Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym


sprzedaż auta

Zamierzasz kupić używany samochód? Sprzedawca z pewnością udostępni Ci dokumentację serwisową pojazdu, ale zapoznanie się z nią to nie wszystko. Historię pojazdu możesz też sprawdzić bez wychodzenia z domu. Dowiedz się, jak to zrobić.

Osoby kupujące pojazdy używane coraz częściej są świadome czyhających na nie pułapek i wykazują się ostrożnością. Przykładowo, na oglądanie pojazdu przyjeżdżają z zaufanym mechanikiem samochodowym lub proszą o udostępnienie pojazdu, aby podjechać do wybranego warsztatu. Opinia fachowca pomaga im w podjęciu decyzji.

Rosnąca świadomość kupujących powoduje, że nieuczciwi sprzedawcy wkładają coraz więcej wysiłku w to, aby zatuszować mankamenty pojazdu. Sfałszowana dokumentacja serwisowa to jeden ze sposobów, aby uwiarygodnić m.in. przekręcony licznik.

 

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu?

Jeżeli chcesz kupisz używany samochód, wykaż się ostrożnością. Nie polegaj jedynie na przedstawionej przez sprzedawcę dokumentacji – sprawdź jej wiarygodność, korzystając z bezpłatnej bazy „Historia pojazdu”, która została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i jest dostępna pod adresem www.historiapojazdu.gov.pl.

Sprawdzając historię pojazdu który zamierzasz zakupić, możesz zaoszczędzić przede wszystkim pieniądze. Dodatkowo upewnisz się, że właściciel pojazdu nie zgłosił jego kradzieży. Tym samym oszczędzisz sobie także nerwów i wyjaśniania sprawy w urzędach.

 

Historia pojazdu – co warto wiedzieć o tej bazie?

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi specjalny rejestr – Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dane zgromadzone w tej bazie są przekazywane przez różne podmioty. Jeszcze do niedawna jej zasoby były dostępne wyłącznie dla urzędów (np. korzystali z niej komornicy sądowi podczas ustalania majątku dłużnika). Aktualnie wgląd do zgromadzonych danych ma każdy.

Do bazy CEPiK informacje są przekazywane od 2004 r. Od 2014 r. w rejestrze umieszcza się też stan licznika. Stan licznika jest spisywany przy każdym badaniu technicznym.

 

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Korzystanie z utworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji bazy jest bardzo wygodne i intuicyjne. Aby otrzymać raport, nie musisz zakładać konta, wystarczy, że podasz:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • datę pierwszej rejestracji pojazdu,
 • numer VIN.

Wymienione wyżej dane znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym i możesz je uzyskać od sprzedawcy. Po ich wprowadzeniu, będziesz mógł zapoznać się z raportem, pobrać go i wydrukować.

 

Czego się dowiesz, korzystając z bazy Historia pojazdu?

„Historia pojazdu” to baza, która ma pomóc w zweryfikowaniu oferty sprzedawców wszystkim osobom kupującym używane pojazdy zarejestrowane w Polsce. Tuż po wpisaniu wyżej wymienionych danych, otrzymasz dostęp do najważniejszych informacji:

 • roku produkcji pojazdu,
 • czy samochód posiada aktualną polisę,
 • czy pojazd ma aktualne badanie techniczne,
 • ostatni zarejestrowany stan licznika,
 • status rejestracji,
 • czy pojazd został oznaczony jako kradziony.

Możesz też pobrać i wydrukować raport. Dla czytelności, informacje w raporcie zostały umieszczone w trzech sekcjach:

 • pierwsza to dane techniczne. Z tej części dowiesz się m.in. jaka jest moc i pojemność silnika oraz poznasz średnie zużycie paliwa na 100 km;
 • w drugiej znajdują się daty wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu;
 • trzecia to oś czasu. Z osi czasu dowiesz się: kiedy miała miejsce pierwsza rejestracja samochodu w Polsce, do ilu osób pojazd należał i czy były to osoby fizyczne, czy też firmy lub organizacje oraz poznasz historię badań technicznych.

W przypadku samochodów pochodzących z zagranicy, dodatkowo pojawia się sekcja „Dane zagraniczne”. Informacje zamieszczone w tej części raportu pochodzą z zewnętrznych systemów prowadzonych przez inne kraje.

Zapoznanie się z danymi zgromadzonymi w bazie CEPiK to sposób, aby zweryfikować informacje przekazane przez sprzedawcę. Jeżeli chcesz mieć pewność, że dokumentacja serwisowa pojazdu nie została sfałszowana, skorzystaj z rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Stefania Stuglik
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieczysław
2 lat temu

Strona wprowadza w błąd czytelnika, gdyż nie można po nr rejestracyjnym poznać historii pojazdu. Należy posiadać również VIN i datę pierwszej rejestracji tego pojazdu. To zupełnie inne dane, które należy znać również chcą uzyskać informację o historii pojazdu. Czyli nie wprowadzać innych w błąd tylko po to by ktoś kilknął na ich stronę.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x