Chcesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC zawartego w PZU? Wypowiedzenie OC PZU jest możliwe, ale tylko w niektórych przypadkach. Ta czynność wiąże się też z przygotowaniem pisma do ubezpieczyciela. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące rezygnacji z umowy OC PZU oraz adresy, pod które należy wysłać przygotowane wypowiedzenie.
- Czym jest wypowiedzenie umowy OC w PZU?
- Kiedy można wypowiedzieć umowę OC w PZU?
- 1. Wypowiedzenie OC w PZU z uwagi na zbliżanie się końca okresu ubezpieczenia
- 2. Wypowiedzenie OC w PZU z uwagi na posiadanie dwóch ubezpieczeń
- 3. Wypowiedzenie OC otrzymanego wraz z samochodem
- 4. Wypowiedzenie OC PZU kupionego na odległość
- Jak napisać wypowiedzenie OC w PZU?
- Gdzie złożyć wypowiedzenie OC PZU?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Źródła
Zakres ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest taki sam. Z tego względu ubezpieczyciele konkurują głównie ceną. Masz na oku atrakcyjniejszą ofertę? Najpewniej zastanawiasz się, jak wypowiedzieć OC w PZU. Nie zwlekaj – zapoznaj się z poniższym artykułem. Krok po kroku tłumaczymy, kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC w PZU i jak to zrobić.
Czym jest wypowiedzenie umowy OC w PZU?
Wypowiedzenie OC PZU to czynność wykonywana przez jedną ze stron umowy – najczęściej klienta. Złożenie wypowiedzenia OC prowadzi do zakończenia umowy ubezpieczenia. Niekiedy wypowiedzenie umowy OC pociąga za sobą również konieczność finansowego rozliczenia się stron – ubezpieczyciel zwraca niewykorzystaną część składki lub klient dopłaca za okres, przez który korzystał z ochrony ubezpieczeniowej.
Kiedy można wypowiedzieć umowę OC w PZU?
Odpowiedź znajduje się w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych – w różnych artykułach, o czym szerzej przeczytasz niżej. Wypowiedzenie OC PZU, podobnie jak wypowiedzenie umowy OC w innych firmach ubezpieczeniowych, jest możliwe w czterech sytuacjach – są to:
- Zbliżanie się końca okresu, na jaki umowa OC została zawarta
- Posiadanie w tym samym czasie ubezpieczenia w co najmniej dwóch firmach ubezpieczeniowych
- Przejęcie polisy wraz z zakupionym pojazdem
- Zawarcie umowy ubezpieczenia OC na odległość
Jeżeli chcesz wypowiedzieć umowę OC w PZU, w pierwszej kolejności określ, która z wymienionych wyżej sytuacji Ciebie dotyczy. Nie masz pewności? Zapoznaj się z poniższymi objaśnieniami. Tam też znajdziesz wskazówki, jak przygotować pismo skierowane do firmy ubezpieczeniowej.
1. Wypowiedzenie OC w PZU z uwagi na zbliżanie się końca okresu ubezpieczenia
Masz OC w PZU od niemal roku? Już wkrótce upłynie termin obowiązywania polisy? Masz dwie możliwości: możesz zmienić ubezpieczyciela lub pozostać w tej samej firmie na następne 12 miesięcy. W drugim scenariuszu nie musisz nic robić – umowa przedłuży się automatycznie, a od ubezpieczyciela otrzymasz informację o wysokości składki. Pamiętaj jednak, że PZU nie jest zobowiązane do utrzymania tej samej ceny polisy – składka może wzrosnąć.
Umowy OC zawartej przed rokiem wcale nie musisz przedłużać – możesz ją też wypowiedzieć. Wypowiedzenie musisz jednak złożyć w ustawowym terminie – nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy od daty jej zawarcia. W piśmie powołaj się na następującą podstawę prawną: art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Przykład
2. Wypowiedzenie OC w PZU z uwagi na posiadanie dwóch ubezpieczeń
Zdarza się, że kierowca nie wypowiada umowy OC w PZU i jednocześnie kupuje polisę w innej firmie ubezpieczeniowej. W tej sytuacji posiada on dwa ubezpieczenia – musi zatem płacić dwie składki. Aby temu przeciwdziałać, przepisy umożliwiają wypowiedzenie umowy, która przedłużyła się automatycznie. Warto zrobić to jak najszybciej, bo ubezpieczyciel będzie miał prawo żądać uiszczenia składki za okres, przez który ponosił odpowiedzialność za ochronę ubezpieczeniową pojazdu.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Jeżeli wypowiadasz umowę PZU właśnie z powodu posiadania dwóch ubezpieczeń, to w piśmie do ubezpieczyciela powołaj się na art. 28a ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Przykład
3. Wypowiedzenie OC otrzymanego wraz z samochodem
Zasadą jest, że umowa OC „przechodzi” wraz z samochodem na nowego właściciela. Nie chcesz korzystać z otrzymanej polisy, bo wiesz, że nie przedłuży się automatycznie i obawiasz się, że przegapisz termin zakupu ubezpieczenia? Pozostaje tylko wypowiedzieć OC w PZU, które przekazał poprzedni właściciel samochodu – w piśmie do ubezpieczyciela musisz wskazać właśnie ten powód.
Jeżeli chcesz wypowiedzieć OC otrzymane wraz z zakupionym samochodem, to w piśmie do PZU powołaj się na art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jednocześnie pamiętaj o zakupie ubezpieczenia – aby pojazd nie pozostawał bez ochrony ubezpieczeniowej. Polisę możesz kupić za pośrednictwem naszej strony internetowej.
Przykład
4. Wypowiedzenie OC PZU kupionego na odległość
W tym przypadku powinno mówić się o odstąpieniu od polisy OC, a nie o jej wypowiedzeniu. Jeżeli kupisz OC w PZU przez internet lub telefon, a następnie znajdziesz lepszą ofertę, możesz odstąpić od zawartej na odległość umowy. Taką możliwość daje konsumentom art. 40 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta. Odstępując od zawartej umowy, nie musisz podawać przyczyny, ale konieczne jest dochowanie terminu – czas na odstąpienie od umowy OC samochodu to 30 dni, licząc od dnia jej zawarcia.
Jak napisać wypowiedzenie OC w PZU?
Aby skutecznie wypowiedzieć umowę OC w PZU, musisz złożyć pisemne oświadczenie. W piśmie skierowanym do ubezpieczyciela muszą znaleźć się:
- Dane osobowe i adresowe właściciela pojazdu – jeżeli pojazd ma kilku właścicieli, należy wymienić wszystkich
- Numer polisy OC
- Dane dotyczące samochodu – marka, numer rejestracyjny pojazdu
- Podstawa prawna – przykładowo, gdy wypowiadasz kupioną w PZU polisę OC, która została automatycznie wznowiona, wystarczy, że napiszesz: „Wnoszę o rozwiązanie umowy na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych”
- Własnoręczny podpis właściciela (podpisy właścicieli) pojazdu
Wypowiadasz umowę ubezpieczenia OC, którą w towarzystwie ubezpieczeniowym PZU zawarł poprzedni właściciel pojazdu? Do przygotowanego pisma dołącz kopię umowy kupna-sprzedaży lub darowizny.
Gdzie złożyć wypowiedzenie OC PZU?
Po przygotowaniu wypowiedzenia pozostaje tylko je złożyć. Wypowiedzenie umowy OC w PZU możesz:
- Wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: PZU, ul. Postępu 18 a, 02-676 Warszawa
- Wysłać e-mailem na adres: [email protected]
- Złożyć w jednym z oddziałów – lista oddziałów jest dostępna tutaj: https://www.pzu.pl/kontakt-i-pomoc/znajdz-oddzial-lub-agenta
Masz pytania dotyczące wypowiedzenia Twojej umowy OC? Możesz skontaktować się telefonicznie z PZU pod numerem 799 699 599 lub 801 102 102 (opłata zgodna z taryfą operatora).
Podsumowanie
- Wypowiedzenie OC w PZU można złożyć w kilku sytuacjach, które zostały sprecyzowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.
- Wypowiedzenie skierowane do PZU musi zostać własnoręcznie podpisane przez właściciela (właścicieli) pojazdu.
- Po automatycznym przedłużeniu OC ubezpieczyciel może żądać zapłaty składki za okres od dnia wznowienia umowy do dnia jej wypowiedzenia.
- PZU przyjmuje wypowiedzenia OC wysłane pocztą, na adres mailowy i złożone osobiście w jednej z placówek.
- Jeżeli umowa OC została zawarta z PZU na odległość (przez internet lub telefon), można od niej odstąpić w ciągu 30 dni.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy PZU udostępnia wzór wypowiedzenia OC?
Aktualnie na stronie internetowej PZU nie znajduje się wzór wypowiedzenia OC. Dobra wiadomość jest jednak taka, że samodzielne przygotowanie tego pisma nie sprawia większych trudności. Wystarczy ograniczyć się do podania przyczyny wypowiedzenia i danych, na podstawie których PZU będzie w stanie odszukać umowę.
Dlaczego nie warto posiadać dwóch ubezpieczeń OC?
Mogłoby się wydawać, że dwa ubezpieczenia OC zapewnią dwa odszkodowania. Nic bardziej mylnego – z ubezpieczenia OC nie zostaną wypłacone dwa świadczenia, tylko jedno. Powodem jest cel wypłaty odszkodowania – środki mają rekompensować szkodę, a nie prowadzić do wzbogacenia się poszkodowanego.
Czy PZU może żądać zapłaty po wypowiedzeniu OC?
Taka sytuacja jest możliwa – wystarczy, że masz dwa ubezpieczenia, w tym automatycznie wznowione w PZU. Jeżeli wznawiającego się ubezpieczenia nie wypowiesz w terminie wskazanym w ustawie, to firma ubezpieczeniowa będzie udzielać ochrony ubezpieczeniowej. I właśnie za tę ochronę trzeba będzie zapłacić. Z tego powodu nie warto zwlekać z wypowiedzeniem.
Czy trzeba wypowiedzieć OC PZU po wyrejestrowaniu auta?
Po wyrejestrowaniu auta umowa ubezpieczenia OC wygasa – nie trzeba jej wypowiadać. Jednak mimo to warto napisać do PZU, a w piśmie wskazać numer rachunku bankowego. Jeżeli ubezpieczenie pojazdu kończy się dopiero za jakiś czas, to firma ubezpieczeniowa zwróci niewykorzystaną część składki.
Czy krótkoterminowe OC PZU przedłuży się automatycznie?
Nie. Takie polisy działają tylko do dnia wyznaczonego w umowie krótkoterminowej. Jeżeli korzystasz z OC np. na miesiąc, to przed końcem ochrony wykup polisę na cały rok. Pamiętaj, że pomiędzy kolejnymi okresami obowiązkowego ubezpieczenia samochodu nie może być ani jednego dnia przerwy. Bez polisy narażasz się nie tylko na wysoką karę za brak OC od UFG, ale również na pokrycie wszystkich kosztów wyrządzonych przez Ciebie szkód.
Czy wypowiedzenie umowy AC odbywa się na tych samych zasadach co OC?
Wypowiedzenie AC PZU to odrębne zagadnienie. W tym przypadku nie działa zasada automatycznego przedłużenia, również przejęcie AC zakupionego przez poprzedniego właściciela samochodu jest wyjątkiem (wymagana jest zgoda firmy ubezpieczeniowej). Klienci mają jednak prawo odstąpić od umowy zawartej na odległość – analogicznie jak ma to miejsce w przypadku OC.
Źródła
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta
Jeśli zawarłam umowe OC z PZU telefonicznie ale nie jest zapłacona czy można ja wypowiedziec
Można do 30 dni od zawarcia telefonicznie
Jeśli chodzi o drugi przypadek dotyczący wypowiedzenia umowy OC tj. : „w tym samym czasie masz aktywne ubezpieczenie w dwóch lub więcej towarzystwach ubezpieczeniowych” to należy powoływać się na art. 28a ustawy
Wypowiedziałem umowę OC na pojazd w PZU, Wypowiedzenie wysłałem 3 dni przed końcem upływu ubezpieczenia. PZU nie uznało wypowiedzenia gdyż jak mi napisali za wcześnie wypowiedziałem im umowę powinienem 1 dzień przed końcem upływu okresu umowy, a tak to oni nie uznają tego wypowiedzenia i każą mi zapłacić za nową polisę mimo, że pisałem im iż ubezpieczyłem auto w innym Towarzystwie,. Czy to nie jest przypadkiem przestępstwo wyłudzenia nienależnego świadczenia przez PZU. oraz Podżegania do popełnienia przestępstwa zawarcia podwójnej umowy ubezpieczenia OC na pojazd,
Jeśli wysłał Pan wypowiedzenie OC Pocztą Polską (listem poleconym) lub w inny sposób zostało dostarczone do PZU najpóźniej na dzień przed końcem okresu ochrony, to ubezpieczyciel nie może odmówić przyjęcia wypowiedzenia i żądać zapłaty składki. W odwołaniu może Pan powołać się na Art. 28.1. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Innym wyjściem z sytuacji jest wypowiedzenie OC automatycznie wznowionego (jeśli np. Pana pismo zostało dostarczone zbyt późno do PZU). Warto to zrobić jak najszybciej, ponieważ za każdy dzień ochrony towarzystwo ma prawo pobrać opłatę.
W treści artykułu zamieściliśmy fragment: Wypowiedzenie umowy OC w PZU możesz (…) wysłać e-mailem na adres: [email protected]