Stłuczka samochodem zastępczym – jak postępować i kto zapłaci za szkody?

Uszkodzony samochód
 1. Samochód zastępczy można otrzymać w ramach kilku ubezpieczeń: OC sprawcy, AC (najczęściej po kradzieży auta) oraz assistance.
 2. Jeżeli zostałeś poszkodowany w stłuczce, to szkody powstałe w aucie zastępczym zostaną zlikwidowane z OC sprawcy, ale będziesz miał obowiązek współdziałać z wypożyczalnią.
 3. Jeżeli spowodujesz wypadek autem zastępczym, to szkody zostaną zlikwidowane z AC. Może się jednak zdarzyć, że będziesz musiał ponieść koszt z tytułu udziału własnego, jeśli wcześniej nie kupiłeś dodatkowego ubezpieczenia.
 4. Po stłuczce, w której brał udział samochód zastępczy – niezależnie od tego, kto jest sprawcą – poinformuj natychmiast wypożyczalnię.

Zarówno z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji, jak i ubezpieczenia AC możesz otrzymać samochód zastępczy. Chcesz skorzystać z tej możliwości, ale obawiasz się odpowiedzialności za ewentualne szkody? Zobacz, co możesz zrobić, aby w razie stłuczki nie płacić odszkodowania z własnej kieszeni.

W ostatnich latach pod wpływem orzecznictwa sądowego ubezpieczyciele zmienili swoją politykę dotyczącą pokrywania kosztów wynajmu pojazdu zastępczego z ubezpieczenia AC czy OC sprawcy. Prokonsumenckie podejście w tym zakresie zachęca do korzystania ze swojego prawa do samochodu zastępczego. Niestety, taki pojazd również może uczestniczyć w stłuczce lub wypadku, a wówczas pojawia się naturalne pytanie: kto pokryje szkody?

W ramach jakich ubezpieczeń przysługuje samochód zastępczy?

Zostałeś poszkodowany w kolizji, a Twój pojazd został odstawiony do warsztatu samochodowego? Twój samochód został skradziony, ale zabezpieczyłeś się na taką okoliczność, kupując wcześniej ubezpieczenie AC? Możesz otrzymać pojazd zastępczy bezpośrednio od ubezpieczyciela (jeżeli posiada flotę pojazdów) lub z wypożyczalni. Ważne, aby nie był on wyższej klasy niż posiadane przez Ciebie auto, bo wówczas firma ubezpieczeniowa będzie mogła odmówić uregulowania całego rachunku.

Z jakich ubezpieczeń możesz starać się o auto zastępcze? Jest ich kilka: ubezpieczenie OC sprawcy, ubezpieczenie AC i ubezpieczenie assistance.

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku kolizji lub wypadku, a Twój samochód wymaga naprawy, możesz skorzystać z auta zastępczego. Warunek jest jeden – musisz udowodnić, że pojazd jest Ci niezbędny, gdyż np. dojeżdżasz nim do pracy.

Jak otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy? Są dwie możliwości: możesz samodzielnie wynająć auto i następnie przedstawić ubezpieczycielowi rachunek lub skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Wówczas to ona wskaże Ci wypożyczalnię, z która współpracuje i z której otrzymasz samochód zastępczy na czas naprawy swojego auta.

Przykład: Pani Anna została poszkodowana w kolizji, w rezultacie czego jej samochód trafił na około tydzień do warsztatu. Ponieważ kobieta dojeżdżała autem do pracy, skorzystała z pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Aby nie wydawać własnych środków, skontaktowała się z ubezpieczycielem i użytkowanie auta zastępczego rozliczyła bezgotówkowo.

Samochód zastępczy z AC i assistance

Zarówno ubezpieczenie AC, jak i assistance to polisy dodatkowe, które z reguły są tak skonstruowane, że kierowca może skorzystać z auta zastępczego np. po kolizji czy wypadku. Przykładowo:

 • W OWU assistance oferowanego przez firmę Concordia znajduje się zapis, zgodnie z którym kierowca może skorzystać z auta zastępczego przez okres 5 dni (wariant Standard) lub 10 dni (wariant Premium).
 • Zgodnie z OWU AC proponowanego przez firmę Aviva pojazd zastępczy może zostać udostępniony na czas naprawy pojazdu w jednym z warsztatów współpracujących z ubezpieczycielem, ale nie dłużej niż na 14 dni.

Przykład: Samochód pana Marka został skradziony. Zgodnie z zapisami OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) AC w tej sytuacji przysługiwało mu auto zastępcze na 14 dni. Mężczyzna wypożyczył pojazd tej samej klasy i poinformował o tym swojego ubezpieczyciela. Dzięki temu po przedstawieniu rachunku z wypożyczalni otrzyma zwrot środków.

Kto zapłaci za naprawę samochodu zastępczego po stłuczce lub wypadku?

To zależy. Są dwie możliwości – stłuczkę możesz spowodować Ty lub inny kierowca. Jeżeli kolizja będzie wynikiem Twojej nieuwagi, to możliwe, że będziesz musiał zapłacić za część szkód. Dlaczego tak się dzieje, skoro samochody oferowane przez wypożyczalnie są ubezpieczone? Umowa ubezpieczenia może być tak skonstruowana, że będziesz musiał pokryć udział własny. Możesz się przed tym skutecznie ochronić, jeżeli wcześniej kupisz dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu wyeliminujesz swoją odpowiedzialność.

Zostałeś poszkodowany w kolizji? Auto zastępcze najpewniej zostanie naprawione z ubezpieczenia OC sprawcy. Aby jednak tak się stało, powinieneś zadbać o udokumentowanie szkód. W tym celu powinieneś telefonicznie zawiadomić o stłuczce pracownika wypożyczalni, a następnie postępować zgodnie z jego instrukcjami – np. spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej lub wezwać na miejsce zdarzenia policję.

Jak możesz uniknąć odpowiedzialności za szkody na aucie zastępczym?

Jeżeli do stłuczki dojdzie z Twojej winy, to możesz zostać zwolniony z poniesienia kosztów, jeżeli:

 • Od razu powiadomisz wypożyczalnię o zaistniałym zdarzeniu. Przykładowo Carfree wymaga, aby kierowca poinformował firmę o stłuczce (bądź kradzieży lub innym zdarzeniu) w ciągu 1 godziny od jej zajścia.
 • Będziesz postępował zgodnie ze wskazówkami pracownika wypożyczalni. Przykładowo możesz zostać poproszony o nieoddalanie się z miejsca zdarzenia aż do przyjazdu przedstawiciela wypożyczalni.
 • Odpowiednio wcześniej wykupisz dodatkowe ubezpieczenia. Wypożyczalnia Avis proponuje klientom m.in. ubezpieczenie zmniejszające udział własny i polisę chroniąca od zniszczeń.

Zignorowanie obowiązków nałożonych przez wypożyczalnię może spowodować, że będziesz musiał zapłacić za szkody z własnej kieszeni.

Przykład: Pan Tomasz w nocy wracał autem zastępczym z pracy do domu, gdy zderzył się z sarną. Szkody nie były wielkie, gdyż z uwagi na złą widoczność jechał z niską prędkością. Niestety, zdarzenie zostało zgłoszone pracownikowi wypożyczalni dopiero przy oddawaniu pojazdu. Brak notatki policji i informacji o stłuczce spowodowały, że pan Tomasz poniesie koszty likwidacji uszkodzeń.

O czym powinieneś pamiętać przed wypożyczeniem auta zastępczego?

Przed podpisaniem umowy z wybraną lub wskazaną przez ubezpieczyciela wypożyczalnią powinieneś dokładnie zapoznać się z warunkami korzystania z wypożyczonego samochodu. Z reguły informacje te znajdują się w regulaminie wynajmu pojazdu, który większość wypożyczalni dla wygody klientów zamieszcza również na swoich stronach internetowych.

Chcesz zminimalizować ryzyko, że będziesz odpowiadał za szkody wyrządzone samochodem zastępczym? Pamiętaj, aby:

 • Nie przekazywać pojazdu osobom nieuprawnionym do jego prowadzenia. W regulaminie firmy New Rent za takie działania przewidziana jest kara finansowa.
 • Nie palić w pojeździe tytoniu czy nie przewozić w nim zwierząt. Takie zapisy znajdują się w warunkach wynajmu opracowanych przez firmę 99rent.
 • Przed rozpoczęciem korzystania z pojazdu dokładnie go obejrzeć. Jeżeli pojazd posiada uszkodzenia, warto je sfotografować.

Mimo że samochody oferowane przez wypożyczalnie są objęte ubezpieczeniem AC, to firmy ubezpieczeniowe zastrzegają sobie, że nie pokrywają wszystkich szkód. Znaczenie ma bowiem to, jak do nich doszło. Przykładowo z AC nie zostaną zlikwidowane szkody spowodowane w wyniku umyślnego uszkodzenia pojazdu czy wyrządzone przez kierowcę, który wcześniej pił alkohol lub zażywał środki odurzające.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments