Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Jak sprawdzić ważność polisy OC?


Kierowcy oglądają samochód po kolizji drogowej
[Głosów: 2   Average: 5/5]

Wyjeżdżając samochodem w trasę, musisz być przygotowany na różne sytuacje. Kolizja drogowa czy stłuczka parkingowa zawsze wiążą się ze stresem. Choćby na wypadek takich sytuacji warto wiedzieć, jak sprawdzić prawdomówność sprawcy w zakresie ważności polisy OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne ubezpieczenia – OC, AC, NNW i Assistance. Jednak tylko pierwsze jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Za brak polisy OC przewidziane są opłaty karne, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Dodatkowo sprawca kolizji czy wypadku drogowego będzie musiał naprawić wyrządzone szkody za własne pieniądze.

Gdzie są gromadzone dane o OC?

W Polsce podmiotem upoważnionym do gromadzenia informacji na temat zakupionych polis komunikacyjnych jest wspomniany już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wszystkie działające na polskim rynku towarzystwa ubezpieczeniowe składają raporty właśnie do UFG. Dzięki temu dane zawarte w systemie są aktualne – dbają o to sami ubezpieczyciele.

Zgromadzone w bazie Funduszu dane są udostępniane wszystkim użytkownikom – zarówno pracownikom towarzystw ubezpieczeniowych (którzy mogą sprawdzić, czy kierowca w przeszłości spowodował szkodę i jakie zniżki wypracował), jak i kierowcom. Druga grupa użytkowników do zasobów Funduszu zagląda przede wszystkim po szkodzie – by sprawdzić, czy sprawca wypadku w chwili zdarzenia miał polisę OC. To pozwala uniknąć kłopotów przy likwidacji szkody.

Kiedy sprawdzić ważność polisy OC?

Jako odpowiedzialny kierowca z pewnością posiadasz ubezpieczenie OC. Niestety, nie wszyscy właściciele pojazdów przejmują się tym obowiązkiem. Kiedy powinieneś sprawdzić ważność polisy OC, korzystając z zasobów UFG? Jeżeli:

 • kupujesz pojazd używany – polisę OC powinieneś otrzymać wraz z samochodem. Jeżeli jednak dotychczasowy właściciel zbywa Twoje pytania dotyczące OC, to powinieneś upewnić się, że kupujesz ubezpieczony samochód. Jest to o tyle ważne, że od dnia zakupu pojazdu to na Tobie ciąży obowiązek jego ubezpieczenia;
 • zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej – gdy doszło do uszkodzenia pojazdów, ale nie ma rannych, wzywanie policji jest zbędne. W tej sytuacji wystarczające jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Powinieneś upewnić się, że sprawca wypadku ma polisę OC, by nie mieć kłopotów z likwidacją szkody;
 • gdy chcesz się upewnić, że posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie – jeżeli nie możesz znaleźć umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym, również możesz sprawdzić, czy na dany dzień Twój samochód posiada ubezpieczenie OC.

Wyszukiwarka zamieszczona na stronie internetowej Funduszu jest intuicyjna w obsłudze. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy na dany dzień użytkownik posiadał aktywą polisę OC, zajmuje zaledwie chwilę.

Jak sprawdzić, czy pojazd posiada ubezpieczenie OC?

Aktualnie, sprawdzenie czy pojazd posiada ubezpieczenie OC, jest niezwykle proste – możesz to zrobić, korzystając ze strony internetowej UFG. Wystarczy, że podasz:

 • numer rejestracyjny pojazdu lub
 • numer VIN pojazdu

a otrzymasz informację o tym, czy pojazd posiadał w danym dniu ubezpieczenie OC. W odpowiedzi na zapytanie na stronie funduszu wyświetlają się też informacje o:

 • numerze polisy,
 • modelu pojazdu,
 • zakładzie odpowiedzialnym – towarzystwie ubezpieczeniowym, które sprzedało polisę.

Możesz też pobrać raport w formie PDF, a następnie go wydrukować. Postępując w opisany sposób, możesz sprawdzić ważność polisy OC dla dowolnego pojazdu.

Aplikacja mobilna – jak sprawdzić ważność OC za pomocą smartfona?

Od momentu, gdy UFG udostępnia dane ze swojej bazy użytkownikom indywidualnym, mają oni możliwość w dowolnym momencie sprawdzić ważność ubezpieczenia OC dla konkretnego pojazdu. Osoby kupujące samochód używany mogą zweryfikować informacje podawane przez sprzedającego po powrocie do domu, korzystając z komputera. Co jednak w sytuacji, gdy dochodzi do kolizji drogowej? Z pomocą przychodzi aplikacja mobilna „Na wypadek”.

Aplikacja „Na wypadek” jest udostępniana bezpłatnie przez UFG i można ją pobrać ze strony internetowej Funduszu. Gdy stworzysz swój indywidualny profil użytkownika, będziesz mógł dodać swoje pojazdy (dane wprowadzisz ręcznie lub poprzez zeskanowanie kodu QR znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym). Jeżeli w aplikacji wprowadzisz datę badania technicznego pojazdu i numer telefonu do assistance, to otrzymasz przypomnienie o konieczności wykonania przeglądu.

Kolizja drogowa może i najczęściej wiąże się ze stresem, dlatego też aplikacja „Na wypadek” pomaga użytkownikowi zebrać informacje, które będą niezbędne do likwidacji szkody. Przeprowadza ona krok po kroku przez wszystkie czynności, jakie należy wykonać po kolizji drogowej. Aplikacja pozwala też sprawdzić, czy sprawca wypadku ma polisę OC i – w razie potrzeby – wezwać na miejsce zdarzenia policję.

Podsumowanie

 • Ubezpieczyciele informacje o sprzedanych i odnowionych polisach OC przekazują do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 • Aby sprawdzić czy dla pojazdu zostało wykupione OC, wystarczy wejść na stronę internetową Funduszu i podać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu.
 • Ważność polisy OC warto sprawdzić zarówno po kolizji drogowej, jak i kupując używany samochód.
 • Fundusz udostępnia bezpłatną aplikację mobilną „Na wypadek”, która pozwala sprawdzić na smartfonie, czy sprawca kolizji lub wypadku poruszał się ubezpieczonym pojazdem.
Stefania Stuglik
0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments