Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w 2024 roku?

Zadowolna kobieta po zakupie samochodu

Jeśli marzysz o byciu kierowcą, musisz nie tylko poświęcić swój czas, ale też pieniądze. Uzyskanie uprawnień do jazdy samochodem wymaga przejścia kursu przygotowawczego do egzaminu i zaliczenia testu, a następnie zdania egzaminu praktycznego. Podpowiadamy, jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B i ile kosztuje w 2024 r.

Prawo jazdy to komfort i niezależność, ale zanim sam wsiądziesz za kierownicę, musisz przygotować się na spory wydatek. Na części formalności możesz zaoszczędzić, ale z niektórych cen nie jesteś w stanie urwać nawet złotówki.

Prawo jazdy kat. B w Polsce – jakie są wymagania?

Samodzielnie na prawo jazdy może zapisać się osoba, która ukończyła 18 lat. Kurs prawa jazdy kategorii B można rozpocząć również po ukończeniu 17 lat i 9 miesięcy, ale wówczas należy posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Trzeba również pamiętać, że osoba niepełnoletnia, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzyma najwcześniej w dniu 18. urodzin.

Od czego należy zacząć kurs na prawo jazdy? Przede wszystkim od wyrobienia PKK i wyboru szkoły jazdy.

Ile kosztuje i jak wyrobić PKK?

Przygodę z kursem na prawo jazdy należy zacząć od biurokracji, która niestety wiąże się z kosztami. Na szczęście formalności nie są skomplikowane, a koszty – biorąc ogół wydatków – niezbyt wysokie.

Aby w ogóle stać się kandydatem na kierowcę, powinieneś wyrobić obowiązkowo tzw. PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Kierowcy z co najmniej 10-letnim stażem mogli w ogóle o tym nie słyszeć, ale od 2014 r. PKK jest obowiązkowy.

Ile kosztuje PKK w 2024 r.?

Profil założysz za darmo i dzięki niemu otrzymasz indywidualny numer, który będzie potrzebny ośrodkom szkoleniowym, egzaminacyjnym, a także urzędom do zidentyfikowania Cię jako kandydata, a z czasem – przyszłego kierowcy.

Jak wspomnieliśmy, założenie profilu jest darmowe, ale by to zrobić, należy posiadać załączniki, za które już trzeba zapłacić.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia PKK?

 • Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi – 200 zł. Niektóre ośrodki szkoleniowe dopłacają jednak do badań (50, a nawet 100 zł), jeśli skorzystasz ze wskazanego przez nich lekarza. Badania to podstawa, ponieważ określają, czy w ogóle możesz prowadzić samochód oraz na jak długo otrzymasz prawo jazdy.
 • Aktualne zdjęcie – 25 – 50 zł, bo tyle kosztuje komplet zdjęć (takie oferty na ogół mają fotografowie). Zdjęcia musi być kolorowe, aktualne (wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku), na jasnym tle, o wymiarach 35×45 mm. Może się jednak okazać, że ten wydatek Cię nie dotyczy, bo takie zdjęcie już posiadasz. Fotografia do prawa jazdy jest identyczna jak np. do dowodu osobistego czy paszportu.
 • Dowód osobisty lub paszport (w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat i nie posiadają jeszcze dowodu osobistego wystarczy legitymacja szkolna);
 • Orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – dotyczy prawa jazdy kategorii C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E;
 • Ksero już posiadanego prawa jazdy – dotyczy osób chcących uzyskać uprawnienia na kolejną kategorię,
 • Pisemna zgoda rodziców albo opiekuna prawnego – dotyczy osób, które dopiero ukończą 18 lat. Zgoda na ogół powinna zostać wyrażona w formie pisemnej przy urzędniku.
 • Zagraniczne prawo jazdy wraz kserokopią (przy wymianie prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym);

Gdzie złożyć wniosek o PKK?

Jeśli wszystko już skompletowałeś, to należy złożyć wniosek o PKK we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji (możesz go także pobrać ze strony internetowej urzędu lub w szkole jazdy).

Wniosek możesz również złożyć online. By to zrobić, należy założyć konto na Elektronicznej Skrzynce Podawczej systemów Pojazd i Kierowca (ESP PiK) – www.esp.pwpw.pl. Następnie wybrać link „Złóż nowy wniosek” i wypełnić formularz. Wniosek podpisz podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.

Gdy już otrzymasz numer PKK, możesz zapisać się na kurs prawa jazdy.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy kategorii B w 2024 r.?

Tu kluczową rolę odgrywa lokalizacja i można przyjąć zasadę, że im większe miasto, tym droższy kurs. Druga zasada, z którą trzeba się pogodzić jest taka, że kurs w cenie poniżej 2,5 tys. zł bardzo trudno będzie znaleźć. Bardziej prawdopodobne jest zbliżenie się do kwoty 3 tys. zł.

Z informacji dostępnych na stronie Superprawojazdy.pl wynika, że – uwzględniając duże miasta – najtańsze kursy prawa jazdy można wykupić w Katowicach, Kielcach, Gdańsku i we Wrocławiu (od 2500 zł), a najdroższe w Gorzowie Wielkopolskim (od 3300 zł). Kurs w Warszawie kosztuje od 2900 zł, a w Białymstoku od 2800 zł.

Za kurs prawa jazdy kat. B niektóre ośrodki szkolenia pobierają opłatę nawet 5500 zł.  Jednak z reguły jest on skierowany do osób, które chcą przejść szkolenie na kierowcę ekspresowo i np. w weekendy lub pobierać naukę w języku angielskim.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki
MiastoNajniższa cena kursu na prawo jazdy kat. BNajwyższa cena kursu na prawo jazdy kat. B
Warszawa2900 zł4990 zł
Kraków2700 zł4099 zł
Wrocław2499 zł3899 zł
Katowice2500 zł5200 zł
Białystok2800 zł3600 zł
Kielce2500 zł2900 zł
Lublin2899 zł3900 zł
Gorzów Wielkopolski3300 zł5480 zł
Gdańsk2500 zł4000 zł
Olsztyn2889 zł4000 zł
źródło: superprawojazdy.plOferty aktualne na 26.01.2024 r.

Pamiętaj, że czasem nie do końca opłaca się kupowanie kursu w „tańszej” miejscowości, ponieważ to nie tam będziesz zdawał egzamin, tylko w mieście, gdzie znajduje się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. To oznacza, że aby poćwiczyć trasę przewidzianą na czas zdawania egzaminu, będziesz musiał do niego dojechać na własny koszt albo stracisz wykupione godziny na dojechanie tam samochodem z ośrodka jazdy.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat. B?

Najważniejsze składowe kursu w każdej szkole są takie same i są to:

 • 30 godzin lekcyjnych teorii (czyli 30 lekcji po 45 minut) – na tych zajęciach kandydat na kierowcę zapoznaje się ze znakami drogowymi, zasadami ruchu, analizuje sytuacje drogowe, uczy się udzielania pierwszej pomocy itp.
 • 30 godzin praktycznych (po 60 minut) – tutaj kurs dzieli się na dwie części: plac manewrowy oraz jazdę w normalnym ruchu drogowym (na ogół po mieście, gdzie zdawany będzie egzamin).

Większość szkół w cenie kursu uwzględnia już wszystkie materiały szkoleniowe, testy próbne, a czasem nawet indywidualne konsultacje. Niektóre placówki jednak za każdą z tych rzeczy każą płacić osobno, co sprawia, że ostateczna cena okazuje się mało konkurencyjna. Dlatego przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, co zawiera cena kursu.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy kategorii B w 2024 r.?

Tu już nie jest istotne, czy mieszkasz nad morzem, w górach, czy w Polsce centralnej. Wszędzie za egzamin płaci się tyle samo, a więc:

 • egzamin teoretyczny – 50 zł,
 • egzamin praktyczny – 200 zł.

Najlepiej możesz uiścić tylko pierwszą opłatę, ponieważ układ jest prosty – do egzaminu praktycznego możesz przystąpić dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego. Z teorią można zmagać się raz, dziesięć, a nawet sto razy, ale jeśli jej nie zaliczysz, to za kierownicę podczas egzaminu nikt Cię nie wpuści.

Oczywiście, za każdy kolejny egzamin trzeba zapłacić osobno. Z kolei dobra wiadomość jest taka, że jeśli zdasz już egzamin teoretyczny, to więcej nie musisz go zaliczać (przynajmniej do czasu ew. zmiany przepisów) – będzie on ważny bez względu na czas jaki upłynie do przystąpienia do egzaminu praktycznego.

W porównaniu do przepisów sprzed kilku lat, zrobiono jeszcze jeden ukłon w stronę kierowców – kiedyś po trzeciej nieudanej próbie na egzaminie praktycznym kursant musiał dokupić pakiet 5 godzin praktyki w szkole jazdy. Teraz takiego obowiązku już nie ma, więc odpadają koszty związane z opłatą za dodatkowe godziny.

Ile kosztuje wyrobienie dokumentu prawa jazdy?

Ostatni koszt, to taki, o którym marzy każdy kandydat na kierowcę, czyli opłata za wydanie prawa jazdy. Uiszcza się ją oczywiście dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego oraz praktycznego i wynosi ona 100 zł.

Ile łącznie kosztuje prawo jazdy kategorii B?

Nie da się podać dokładnej kwoty, ponieważ rozbieżne są przede wszystkim ceny kursów. Poza tym, za każde kolejne podejście do egzaminu również należy dodatkowo zapłacić. Na średni koszt uzyskania prawa jazdy składają się:

 • Badania lekarskie: 200 zł
 • Zdjęcie: 35 zł
 • Kurs: 2750 zł*
 • Egzamin teoretyczny: 50 zł
 • Egzamin praktyczny: 200 zł
 • Wydanie prawa jazdy: 100 zł

Łącznie 3335 zł

* średnia cena kursu na prawo jazdy w ww. w tabeli miastach

Powyższe wyliczenia dotyczą kandydata, który zdał egzamin za pierwszym razem. Gdy potrzebnych będzie jednak więcej podejść, to za każde trzeba doliczyć chociażby 50 zł w przypadku egzaminu teoretycznego oraz 200 zł w przypadku praktycznego.

Kiedy kupić pierwsze OC po zdaniu egzaminu na prawo jazdy?

Na szczęście ten wydatek odpada, przynajmniej do momentu, aż nie będziesz posiadać własnego samochodu. Obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest bowiem polisa OC dla samochodu. To oznacza, że ubezpieczony musi być pojazd (odpowiedzialny za to jest jego właściciel), a nie kierowca. W skrócie – kierowca nie musi być ubezpieczony, ale ubezpieczony musi być samochód, którym jeździ. A obowiązek ubezpieczenia pojazdu spoczywa na jego właścicielu.

Kupiłeś pierwszy samochód i szukasz najtańszego OC? Oferty obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu porównasz z pomocą naszego kalkulatora OC, który przestawia propozycje kilkunastu ubezpieczycieli.

Podsumowanie

 • Ubieganie się o prawo jazdy kat. B należy rozpocząć od założenia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK).
 • By założyć PKK musisz posiadać badania lekarskie (200 zł) oraz jedno zdjęcie (ok. 35 zł).
 • Następnym krokiem jest wybranie szkoły, w której odbędziesz kurs na prawo jazdy (składa się on z 30 godzin lekcyjnych teorii oraz 30 godzin praktyki). Średnia cena kursu to ok. 2750 zł.
 • Po uzyskaniu zaświadczenia o ukończeniu kursu możesz zapisać się na egzamin. Cena egzaminu teoretycznego to 50 zł, a praktycznego – 200 zł.
 • Po zdaniu egzaminów wystarczy uiścić opłatę w wysokości 100 zł za wydanie prawa jazdy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy opłatę za kurs można rozłożyć na raty?

  Decyzja zależy od szkoły, ale wiele z nich dopuszcza taką możliwość. Zanim jednak zdecydujesz się rozłożyć płatność na raty, to warto dowiedzieć się, czy czasem nie będzie to dodatkowo płatne.

 2. Czy można dokupić dodatkowe godziny w szkole jazdy?

  Tak, możliwość taką daje każda placówka. Na dokupienie godzin (jest to tzw. jazda doszkalająca) można się zdecydować zarówno przed egzaminem, w trakcie jego trwania, a nawet już po otrzymaniu prawa jazdy. Ceny zaczynają się od ok. 80 zł za godzinę, ale w pakiecie np. 5-cio godzinnym cena powinna być niższa.

 3. Czy można samemu przygotować się do egzaminu?

  W żaden sposób nie można zrezygnować z nauki w szkole jazdy, ponieważ bez zaświadczenia o ukończeniu kursu nie da się zapisać na egzamin. Na własną rękę można jednak trenować jazdę. Niektóre szkoły użyczają swoich placów manewrowych do nauki jazdy dla kandydata pod okiem osoby posiadającej prawo jazdy. Jeśli z kolei chodzi o teorię, to w internecie jest sporo kursów oraz egzaminów, które pomagają w zdaniu egzaminu teoretycznego.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments