Stłuczka samochodem zastępczym – jak postępować i kto zapłaci za szkody?

Uszkodzony samochód

Zarówno z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji, jak i ubezpieczenia AC możesz otrzymać samochód zastępczy. Chcesz skorzystać z tej możliwości, ale obawiasz się odpowiedzialności za ewentualne szkody? Zobacz, co możesz zrobić, aby w razie stłuczki nie płacić odszkodowania z własnej kieszeni.

W ostatnich latach pod wpływem orzecznictwa sądowego ubezpieczyciele zmienili swoją politykę dotyczącą pokrywania kosztów wynajmu pojazdu zastępczego z ubezpieczenia AC czy OC sprawcy. Prokonsumenckie podejście w tym zakresie zachęca do korzystania ze swojego prawa do samochodu zastępczego. Niestety, taki pojazd również może uczestniczyć w stłuczce lub wypadku, a wówczas pojawia się naturalne pytanie: kto pokryje szkody?

W ramach jakich ubezpieczeń przysługuje samochód zastępczy?

Do kolizji doszło nie z Twojej winy, ale ponosisz konsekwencje – Twój pojazd został odstawiony do warsztatu samochodowego? Należące do Ciebie auto zostało skradzione, ale masz AC? Możesz otrzymać pojazd zastępczy bezpośrednio od ubezpieczyciela (jeżeli posiada on flotę pojazdów) lub z wypożyczalni. Ważne, aby nie był on wyższej klasy niż posiadane przez Ciebie auto, bo wówczas firma ubezpieczeniowa będzie mogła odmówić uregulowania całego rachunku.

Z tytułu jakich ubezpieczeń możesz starać się o auto zastępcze? Jest ich kilka: ubezpieczenie OC sprawcy, ubezpieczenie AC i ubezpieczenie assistance.

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Jako poszkodowany w kolizji lub wypadku masz prawo skorzystać z auta zastępczego. Warunek jest jeden – musisz udowodnić, że pojazd jest Ci niezbędny, gdyż korzystasz z niego, aby dojeżdżać np. do pracy.

Jak otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy? Są dwie możliwości: możesz samodzielnie wynająć auto i następnie przedstawić ubezpieczycielowi rachunek z wypożyczalni lub skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Wówczas to ona wskaże Ci wypożyczalnię, z którą współpracuje i z której otrzymasz samochód zastępczy na czas naprawy auta.

Przykład: Pani Anna została poszkodowana w kolizji, w rezultacie czego jej samochód trafił na około tydzień do warsztatu. Ponieważ kobieta dojeżdżała autem do pracy, skorzystała z pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Aby nie wydawać własnych środków, skontaktowała się z ubezpieczycielem i użytkowanie auta zastępczego rozliczyła bezgotówkowo.

Samochód zastępczy z AC i assistance

Zarówno ubezpieczenie AC, jak i assistance to polisy dodatkowe, które z reguły są tak skonstruowane, że kierowca może skorzystać z auta zastępczego np. po kolizji czy wypadku. Przykładowo:

  • w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) assistance oferowanego przez firmę Concordia znajduje się zapis, zgodnie z którym kierowca może korzystać z auta zastępczego przez okres 5 dni (wariant Standard) lub 10 dni (wariant Premium);
  • zgodnie z OWU AC proponowanego przez firmę Aviva pojazd zastępczy może zostać udostępniony na czas naprawy pojazdu w jednym z warsztatów współpracujących z ubezpieczycielem, ale nie dłużej niż na 14 dni.

Przykład: Samochód pana Marka został skradziony. Zgodnie z zapisami OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) AC w tej sytuacji przysługiwało mu auto zastępcze na 14 dni. Mężczyzna wypożyczył pojazd tej samej klasy i poinformował o tym swojego ubezpieczyciela. Dzięki temu po przedstawieniu rachunku z wypożyczalni otrzyma zwrot środków.

Kto zapłaci za naprawę samochodu zastępczego po stłuczce lub wypadku?

To zależy. Są dwie możliwości – stłuczkę możesz spowodować Ty lub inny kierowca. Jeżeli kolizja będzie wynikiem Twojej nieuwagi, to możliwe, że przyjdzie Ci pokryć część rachunku za naprawę auta. Dlaczego tak się dzieje, skoro samochody oferowane przez wypożyczalnie są ubezpieczone? Umowa ubezpieczenia może stanowić, że wynajmujący będzie musiał pokryć udział własny. Możesz się przed tym skutecznie uchronić, jeżeli wcześniej kupisz dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu wyeliminujesz swoją odpowiedzialność.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Zniesienie udziału własnego wiąże się z dodatkową opłatą. Warto jednak ją ponieść – gdyby doszło do stłuczki samochodem zastępczym, nie zostaniesz obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami. To daje poczucie bezpieczeństwa w okresie użytkowania pojazdu zastępczego.

Jesteś poszkodowany w kolizji? Auto zastępcze najpewniej zostanie naprawione z ubezpieczenia OC sprawcy. Aby jednak tak się stało, musisz zadbać o udokumentowanie szkód. Konieczne będzie też poinformowanie o sytuacji wypożyczalni.

Jak postępować, gdy dojdzie do stłuczki samochodem zastępczym?

Każda wypożyczalnia samochodów przygotowuje własną procedurę na taką okoliczność. Procedury te łączy jednak stały punkt – każda wypożyczalnia chce jak najszybciej otrzymać informację o zdarzeniu (niektóre np. w ciągu godziny). Obawiasz się stresu, który może spowodować, że zapomnisz sposobu postępowania? Wystarczy, że będziesz pamiętać o konieczności skontaktowania się z pracownikiem wypożyczalni – poinformuje Cię on o tym, co dalej.

Procedura postępowania na wypadek stłuczki samochodem zastępczym:

  1. Powiadom telefonicznie o stłuczce pracownika wypożyczalni.
  2. Postępuj zgodnie z instrukcjami pracownika wypożyczalni – spisz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej lub wezwij na miejsce zdarzenia policję (najpewniej wypożyczalnia będzie wymagała wezwania policji).
  3. Współpracuj – pomóż w wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia, aby wypożyczalnia nie miała żadnych wątpliwości.

Jak możesz uniknąć odpowiedzialności za szkody na aucie zastępczym?

Jeżeli do stłuczki dojdzie z Twojej winy, to wcale nie oznacza, że zostaniesz obarczony kosztami. Kluczowe jest jednak Twoje postępowanie. Pamiętaj, aby:

  • od razu powiadomić wypożyczalnię o zaistniałym zdarzeniu – przykładowo Carfree wymaga, aby kierowca poinformował firmę o stłuczce (bądź kradzieży lub innym zdarzeniu) w ciągu 1 godziny;
  • postępować zgodnie ze wskazówkami pracownika wypożyczalni – przykładowo możesz zostać poproszony o nieoddalanie się z miejsca zdarzenia aż do przyjazdu przedstawiciela wypożyczalni;
  • odpowiednio wcześniej wykupić dodatkowe ubezpieczenia – wypożyczalnia Avis proponuje klientom m.in. ubezpieczenie zmniejszające udział własny i polisę chroniąca od zniszczeń.

Zignorowanie obowiązków nałożonych przez wypożyczalnię może spowodować, że będziesz musiał zapłacić za szkody z własnej kieszeni.

Przykład: Pan Tomasz w nocy wracał autem zastępczym z pracy do domu, gdy zderzył się z sarną. Szkody nie były wielkie, gdyż z uwagi na złą widoczność jechał z niską prędkością. Niestety, zdarzenie zostało zgłoszone pracownikowi wypożyczalni dopiero w momencie zwrotu pojazdu. Brak notatki policji i informacji o stłuczce spowodowały, że pan Tomasz poniesie koszty likwidacji uszkodzeń.

O czym trzeba pamiętać przed wypożyczeniem auta zastępczego?

Przed podpisaniem umowy z wybraną lub wskazaną przez ubezpieczyciela wypożyczalnią należy dokładnie zapoznać się z warunkami korzystania z wypożyczonego samochodu. Z reguły informacje te znajdują się w regulaminie wynajmu pojazdu, który większość wypożyczalni dla wygody klientów zamieszcza również na swoich stronach internetowych.

Chcesz zminimalizować ryzyko, że będziesz odpowiadał za szkody wyrządzone samochodem zastępczym? Pamiętaj, aby:

  • nie przekazywać pojazdu osobom nieuprawnionym do jego prowadzenia – w regulaminie firmy New Rent za takie działania przewidziana jest kara finansowa;
  • nie palić w pojeździe tytoniu czy nie przewozić w nim zwierząt – takie zapisy znajdują się w warunkach wynajmu opracowanych przez firmę 99rent;
  • przed rozpoczęciem korzystania z pojazdu dokładnie go obejrzeć – jeżeli pojazd posiada uszkodzenia, warto je sfotografować.

Mimo że samochody oferowane przez wypożyczalnie są objęte ubezpieczeniem AC, to firmy ubezpieczeniowe zastrzegają sobie, że nie pokrywają wszystkich szkód. Znaczenie ma bowiem to, jak do nich doszło. Przykładowo z AC nie zostaną zlikwidowane szkody spowodowane w wyniku umyślnego uszkodzenia pojazdu czy wyrządzone przez kierowcę, który wcześniej pił alkohol lub zażywał środki odurzające.

Podsumowanie

  • Samochód zastępczy można otrzymać w ramach kilku ubezpieczeń: OC sprawcy, AC (najczęściej po kradzieży auta) oraz assistance.
  • Jeżeli jesteś poszkodowany w stłuczce, to szkody powstałe w aucie zastępczym zostaną zlikwidowane z OC sprawcy, ale musisz współdziałać z wypożyczalnią.
  • Jeżeli spowodujesz wypadek autem zastępczym, to szkody zostaną zlikwidowane z AC. Pamiętaj, aby wcześniej znieść udział własny w szkodzie.
  • O stłuczce, w której brał udział samochód zastępczy – niezależnie od tego, kto jest sprawcą – poinformuj natychmiast wypożyczalnię.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Gdzie szukać informacji o sposobie korzystania z wypożyczonego auta?

    Przed rozpoczęciem korzystania z wypożyczonego samochodu warto zapoznać się z regulaminem. Otrzymasz go do wglądu w siedzibie wypożyczalni, niektóre firmy zamieszczają go też na swoich stronach internetowych. W tym dokumencie powinna znajdować się sekcja dotycząca odpowiedzialności w razie uszkodzenia samochodu zastępczego.

  2. Kto może prowadzić auto zastępcze?

    Auto zastępcze powinna prowadzić wyłącznie osoba (osoby) wymienione w umowie z wypożyczalnią w rubryce „kierowcy”. Gdyby do stłuczki samochodem zastępczym doszło podczas jego użytkowania przez osobę nieuprawnioną, możesz spodziewać się problemów – najpewniej przyjdzie Ci zapłacić za naprawę.

  3. Kiedy firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić auta zastępczego?

    Firma ubezpieczeniowa może odmówić udostępnienia auta zastępczego albo pokrycia kosztów jego wynajmu, gdy masz do dyspozycji inny samochód, z którego możesz korzystać. Jeżeli rzeczywiście masz dwa samochody, ale z drugiego auta korzysta inny członek Twojej rodziny, ubezpieczyciel nie będzie mógł odmówić samochodu zastępczego.

  4. Czym jest bezgotówkowy wynajem auta zastępczego z OC sprawcy?

    Bezgotówkowy wynajem samochodu zastępczego jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem z perspektywy kierowcy – nie musi on płacić za wynajem auta i następnie przedstawiać faktury firmie ubezpieczeniowej. Rozliczenia odbywają się bezpośrednio między firmą ubezpieczeniową a wypożyczalnią.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments