Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy samochodu?

Kierowcy oglądają samochód po kolizji drogowej

Jak sprawdzić, czy samochód ma ważne OC? – co warto wiedzieć

 • Sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC można na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pod adresem: www.ufg.pl, bądź w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) pod adresem: www.historiapojazdu.gov.pl.
 • Sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC można również za pomocą dwóch aplikacji mobilnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – Na Wypadek lub UFG Kup Auto. Pierwsze może być przydatna w razie kolizji drogowej, a druga w przypadku sprzedaży lub kupna auta.
 • Jeśli uczestniczyłeś w kolizji lub wypadku drogowym, powinieneś sprawdzić czy samochód sprawcy ma ważne ubezpieczenie OC. Później łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie z jego polisy.
 • Jeśli kupujesz używany samochód sprawdź, czy jest ubezpieczony. Sprzedawca ma obowiązek przekazać Ci wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu (jeśli była wydana) polisę OC. Możesz kontynuować ubezpieczenie zbywcy do wygaśnięcia umowy lub ją wypowiedzieć w dowolnym momencie.
 • Ubezpieczyciele informacje o sprzedanych i odnowionych polisach OC przekazują do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 • Od 1 stycznia 2022 r. wzrosły kary za brak ważnej polisy i wynoszą aktualnie: 1 200 zł (za brak od 1 do 3 dni), 3 010 zł (za brak od 4 do 14 dni), 6 020 zł (za brak powyżej 14 dni).

Wyjeżdżając samochodem w trasę, musisz być przygotowany na różne sytuacje. Kolizja drogowa czy stłuczka parkingowa zawsze wiążą się ze stresem. Choćby na wypadek takich sytuacji warto wiedzieć, jak sprawdzić prawdomówność sprawcy w zakresie ważności polisy OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne ubezpieczenia – OC, AC, NNW i Assistance. Jednak tylko pierwsze jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Za brak polisy OC przewidziane są opłaty karne, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Dodatkowo sprawca kolizji czy wypadku drogowego będzie musiał naprawić wyrządzone szkody za własne pieniądze.

Gdzie są gromadzone dane o OC?

W Polsce każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli polisę OC. Polisa jest zabezpieczeniem poszkodowanych osób i mienia, które ucierpi w wypadku lub kolizji spowodowanej przez posiadacza OC. Dane o posiadanych polisach są gromadzone i przechowywane u ubezpieczycieli i w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG). A dokładniej – towarzystwa w ciągu 14 dni od zawarcia umowy o polisę, przekazują tę informację do UFG.

UFG to państwowa instytucja, która jest odpowiedzialna m.in. za:

 • nakładanie kar na właścicieli samochodów, którzy nie wykupili OC dla swoich pojazdów,
 • wypłacanie rekompensat poszkodowanym, jeśli sprawca wypadku nie miał ważnego OC,
 • regres ubezpieczeniowy, czyli egzekwowanie od nieubezpieczonych kierowców zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanym.

Krótko mówiąc – UFG stoi na straży tego, aby kierowcy wykupowali OC oraz poszkodowane osoby nie zostały bez pomocy finansowej w razie, gdyby sprawcy wypadków nie mieli ważnej polisy.

Kiedy sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Są dwie sytuacje, kiedy bezwzględnie należy sprawdzać ważność polis OC.

 1. Przy kupnie używanego samochodu.
 2. Uczestnicząc w wypadku lub kolizji drogowej.

Ważność ubezpieczenia OC trzeba osobiście weryfikować. Nie wolno bezwzględnie wierzyć innym kierowcom, że samochód ma ważną polisę, ale akurat umowę zostawili w domu. Taka ufność może nieświadomie sprowadzić poważne konsekwencje finansowe.

Jako przykład dotkliwych skutków braku OC posłużmy się historią Jacka, który pojechał na giełdę po niedrogi samochód dla syna. Dla interesującego go pojazdu handlarz nie miał umowy o OC, ale zaręczył mu, że ona jest, tylko zgubił papierowy dokument. Jacek uwierzył w te zapewnienia, kupił auto i jeszcze tego samego dnia wracał nim do domu. Podczas rutynowej kontroli drogowej okazało się, że sprzedawca go oszukał i pojazd nie miał ważnej polisy. Z punktu widzenia prawa to umowa sprzedaży (a nie dane w dowodzie rejestracyjnym) określa, kto jest właścicielem samochodu. Dlatego to Jacek, mimo że samochód nabył zaledwie kilka godzin wcześniej, odpowiada za brak OC i to na niego UFG nałoży karę.

Jak na stronie UFG sprawdzić, czy pojazd posiada ubezpieczenie OC?

Aktualnie, sprawdzenie czy pojazd posiada ubezpieczenie OC, jest niezwykle proste – możesz to zrobić, korzystając ze strony internetowej UFG pod adresem www.ufg.pl.

Aby to zrobić, trzeba jedynie znać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. Wchodząc na stronę, należy wejść w zakładkę Baza OC i AC, następnie Sprawdzenie ubezpieczenia OC i dalej Identyfikacja umowy OC na dzień. Otworzy się formularz, w którym trzeba:

 • wpisać numer rejestracyjny lub VIN samochodu,
 • datę, na kiedy ma być sprawdzona ważność polisy,
 • wybrać kraj,
 • zaznaczyć tzw. kod CAPTCHA.

Możesz też pobrać raport w formie PDF, a następnie go wydrukować. Postępując w opisany sposób, możesz sprawdzić ważność polisy OC dla dowolnego pojazdu.

Jak jeszcze sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?

Nie tylko za pośrednictwem strony internetowej UFG możesz zweryfikować, czy auto jest ubezpieczone. Innymi sposobami są: skorzystanie z aplikacji mobilnej UFG lub z serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl.

Jak sprawdzić ważność polisy OC w razie stłuczki w aplikacji Na Wypadek?

UFG udostępnia także aplikację Na wypadek, która działa na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS. Zadaniem aplikacji jest pomoc kierowcom po wypadku lub kolizji i zawiera ona więcej informacji niż strona internetowa UFG. W aplikacji można nie tylko sprawdzić ważność polisy samochodu, ale i udokumentować wypadek, poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu itp.

Po zainstalowaniu aplikacji użytkownik musi nadać 4-cyfrowy PIN, potrzebny każdorazowo do zalogowania. Żeby dowiedzieć się, czy auto ma ważne OC, trzeba uruchomić aplikację i wybrać okno Sprawdź polisę OC pojazdu. Tam, podobnie jak na stronie internetowej, należy wpisać nr rejestracyjny lub VIN i określić datę.

Aplikacja jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Dokładny opis funkcjonalność i zasady korzystania z narzędzia znajdują się po adresem: https://www.ufg.pl/UCMServlet3/ucmservlet3?dDocName=UCM_UFG_009361.

Jak sprawdzić ważność OC w CEPiK przed zakupem używanego auta?

Ważność polisy OC można sprawdzić także w bazie CEPiK poprzez stronę: www.historiapojazdu.gov.pl.

Po wejściu na stronę należy wpisać następujące dane:

 • nr rejestracyjny,
 • nr VIN,
 • datę pierwszej rejestracji,

i kliknąć okno Sprawdź pojazd. Serwis wyświetli nie tylko dane o firmie ubezpieczeniowej, nr polisy, ale i poinformuje o dacie badania technicznego, wartości drogomierza, parametrach technicznych auta. I co bardzo ważne przy kupnie samochodu – wyświetli komunikat, jeśli pojazd został zgłoszony jako skradziony.

Jaka kara finansowa grozi za brak OC w 2022 roku?

Za brak ważnej polisy UFG nakłada kary finansowe. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ich wysokość poszła w górę i aktualnie wynoszą (dla samochodu osobowego):

 • 1 200 zł – za brak polisy od 1 do 3 dni,
 • 3 010 zł – za brak polisy od 4 do 14 dni,
 • 6 020 zł – za brak ubezpieczenia powyżej 14 dni.

UFG ma swoje narzędzie do sprawdzania ważności polis i wykrywania nieubezpieczonych aut. Urząd rutynowo, od czasu do czasu, kontroluje bazę danych i wyszukuje luki w ubezpieczeniach OC. Nie warto zatem liczyć na to, że urząd się nie dowie o braku polisy, ponieważ np. samochód stoi nieużywany w garażu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w kalkulator-oc-ac.auto.pl. 

Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważnej polisy OC?

Kara finansowa za brak ważnego OC to tylko jedna z konsekwencji, która może spotkać właściciela nieubezpieczonego samochodu. Drugą jest kwestia zadośćuczynienia wypłaconego poszkodowanemu po wypadku lub kolizji. Standardowa procedura wygląda tak, że jeśli sprawca wypadku nie miał ważnej polisy OC, to odszkodowanie wypłaca poszkodowanym UFG, a następnie egzekwuje zwrot od sprawcy wypadku.

W przypadku poważnego uszkodzenia zdrowia lub zniszczenia drogiego samochodu wysokość odszkodowań może dojść do ogromnych kwot. Jak poinformował na swojej stronie UFG – rekordziści muszą zwrócić na konto urzędu nawet 1,4 mln zł.

Kiedy sprawdzić ważność polisy OC?

Jako odpowiedzialny kierowca z pewnością posiadasz ubezpieczenie OC. Niestety, nie wszyscy właściciele pojazdów przejmują się tym obowiązkiem. Kiedy powinieneś sprawdzić ważność polisy OC, korzystając z zasobów UFG? Jeżeli:

 • kupujesz pojazd używany – polisę OC powinieneś otrzymać wraz z samochodem. Jeżeli jednak dotychczasowy właściciel zbywa Twoje pytania dotyczące OC, to powinieneś upewnić się, że kupujesz ubezpieczony samochód. Jest to o tyle ważne, że od dnia zakupu pojazdu to na Tobie ciąży obowiązek jego ubezpieczenia;
 • zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej – gdy doszło do uszkodzenia pojazdów, ale nie ma rannych, wzywanie policji jest zbędne. W tej sytuacji wystarczające jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Powinieneś upewnić się, że sprawca wypadku ma polisę OC, by nie mieć kłopotów z likwidacją szkody;
 • gdy chcesz się upewnić, że posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie – jeżeli nie możesz znaleźć umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym, również możesz sprawdzić, czy na dany dzień Twój samochód posiada ubezpieczenie OC.

Wyszukiwarka zamieszczona na stronie internetowej Funduszu jest intuicyjna w obsłudze. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy na dany dzień użytkownik posiadał aktywą polisę OC, zajmuje zaledwie chwilę.

Gdzie kupić tanie OC?

Nie warto ryzykować jazdy bez ważnego OC. Jak wynika z kalkulatora OC/AC, w 2021 r. średnia cena polisy wyniosła 602 zł. To zaledwie tylko połowa grzywny, którą trzeba zapłacić za brak OC już choćby przez 1 dzień.

Należy wiedzieć, że zakres polisy OC regulują przepisy prawa i jest on taki sam w każdym towarzystwie. Dlatego najkorzystniej jest wybrać najtańszą ofertę, bowiem niezależnie od ceny, otrzyma się identyczny produkt. Szybkie porównanie ofert kilkunastu firm ubezpieczeniowych może przeprowadzić w kalkulatorze. Tam też, od razu można kupić online wybraną polisę, umowę otrzymać na e-maila, a zapłacić jednorazowo lub w ratach.

FAQ – jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

 1. Kto może sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

  Każda osoba może sprawdzić, czy dany pojazd jest ubezpieczony. Jawność tych informacji wynika m.in. z tego, że kierowcy nie muszą już wozić przy sobie odcinka potwierdzającego zakup polisy. Jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji lub chcesz kupić używany samochód, nie musisz opierać się na informacjach uzyskanych od innego kierowcy.

 2. Gdzie sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

  Jeżeli chcesz sprawdzić, czy dany pojazd ma ważną polisę OC, skorzystaj z bazy UFG lub usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Możesz też pobrać aplikację na smartfona „Na wypadek”. Za jej pośrednictwem również możesz sprawdzić, czy dla pojazdu zostało wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC.

 3. Jakie dane są potrzebne do sprawdzenia, czy auto jest ubezpieczone?

  To zależy od sposobu, w jaki chcesz sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Jeżeli skorzystasz z bazy UFG, będziesz musiał podać numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Z kolei chcąc sprawdzić, czy pojazd ma OC za pośrednictwem usługi HistoriaPojazdu.gov.pl, będziesz musiał podać: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

 4. Ile kosztuje sprawdzenie, czy auto jest ubezpieczone?

  Korzystanie zarówno z narzędzia zamieszczonego na stronie UFG, jak i usługi HistoriaPojazdu.gov.pl nie wiążę się z żadnymi opłatami. To, czy samochód jest ubezpieczony, sprawdzisz bez ponoszenia kosztów.

 5. Jakie informacje otrzymuje osoba, która sprawdza, czy auto jest ubezpieczone?

  Po złożeniu zapytania baza UFG generuje odpowiedź. Znajdziesz w niej następujące informacje: • czy samochód we wskazanym w zapytaniu dniu był ubezpieczony, • numer polisy, • nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej. Zarówno UFG, jak i usługa HistoriaPojazdu.gov.pl nie podają danych osobowych czy adresowych właściciela pojazdu.

 6. Czym różnią się informacje o polisie uzyskane z UFG i HistoriaPojazdu.gov.pl?

  UFG informuje użytkownika, czy na dzień wskazany w zapytaniu samochód był ubezpieczony. Z kolei usługa HistoriaPojazdu.gov.pl wskazuje, czy i do kiedy polisa jest ważna. Informacja z drugiego serwisu może być istotna dla osób nabywających pojazd używany, które zamierzają korzystać z polisy przejętej po poprzednim właścicielu.

 7. Gdzie można pobrać przebieg ubezpieczeń OC i AC?

  Po założeniu konta na UFG będziesz mógł sprawdzić historię swojego ubezpieczenia. UFG udostępnia informacje w dwóch wariantach czasowych: • za ostatnie 5 lat lub • pełną historię zgromadzoną w UFG, czyli od 2004 r. W przypadku ubezpieczenia AC pełna historia obejmuje okres od 2006 r. Pamiętaj, że w wygenerowanym piśmie nie znajdziesz informacji o przysługujących Ci zniżkach za bezszkodową jazdę.

 8. Czy aktualny właściciel samochodu odpowiada za brak OC w okresie, gdy pojazd należał do poprzedniego właściciela?

  Nie. UFG nakłada karę na osobę, która była właścicielem samochodu w czasie, kiedy pojazd nie miał ważnej polisy. Przykładowo: kierowca kupił auto 1 lutego 2022 r. i tego samego dnia je ubezpieczył. Po czym urząd wykrył, że samochód pozostawał bez ubezpieczenia od 1 do 31 stycznia 2022 r. UFG w takim przypadku nałoży karę na poprzedniego właściciela pojazdu.

 9. Czy UFG może nałożyć karę za brak ubezpieczenia w poprzednim roku?

  Nie. Zgodnie z przepisami mandat za brak OC może być nałożony tylko za brak OC w roku, w którym przeprowadzono kontrolę.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments