Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w 2022 roku?

Zadowolna kobieta po zakupie samochodu
 • Ubieganie się o prawo jazdy należy rozpocząć od założenia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK).
 • By założyć PKK trzeba posiadać badania lekarskie (200 zł) oraz jedno zdjęcie (ok. 20 zł).
 • Następnym krokiem jest wybranie szkoły, w której odbędziemy kurs na prawo jazdy (składa się z 30 godzin lekcyjnych teorii oraz 30 godzin praktyki). Średnia cena kursu to ok. 2400 zł.
 • Po uzyskaniu zaświadczenie o ukończeniu kursu, należy zapisać się na egzamin. Cena egzaminu teoretycznego to 30 zł, a praktycznego – 140 zł.
 • Po zdaniu egzaminów należy uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł za wydanie prawa jazdy.

Jeśli marzysz o byciu kierowcą, musisz nie tylko poświęcić swój czas, ale też pieniądze. Uzyskanie uprawnień do jazdy samochodem wymaga przejścia kursu przygotowawczego do egzaminu i zaliczenia testu, a następnie zdania egzaminu praktycznego. Podpowiadamy, jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii B i ile kosztuje.

Prawo jazdy to komfort i niezależność, ale zanim sami wsiądziemy za kierownicę, musimy przygotować się na spory wydatek. Na części rzeczy można zaoszczędzić, ale z niektórych cen nie jesteśmy w stanie urwać nawet złotówki.

Prawo jazdy kat. B w Polsce – jakie są wymagania?

Samodzielnie na prawo jazdy może zapisać się osoba, która ukończyła 18 lat. Kurs prawa jazdy kategorii B można rozpocząć się również po ukończeniu 17 lat i 9 miesięcy, ale wówczas musimy posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Należy jednak pamiętać, że osoba niepełnoletnia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzyma najwcześniej w dniu 18. urodzin.

Od czego należy zacząć kurs na prawo jazdy? Przede wszystkim od wyrobienia PKK i wyboru szkoły jazdy.

Ile kosztuje i jak wyrobić PKK?

Przygodę z kursem na prawo jazdy należy zacząć od biurokracji, która niestety wiąże się z kosztami. Na szczęście biurokracja nie jest skomplikowana, a koszty – biorąc ogół wydatków – niezbyt wysokie.

Aby w ogóle stać się kandydatem na kierowcę, należy wyrobić obowiązkowo tzw. PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Kierowcy z co najmniej 10-letnim stażem mogli w ogóle o tym nie słyszeć, ale od 2014 r. PKK jest obowiązkowy.

Ile kosztuje PKK?

Profil zakłada się za darmo i dzięki niemu otrzymujemy indywidualny numer, który będzie potrzebny ośrodkom szkoleniowym, egzaminacyjnym, a także urzędom do zidentyfikowania kandydata, a z czasem – przyszłego kierowcy.

Jak wspomnieliśmy, założenie profilu jest darmowe, ale by to zrobić, należy posiadać dokumenty, za które już trzeba zapłacić.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia PKK?

 • Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi – 200 zł. Jest to stawka regulowana rozporządzeniem Ministra Zdrowia, choć niektóre ośrodki szkolenie dopłacają do badań (50, a nawet 100 zł), jeśli skorzysta się ze wskazanego przez nich lekarza. Badania to jednak podstawa, ponieważ określają, czy w ogóle można prowadzić samochód oraz na jak długo otrzyma się prawo jazdy.
 • Aktualne zdjęcie – ok. 20 zł, bo tyle kosztuje komplet zdjęć (takie oferty na ogół mają fotografowie). Zdjęcia musi być kolorowe, aktualne (wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku), na jasnym tle, o wymiarach 35×45 mm. Może się jednak okazać, że takie zdjęcie już posiadamy, ponieważ fotografia do prawa jazdy jest identyczna jak np. do dowodu osobistego czy paszportu.
 • Dowód osobisty lub paszport (w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat i nie posiadają jeszcze dowodu osobistego wystarczy legitymacja szkolna);
 • Orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – dotyczy prawa jazdy kategorii C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E;
 • Ksero już posiadanego prawa jazdy – dotyczy osób chcących uzyskać uprawnienia na kolejną kategorię,
 • Pisemna zgoda rodziców albo opiekuna prawnego – dotyczy osób, które dopiero ukończą 18 lat. Zgoda na ogół powinna zostać wyrażona w formie pisemnej przy urzędniku.
 • Zagraniczne prawo jazdy wraz kserokopią (przy wymianie prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym);

Gdzie złożyć wniosek o PKK?

Jeśli wszystko już skompletowałeś, to należy złożyć wniosek o PKK we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji (możesz go także pobrać ze strony internetowej urzędu lub w szkole jazdy).

Wniosek można również złożyć online. By to zrobić, należy założyć konto na Elektronicznej Skrzynce Podawczej systemów Pojazd i Kierowca (ESP PiK) – www.esp.pwpw.pl. Następnie wybrać link „Złóż nowy wniosek” i wypełnić formularz. Wniosek można podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.

Gdy już otrzymamy numer PKK, możemy zapisać się na kurs prawa jazdy.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy kategorii B?

Tu kluczową rolę odgrywa lokalizacja i można przyjąć zasadę, że im większe miasto, tym droższy kurs. Druga zasada, z którą trzeba się pogodzić jest taka, że poniżej 2 tys. zł kurs bardzo trudno będzie znaleźć. Bardziej prawdopodobne jest zbliżenie się do kwoty 2,5 tys. zł.

Według portalu Superprawojazdy.pl najtańsze kursy prawa jazdy są w Białymstoku (średnio 2060 zł), a najdroższe w Poznaniu (2828 zł). Kurs w Warszawie kosztuje z kolei 2648 zł, w Krakowie 2700 zł, a w Łodzi 2190 zł.

Należy jednak pamiętać, że czasem nie do końca opłaca się kupowanie kursu w mniejszej miejscowości, ponieważ to nie tam będziemy zdawali egzamin, tylko w mieście, gdzie znajduje się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. A to oznacza, że aby poćwiczyć w mieście zdawanie egzaminu, to albo będziemy musieli do niego dojechać na własny koszt, albo będziemy tracili wykupione godziny na dojechanie tam samochodem ośrodka jazdy.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat. B?

Najważniejsze składowe kursu w każdej szkole są takie same i są to:

 • 30 godzin lekcyjnych teorii (czyli 30 lekcji po 45 minut) – na tych zajęciach kandydat na kierowcę zapoznaje się ze znakami drogowymi, zasadami ruchu, analizuje sytuacje drogowe, uczy się udzielania pierwszej pomocy itp.
 • 30 godzin praktycznych (po 60 minut) – tutaj kurs dzieli się na dwie części: plac manewrowy oraz jazdę w normalnym ruchu drogowym (na ogół po mieście, gdzie zdawany będzie egzamin).

Większość szkół w cenie kursu uwzględnia już wszystkie materiały szkoleniowe, testy próbne, a czasem nawet indywidualne konsultacje. Niektóre placówki jednak za każdą z tych rzeczy każą płacić osobno, co sprawia, że ostateczna cena okazuje się mało konkurencyjna. Dlatego przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, co zawiera cena kursu.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Tu już nie jest istotne, czy mieszkasz nad morzem, w górach, czy w Polsce centralnej. Wszędzie za egzamin płaci się tyle samo, a więc:

 • egzamin teoretyczny – 30 zł,
 • egzamin praktyczny – 140 zł.

Najpierw jednak należy uiścić pierwszą opłatę, ponieważ układ jest prosty – do egzaminu praktycznego możesz przystąpić dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego. Z teorią można zmagać się raz, dziesięć, a nawet sto razy, ale jeśli jej nie zaliczymy, to za kierownicę podczas egzaminu nikt nas nie wpuści.

Oczywiście za każdy kolejny egzamin należy zapłacić osobno, ale dobra wiadomość jest taka, że jeśli zdasz już egzamin teoretyczny, to więcej nie musisz już go zdawać (przynajmniej do czasu ew. zmiany przepisów).

W porównaniu do przepisów sprzed kilku lat, zrobiono jeszcze jeden ukłon w stronę kierowców – kiedyś po trzeciej nieudanej próbie na egzaminie praktycznym, kursant musiał dokupić pakiet 5 godzin praktyki w szkole jazdy. Teraz takiego obowiązku już nie ma, więc odpadają koszty związane z dokupywaniem godzin.

Ile kosztuje wyrobienie dokumentu prawa jazdy?

Ostatni koszt, to taki, o którym marzy każdy kandydat na kierowcę, czyli opłata za wydanie prawa jazdy. Uiszcza się ją oczywiście dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego oraz praktycznego i wynosi ona 100,50 zł.

Ile łącznie kosztuje prawo jazdy kategorii B?

Nie da się podać dokładnej kwoty, ponieważ różne są przede wszystkim ceny kursów, do tego za każde kolejne podejście do egzaminu również należy dodatkowo zapłacić. Na koszt uzyskania prawa jazdy składają się:

 • Badania lekarskie: 200 zł
 • Zdjęcie: ok. 20 zł
 • Kurs 2400 zł*
 • Egzamin teoretyczny 30 zł
 • Egzamin praktyczny 140 zł
 • Wydanie prawa jazdy 100,50 zł

Łącznie 2890,50 zł

* średnia cena kursu na prawo jazdy w polskich miastach wojewódzkich

Powyższe wyliczenia dotyczą kandydata, który zdał egzamin za pierwszym razem. Gdy potrzebnych będzie jednak więcej podejść, to za każde trzeba doliczyć 30 zł w przypadku egzaminu teoretycznego oraz 140 zł w przypadku praktycznego.

Kiedy kupić pierwsze OC po zdaniu egzaminu na prawo jazdy?

Na szczęście ten wydatek odpada, przynajmniej do momentu, aż nie będziesz posiadać własnego samochodu. Obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest bowiem polisa OC dla samochodu. To oznacza, że ubezpieczony musi być pojazd (odpowiedzialny za to jest jego właściciel), a nie kierowca. W skrócie – kierowca nie musi być ubezpieczony, ale ubezpieczony musi być samochód, którym jeździ. A obowiązek ubezpieczenia pojazdu spoczywa na jego właścicielu.

Kupiłeś pierwszy samochód i szukasz najtańszego OC? Oferty obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu porównasz z pomocą naszego kalkulatora OC, który przestawia propozycje kilkunastu ubezpieczycieli.

Oblicz składkę OC w kilkunastu towarzystwach

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy opłatę za kurs można rozłożyć na raty?

  Decyzja zależy od szkoły, ale wiele z nich dopuszcza taką możliwość. Zanim jednak zdecydujmy się rozłożyć płatność na raty, to warto dowiedzieć się, czy czasem nie będzie to dodatkowo płatne.

 2. Czy można dokupić dodatkowe godziny w szkole jazdy?

  Tak, możliwość taką daje każda placówka. Na dokupienie godzin (jest to tzw. jazda doszkalająca) można się zdecydować zarówno przed egzaminem, w trakcie jego trwania, a nawet już po otrzymaniu prawa jazdy. Ceny zaczynają się od ok. 80 zł za godzinę, ale w pakiecie np. 5-cio godzinnym cena powinna być niższa.

 3. Czy można samemu przygotować się do egzaminu?

  W żaden sposób nie można zrezygnować z nauki w szkole jazdy, ponieważ bez zaświadczenia o zakończeniu kursu nie da się zapisać na egzamin. Na własną rękę można jednak trenować jazdę. Niektóre szkoły użyczają swoich placów manewrowych do nauki jazdy dla kandydata pod okiem osoby posiadającej prawo jazdy. Jeśli z kolei chodzi o teorię, to w internecie jest sporo kursów oraz egzaminów, które pomagają w zdaniu egzaminu teoretycznego.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments