Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu ubezpieczenia?

dowód rejestracyjny
  • Podstawowe dokumenty do ubezpieczenia auta to prawo jazdy i dowód rejestracyjny.
  • Czasami możesz potrzebować dotychczasowej umowy z ubezpieczycielem i dowodu zakupu auta (gdy kupujesz samochód przed jego rejestracją).
  • Jeżeli chcesz sprawdzić cenę OC, ale nie masz przy sobie wymienionych dokumentów, skorzystaj z e-usługi „Mój Pojazd”.
  • Przebieg ubezpieczeń OC i AC możesz sprawdzić przez internet – na stronie UFG.

Ubezpieczenie OC, AC czy nawet pakiet obejmujący assistance i NNW możesz zakupić na różne sposoby – przez telefon, internet lub bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego. Jakie dokumenty przygotować, aby w kilka minut otrzymać dokładną wycenę i stać się właścicielem polisy?

Przed zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego warto przygotować niezbędne dokumenty. Wśród nich powinien znaleźć się: prawo jazdy, dowód rejestracyjny i obecna polisa ubezpieczeniowa. Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie OC przed zarejestrowaniem pojazdu, potrzebny będzie też dokument potwierdzający własność (np. umowa zakupu). Nie masz pod ręką tych dokumentów? Z pomocą przychodzi e-usługa „Mój Pojazd”.

Jakie dokumenty do ubezpieczenia auta?

Bez względu na to, czy zamierzasz kupić ubezpieczenie OC przez internet, w rozmowie z konsultantem albo w biurze agenta ubezpieczeniowego, zostaniesz poproszony o podanie pewnych danych. Na ich podstawie zostanie przygotowana oferta. Ponieważ pamiętanie wszystkich dat nie zawsze jest możliwe, pozostaje zgromadzić niezbędne dokumenty.

Prawo jazdy

Kupując ubezpieczenia komunikacyjne, zostaniesz poproszony o podanie nie tylko danych osobowych, ale również daty uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Niektóre firmy wymagają podania jedynie roku, inne również miesiąca. Jeżeli nie pamiętasz daty wydania prawa jazdy, posiadanie przy sobie tego dokumentu podczas wyliczania składki OC online lub u agenta będzie niezbędne.

Dlaczego informacja o tym, od kiedy kierowca ma prawo jazdy, interesuje ubezpieczycieli? Na podstawie tej informacji firma ubezpieczeniowa może ocenić ryzyko spowodowania przez kierowcę szkody – najbardziej ryzykowną grupą są młodzi kierowcy.

Dowód rejestracyjny

Dowód rejestracyjny jest jednym z podstawowych dokumentów wydawanych dla pojazdu – znajduje się w nim szereg informacji, których firma ubezpieczeniowa potrzebuje do kalkulacji składki i przedstawienia oferty. Do tych danych należą:

  • pojemność i moc silnika,
  • data pierwszej rejestracji pojazdu,
  • rok produkcji pojazdu,
  • marka i model samochodu,
  • numer identyfikacyjny pojazdu.

Obecna umowa ubezpieczenia

Może się w niej znajdować (choć nie jest to regułą) informacja o dotychczas zgromadzonych zniżkach za bezszkodową jazdę lub o zniżce przyznanej przez ubezpieczyciela. Kupujesz ubezpieczenia komunikacyjne po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie? Wówczas obejdzie się bez umowy – firma ubezpieczeniowa we własnym zakresie sprawdzi Twoją historię ubezpieczenia.

Po dłuższej przerwie chcesz sprawdzić swoją historię ubezpieczenia? Masz do tego prawo i możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – szerzej piszemy o tym niżej.

Dowód własności pojazdu

Ten punkt dotyczy właścicieli samochodów, które nie zostały jeszcze zarejestrowane. Kupujesz nowy samochód i nie chcesz korzystać z ubezpieczeń zaproponowanych przez dealera? Firma ubezpieczeniowa może poprosić o dowód własności – wystarczy, że przedstawisz jej fakturę.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jakie dane są potrzebne, aby zakupić polisę?

Aby zakupić wybraną polisę OC lub AC, musisz podać dodatkowe dane. Jeżeli kupujesz ubezpieczenie przez internet, potrzebne będą:

  • dane osobowe – numer PESEL, imię i nazwisko oraz adres (jeżeli pojazd jest współwłasnością, musisz podać również dane osobowe współwłaścicieli),
  • informacje o dodatkowych kierowcach – ubezpieczycieli interesują zwłaszcza kierowcy bez lub z niewielkim doświadczeniem,
  • informacje o zastosowanych w pojeździe systemach antywłamaniowych – wymienienie zabezpieczeń antywłamaniowych samochodu i miejsca jego parkowania jest niezbędne do zakupu ubezpieczenia AC.

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wpisane w poszczególne pola informacje. Nawet nieświadome błędy mogą okazać się bardzo kosztowne. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało zlikwidować szkodę z Twojej polisy AC i dopatrzy się rozbieżności między stanem faktycznym a podanymi przez Ciebie danymi, może zaniżyć lub nawet odmówić wypłaty odszkodowania.

Jakie informacje można znaleźć w e-usłudze „Mój Pojazd”?

Aktualizacja systemu CEPiK, która miała miejsce na początku 2018 r., przyniosła kolejne udogodnienia dla właścicieli pojazdów – mogą oni skorzystać z e-usługi „Mój Pojazd”. Jeżeli poszukujesz taniej polisy OC, AC lub pakietu ubezpieczeń łącznie z assistance i NNW, ale nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego i umowy z ubezpieczycielem, skorzystaj z rozwiązania w postaci usługi „Mój Pojazd”. Aby zalogować się do usługi, musisz posiadać Profil Zaufany (eGO). Po uzyskaniu dostępu sprawdzisz m.in.:

  • dane o pojeździe (w tym techniczne) – marka, typ, numer VIN, pojemność i moc silnika, rozstaw osi,
  • dane dotyczące badań technicznych i polisy,
  • informacje związane ze zmianą praw własności (zakup, sprzedaż).

Usługa „Mój Pojazd” jest bezpłatna.

Gdzie znaleźć informacje o zniżkach?

Aby poznać cenę OC czy AC, nie musisz podawać informacji o zniżkach – każdy ubezpieczyciel wylicza zniżkę samodzielnie, opierając się na przebiegu historii ubezpieczenia danego kierowcy. Możesz jednak sprawdzić, czy w zgromadzonych informacjach o Tobie nie pojawiły się błędy. Te dane udostępnia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Przebieg ubezpieczeń OC i AC możesz sprawdzić po zarejestrowaniu się na portalu UFG – w bazie gromadzone są dane o ubezpieczeniach OC (od 2004 r.) i ubezpieczeniach AC (od 2006 r.). Pamiętaj jednak, że nie znajdziesz tam informacji o wysokości zniżek, jakie Ci przysługują. Powód jest prosty – ubezpieczyciele nie stosują już prostego systemu, według którego za 1 rok bezszkodowej jazdy przysługiwała zniżka w wysokości 10 proc.

Czy warto porównać oferty ubezpieczycieli?

Tak, to rozwiązanie, dzięki któremu każdy kierowca – również Ty – może zaoszczędzić. Jednak lista powodów, dla których warto porównać propozycje firm ubezpieczeniowych, jest dłuższa – to także:

  • szansa na promocyjny zakup dodatkowych ubezpieczeń – jeżeli cena będzie przystępna, możesz zapewnić sobie np. wsparcie assistance,
  • możliwość sprawdzenia cen ubezpieczeń w różnych konfiguracjach – gdy zarezerwowałeś na ubezpieczenie określony budżet,
  • sposób, aby sprawdzić, czy dotychczasowy ubezpieczyciel ma dla Ciebie najlepszą ofertę – gdy odnawiasz polisę.

Kupujesz ubezpieczenie OC po raz pierwszy i chcesz zorientować się w dostępnych opcjach? Skorzystaj z naszej porównywarki OC i AC lub skontaktuj się z naszym konsultantem – otrzymasz pomoc i atrakcyjną ofertę.

Oblicz składkę OC/AC

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy do ubezpieczenia samochodu potrzebny jest dowód rejestracyjny?

    Informacje znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym są niezbędne, aby otrzymać ofertę. Te same dane są potrzebne do podpisania umowy. Stąd też dowód rejestracyjny uznaje się za podstawowy dokument, który jest potrzebny podczas ubezpieczania pojazdu.

  2. Czy ubezpieczyciel może żądać innych dokumentów?

    W niektórych sytuacjach mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty. Mowa tu choćby o sytuacji, gdy samochód wchodzi w skład masy spadkowej – wówczas ubezpieczyciel może żądać okazania potwierdzenia nabycia spadku.

  3. Jakie jeszcze informacje trzeba podać, kupując OC przez internet?

    Aktualny stan licznika. Jeżeli nie masz możliwości sprawdzenia przebiegu pojazdu, skorzystaj z e-usługi HistoriaPojazdu.pl. Od 2014 r. diagności ze stacji kontroli pojazdów mają obowiązek spisywać stan drogomierza. Możesz podać stan licznika z ostatniego okresowego badania technicznego lub kontroli drogowej.

  4. Co w sytuacji, gdy samochód jest użytkowany nie tylko przez właściciela?

    Sytuacja ta nie należy do rzadkości. Wówczas należy podać dane osobowe wszystkich użytkowników pojazdu. Dokładność jest szczególnie istotna w przypadku ubezpieczenia AC – firma ubezpieczeniowa może obniżyć odszkodowanie, gdy okaże się, że wyliczeń dokonała na podstawie niepełnych danych.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments