Jak dobrać odpowiednie filtry do samochodu?

Wszystkie filtry do samochodu mają to samo zadanie – chronić podzespoły pojazdu przed zanieczyszczeniami. Masz auto od niedawna? Możesz mieć wątpliwości, jak dobrać odpowiednie filtry samochodowe. W poniższym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki. Podpowiadamy też, z jaką częstotliwością należy wymieniać filtry samochodowe.

O wymianie filtrów do samochodu pamiętać powinien każdy kierowca. Zaniedbane, czyli mocno zanieczyszczone filtry tracą swoje właściwości i dają o sobie znać – objawy to choćby wyższe zużycie paliwa (filtr paliwowy) czy nieprzyjemny zapach w kabinie pasażerskiej (filtr kabinowy).

Jak wybrać filtry do samochodu?

Wybór filtrów do samochodu pozornie wydaje się prosty. W praktyce jednak pojawić może się wiele wątpliwości. Po pierwsze, filtry występują w wielu odmianach – nie jest dostępny uniwersalny filtr, który pasowałby do wszystkich modeli. Po drugie, produkty te różnią się materiałami użytymi do ich produkcji – nie każdy filtr chroni przed zanieczyszczeniami w równym stopniu. To powoduje, że wybierając filtry do samochodu, trzeba kierować się: modelem auta, budową filtra, jego ceną i opiniami użytkowników.

Jak wybrać filtry do samochodu – podstawowe kryteria:

1. Model samochodu

W pierwszej kolejności należy się upewnić, że wybrany filtr powietrza, filtr paliwowy czy filtr kabinowy jest kompatybilny z posiadanym autem. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą katalogi tworzone przez producentów tych materiałów eksploatacyjnych. Przykładowo firma Mann Filter udostępnia taki katalog pod adresem: https://www.mann-filter.com/pl-pl/katalog.html. Po przejściu na tę stronę klient może wyszukać produkty, podając informacje o aucie.

Wyszukiwarka filtrów do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych czy maszyn firmy Filtron działa pod adresem https://filtron.eu/pl.html.

2. Budowa i jakość filtrów samochodowych

Dla danego modelu pojazdu dostępnych może być kilka rodzajów filtrów powietrza czy kabinowych. Wówczas warto pokusić się o ich porównanie pod kątem budowy i użytych do ich produkcji materiałów. Przykładowo produkowane aktualnie filtry kabinowe są dostępne w dwóch wersjach – standardowej i węglowej. Czym się one różnią?

Jak wskazuje nazwa, filtry kabinowe węglowe są wyposażone w dodatkową formę ochrony. W odróżnieniu od standardowego filtra chronią one lepiej przed zanieczyszczeniami powietrza – filtracja obejmuje też szkodliwe gazy. To sprawia, że wybór tego rozwiązania jest rekomendowany kierowcom z alergiami lub na co dzień poruszającym się po zatłoczonych miastach.

Uwaga!

Chociaż filtry z węglem aktywnym lepiej radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, to zużywają się szybciej niż standardowe filtry kabinowe. To powoduje, że kierowcy, którzy je wybierają, powinni je częściej wymieniać.

3. Cena filtrów samochodowych

Filtry do samochodu z czasem się zużywają – trzeba je regularnie wymieniać. To powoduje, że ich cena nie jest bez znaczenia. Po ustaleniu, które filtry będą pasować do posiadanego modelu pojazdu, warto je porównać właśnie pod względem ceny. Jeżeli są one wykonane z tych samych materiałów (np. są to dwa węglowe filtry kabinowe od różnych producentów), to można wybrać tańszy produkt.

4. Opinie o filtrze

Znalezienie kilku filtrów (np. paliwa), które są przystosowane do pracy w danym modelu pojazdu, może rodzić pytanie: który produkt wybrać. W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy innych właścicieli aut i zapoznać się z rekomendacjami, które są zamieszczane w sklepach internetowych i na różnych portalach tematycznych. To doskonale rozwiązanie z perspektywy kierowców, którzy dopiero nabierają doświadczenia w zakresie zakupu części do auta.

Jakie filtry i jak często należy wymieniać w samochodzie?

Filtry samochodowe należą do części eksploatacyjnych. Ich zadaniem jest ochrona przed zanieczyszczeniami. Chronią one przy tym nie tylko podzespoły zamontowane w pojeździe (np. silnik), ale również osoby podróżujące autem – gdy mowa o filtrze kabinowym. Jak wszystkie pozostałe elementy eksploatacyjne filtry z czasem zużywają się i tracą swoje właściwości. To powoduje, że regularna wymiana filtrów samochodowych jest kwestią podstawową – zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do poważnych problemów.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

4 podstawowe filtry montowane w spalinowym samochodzie osobowym, to:

  • Filtr paliwa
  • Filtr oleju
  • Filtr powietrza
  • Filtr kabinowy

W niektórych pojazdach stosowane są dodatkowe filtry. Dobrym przykładem są filtry gazu. To filtry montowane w samochodach z instalacją gazową.

Uwaga!

Wszystkie filtry powinny być wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu – po upływie określonego czasu (np. raz w roku) lub po przejechaniu określonej liczby kilometrów (np. co 15 tys. km).

Filtr paliwa – wymiana co 15-120 tys. km

Jak wskazuje nazwa, filtr paliwa ma za zadanie chronić układ paliwowy samochodu – jego rolą jest wyłapanie różnych zanieczyszczeń, w tym choćby rdzy i piasku. Według specjalistów najlepszym momentem na wymianę filtra paliwa jest koniec sezonu letniego. Wraz z nadejściem ujemnych temperatur pojawia się problem zamarzającej wody. O konieczności wymiany filtra paliwa świadczyć mogą też m.in. zwiększone zużycie paliwa i dym z rury wydechowej.

Co ile należy wymieniać filtry paliwa? W niektórych autach trzeba to zrobić po przejechaniu już 15 tys. km, z kolei w innych (głównie japońskich) dopiero po pokonaniu 120 tys. km. Reguły nie ma – należy polegać na zaleceniach producenta pojazdu.

Filtr oleju – wymiana co 10-15 tys. km

Olej silnikowy jest jednym z kluczowych płynów eksploatacyjnych używanych w pojazdach – jego zadaniem jest ochrona jednostki napędowej. Jednak olej, podobnie jak pozostałe płyny używane w pojeździe, może ulec zanieczyszczeniu. Filtr oleju stosuje się po to, aby wyłapać zanieczyszczenia, które dostały się do oleju silnikowego. Przykładem mogą być opiłki metalu, które są efektem tarcia tłoka o powierzchnię cylindra.

Kiedy powinna mieć miejsce wymiana filtra oleju? Przyjmuje się, że filtry oleju należy wymieniać co 10-15 tys. km. W praktyce większość kierowców wymienia filtr oleju raz w roku. Najczęściej można spotkać się z informacją, że filtr oleju należy wymienić przy każdej zmianie oleju. Wymiana filtra wraz z wymianą oleju to sposób, aby nie zapomnieć o tym obowiązku.

Filtr powietrza – wymiana co 15-40 tys. km

W każdym samochodzie spalinowym montowany jest filtr powietrza. Jego zadaniem – podobnie jak pozostałych filtrów – jest ochrona układów przed zanieczyszczeniami. Wymiana filtra powietrza w samochodzie to gwarancja, że do silnika dostanie się optymalna ilość czystego powietrza. W ten sposób element ten chroni m.in. przed spadkiem osiągów pojazdu i zapewnia, że jednostka napędowa będzie pracować prawidłowo.

Wymiana zużytego filtra powietrza na nowy powinna mieć miejsce po przejechaniu dystansu od 15 do 40 tys. km. Kierowcom, którzy użytkują swój pojazd mniej intensywnie, zaleca się wymianę filtra powietrza co 12 miesięcy.

Filtr kabinowy – wymiana 2 razy w roku

Filtry w samochodzie mają chronić nie tylko jednostkę napędową i pozostałe podzespoły. Dobrym przykładem jest filtr kabinowy – ten rodzaj filtra samochodowego ma zapewnić świeże powietrze osobom podróżującym autem. Wyłapuje on zanieczyszczenia obecne w powietrzu, aby nie przedostały się one do kabiny pojazdu. Jednocześnie filtr kabiny chroni ją przed nieprzyjemnymi zapachami, które mogłyby obniżać komfort podróżowania.

Filtry kabiny należy zmieniać częściej niż pozostałe – najlepiej 2 razy w roku, czyli przed i po sezonie zimowym. Powodem jest zła jakość powietrza w sezonie grzewczym, która przyczynia się do szybkiego zużycia filtra.

Filtr gazu – wymiana co 15-35 tys. km

Właściciele samochodów wyposażonych w instalację gazową muszą dodatkowo pamiętać o wymianie filtra gazu. Ten filtr składa się z dwóch elementów – filtra fazy ciekłej (może być metalowy) i filtra fazy lotnej (najczęściej ze stopów aluminium). Filtr gazu, podobnie jak filtr paliwa, ma za zadanie zatrzymać zanieczyszczenia obecne w gazie LPG. Obecność tego elementu eksploatacyjnego odpowiada za sprawne działanie instalacji gazowej.

Zazwyczaj zalecana jest wymiana filtra gazu co 15-35 tys. km. Częstotliwość, z jaką należy dokonywać wymiany, jest uzależniona przede wszystkim od materiałów użytych do produkcji filtrów. Znaczenie mają też wskazówki producenta.

Gdzie kupić filtry do samochodu?

Filtry samochodowe są oferowane w sklepach z częściami samochodowymi. Takich firm jest wiele, a niektóre sklepy z filtrami samochodowymi prowadzą sprzedaż nie tylko stacjonarnie, ale również online. Jednak nie w każdym punkcie dostępne są produkty renomowanych producentów (np. Filtron czy Mann Filter). A dobrej jakości filtr samochodowy jest szczególnie istotny, gdy mowa o oleju silnikowym – to właśnie ten filtr uważany jest za najważniejszy.

Przykład

Jeżeli nie chcesz spędzić zbyt dużo czasu na poszukiwaniu filtrów do swojego auta, wyszukaj właściwy filtr na stronie internetowej np. polskiego producenta Filtron, a następnie sprawdź listę dystrybutorów. W ten sposób szybko znajdziesz sklep w najbliższej okolicy, w którym kupisz potrzebny filtr.

Podsumowanie

  • Dobór odpowiedniego filtra do samochodu powinien zależeć od modelu auta, jakości filtra i jego ceny. Uwagę warto zwrócić też na opinie o produkcie.
  • Cztery podstawowe filtry w samochodzie, które należy regularnie wymieniać, to: filtr paliwa, filtr oleju, filtr powietrza i filtr kabinowy.
  • Częstotliwość wymiany zależy od rodzaju filtra. Przykładowo filtr paliwa należy wymieniać po przejechaniu od 15 do 120 tys. km – w zależności od marki i modelu auta.
  • Na rynku działa wielu producentów filtrów, np. produkująca wyroby w Polsce firma Filtron, która proponuje też filtry do maszyn rolniczych i budowlanych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Kiedy wymieniać filtry w samochodzie?

    W poradnikach dla kierowców najczęściej można znaleźć informację o dystansie, po przejechaniu którego należy wymienić filtr. Przykładowo wymiana filtra powietrza jest zalecana po przebyciu 15-40 tys. km. Te wskazówki można jednak traktować jako orientacyjne – z pewnością nie zaszkodzi wymieniać filtry częściej.

  2. Jakiej firmy filtry do samochodu wybrać?

    W asortymencie sklepów oferujących części do samochodów można znaleźć filtry wielu producentów – Filtron, Mann Filter, Bosch, Castrol czy Sofima. Zdecydowanie opłaca się wybrać produkty renomowanej marki. Filtry no name mogą się nie sprawdzić i nie chronić w optymalny sposób jednostki napędowej.

  3. Czy możliwa jest samodzielna wymiana filtrów?

    Tak, a w wielu przypadkach nie są do tego potrzebne narzędzia. Najłatwiejsza jest wymiana filtra powietrza i filtra kabinowego – można do nich dotrzeć bez większego problemu. Nieco więcej problemów może sprawić wymiana filtra paliwa – nie zawsze znajdują się one miejscach, do których łatwo się dostać. 

  4. Jakie są jeszcze filtry w samochodzie?

    Filtr paliwa, filtr kabinowy, filtr oleju i filtr powietrza – to najpopularniejsze filtry, które są obecne w praktycznie każdym samochodzie spalinowym. Warto jednak wiedzieć, że nie są to wszystkie filtry, jakie mogą zostać zamontowane w aucie. Przykładowo w samochodach z przekładnią automatyczną co pewien czas wymieniać trzeba filtr skrzyni automatycznej.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments