Jak odzyskać utracone zniżki z OC i AC?

Sprawdzanie polisy OC

Na maksymalne zniżki w OC musisz pracować latami, bo z reguły jeden rok bez wypadku to tylko 10% zniżki. Standardowy górny próg upustu za bezszkodową jazdę wynosi natomiast 60%. Wystarczy jednak najdrobniejsza szkoda zlikwidowana z Twojej polisy, abyś stracił 10% lub znacznie więcej. Podpowiadamy, jak możesz odzyskać utracone zniżki i ile czasu na to potrzebujesz.

Na wypracowanie maksymalnych zniżek w OC i AC potrzebujesz zazwyczaj ok. 6 lat. Znacznie szybciej możesz je stracić. Zazwyczaj za jedną kolizję spowodowaną z Twojej winy ubezpieczyciele odejmują od 10 do 20% zniżek. Jeśli szkód wyrządzonych w danym roku będzie więcej, możesz stracić nawet wszystkie zniżki. Ulga za bezszkodową jazdę przepadnie także z powodu dłuższej przerwy w ubezpieczeniu.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Co powoduje utratę zniżek z OC i AC?

Najczęstszy powód utraty części zniżek za bezszkodową jazdę, to wypłata odszkodowania z Twojej polisy. O liczbie odjętych bonusów decyduje towarzystwo ubezpieczeniowe, na podstawie ustalonego systemu bonus/malus. System ten określa procentowy przyrost zniżek za bezszkodową jazdę oraz ich procentowe odjęcie, za spowodowanie szkody. Najczęściej dodawane jest 10 % za każdy rok bez kolizji i tyle samo odbierane, za każdą szkodę.

O ile w przypadku OC większość właścicieli pojazdów traci po szkodzie 10 lub 20% w ciągu roku (bo rzadko dochodzi do więcej niż jednej kolizji), tak w autocasco odliczenia mogą sięgać nawet 60%. Wystarczy, że podczas obowiązywania jednej umowy zgłosisz kilka drobnych stłuczek. W dodatku wcale nie muszą być one z Twojej winy – wystarczy, że nieznany sprawca zarysuje Ci auto na parkingu czy po gradobiciu konieczne będzie usunięcie wgnieceń karoserii.

Po jakim czasie przepadają zniżki w OC?

Do innych powodów utraty zniżek z OC i AC należy przerwa w ubezpieczeniu (np. sprzedałeś samochód, a nowy kupiłeś po kilku latach). Przyczyną przerwy w OC lub AC może być też ubezpieczenie samochodu za granicą lub korzystanie z auta służbowego.

Okres, po którym część lub całość zniżek przepada, zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele już po dwóch latach zabierają wszystkie wypracowane bonusy, inni odliczają po 10% za każdy rok przerwy. Są również tacy, którzy honorują nawet 5-letni brak ubezpieczenia.

Martwisz się, że Twoje wypracowane przez kilkanaście lat zniżki przepadną? Nie musi tak być. Ubezpieczyciele przyznają zniżki na podstawie historii ubezpieczenia właściciela pojazdu i uwzględniają nawet 10 ostatnich lat. Wobec tego, nawet po przerwie w OC trwającej kilka lat masz sporą szansę na zachowanie zniżek.

Utraciłeś zniżki? Znajdź nowe towarzystwo – możesz zaoszczędzić

Oblicz nową składkę OC

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak najszybciej odzyskać zniżki z OC i AC?

Po spowodowaniu szkody, sposób na odzyskanie zniżek jest tylko jeden – ich ponowne zgromadzenie. Jednak wcale nie musi to trwać kolejne kilka lat. Oto kilka sposobów, aby jak najszybciej odzyskać zniżki OC/AC:

 • Jeżeli Twój ubezpieczyciel chce Ci zabrać 20% za jedną szkodę, możesz w kolejnym roku poszukać firmy, która odejmuje z tego tytułu tylko 10%. Wtedy będziesz potrzebował roku na powrót do poprzedniej ilości zniżek.
 • Twoje towarzystwo może odjąć np. 10% zniżki za szkodę, ale za to wymaga dwóch lat na jej „odpracowanie”. W takim przypadku lepiej zmienić ubezpieczyciela. Szybkie porównanie ofert innych towarzystw przeprowadzisz np. w porównywarce OC i AC.
 • Niektóre towarzystwa łagodniej traktują drobne szkody, zgłaszane z polisy autocasco. Czasami wcale nie zabierają zniżek z tego tytułu. Dotyczy to głównie szkód, na które nie masz wpływu (np. akty wandalizmu). Uwaga! To jednak nie oznacza, że w kolejnym roku składka AC nie zostanie podwyższona.

Nie stracisz zniżek, gdy wcześniej wykupiłeś tzw. gwarancję zniżek. Od utraty zniżek uchroni Cię także zakup innych dodatkowych ubezpieczeń, np.: ubezpieczenia szyb, bagażu, wyposażenia pojazdu lub innych jego elementów – w zależności od oferty wybranego towarzystwa.

Interesuje Cię ten produkt? Przeczytaj artykuł Czy gwarancja zniżek to gwarancja niskiej ceny?).
Sprawdź także oferty przedstawiane w naszym kalkulatorze. Znajdziesz w nim propozycje OC, AC i innych ubezpieczeń dobrowolnych od kilkunastu ubezpieczycieli.

Jak znaleźć tanie OC po przerwie w ubezpieczeniu?

Po kilku latach ponownie kupujesz samochód? Poszukaj takiej firmy, która akceptuje jak najdłuższą przerwę w ubezpieczeniu. Będziesz mógł wówczas zadeklarować zniżki z ostatniej polisy. Innym rozwiązaniem jest znalezienie firmy, która pyta o ubezpieczenie auta w określonym czasie, np. w ostatnich 7 latach (nawet po 5-letniej przerwie otrzymasz bonus). Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne także wtedy, gdy w ostatnim czasie miałeś kilka przerw w ubezpieczeniu.

Łatwiej jest o zachowanie zniżek np. po kilkuletnim powrocie z zagranicy lub korzystaniu z auta służbowego. Wystarczy wówczas znaleźć ubezpieczyciela, który uzna te lata za bezszkodowe (oczywiście na podstawie odpowiednich dokumentów).

Ile zaoszczędzisz po utracie zniżek, jeśli porównasz ceny OC i AC?

Jednym z błędów, jakie popełniają kierowcy, jest przekonanie, że stały klient może liczyć na lepsze warunki. Tymczasem to właśnie segment „szkodowych” kierowców cieszy się dużym zainteresowaniem wśród firm ubezpieczeniowych. Powód jest prosty – to właśnie ta grupa kierowców, obawiając się dużej podwyżki składki OC, jest bardziej skłonna rozejrzeć się za polisą u innych ubezpieczycieli.

Straciłeś część zniżek? Porównaj propozycje ubezpieczycieli, korzystając z kalkulatora OC/AC. W ten sposób możesz znaleźć tanie ubezpieczenia komunikacyjne. W przypadku ubezpieczeń dodatkowych (np. AC) cenę możesz dodatkowo obniżyć, godząc się na przejęcie na siebie części ryzyka. Z reguły odbywa się to przez zastosowanie udziału własnego w szkodzie.

Przykład: Pan Mariusz ma 35 lat i mieszka w Zamościu. Właśnie szuka ubezpieczenia OC dla posiadanego auta – Renault Clio z 2018 r. (diesel, poj. silnika 1461 cm3). Mężczyzna ma 8-letnią historię ubezpieczeniową, ale 2 miesiące temu spowodował kolizję.

Najtańsza oferta OC bez uwzględniania spowodowanej szkodyNajtańsza oferta OC przy uwzględnieniu 1 szkody
Beesafe – 400 złBeesafe – 482 zł
Kalkulacja z dnia 20.02.2022 r.

Różnica cen w podanym przykładzie to 82 zł – właśnie o tyle wzrośnie składka OC dla tego kierowcy. Bez porównania ofert mógłby on jednak sporo stracić. Najdroższa składka OC (wraz z assistance) wynosiła 905 zł.

Porównaj ceny OC/AC

Podsumowanie

 • Do utraty zniżek OC/AC najczęściej dochodzi po spowodowaniu szkody i jej likwidacji z posiadanej polisy. Każda zlikwidowana przez ubezpieczyciela szkoda ma odzwierciedlenie w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.
 • Utrata zniżek ma miejsce także po wystąpieniu przerwy w ubezpieczeniu OC/AC. Zasada jest prosta – im dłuższa będzie przerwa, tym większy będzie miała ona wpływ na ceny polis ubezpieczeniowych.
 • Jedynym sposobem, aby odzyskać zniżki, jest bezszkodowa jazda przez kolejne lata. Najdroższa jest zawsze pierwsza polisa kupowana po szkodzie.
 • Aby nie przepłacać za OC/AC po utracie zniżek, warto porównać oferty firm ubezpieczeniowych za pomocą kalkulatora OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy system bonus-malus stosowany przez firmy ubezpieczeniowe jest transparentny?

  W dobie kalkulatorów OC/AC, które pozwalają klientom na szybkie wyliczenie składek różnych ubezpieczeń, firmy ubezpieczeniowe odchodzą od systemu bonus-malus. W praktyce nawet kontaktując się z ubezpieczycielem, nie uzyskasz informacji, o ile procent zdrożeje składka OC na kolejny rok po uwzględnieniu np. jednej, dwóch czy trzech szkód.

 2. Dlaczego funkcjonuje system bonus-malus?

  W przypadku ubezpieczenia OC system bonus-malus pełni kilka funkcji. Po pierwsze, to zachęta dla kierowców, aby jeździli ostrożnie. Po drugie, system ten pełni funkcję prewencyjną. Po trzecie, zniżki mają też wymiar marketingowy – stosowanie zniżek to sposób, aby zachęcić właścicieli aut do swojej oferty.

 3. Czy można obniżyć cenę OC po utracie zniżek?

  Rozwiązaniem może być ustanowienie współwłaścicielem samochodu doświadczonego kierowcy z długą i bezszkodową historią ubezpieczeniową. Jednak nie zawsze jest to recepta na dużą zniżkę – zniżki współwłaściciela są tylko jednym z wielu czynników, które mają wpływ na składkę OC.

 4. Czy można sprawdzić dotychczasowy przebieg ubezpieczenia OC/AC?

  Tak. Jeżeli nie pamiętasz choćby, czy i jak długie miałeś przerwy w ubezpieczeniu OC/AC, możesz skorzystać z zasobów Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy, że zalogujesz się na portalu UFG – tam uzyskasz dostęp do swojej historii ubezpieczeniowej. Pamiętaj jednak, że w tym dokumencie nie znajdziesz informacji o wysokości zniżek, jakie przysługują Ci w związku z bezszkodową jazdą.

Stefania Stuglik
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid g
3 lat temu

Czyli wielki. UJ.
Nie ma Sposobu