Jak odzyskać utracone zniżki z OC i AC?


utrata znizek w oc

Na maksymalne zniżki w OC musisz pracować latami. Stracić możesz je nawet w ciągu jednego roku. I to nie tylko po spowodowaniu wypadku lub kolizji. Podpowiadamy, jak możesz je odzyskać i ile czasu na to potrzebujesz.

Na wypracowanie maksymalnych zniżek w OC i AC (zwykle 60%) potrzebujesz ok. 6 lat. Znacznie szybciej możesz je stracić. Szczególnie w AC, gdzie zgłoszenie kilku drobnych szkód w jednym roku, pozbawi Cię nawet wszystkich zgromadzonych bonusów. Zniżki mogą przepaść także z powodu przerwy w ubezpieczeniu. Czy na ich odzyskanie musisz czekać latami?

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Co powoduje utratę zniżek z OC i AC?

Główny powód utraty części zniżek za bezszkodową jazdę, to wypłata odszkodowania z twojej polisy. O ilości odjętych bonusów decyduje towarzystwo ubezpieczeniowe, na podstawie ustalonego systemu bonus/malus. System ten określa procentowy przyrost zniżek za bezszkodową jazdę oraz ich procentowe odjęcie, za spowodowanie szkody. Najczęściej dodawane jest 10 % za każdy rok bez kolizji i tyle samo zabierane, za każdą szkodę.

O ile w przypadku OC większość właścicieli pojazdów traci po szkodzie 10 lub 20% w ciągu roku (bo rzadko dochodzi do więcej niż jednej kolizji), tak w autocasco odliczenia mogą sięgać nawet 60%. Wystarczy, że podczas obowiązywania jednej umowy zgłosisz kilka drobnych stłuczek. W dodatku wcale nie muszą być one z twojej winy. Np. nieznany sprawca zarysuje ci auto na parkingu, wandal rozbije szybę i samochód ucierpi z powodu gradobicia.

Do innych powodów utraty zniżek z OC i AC należy przerwa w ubezpieczeniu (np. sprzedałeś samochód, a nowy kupiłeś po kilku latach). Przyczyną przerwy w OC lub AC może być nawet ubezpieczenie samochodu za granicą lub korzystanie z auta służbowego. Okres, po którym część lub całość zniżek przepada, zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele już po dwóch latach zabierają wszystkie wypracowane bonusy, inni odliczają po 10% za każdy rok przerwy. Są również tacy, którzy honorują 5-letni brak ubezpieczenia.

Utraciłeś zniżki? Znajdź nowe towarzystwo – możesz zaoszczędzić

Oblicz nową składkę OC

Jak najszybciej odzyskać zniżki z OC i AC?

znizki za bezszkodowa jazde

Po spowodowaniu szkody, sposób na odzyskanie zniżek jest tylko jeden – ich ponowne zgromadzenie. Jednak wcale nie musi to trwać kolejne kilka lat.

  • Jeśli twój ubezpieczyciel chce zabrać ci 20% za jedną szkodę, możesz w kolejnym roku poszukać firmy, która odejmuje z tego tytułu tylko 10%. Wtedy będziesz potrzebował roku na powrót do poprzedniej ilości zniżek.
  • Twoje towarzystwo może odjąć np. 10% zniżki za szkodę, ale za to wymaga dwóch lat na ich „odpracowanie”. W takim przypadku lepiej zmienić ubezpieczyciela. Szybkie porównanie ofert innych towarzystw przeprowadzisz np. w porównywarce OC i AC.
  • Niektóre towarzystwa łagodniej traktują drobne szkody, zgłaszane z polisy autocasco. Czasami wcale nie zabierają zniżek z tego tytułu. Dotyczy to głównie szkód, na które nie masz wpływu (np. akty wandalizmu). Uwaga! To jednak nie oznacza, że w kolejnym roku składka AC nie zostanie podwyższona.
  • Nie stracisz zniżek, jeśli wcześniej wykupiłeś tzw. gwarancję zniżek (uwaga! Przeczytaj koniecznie Czy gwarancja zniżek to gwarancja niskiej ceny?).

Co ze zniżkami po przerwie w ubezpieczeniu?

Jeśli po kilku latach ponownie kupujesz samochód, szukaj takiej firmy, która akceptuje jak najdłuższą przerwę w ubezpieczeniu. Wtedy będziesz mógł zadeklarować zniżki z ostatniej polisy. Jeśli nie ma już takiej możliwości, szukaj firm, które pytają o ubezpieczenie auta w określonym czasie. Np. w ostatnich 7 latach (nawet po 5-letniej przerwie otrzymasz 20% bonus). Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne także wtedy, gdy w ostatnim czasie miałeś kilka przerw w ubezpieczeniu.

Łatwiej o zachowanie zniżek np. po kilkuletnim powrocie z zagranicy lub korzystaniu z auta służbowego. Wystarczy wówczas znaleźć ubezpieczyciela, który uzna te lata za bezszkodowe (oczywiście na podstawie odpowiednich dokumentów).

Straciłeś zniżki? Nie przepłacaj, szukaj oszczędności

Nie musisz godzić się na utratę dużej ilości zniżek. Zamiast tego, poszukaj towarzystw, które są ci bardziej przychylne. Nawet jeśli w tym roku przegapiłeś już możliwość zmiany ubezpieczyciela, emigruj do innej firmy w kolejnym. Nie wiesz kto może zaproponować ci tanie ubezpieczenie OC i AC po weryfikacji twojej historii bezszkodowej jazdy? Zadzwoń na infolinię internetowej porównywarki. Doradcy klienta mają pełny wgląd do systemów bonus/malus poszczególnych firm i z łatwością znajdą dla ciebie najtańsze ubezpieczenie.

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid g
5 miesięcy temu

Czyli wielki. UJ.
Nie ma Sposobu

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x