Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy samochodu?

Kierowcy oglądają samochód po kolizji drogowej

Wyjeżdżając samochodem w trasę, musisz być przygotowany na różne sytuacje. Kolizja drogowa czy stłuczka parkingowa zawsze wiążą się ze stresem. Choćby na wypadek takich sytuacji warto wiedzieć, jak sprawdzić prawdomówność sprawcy w zakresie ważności polisy OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne ubezpieczenia – OC, AC, NNW i Assistance. Jednak tylko pierwsze jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Za brak polisy OC przewidziane są opłaty karne, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Dodatkowo sprawca kolizji czy wypadku drogowego będzie musiał naprawić wyrządzone szkody za własne pieniądze.

Gdzie są gromadzone dane o OC?

W Polsce każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli polisę OC. Polisa jest zabezpieczeniem dla poszkodowanych (osób i mienia), którzy ucierpią w wypadku lub kolizji spowodowanej przez kierowcę ubezpieczonego w OC auta. Dane o posiadanych polisach są gromadzone w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) – towarzystwa w ciągu 14 dni od zawarcia umowy OC, przekazują informację do UFG.

UFG to instytucja, która jest odpowiedzialna m.in. za:

 • nakładanie kar na właścicieli samochodów, którzy nie wykupili OC dla swoich pojazdów,
 • wypłacanie rekompensat poszkodowanym, jeśli sprawca wypadku nie miał ważnego OC,
 • egzekwowanie od nieubezpieczonych kierowców zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanym (tzw. regres ubezpieczeniowy).

Krótko mówiąc – UFG stoi na straży tego, aby kierowcy spełniali obowiązek  OC, a poszkodowane osoby nie zostały bez pomocy finansowej w razie, gdyby sprawcy wypadków byli niewypłacalni.

Kiedy sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Są dwie sytuacje, kiedy sprawdzenie OC jest szczególnie zalecane:

 1. Przy kupnie używanego samochodu.
 2. Przy uczestnictwie w wypadku lub kolizji drogowej.

Ważność ubezpieczenia OC trzeba osobiście weryfikować. Nie wolno bezwzględnie wierzyć innym kierowcom, że samochód ma ważną polisę, ale akurat umowę zostawili w domu. Taka ufność może nieświadomie sprowadzić na Ciebie poważne konsekwencje finansowe.

Przykład:

Jako przykład dotkliwych skutków braku OC posłużmy się historią Jacka, który pojechał na giełdę po niedrogi samochód dla syna.

Dla interesującego go pojazdu handlarz nie miał umowy o OC, ale zaręczył mu, że ona jest, tylko zgubił papierowy dokument. Jacek uwierzył w te zapewnienia i uznał, że sprawdzanie OC nie jest konieczne. Kupił auto i jeszcze tego samego dnia wracał nim do domu. Podczas rutynowej kontroli drogowej okazało się, że sprzedawca go oszukał i pojazd nie miał ważnej polisy. Z punktu widzenia prawa to umowa sprzedaży (a nie dane w dowodzie rejestracyjnym) określa, kto jest właścicielem samochodu.

Dlatego Jacek, mimo że samochód nabył zaledwie kilka godzin wcześniej, odpowiada za brak OC i to na niego UFG nałoży karę (oczywiście tylko za 1 dzień bez polisy – kara za brak OC za okres przed sprzedażą auta zostanie nałożona na zbywcę pojazdu).

Jak sprawdzić czy pojazd posiada ubezpieczenie OC na stronie UFG?

Aktualnie sprawdzenie OC na dany pojazd jest niezwykle proste – możesz to zrobić, korzystając ze strony internetowej UFG pod adresem www.ufg.pl.

Można to zrobić po numerze rejestracyjnym lub VIN pojazdu. Wchodząc na stronę, należy wejść w zakładkę Baza OC i AC, następnie Sprawdzenie ubezpieczenia OC i dalej Identyfikacja umowy OC na dzień. Otworzy się formularz, w którym trzeba:

 • wpisać numer rejestracyjny lub VIN samochodu,
 • datę, na kiedy ma być sprawdzona ważność polisy,
 • wybrać kraj,
 • zaznaczyć tzw. kod CAPTCHA.

Możesz też pobrać raport w formie PDF, a następnie go wydrukować. Postępując w opisany sposób, na stronie UFG można sprawdzić informacje o ważności polisy OC dla dowolnego pojazdu.

Jak sprawdzić czy samochód posiada ważną polisę OC w inny sposób?

Nie tylko za pośrednictwem strony internetowej UFG możesz zweryfikować, czy auto jest ubezpieczone. Innym sposobem jest sprawdzenie OC w bazie CEPiK. W tym celu należy wejść na stronę internetową HistoriaPojazdu.gov.pl.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czy sprawdzenie OC w razie stłuczki w aplikacji UFG Na Wypadek jest jeszcze możliwe?

Do 31.12.2022 roku UFG udostępniał także aplikację Na wypadek, która działała na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS. Zadaniem aplikacji była pomoc kierowcom po wypadku lub kolizji. Zawierała więc ona nieco więcej informacji niż strona internetowa UFG. W aplikacji można było sprawdzić nie tylko ważność OC samochodu, ale również uzyskać informacje jak udokumentować wypadek, czy też jak poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu.

Według danych Funduszu, użytkownicy aplikacji korzystali głównie z funkcji sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC danego pojazdu mechanicznego na dany dzień. UFG uznało więc, że nie jest konieczne dalsze utrzymywanie aplikacji. Kierowcom pozostawiono możliwość kontroli spełnienia obowiązku OC na stronie internetowej UFG.  Dedykowany formularz dostępny jest zarówno z urządzeń stacjonarnych (komputery biurowe), jak również przenośnych (smartfony, laptopy, tablety, itd.).

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC w CEPiK przed zakupem używanego auta?

Sprawdzenie polisy OC pojazdu jest możliwe także w bazie CEPiK, poprzez stronę: www.historiapojazdu.gov.pl.

Po wejściu na stronę należy wpisać następujące dane:

 • nr rejestracyjny,
 • nr VIN,
 • datę pierwszej rejestracji,

i kliknąć okno Sprawdź pojazd. Serwis wyświetli nie tylko dane o polisie OC pojazdu (czy jest aktualna i do kiedy), ale poinformuje Cię również np. o dacie badania technicznego, parametrach technicznych auta i kolejnych zmianach właścicieli. Co bardzo ważne przy kupnie samochodu – na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl możesz także sprawdzić, czy pojazd został zgłoszony jako kradziony.

Jaka kara finansowa grozi za brak OC pojazdu w 2023 roku?

Za brak ważnej polisy UFG nakłada na właścicieli pojazdów kary finansowe. Od dnia 1 stycznia do końca czerwca 2023 r. wysokość maksymalnej kary za brak lub przerwę w OC wynosi 6980 złotych (dla samochodu osobowego). Od 1 lipca wzrośnie ona do kwoty 7200 zł.

Kary za brak OC w 2023 roku

– UFG posiada skuteczne narzędzie do sprawdzania ważności polis i wykrywania nieubezpieczonych aut. Urząd rutynowo, od czasu do czasu, kontroluje bazę danych i wyszukuje luki w ubezpieczeniach OC. Nie warto zatem liczyć na to, że UFG się nie dowie o braku polisy, ponieważ np. samochód stoi nieużywany w garażu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w kalkulator-oc-ac.auto.pl. 

Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważnej polisy OC?

Kara finansowa za brak ważnego OC pojazdu to tylko jedna z konsekwencji, która może spotkać właściciela nieubezpieczonego samochodu. Drugą jest kwestia zadośćuczynienia wypłaconego poszkodowanemu po wypadku lub kolizji. Standardowa procedura wygląda tak, że jeśli sprawca wypadku nie miał ważnej polisy OC, to odszkodowanie wypłaca poszkodowanym UFG, a następnie egzekwuje zwrot od sprawcy wypadku.

W przypadku poważnego uszkodzenia zdrowia lub zniszczenia drogiego samochodu wysokość odszkodowań może dojść do ogromnych kwot. Jak poinformował na swojej stronie UFG – rekordziści muszą zwrócić na konto urzędu nawet 1,4 mln zł.

Kiedy sprawdzić ważność polisy OC?

Jako odpowiedzialny kierowca z pewnością posiadasz ubezpieczenie OC. Niestety, nie wszyscy właściciele pojazdów przejmują się tym obowiązkiem. Kiedy powinieneś sprawdzić ważność polisy OC, korzystając z zasobów UFG lub CEPiK? Jeżeli:

 • kupujesz pojazd używany – polisę OC powinieneś otrzymać wraz z samochodem. Jeżeli jednak dotychczasowy właściciel zbywa Twoje pytania dotyczące OC, to powinieneś upewnić się, że kupujesz ubezpieczony samochód. Jest to o tyle ważne, że od dnia zakupu pojazdu to na Tobie ciąży obowiązek jego ubezpieczenia;
 • zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej – gdy doszło do uszkodzenia pojazdów, ale nie ma rannych, wzywanie policji jest zbędne. W tej sytuacji wystarczające jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i sprawdzenie OC. Powinieneś upewnić się, że sprawca wypadku ma polisę OC, by nie mieć kłopotów z likwidacją szkody;
 • gdy chcesz się upewnić, że posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie – jeżeli nie możesz znaleźć umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym, również możesz sprawdzić, czy na dany dzień Twój samochód posiada ubezpieczenie OC.

Wyszukiwarka zamieszczona na stronie internetowej Funduszu lub na historiapojazdu.gov.pl jest intuicyjna w obsłudze. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy na dany dzień użytkownik posiadał aktywą polisę OC, zajmuje zaledwie chwilę.

Gdzie kupić tanie OC?

Nie warto ryzykować jazdy bez ważnego OC. Jak wynika z kalkulacji przeprowadzonych przez użytkowników naszego kalkulatora, w I kwartale 2023 r. średnia cena polisy wyniosła tylko 490 zł. To zaledwie ok. jedna trzecia grzywny, jaką trzeba zapłacić za brak OC choćby przez 1 dzień.

Warto wiedzieć, że zakres polisy OC regulują przepisy ustawy i jest on taki sam w każdym towarzystwie. Dlatego najkorzystniej będzie wybrać najtańszą ofertę. Niezależnie od ceny OC, otrzymasz identyczny produkt w każdym towarzystwie.

Szybkie porównanie ofert kilkunastu firm ubezpieczeniowych możesz przeprowadzić w naszym kalkulatorze. Z jego pośrednictwem kupisz również online wybraną polisę. W takim przypadku umowę otrzymasz niezwłocznie na maila, a zapłacisz za nią jednorazowo lub w dogodnych ratach.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

Jak sprawdzić, czy samochód ma ważne OC? – co warto wiedzieć

 • Informacje o ważności ubezpieczenia OC można sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pod adresem: www.ufg.pl, bądź w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) pod adresem: www.historiapojazdu.gov.pl.
 • Jeśli uczestniczyłeś w kolizji lub wypadku drogowym, powinieneś sprawdzić czy samochód sprawcy ma ważne ubezpieczenie OC. Później łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie z jego polisy.
 • Jeśli kupujesz używany samochód, sprawdź czy jest ubezpieczony. Sprzedawca ma obowiązek przekazać Ci wraz z dowodem rejestracyjnym polisę OC. Możesz kontynuować ubezpieczenie zbywcy do wygaśnięcia umowy lub ją wypowiedzieć w dowolnym momencie.
 • Informacje o sprzedanych i odnowionych polisach OC są obowiązkowo przekazywane do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przez zakłady ubezpieczeń.
 • Od stycznia do czerwca 2023 r. maksymalna kara za brak ważnej polisy wynosi 6980 zł (za brak OC powyżej 14 dni). Od 1 lipca br. wzrośnie ona do poziomu 720 zł.

FAQ – jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

 1. Kto może sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

  Każda osoba może sprawdzić, czy dany pojazd jest ubezpieczony. Jawność tych informacji wynika m.in. z tego, że kierowcy nie muszą już wozić przy sobie odcinka potwierdzającego zakup polisy. Jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji lub chcesz kupić używany samochód, nie musisz opierać się na informacjach uzyskanych od innego kierowcy.

 2. Gdzie sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

  Jeżeli chcesz sprawdzić, czy dany pojazd ma ważną polisę OC, skorzystaj z bazy UFG lub usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. W drugim przypadku uzyskasz również informacje m.in. o danych technicznych auta, zmianie właścicieli oraz badaniach technicznych.

 3. Jakie dane są potrzebne do sprawdzenia, czy auto jest ubezpieczone?

  To zależy od sposobu, w jaki chcesz sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Jeżeli skorzystasz z bazy UFG, będziesz musiał podać numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Z kolei chcąc sprawdzić, czy pojazd ma OC za pośrednictwem usługi HistoriaPojazdu.gov.pl, powinieneś podać: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

 4. Ile kosztuje sprawdzenie, czy auto jest ubezpieczone?

  Korzystanie zarówno z narzędzia zamieszczonego na stronie UFG, jak i usługi HistoriaPojazdu.gov.pl nie wiążę się z żadnymi opłatami. To, czy samochód jest ubezpieczony, sprawdzisz bez ponoszenia kosztów.

 5. Jakie informacje otrzymuje osoba, która sprawdza, czy auto jest ubezpieczone?

  Po złożeniu zapytania baza UFG generuje odpowiedź. Znajdziesz w niej następujące informacje:
  • czy samochód we wskazanym w zapytaniu dniu był ubezpieczony,
  • numer polisy,
  • nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej.

  Zarówno UFG, jak i usługa HistoriaPojazdu.gov.pl nie podają danych osobowych czy adresowych właściciela pojazdu.

 6. Czym różnią się informacje o polisie uzyskane z UFG i HistoriaPojazdu.gov.pl?

  UFG informuje użytkownika, czy na dzień wskazany w zapytaniu samochód był ubezpieczony. Z kolei usługa HistoriaPojazdu.gov.pl wskazuje, czy i do kiedy polisa jest ważna. Informacja z drugiego serwisu może być istotna dla osób nabywających pojazd używany, które zamierzają korzystać z polisy przejętej po poprzednim właścicielu.

 7. Gdzie można pobrać przebieg ubezpieczeń OC i AC?

  Po założeniu konta na UFG będziesz mógł sprawdzić historię swojego ubezpieczenia. UFG udostępnia informacje w dwóch wariantach czasowych:
  • za ostatnie 5 lat lub
  • pełną historię zgromadzoną w UFG, czyli od 2004 r.

  W przypadku ubezpieczenia AC pełna historia obejmuje okres od 2006 r. Pamiętaj, że w wygenerowanym piśmie nie znajdziesz informacji o przysługujących Ci zniżkach za bezszkodową jazdę.

 8. Czy aktualny właściciel samochodu odpowiada za brak OC w okresie, gdy pojazd należał do poprzedniego właściciela?

  Nie. UFG nakłada karę na osobę, która była właścicielem samochodu w czasie, kiedy pojazd nie miał ważnej polisy. Przykładowo: kierowca kupił auto 1 lutego 2022 r. i tego samego dnia je ubezpieczył. Po czym urząd wykrył, że samochód pozostawał bez ubezpieczenia od 1 do 31 stycznia 2022 r. UFG w takim przypadku nałoży karę na poprzedniego właściciela pojazdu.

 9. Czy UFG może nałożyć karę za brak ubezpieczenia w poprzednim roku?

  Nie. Zgodnie z przepisami mandat za brak OC może być nałożony tylko za brak OC w roku, w którym przeprowadzono kontrolę.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments