OC i AC na motocykl – jak kupić najlepsze?


Młoda para jedzie na motocyklu
 1. Obowiązkowe ubezpieczenie OC motocyklista musi posiadać bez względu na to, jak często korzysta z motocykla.
 2. Za brak ubezpieczenia OC przewidziane są wysokie kary finansowe. Ich nakładaniem zajmuje się UFG.
 3. W ofercie ubezpieczycieli są także dodatkowe ubezpieczenia, w tym AC, NNW, Assistance oraz ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.
 4. Składka na ubezpieczenia OC i AC jest wyliczana indywidualnie.
 5. Składka AC może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Wiosna to moment, gdy na drogach pojawiają się motocykliści. Ty również przymierzasz się do zakupu motocykla lub rozpoczynasz przygodę z jednośladem? Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed skutkami kolizji czy wypadku drogowego i zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wycieczek.

Z roku na rok na polskich drogach przybywa motocykli. W 2019 r. w kraju zarejestrowanych było ponad 1,5 mln jednośladów. Chociaż jazda motocyklem daje poczucie wolności, warto się do niej dobrze przygotować – ważne są nie tylko akcesoria, ale także dobrze dobrany zestaw polis, które zapewnią motocykliście dostateczną ochronę.

OC i AC na motocykl – czy obowiązkowe?

W Polsce ubezpieczenia komunikacyjne dzieli się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. OC na motocykl to ubezpieczenie obowiązkowe – musi je zakupić każdy właściciel motocykla, bez względu na to, jak często z niego korzysta. Jeżeli motocyklem poruszasz się jedynie przez dwa miesiące w roku, to i tak obowiązuje Cię całoroczna polisa OC. Chroni Cię ona w razie wyrządzenia szkód osobowych lub w mieniu, innym uczestnikom ruchu drogowego – likwidacją szkód zajmuje się wówczas firma ubezpieczeniowa. Jeżeli to Ty zostaniesz poszkodowany, możesz ubiegać się m.in. o motocykl zastępczy z OC sprawcy.

Czy AC na motocykl jest obowiązkowe? Autocasco, podobnie jak NNW i Assistance, to ubezpieczenie dobrowolne. Zapewniają one dodatkową ochronę motocykliście. Jeżeli po kradzieży jednośladu chcesz otrzymać odszkodowanie (które np. pozwoli Ci na zakup nowego motocykla) lub zapewnić sobie pomoc na drodze na wypadek awarii, to wraz z OC powinieneś wykupić właśnie dodatkową ochronę.

Od czego zależy cena OC na motocykl?

Zastanawiasz się, od czego zależy cena OC na motocykl? W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych firmy ubezpieczeniowe wyliczają składkę indywidualnie dla każdego klienta. Wpływ na cenę mają zarówno parametry pojazdu (pojemność silnika, rocznik, marka i model), jak i doświadczenie motocyklisty. Jeżeli Twoja historia ubezpieczeniowa w UFG jest długa i pozytywna (w przeszłości nie spowodowałeś kolizji lub wypadku), przysługuje Ci zniżka, dzięki której składka OC będzie niższa.

Firmy ubezpieczeniowe zwracają też uwagę na miejsce zamieszkania motocyklisty. Im większe miasto, tym sieć dróg jest gęstsza i tym więcej uczestników ruchu drogowego się nimi porusza. Jeżeli zameldowany jesteś w dużym mieście, ale faktycznie mieszkasz w małej miejscowości, koniecznie poinformuj o tym ubezpieczyciela – w ten sposób możesz obniżyć wysokość składki OC.

Powyższe czynniki nie są wszystkimi, które kształtują wysokość składki OC dla motocykla. Inne, równie istotne parametry, to:

 • dotychczasowy i planowany przebieg – ceny OC rosną wraz ze wskazaniem drogomierza motocykla, a to dlatego, że bardziej wyeksploatowane pojazdy stanowią większe zagrożenie na drodze,
 • sposób użytkowania pojazdu – jeżeli motocykl służy Ci do celów zarobkowych, możesz spodziewać się, że składka ubezpieczenia OC będzie wyższa,
 • dodatkowi użytkownicy – cena za ubezpieczenie OC motocykla wzrośnie, jeżeli jeden z jego dodatkowych użytkowników będzie miał małe doświadczenie.

Ubezpieczenie OC możesz zakupić w pakiecie wraz z dodatkowymi polisami, np. NNW czy assistance. Mimo że wówczas zapłacisz więcej, może być to rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie – polisy w pakiecie z reguły są tańsze niż ubezpieczenia kupowane odrębnie.

Jakie są kary za brak OC motocykla?

W Polsce to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) otrzymał uprawnienia do finansowego karania tych motocyklistów, którzy posiadają motocykl, ale nie zakupili dla niego ubezpieczenia OC. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK wysokość kar jest uzależniona od rodzaju pojazdu, okresu pozostawiania bez ochrony ubezpieczeniowej i minimalnego wynagrodzenia za pracę, jakie obowiązuje w danym roku. Chcesz wiedzieć, jakie są kary za brak OC w 2020 r.? Informacje znajdziesz m.in. na stronie internetowej UFG.

Kary finansowe nakładane na motocyklistów za brak OC w 2021 roku wynoszą:

 • 190 zł – jeżeli przerwa w OC trwała do 3 dni,
 • 470 zł – gdy motocyklista pozostawał bez ochrony od 4 do 14 dni,
 • 930 zł – gdy przerwa trwała powyżej 14 dni.

Czy wiesz, że kary za brak OC są często znacznie wyższe niż całoroczna składka OC motocykla? To kolejny powód, dla którego warto pilnować terminów ubezpieczeń.

Czy da się obliczyć cenę online?

Zarówno ubezpieczenie OC, jak i dodatkowe ubezpieczenia można wykupić na dwa sposoby – bezpośrednio u agenta lub przez internet. Intuicyjne w obsłudze kalkulatory OC/AC posiadają na swoich stronach internetowych m.in. Proama i Generalimożesz z nich skorzystać, po przejściu na stronę ubezpieczyciela bezpośrednio z naszego kalkulatora OC AC.

Aby obliczyć wysokość składki OC lub AC, wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących pojazdu oraz podać dane motocyklisty, np. jego numer PESEL, który jest niezbędny do zweryfikowania historii ubezpieczeniowej w UFG. Część ubezpieczycieli ma w ofercie także produkty dedykowane motocyklistom. Przykładem może być ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia?

Jeżeli chcesz ubezpieczyć motocykl przez internet, musisz jedynie podać kilka informacji, w tym jego numer rejestracyjny oraz wskazać, od kiedy masz uprawnienia do kierowania motocyklem. Informacje te znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i prawie jazdy. To jedyne dokumenty potrzebne do ubezpieczenia. Przygotuj je przed przystąpieniem do obliczania składki OC i ubezpieczeń dodatkowych, aby sprawnie przejść przez cały proces.

Po wyliczeniu składki OC możesz też od razu sfinalizować zakup polisy. Nie musisz umawiać się na spotkanie z agentem czy przychodzić do oddziału firmy ubezpieczeniowej. Po opłaceniu składki umowę oraz pozostałe dokumenty otrzymasz na podany adres e-mail.

Czy istnieje OC krótkoterminowe dla motocykla i jak ono działa?

Wspomniana ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK przewiduje ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Niestety, podstawą do skorzystania z niego nie jest sporadyczne czy sezonowe korzystanie z motocykla. Ustawa dokładnie precyzuje sytuacje, gdy dla motocykla może zostać zakupione ubezpieczenie na okres krótszy niż 12 miesięcy. Ma to miejsce, gdy motocykl:

 • jest pojazdem historycznym,
 • jest pojazdem do jazd testowych,
 • został zarejestrowany czasowo.

Jak działa OC krótkoterminowe?

Analogicznie jak standardowe OC – mimo krótszego okresu, zakres ochrony nie ulega zmianie.

Mimo że aktualnie ubezpieczenie OC krótkoterminowe nie jest dostępne dla właścicieli motocykli, którzy użytkują je jedynie przez część roku, sytuacja wkrótce może się zmienić. W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace, które mogą doprowadzić do modyfikacji przepisów. Być może w przyszłości również właściciele motocykli będą mogli skorzystać z możliwości okresowego wycofania ich z ruchu na czas choćby naprawy i zaoszczędzić część składki OC.

Jakie OC i AC na motocykl? Ceny i oferty

Składka ubezpieczenia OC czy AC jest wyliczana indywidualnie dla każdego motocykla. Zastanawiasz się, ile zapłacisz za polisę dla wybranego modelu jednośladu? Poniżej znajdziesz tabelkę z przykładowymi cenami. Przyjęliśmy, że ubezpieczenia OC i AC poszukuje 40-letni mieszkaniec Warszawy, któremu przysługuje 20 proc. zniżki na ubezpieczenie OC.

 OCOC + AC
Harley-Davidson Street Glide CVO z 2019, poj. silnika 1923 cm3529 zł (lub 508 zł z NNW)15 983 zł
Buell XB12R Firebolt z 2007 r., poj. silnika 1203 cm3513 zł-
MV Augusta F3 675 EAS z 2017 r., poj. silnika 798 cm3513 zł6129 zł
Kawasaki KMX 125 z 2000 r., poj. silnika 125 cm3513 zł-
Honda NC700X z 2012 r., poj. silnika 670 cm3513 zł2 865 zł

Jak działają dodatkowe ubezpieczenia NNW i Assistance?

Motocykliści to grupa szczególnie narażona na udział w kolizji lub wypadku drogowym. Jak zapewnić sobie kompleksową ochronę? Rozwiązaniem mogą być dodatkowe ubezpieczenia NNW i Assistance.

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) zapewnia wypłatę świadczenia po doznaniu przez osobę ubezpieczoną nieszczęśliwego wypadku. W zależności od tego, jaki pakiet wybierzesz, otrzymasz pieniądze np. po stwierdzeniu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub niezdolności do pracy. Przykładowo Compensa proponuje klientom m.in. następujące sumy ubezpieczenia: 10 000, 15 000, 20 000, 80 000 i 100 000 zł.

Ubezpieczenie OC można zakupić także wraz z Assistance (ASS). To kolejne ubezpieczenie, które może się przydać motocykliście. Zdarzyła Ci się awaria pojazdu na drodze? W ramach Assistance możesz liczyć m.in. na naprawę motocykla na miejscu zdarzenia lub jego holowanie, a w razie wypadku również pokrycie kosztów badań czy pobytu w szpitalu. Przykładowo Link4 proponuje ubezpieczenie Auto Assistance, w ramach którego motocyklista może liczyć na pomoc w prawie całej Europie, holowanie do 200 km i pojazd zastępczy w razie wypadku lub kradzieży.

Czy można ubezpieczyć motocykl bez prawa jazdy?

Znalazłeś atrakcyjną ofertę i zdecydowałeś się kupić motocykl jeszcze przed zdobyciem uprawnień do kierowania jednośladem? Możesz zadawać sobie pytanie, czy będziesz mógł ubezpieczyć motocykl bez prawa jazdy. W tej sytuacji warto, aby ubezpieczenie zakupiła doświadczona osoba, która ma swoim koncie ubezpieczeniowym zniżki za bezszkodową jazdę.

Pamiętaj, aby wskazać ubezpieczycielowi wszystkie osoby, które będą korzystać z motocykla. Dotyczy to zwłaszcza niedoświadczonych motocyklistów. Jeżeli zataisz przed ubezpieczycielem te informacje, a – oprócz obowiązkowego OC – kupisz też AC, to możesz spodziewać się problemów z wypłatą odszkodowania z tej polisy.

Czy można dostać zastępczy motocykl z OC sprawcy?

Jeżeli w wyniku kolizji lub wypadku zostałeś poszkodowany przez kierowcę lub innego motocyklistę, a Twój pojazd trafił do warsztatu, przysługuje Ci motocykl zastępczy. Ubezpieczyciele współpracują z wypożyczalniami pojazdów, dlatego też mogą Ci wskazać, gdzie powinieneś poszukać motocykla zastępczego. Nie musisz jednak w tym względzie polegać na firmie ubezpieczeniowej – możesz samodzielnie znaleźć wypożyczalnię i wypożyczyć motocykl.

Jeśli wypożyczasz motocykl zastępczy, pamiętaj, że ubezpieczyciel może odmówić pokrycia części kosztów. Mowa tu o sytuacji, gdy wynajmiesz motocykl wyższej klasy niż posiadany.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x