Ubezpieczenie OC i AC motocykla – gdzie i za ile możesz kupić polisę?

Młoda para jedzie na motocyklu

Wiosna i lato to okres, gdy na drogach pojawia się najwięcej motocyklistów. Ty również przymierzasz się do zakupu motocykla lub rozpoczynasz przygodę z jednośladem? Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed skutkami kolizji czy wypadku drogowego i zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wycieczek.

Z roku na rok na polskich drogach przybywa motocykli. Z danych Instytutu Samar wynika, że łącznie od stycznia do maja 2023 roku wydziały komunikacji zarejestrowały 17 240 jednośladów (motocykli i motorowerów), czyli o 9,01 proc. więcej niż rok wcześniej. Chociaż jazda motocyklem daje poczucie wolności, warto się do niej dobrze przygotować – ważne są nie tylko akcesoria, ale także dobrze dobrany zestaw polis, które zapewnią motocykliście dostateczną ochronę.

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

W Polsce ubezpieczenia komunikacyjne dzieli się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. OC na motocykl to ubezpieczenie obowiązkowe – musi je zakupić każdy właściciel motocykla, bez względu na to, jak często z niego korzysta. Jeżeli motocyklem poruszasz się jedynie przez dwa miesiące w roku, to i tak obowiązuje Cię całoroczna polisa OC. Chroni Cię ona w razie wyrządzenia szkód osobowych lub w mieniu, innym uczestnikom ruchu drogowego – likwidacją szkód zajmuje się wówczas firma ubezpieczeniowa. Jeżeli to Ty zostaniesz poszkodowany, możesz ubiegać się m.in. o motocykl zastępczy z OC sprawcy.

Czy AC na motocykl jest obowiązkowe? Autocasco, podobnie jak NNW i Assistance, to ubezpieczenie dobrowolne. Zapewniają one dodatkową ochronę motocykliście. Jeżeli po kradzieży jednośladu chcesz otrzymać odszkodowanie (które np. pozwoli Ci na zakup nowego motocykla) lub zapewnić sobie pomoc na drodze na wypadek awarii, to wraz z OC powinieneś wykupić właśnie dodatkową ochronę.

Od czego zależy cena OC na motocykl?

Zastanawiasz się, od czego zależy cena OC na motocykl? W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych firmy ubezpieczeniowe wyliczają składkę indywidualnie dla każdego klienta. Wpływ na cenę polisy mają zarówno parametry pojazdu (pojemność silnika, rocznik, marka i model), jak i doświadczenie motocyklisty.

Jeżeli Twoja historia ubezpieczeniowa w UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym) jest długa i pozytywna (w przeszłości nie spowodowałeś kolizji lub wypadku), przysługuje Ci zniżka, dzięki której składka OC będzie niższa.

Firmy ubezpieczeniowe zwracają też uwagę na miejsce zamieszkania motocyklisty. Im większe miasto, tym sieć dróg jest gęstsza i tym więcej uczestników ruchu drogowego się nimi porusza. Jeżeli zameldowany jesteś w dużym mieście, ale faktycznie mieszkasz w małej miejscowości, koniecznie poinformuj o tym ubezpieczyciela – w ten sposób możesz obniżyć wysokość składki OC.

Powyższe czynniki nie są wszystkimi, które kształtują wysokość składki OC dla motocykla. Inne, równie istotne parametry, to:

 • Dotychczasowy i planowany przebiegceny OC rosną wraz ze wskazaniem drogomierza motocykla, a to dlatego, że bardziej wyeksploatowane pojazdy stanowią większe zagrożenie na drodze,
 • Sposób użytkowania pojazdu – jeżeli motocykl służy Ci do celów zarobkowych, możesz spodziewać się, że składka ubezpieczenia OC będzie wyższa,
 • Dodatkowi użytkownicy – cena za ubezpieczenie OC motocykla wzrośnie, jeżeli jeden z jego dodatkowych użytkowników będzie miał małe doświadczenie.

Ubezpieczenie OC możesz zakupić w pakiecie wraz z dodatkowymi polisami, np. NNW czy assistance. Mimo że wówczas zapłacisz więcej, może być to rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie – polisy w pakiecie z reguły są tańsze niż ubezpieczenia kupowane odrębnie.

Jakie są kary za brak OC motocykla?

W Polsce uprawnienia do finansowego karania tych motocyklistów, którzy posiadają motocykl, ale nie zakupili dla niego ubezpieczenia OC, otrzymał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK wysokość kar jest uzależniona od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej i minimalnego wynagrodzenia za pracę, jakie obowiązuje w danym roku.

Kary finansowe nakładane na motocyklistów za brak OC w 2023 roku wynoszą:

 • jeżeli przerwa w OC trwała do 3 dni: 230 zł (w okresie od stycznia do końca czerwca) oraz 240 zł (od lipca do grudnia),
 • gdy motocyklista pozostawał bez ochrony od 4 do 14 dni: 580 zł (od stycznia do końca czerwca) oraz 600 zł (od lipca do grudnia),
 • gdy przerwa trwała powyżej 14 dni: 1160 zł (od stycznia do końca czerwca) oraz 1200 zł (od lipca do grudnia).

Kary za brak OC w 2023 roku

Czy wiesz, że kary za brak OC są często znacznie wyższe niż całoroczna składka OC motocykla? To kolejny powód, dla którego warto pilnować terminów ubezpieczeń.

OC motocykla – gdzie można kupić polisę online?

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla można kupić w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Ten produkt oferuje m.in.: Compensa, Beesafe, Wiener, Proama, Link4, Generali, Benefia, PZU i Ergo Hestia.

Niektórzy ubezpieczyciele udostępniają na swojej stronie internetowej kalkulator, za pomocą którego można samodzielnie obliczyć składkę online, bez wychodzenia z domu.

Również w naszej porównywarce znajdziesz narzędzie służące do wyliczenia składki OC motocykla. Wystarczy na stronie kalkulatora OC wybrać rodzaj pojazdu “motocykl, jednoślad”, a następnie uzupełnić poszczególne pola formularza.

Oblicz składkę OC/AC

Jak można obliczyć cenę OC na motocykl online?

Zarówno ubezpieczenie OC, jak i dodatkowe ubezpieczenia można wykupić na dwa sposoby – bezpośrednio u agenta lub przez internet. Intuicyjne w obsłudze kalkulatory OC/AC jeszcze do niedawna posiadały na swoich stronach internetowych tylko firmy Proama i Generali. Teraz wysokość składki OC na motocykl możesz obliczyć, korzystając z porównywarki OC AC.

Aby poznać wysokość składki OC lub AC, wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących pojazdu oraz podać dane motocyklisty, np. jego numer PESEL, który jest niezbędny do zweryfikowania historii ubezpieczeniowej w UFG. Część ubezpieczycieli ma w ofercie także inne produkty dedykowane motocyklistom. Przykładem może być ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.

Czy ubezpieczenie na motocykl obejmuje też skutery?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie tylko dla dużych jednośladów, ale również niewielkich skuterów. Ustawa mówi bowiem o wszystkich pojazdach mechanicznych, zarejestrowanych w Polsce.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

W naszym kalkulatorze znajdziesz OC nie tylko na skuter, ale także wiele innych motocykli. Baza jednośladów, dla których nasi Partnerzy (towarzystwa ubezpieczeniowe) przedstawiają swoje propozycje OC, zawiera różne ich typy, m.in.:

 • skuter,
 • sportowy,
 • turystyczny,
 • cruiser,
 • szosowy,
 • enduro.

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia?

Jeżeli chcesz ubezpieczyć motocykl przez internet, musisz jedynie podać kilka informacji, w tym jego numer rejestracyjny oraz wskazać, od kiedy masz uprawnienia do kierowania tym pojazdem. Informacje te znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym motocykla i prawie jazdy. To jedyne dokumenty potrzebne do ubezpieczenia. Niezbędne będą jednak tylko informacje w nich zawarte, skany nie są wymagane. Przygotuj je przed przystąpieniem do obliczania składki OC i ubezpieczeń dodatkowych, aby sprawnie przejść przez cały proces.

Po wyliczeniu składki OC możesz też od razu kupić polisę. Nie musisz umawiać się na spotkanie z agentem czy przychodzić do oddziału firmy ubezpieczeniowej. Po opłaceniu składki umowę oraz pozostałe dokumenty otrzymasz na podany adres e-mail.

Czy istnieje OC krótkoterminowe dla motocykla i jak ono działa?

Wspomniana ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK przewiduje ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Niestety, podstawą do skorzystania z takiej polisy nie jest sporadyczne czy sezonowe korzystanie z jednośladu. Ustawa dokładnie precyzuje sytuacje, gdy dla motocykla może zostać zakupione ubezpieczenie na okres krótszy niż 12 miesięcy. Ma to miejsce, gdy motocykl to:

 • Pojazd historyczny,
 • Pojazd do jazd testowych,
 • Pojazd zarejestrowany czasowo.

Jeżeli Twój motocykl nie zalicza się do jednej z powyższych kategorii, to nie będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia OC na okres krótszy niż rok.

Jak działa OC krótkoterminowe? Analogicznie jak standardowe OC – mimo krótszego okresu, zakres ochrony nie ulega zmianie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie OC motocykla?

Gdy wybierasz wyłącznie OC na motocykl, zwróć uwagę przede wszystkim na cenę polisy. Zakres ubezpieczenia jest taki sam w każdym towarzystwie, nie ma więc sensu przepłacać.

Jeśli jednak jesteś zainteresowany rozszerzeniem zakresu ochrony, np. na AC czy ASS, w pierwszej kolejności sprawdź warunki ubezpieczenia. Pamiętaj, że są to polisy dodatkowe i każdy ubezpieczyciel może dyktować własne warunki, na jakich zostanie zawarta umowa.

W naszym kalkulatorze OC i AC możesz znaleźć kompleksowy pakiet ubezpieczeń swojego motocykla. Sprawdź, ile będzie on kosztować.

Oblicz składkę OC i AC

Ile kosztuje OC i AC na motocykl?

Składka ubezpieczenia OC czy AC jest wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela motocykla. Zastanawiasz się, ile zapłacisz za polisę dla wybranego modelu jednośladu? Poniżej znajdziesz tabelkę z przykładowymi cenami. Przyjęliśmy, że ubezpieczenia OC i AC poszukuje 25-letni Adam, mieszkaniec Warszawy, który ubezpieczenie OC kupuje od 2 lat (bezszkodowa historia OC).

MotocyklOCOC i AC
Honda CBR 650 F z 2019 r., poj. silnika 649 cm3 (sportowy)140 zł lub 147 zł z ASS939 zł (OC, AC mini, ASS, NNW)
Suzuki GSX-S 1000 A z 2018 r., poj. silnika 999 cm3 (szosowy)139 zł OC z ASS1098 zł (OC, AC mini, ASS, NNW)
Harley-Davidson Street Rod z 2017 r., poj. silnika 749 cm3 (szosowy)134 zł OC z ASS940 zł (OC, AC mini, ASS, NNW)
Kawasaki J300 CVT z 2015 r., poj. silnika 299 cm3 (skuter)120 zł OC630 zł (OC, AC, ASS)
BMW R 1200 RT z 2014 r., poj. silnika 1170 cm3 (turystyczny)141 zł OC1262 zł (OC, AC mini, ASS, NNW)
Kalkulacja z maja 2023 roku, na podstawie danych 34-letniego mieszkańca Krakowa (prawo jazdy posiada od kilkunastu lat, OC od co najmniej 10 lat, brak spowodowanych szkód)

Porównaj oferty ubezpieczenia Twojego motocykla

Jak działają dodatkowe ubezpieczenia NNW i Assistance?

Motocykliści to grupa szczególnie narażona na udział w kolizji lub wypadku drogowym. Jak zapewnić sobie kompleksową ochronę? Rozwiązaniem mogą być dodatkowe ubezpieczenia NNW i Assistance.

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) zapewnia wypłatę świadczenia po doznaniu przez osobę ubezpieczoną nieszczęśliwego wypadku. W zależności od tego, jaki pakiet wybierzesz, otrzymasz pieniądze np. po stwierdzeniu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub niezdolności do pracy. Przykładowo Compensa proponuje klientom sumę ubezpieczenia nawet do 100 000 zł.

Ubezpieczenie OC można zakupić także wraz z Assistance (ASS). To kolejne ubezpieczenie, które może się przydać motocykliście. Zdarzyła Ci się awaria pojazdu na drodze? W ramach Assistance możesz liczyć m.in. na naprawę motocykla na miejscu zdarzenia lub jego holowanie, a w razie wypadku również pokrycie kosztów badań czy pobytu w szpitalu.

Przykładowo, Benefia proponuje ubezpieczenie Assistance wraz z OC, w ramach którego motocyklista może liczyć na pomoc na terenie Polski i prawie całej Europy, holowanie do ASO i pojazd zastępczy w razie wypadku, awarii lub kradzieży.

Czy można ubezpieczyć motocykl bez prawa jazdy?

Znalazłeś atrakcyjną ofertę i zdecydowałeś się kupić motocykl jeszcze przed zdobyciem uprawnień do kierowania jednośladem? Możesz zadawać sobie pytanie, czy będziesz mógł ubezpieczyć motocykl bez prawa jazdy. W tej sytuacji warto, aby ubezpieczenie zakupiła doświadczona osoba, która ma swoim koncie ubezpieczeniowym zniżki za bezszkodową jazdę.

Pamiętaj, aby wskazać ubezpieczycielowi wszystkie osoby, które będą korzystać z motocykla. Dotyczy to zwłaszcza niedoświadczonych motocyklistów. Jeżeli zataisz przed ubezpieczycielem te informacje, a – oprócz obowiązkowego OC – kupisz też AC, to możesz spodziewać się problemów z wypłatą odszkodowania z tej polisy.

Czy można dostać zastępczy motocykl z OC sprawcy?

Jeżeli w wyniku kolizji lub wypadku zostałeś poszkodowany przez kierowcę lub innego motocyklistę, a Twój pojazd trafił do warsztatu, przysługuje Ci motocykl zastępczy. Ubezpieczyciele współpracują z wypożyczalniami pojazdów, dlatego też mogą Ci wskazać, gdzie powinieneś poszukać motocykla zastępczego. Nie musisz jednak w tym względzie polegać na firmie ubezpieczeniowej – możesz samodzielnie znaleźć wypożyczalnię i wypożyczyć motocykl (lepiej jednak ustalić to wcześniej z Twoim towarzystwem).

Jeśli wypożyczasz motocykl zastępczy, pamiętaj, że ubezpieczyciel może odmówić pokrycia części kosztów. Mowa tu o sytuacji, gdy wynajmiesz motocykl wyższej klasy niż posiadany.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC na motocykl jest obowiązkowe. Polisę musi kupić każdy właściciel jednośladu, bez względu na to, jak często z niego korzysta.
 • Cena składki OC i AC motocykla zależy od jego parametrów technicznych, a także od doświadczenia i historii ubezpieczenia kierowcy.
 • W 2023 r. kara za brak OC motocykla wynosi od 230 zł do 1200 zł.
 • Ubezpieczenia dla motocykla można kupić przez internet, korzystając z kalkulatora OC zamieszczonego na naszej stronie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy dla motocykla trzeba kupić całoroczne OC?

  Tak. Od tej ogólnej zasady jest tylko kilka wyjątków, które zostały wskazane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nawet jeżeli korzystasz z motocykla tylko sezonowo, to i tak będziesz musiał kupić ubezpieczenie OC na cały rok.

 2. Czy można kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC motocykla?

  Tak, ale produkt ten jest dostępny wyłącznie dla niektórych właścicieli motocykli, np. osób posiadających motocykl zabytkowy. Jeżeli chcesz zakupić krótkoterminowe OC dla motocykla używanego sporadycznie, to nie będziesz miał takiej możliwości.

 3. Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC motocykla?

  Brak ubezpieczenia OC motocykla oznacza karę finansową dla właściciela pojazdu. Nakładaniem takich kar zajmuje się UFG. W 2023 r. za brak OC dla motocykla powyżej 14 dni grozi kara w wysokości 1160 zł ( w okresie od stycznia do czerwca) oraz 1200 zł (od lipca do grudnia). To więcej niż kosztuje całoroczne OC motocykla.

 4. Gdzie sprawdzić cenę ubezpieczenia OC motocykla?

  Cenę ubezpieczenia OC oraz ubezpieczeń dodatkowych możesz sprawdzić, korzystając z kalkulatora online zamieszczonego na naszej stronie. To intuicyjne w użyciu narzędzie, za pomocą którego łatwo zapoznasz się z ofertami firm ubezpieczeniowych.

 5. Czy OC dla motocykla może kupić osoba, która nie ma uprawnień do kierowania takim pojazdem?

  Jest to możliwe, ale ubezpieczyciel zapyta o osobę korzystającą z pojazdu. Najlepiej, aby była to osoba z doświadczeniem i dobrą historią ubezpieczeniową. To korzystnie przełoży się na wysokość składki OC motocykla.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments