzić historię pojazdu, to:

  • możliwość uniknięcia zakupu samochodu bez OC – dowiesz się, czy musisz kupić ubezpieczenie tuż po nabyciu auta,

Uwaga! Pamiętaj, że samochód, który nie posiada ważnego OC trzeba ubezpieczyć najpóźniej w dniu przejścia na Ciebie prawa własności (podpisania umowy zakupu/sprzedaży). Polisę kupisz szybko i tanio, korzystając m.in z naszego kalkulatora OC

Oblicz składkę OC/AC

  • upewnienie się co do tego, że samochód posiada aktualne badanie techniczne – unikniesz dodatkowych kosztów,
  • brak konieczności wchodzenia w spór ze sprzedającym – jeżeli sprzedawca nie jest skory do porozumienia, to spór może być kosztowny i czasochłonny

Historia pojazdu – co warto wiedzieć o tej bazie?

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi specjalny rejestr – Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dane zgromadzone w tej bazie są przekazywane przez różne podmioty. Jeszcze do niedawna jej zasoby były dostępne wyłącznie dla urzędów (np. korzystali z niej komornicy sądowi podczas ustalania majątku dłużnika). Aktualnie wgląd do zgromadzonych danych ma każdy.

Do bazy CEPiK informacje są przekazywane od 2004 r. Od 2014 r. w rejestrze umieszcza się też stan licznika. Stan licznika jest spisywany przy każdym badaniu technicznym.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Kierowcy są coraz bardziej świadomi narzędzi, z jakich mogą skorzystać, aby uniknąć problematycznego zakupu. Jak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji, tylko w lipcu 2020 r. do bazy wpłynęło 27,1 mln zapytań.

Czy można sprawdzić historię pojazdu tylko po numerze rejestracyjnym?

Każdy pojazd ma kilka unikalnych numerów, w tym numer rejestracyjny. To właśnie tę informację najłatwiej pozyskać – często nie wymaga to kontaktu z właścicielem auta wystawionego na sprzedaż. Czy możliwe jest sprawdzenie historii pojazdu jedynie po numerze rejestracyjnym?

Poznanie historii pojazdu z wykorzystaniem jedynie numeru rejestracyjnego nie jest możliwe – potrzebne są dodatkowe dane. Dotyczy to zarówno bezpłatnej usługi Historia Pojazdu, jak i baz komercyjnych. W praktyce oznacza to konieczność skontaktowania się ze sprzedawcą przed sprawdzeniem pojazdu.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Korzystanie z utworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji bazy jest bardzo wygodne i intuicyjne. Aby otrzymać raport, nie musisz zakładać konta, wystarczy, że podasz numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji pojazdu, numer VIN.

Wymienione wyżej dane znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym i możesz je uzyskać od sprzedawcy. Po ich wprowadzeniu, będziesz mógł zapoznać się z raportem, pobrać go i wydrukować.

Czego się dowiesz, korzystając z bazy Historia pojazdu?

„Historia pojazdu” to baza, która ma pomóc w zweryfikowaniu oferty sprzedawców wszystkim osobom kupującym używane pojazdy zarejestrowane w Polsce. Tuż po wpisaniu wyżej wymienionych danych, otrzymasz dostęp do najważniejszych informacji:

  • roku produkcji pojazdu,
  • czy samochód posiada aktualną polisę,
  • czy pojazd ma aktualne badanie techniczne,
  • ostatni zarejestrowany stan licznika,
  • status rejestracji,
  • czy pojazd został oznaczony jako kradziony.

Możesz też pobrać i wydrukować raport. Dla czytelności, informacje w raporcie zostały umieszczone w trzech sekcjach:

  • pierwsza to dane techniczne. Z tej części dowiesz się m.in. jaka jest moc i pojemność silnika oraz poznasz średnie zużycie paliwa na 100 km;
  • w drugiej znajdują się daty wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu;
  • trzecia to oś czasu. Z osi czasu dowiesz się: kiedy miała miejsce pierwsza rejestracja samochodu w Polsce, do ilu osób pojazd należał i czy były to osoby fizyczne, czy też firmy lub organizacje oraz poznasz historię badań technicznych.

W przypadku samochodów pochodzących z zagranicy, dodatkowo pojawia się sekcja „Dane zagraniczne”. Informacje zamieszczone w tej części raportu pochodzą z zewnętrznych systemów prowadzonych przez inne kraje. Poniżej przykładowy raport – informacje AutoDNA.

Historia pojazdu raport

Zapoznanie się z danymi zgromadzonymi w bazie CEPiK to sposób, aby zweryfikować informacje przekazane przez sprzedawcę. Jeżeli chcesz mieć pewność, że dokumentacja serwisowa pojazdu nie została sfałszowana, skorzystaj z rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Dane z usługi Historia Pojazdu – jedyne kryterium przy zakupie auta?

Usługa Historia Pojazdu pozwala potwierdzić informacje przekazane przez sprzedającego. Z pewnością jednak nie powinno to być jedyne kryterium przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu.

Jeżeli nie chcesz żałować wyboru, pamiętaj też o innych sposobach sprawdzenia pojazdu:

  • jazda próbna – pozwala sprawdzić zarówno działanie poszczególnych komponentów samochodu (skrzynia biegów, hamulce, silnik), jak i komfort jazdy,
  • wizyta w zaufanym warsztacie samochodowym – wiele warsztatów oferuje usługę skierowaną do osób kupujących auto, która polega na sprawdzeniu jego stanu technicznego.

Podsumowanie

  • Aktualnie sprawdzenie historii pojazdu jedynie po numerze rejestracyjnym nie jest możliwe – potrzebne są też dodatkowe dane.
  • Aby sprawdzić auto za pomocą usługi Historia Pojazdu, potrzebne są: numer rejestracyjny, numer VIN i data pierwszej rejestracji.
  • Usługa Historia Pojazdu jest bezpłatna. Za jej pomocą można sprawdzić auta zarejestrowane w Polsce i za granicą.
  • Informacje z usługi Historia Pojazdu są pomocne przy podejmowaniu decyzji o zakupie auta, ale nie warto rezygnować z jazdy próbnej czy wizyty u mechanika.
  • Z usługi Historia Pojazdu można dowiedzieć się, czy: pojazd jest ubezpieczony, ma aktualne badanie techniczne, został oznaczony jako kradziony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy usługa Historia Pojazdu pozwala sprawdzić pojazd sprowadzony z zagranicy?

    Usługa Historia Pojazdu jest wyposażona w zakładkę „Dane zagraniczne”, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko sprawdzić używane pojazdy sprowadzone z zagranicy, m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Szwajcarii, Danii, Czech i Norwegii. Dane prezentowane w tej sekcji pochodzą z systemów zewnętrznych – AutoDNA i CARFAX.

  2. Kiedy potrzebny jest profil zaufany, aby skorzystać z usługi Historia Pojazdu?

    Chcesz sprawdzić pojazd, którego nie ma w bazie CEP (auto zarejestrowane za granicą)? Możesz to zrobić, ale potrzebny będzie do tego profil zaufany. Założysz go bez ponoszenia kosztów – więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej pz.gov.pl. Korzystając z profilu zaufanego, możesz wyszukać do 20 zagranicznych pojazdów w ciągu godziny.

  3. Dlaczego sprzedawca używanego samochodu nie posiada raportu Historia Pojazdu?

    Mimo że usługa Historia Pojazdu nie jest już nowością, to wciąż nie każdy kierowca jest świadomy jej funkcjonowania. Może się zdarzyć, że właściciel pojazdu zapytany o raport z tej usługi nie będzie wiedział, co to takiego. Zamiast podejrzewać sprzedawcę o nieuczciwość, poproś o dane i we własnym zakresie sprawdź auto.

  4. Ile kosztuje wygenerowanie raportu w usłudze Historia Pojazdu?

    Bazy pozwalające na sprawdzenie przeszłości pojazdu dzielą się na bezpłatne i płatne. Historia Pojazdu należy do grona tych pierwszych. Zarówno sprawdzenie pojazdu, jak i wygenerowanie raportu jest bezpłatne – nie wiąże się dla użytkownika z żadnymi kosztami.

  5. Czy warto skorzystać z usługi Historia Pojazdu?

    Z całą pewnością, bo jak pokazują wyniki licznych raportów, wielu nabywców spotyka się choćby z cofniętym wskazaniem licznika. To nie wszystko – zdarza się, że kierowcy z Polski sprowadzają pojazd, który za granicą jest zgłoszony jako skradziony. To tylko kilka problemów, których można uniknąć, korzystając z usługi Historia Pojazdu.

Michalina Miotk
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieczysław
4 lat temu

Strona wprowadza w błąd czytelnika, gdyż nie można po nr rejestracyjnym poznać historii pojazdu. Należy posiadać również VIN i datę pierwszej rejestracji tego pojazdu. To zupełnie inne dane, które należy znać również chcą uzyskać informację o historii pojazdu. Czyli nie wprowadzać innych w błąd tylko po to by ktoś kilknął na ich stronę.

Admin
3 lat temu
Reply to  Mieczysław

Dzień dobry, o tym, że nie można sprawdzić historii samochodu po numerze rejestracyjnym, informujemy już w pierwszym punkcie artykułu („Aktualnie sprawdzenie historii pojazdu jedynie po numerze rejestracyjnym nie jest możliwe – potrzebne są też dodatkowe dane”).