Jak sprawdzić, czy auto ma ważne OC?


Kierowcy oglądają samochód po kolizji drogowej
 1. Ubezpieczyciele informacje o sprzedanych i odnowionych polisach OC przekazują do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 2. Aby sprawdzić czy dla pojazdu zostało wykupione OC, wystarczy wejść na stronę internetową Funduszu i podać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu.
 3. Ważność polisy OC warto sprawdzić zarówno po kolizji drogowej, jak i kupując używany samochód.
 4. Fundusz udostępnia bezpłatną aplikację mobilną „Na wypadek”, która pozwala sprawdzić na smartfonie, czy sprawca kolizji lub wypadku poruszał się ubezpieczonym pojazdem.

Wyjeżdżając samochodem w trasę, musisz być przygotowany na różne sytuacje. Kolizja drogowa czy stłuczka parkingowa zawsze wiążą się ze stresem. Choćby na wypadek takich sytuacji warto wiedzieć, jak sprawdzić prawdomówność sprawcy w zakresie ważności polisy OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne ubezpieczenia – OC, AC, NNW i Assistance. Jednak tylko pierwsze jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Za brak polisy OC przewidziane są opłaty karne, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Dodatkowo sprawca kolizji czy wypadku drogowego będzie musiał naprawić wyrządzone szkody za własne pieniądze.

Gdzie są gromadzone dane o OC?

W Polsce podmiotem upoważnionym do gromadzenia informacji na temat zakupionych polis komunikacyjnych jest wspomniany już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wszystkie działające na polskim rynku towarzystwa ubezpieczeniowe składają raporty właśnie do UFG. Dzięki temu dane zawarte w systemie są aktualne – dbają o to sami ubezpieczyciele.

Zgromadzone w bazie Funduszu dane są udostępniane wszystkim użytkownikom – zarówno pracownikom towarzystw ubezpieczeniowych (którzy mogą sprawdzić, czy kierowca w przeszłości spowodował szkodę i jakie zniżki wypracował), jak i kierowcom. Druga grupa użytkowników do zasobów Funduszu zagląda przede wszystkim po szkodzie – by sprawdzić, czy sprawca wypadku w chwili zdarzenia miał polisę OC. To pozwala uniknąć kłopotów przy likwidacji szkody.

Jak na stronie UFG sprawdzić, czy pojazd posiada ubezpieczenie OC?

Aktualnie, sprawdzenie czy pojazd posiada ubezpieczenie OC, jest niezwykle proste – możesz to zrobić, korzystając ze strony internetowej UFG. Wystarczy, że podasz:

 • numer rejestracyjny pojazdu lub
 • numer VIN pojazdu

a otrzymasz informację o tym, czy pojazd posiadał w danym dniu ubezpieczenie OC. W odpowiedzi na zapytanie na stronie funduszu wyświetlają się też informacje o:

 • numerze polisy,
 • modelu pojazdu,
 • zakładzie odpowiedzialnym – towarzystwie ubezpieczeniowym, które sprzedało polisę.

Możesz też pobrać raport w formie PDF, a następnie go wydrukować. Postępując w opisany sposób, możesz sprawdzić ważność polisy OC dla dowolnego pojazdu.

Jak jeszcze sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?

Nie tylko za pośrednictwem strony internetowej UFG możesz zweryfikować, czy auto jest ubezpieczone. Innymi sposobami są: skorzystanie z aplikacji mobilnej UFG lub z serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl.

Aplikacja mobilna – jak sprawdzić ważność OC za pomocą smartfona?

Od momentu, gdy UFG udostępnia dane ze swojej bazy użytkownikom indywidualnym, mają oni możliwość w dowolnym momencie sprawdzić ważność ubezpieczenia OC dla konkretnego pojazdu. Osoby kupujące samochód używany mogą zweryfikować informacje podawane przez sprzedającego po powrocie do domu, korzystając z komputera. Co jednak w sytuacji, gdy dochodzi do kolizji drogowej? Z pomocą przychodzi aplikacja mobilna „Na wypadek”.

Aplikacja „Na wypadek” jest udostępniana bezpłatnie przez UFG i można ją pobrać ze strony internetowej Funduszu. Gdy stworzysz swój indywidualny profil użytkownika, będziesz mógł dodać swoje pojazdy (dane wprowadzisz ręcznie lub poprzez zeskanowanie kodu QR znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym). Jeżeli w aplikacji wprowadzisz datę badania technicznego pojazdu i numer telefonu do assistance, to otrzymasz przypomnienie o konieczności wykonania przeglądu.

Kolizja drogowa może i najczęściej wiąże się ze stresem, dlatego też aplikacja „Na wypadek” pomaga użytkownikowi zebrać informacje, które będą niezbędne do likwidacji szkody. Przeprowadza ona krok po kroku przez wszystkie czynności, jakie należy wykonać po kolizji drogowej. Aplikacja pozwala też sprawdzić, czy sprawca wypadku ma polisę OC i – w razie potrzeby – wezwać na miejsce zdarzenia policję.

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone w usłudze

HistoriaPojazdu.gov.pl? Usługa HistoriaPojazdu.gov.pl jest znana przede wszystkim osobom kupującym pojazd używany. Jeżeli w przeszłości chciałeś kupić pojazd z drugiej ręki, z pewnością sprawdziłeś jego historię właśnie za pośrednictwem portalu HistoriaPojazdu.gov.pl. Wśród danych prezentowanych przez ten serwis znajduje się też informacja o ubezpieczeniu OC. Aby sprawdzić, czy dany pojazd jest ubezpieczony, musisz:

 • przejść na stronę HistoriaPojazdu.gov.pl,
 • podać dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.

Informację o polisie znajdziesz w sekcji „Oś czasu”. W odróżnieniu od portalu UFG usługa HistoriaPojazdu.gov.pl wyświetla dwie informacje: czy polisa jest aktualna, a jeżeli tak, to do kiedy.

Kiedy sprawdzić ważność polisy OC?

Jako odpowiedzialny kierowca z pewnością posiadasz ubezpieczenie OC. Niestety, nie wszyscy właściciele pojazdów przejmują się tym obowiązkiem. Kiedy powinieneś sprawdzić ważność polisy OC, korzystając z zasobów UFG? Jeżeli:

 • kupujesz pojazd używany – polisę OC powinieneś otrzymać wraz z samochodem. Jeżeli jednak dotychczasowy właściciel zbywa Twoje pytania dotyczące OC, to powinieneś upewnić się, że kupujesz ubezpieczony samochód. Jest to o tyle ważne, że od dnia zakupu pojazdu to na Tobie ciąży obowiązek jego ubezpieczenia;
 • zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej – gdy doszło do uszkodzenia pojazdów, ale nie ma rannych, wzywanie policji jest zbędne. W tej sytuacji wystarczające jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Powinieneś upewnić się, że sprawca wypadku ma polisę OC, by nie mieć kłopotów z likwidacją szkody;
 • gdy chcesz się upewnić, że posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie – jeżeli nie możesz znaleźć umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym, również możesz sprawdzić, czy na dany dzień Twój samochód posiada ubezpieczenie OC.

Wyszukiwarka zamieszczona na stronie internetowej Funduszu jest intuicyjna w obsłudze. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy na dany dzień użytkownik posiadał aktywą polisę OC, zajmuje zaledwie chwilę.

FAQ – jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Kto może sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Każda osoba może sprawdzić, czy dany pojazd jest ubezpieczony. Jawność tych informacji wynika m.in. z tego, że kierowcy nie muszą już wozić przy sobie odcinka potwierdzającego zakup polisy. Jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji lub chcesz kupić używany samochód, nie musisz opierać się na informacjach uzyskanych od innego kierowcy.

Gdzie sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy dany pojazd ma ważną polisę OC, skorzystaj z bazy UFG lub usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Możesz też pobrać aplikację na smartfona „Na wypadek”. Za jej pośrednictwem również możesz sprawdzić, czy dla pojazdu zostało wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Jakie dane są potrzebne do sprawdzenia, czy auto jest ubezpieczone?

To zależy od sposobu, w jaki chcesz sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Jeżeli skorzystasz z bazy UFG, będziesz musiał podać numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Z kolei chcąc sprawdzić, czy pojazd ma OC za pośrednictwem usługi HistoriaPojazdu.gov.pl, będziesz musiał podać: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Ile kosztuje sprawdzenie, czy auto jest ubezpieczone?

Korzystanie zarówno z narzędzia zamieszczonego na stronie UFG, jak i usługi HistoriaPojazdu.gov.pl nie wiążę się z żadnymi opłatami. To, czy samochód jest ubezpieczony, sprawdzisz bez ponoszenia kosztów.

Jakie informacje otrzymuje osoba, która sprawdza, czy auto jest ubezpieczone?

Po złożeniu zapytania baza UFG generuje odpowiedź. Znajdziesz w niej następujące informacje:

 • czy samochód we wskazanym w zapytaniu dniu był ubezpieczony,
 • numer polisy,
 • nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej.

Zarówno UFG, jak i usługa HistoriaPojazdu.gov.pl nie podają danych osobowych czy adresowych właściciela pojazdu.

Czym różnią się informacje o polisie uzyskane z UFG i HistoriaPojazdu.gov.pl?

UFG informuje użytkownika, czy na dzień wskazany w zapytaniu samochód był ubezpieczony. Z kolei usługa HistoriaPojazdu.gov.pl wskazuje, czy i do kiedy polisa jest ważna. Informacja z drugiego serwisu może być istotna dla osób nabywających pojazd używany, które zamierzają korzystać z polisy przejętej po poprzednim właścicielu.

Gdzie można pobrać przebieg ubezpieczeń OC i AC?

Po założeniu konta na UFG będziesz mógł sprawdzić historię swojego ubezpieczenia. UFG udostępnia informacje w dwóch wariantach czasowych:

 • za ostatnie 5 lat lub
 • pełną historię zgromadzoną w UFG, czyli od 2004 r.

W przypadku ubezpieczenia AC pełna historia obejmuje okres od 2006 r. Pamiętaj, że w wygenerowanym piśmie nie znajdziesz informacji o przysługujących Ci zniżkach za bezszkodową jazdę.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x