Międzynarodowe prawo jazdy – gdzie i kiedy Ci się przyda?

miedzynarodowe-prawo-jazdy

Prawo jazdy uzyskane w Polsce w zupełności wystarczy Ci do podróżowania samochodem po krajach Unii Europejskiej. A co jeśli planujesz wyjazd nieco dalej, poza granice wspólnoty? W takim przypadku konieczne może się okazać międzynarodowe prawo jazdy. Jak się o nie ubiegać i czym różni się od dokumentu krajowego? Wbrew pozorom procedura wydania międzynarodowego prawa jazdy nie jest skomplikowana.

Dziś niemal cały świat stoi dla nas otworem. Można podróżować w dowolnych kierunkach bez większych ograniczeń, spełniając w niektórych przypadkach określone wymogi formalne. Ze względu na wygodę i niezależność wiele osób decyduje się na międzynarodowe podróże własnym samochodem. Równie popularny jest wynajem pojazdu już na miejscu, np. z lokalnej wypożyczalni.

Do prowadzenia pojazdów mechanicznych poza Unią Europejską trzeba uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. To dokument stwierdzający, że dana osoba posiada uprawnienia kierowcy przyznane w swoim własnym kraju.

Choć wydanie międzynarodowego prawa jazdy wiąże się ze ściśle określoną procedurą i wizytą w urzędzie, jest to znacznie prostsze niż myślisz. Sprawdź, kiedy będziesz musiał się postarać o takie prawo jazdy i jak się do tego zabrać.

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy to w rzeczywistości dokument przypominający książeczkę paszportową w formacie A6 i kolorze szarym. Stanowi odpis Twojego krajowego prawa jazdy, ale jest przetłumaczone na języki obce.

Uwaga! Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko wtedy, gdy masz przy sobie jednocześnie polskie prawo jazdy. Te dwa dokumenty okazane łącznie dają Ci możliwość kierowania pojazdami w krajach, które uznały jeden z poniższych aktów:

 • Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym z 1968 roku,
 • Konwencję genewską o ruchu drogowym z 1949 roku.

W pierwszym przypadku będzie to np. Iran, Brazylia czy Kazachstan, zaś ustalenia Konwencji genewskiej uznały m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Australia czy Egipt. Pełna lista krajów dostępna jest na rządowej stronie pod adresem: Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy – Gov.pl – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Dwa rodzaje międzynarodowego prawa jazdy

Jak wygląda taki dokument? Skoro kwestię międzynarodowego prawa jazdy regulują dwie konwencje, ustalono także dwa typy tego dokumentu. Pierwsza strona zawsze będzie zawierała informację o tym, którego aktu dotyczy. Może się zdarzyć, że dane państwo podpisało zarówno konwencję wiedeńską, jak i genewską. To do Ciebie jako wnioskodawcy należy obowiązek sprawdzenia, którą z nich honoruje docelowy kraj podróży.

WZÓR DOKUMENTU WEDŁUG KONWENCJI WIEDEŃSKIEJ (źródło: www.gov.pl)

WZÓR DOKUMENTU WEDŁUG KONWENCJI GENEWSKIEJ (źródło: www.gov.pl)

Kiedy międzynarodowe prawo jazdy jest potrzebne?

Jak powiedzieliśmy, polskie prawo jazdy w zupełności wystarczy Ci, jeśli chcesz skorzystać z samochodu w granicach Unii Europejskiej. Z kolei międzynarodowe uprawnienia do kierowania pojazdami to konieczność np. w przypadku niektórych egzotycznych krajów, jak choćby Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Każdy kraj i jego wewnętrzne regulacje inaczej jednak podchodzą do tej kwestii i w rzeczywistości nawet tam, gdzie oficjalnie wymaga się międzynarodowego prawa jazdy, lokalny dokument także powinien wystarczyć.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Rzetelne przygotowanie się do podróży powinno także obejmować weryfikację przepisów na miejscu oaz regulacje w prawie międzynarodowym. Taki dokument może być konieczny zarówno podczas wyjazdów prywatnych, jak i służbowych.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy krok po kroku?

O wydanie międzynarodowego prawa jazdy należy starać się w starostwie powiatowym – tutaj nie obowiązuje już rejonizacja i wnioskować można w każdej dowolnej lokalizacji. Wniosek o wydanie dokumentu możesz złożyć osobiście lub przez pośrednika. Jeśli czeka Cię właśnie taka procedura, zobacz, ile będziesz musiał czekać i o jakie załączniki poprosi Cię urzędnik

Jakie dokumenty są potrzebne do międzynarodowego prawa jazdy?

Poza samym wnioskiem o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, w urzędzie będzie trzeba przedłożyć także obowiązkowo:

 • aktualne zdjęcie lub zdjęcia w przypadku wniosku o dwa dokumenty,
 • ważne polskie prawo jazdy,
 • potwierdzenie opłaty za międzynarodowe prawo jazdy.

Ważne! W jednym wniosku możesz ubiegać się o wydanie międzynarodowego prawa jazdy w dwóch wersjach.

Ile trzeba czekać na międzynarodowe prawo jazdy?

Cały proces wydania międzynarodowego prawa jazdy nie trwa długo. Jeśli dopełnisz wszystkich niezbędnych formalności w dowolnym starostwie powiatowym, możliwe jest wydanie prawa jazdy niemal od ręki. Zwykle od złożenia wniosku do otrzymania decyzji nie mija natomiast więcej niż 3 dni robocze.

Jeśli udajesz się do urzędu po odbiór druku, pamiętaj o zabraniu ze sobą potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego dokumentu oraz dowodu osobistego. Czy międzynarodowe prawo jazdy ma termin ważności? Polskie prawo stanowi, że międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest na trzy lata.

Ważne! Może się zdarzyć, że urzędnik odmówi Ci wydania międzynarodowego prawa jazdy. Masz wówczas możliwość odwołania się do samorządowego kolegium odwoławczego. Na ten krok masz 14 dni od uzyskania decyzji odmownej. Odwołanie składa się w starostwie powiatowym, w którym odmówiono dokumentu.

Ile kosztuje międzynarodowe prawo jazdy?

Opłata za wydanie prawa jazdy jest stała i wynosi dokładnie 35,50 gr. Należy ją uiścić w kasie starostwa. Jeśli starasz się o wydanie dwóch dokumentów, opłata automatycznie wzrasta do 71 zł.

Kiedy warto postarać się o międzynarodowe prawo jazdy?

Wiele zależy od tryby Twoich podróży międzynarodowych. Jeżeli wiesz, że często wyjeżdżasz czy to prywatnie, czy w celach służbowych i są to kierunki wykraczające poza granice Unii Europejskiej, międzynarodowe prawo jazdy może okazać się wręcz niezbędne. Choć kontrole drogowe za granicą nie są szczególnie częste, warto się zabezpieczyć, wyrabiając dokument zawczasu. Jak widać, procedura nie jest skomplikowana i trwa zaledwie kilka dni.

 O czym jeszcze pamiętać, wyjeżdżając autem za granicę?

Podróżując samochodem poza granicami europejskiego obszaru gospodarczego należy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, ale warto zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa także na inne sposoby. Mowa o odpowiednim ubezpieczeniu samochodu – dotyczy to zresztą każdej dalszej podróży krajowej czy zagranicznej. W końcu każdy chce dotrzeć do celu sprawnie, bez stresu czy niemiłych niespodzianek na drodze.

Odpowiedzią na te potrzeby jest choćby polisa assistance, którą można kupić w wariancie całorocznym razem z ubezpieczeniem OC lub jako ochronę krótkoterminową, na konkretny wyjazd. W tym ostatnim wariancie assistance u polskich ubezpieczycieli dostępne jest np. na 4, 9, 16 czy 31 dni – podkreśla Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl

Zainteresuje Cię także: Assistance za granicą – jak zapewnić sobie pomoc w razie kłopotów na drodze? (kalkulator-oc-ac.auto.pl)

Co więcej, polisę można zakupić nawet tuż przed samym wyjazdem i to bez wychodzenia z domu – takie możliwości daje internetowy kalkulator OC i AC. To proces równie szybki i prosty jak wydanie międzynarodowego prawa jazdy.

Podsumowanie

 • Międzynarodowe prawo jazdy może być potrzebne w krajach, które podpisały Konwencję wiedeńską lub Konwencję genewską. Pełna lista państw jest dostępna na rządowej stronie: Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy – Gov.pl – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
 • Za wydanie międzynarodowego prawa jazdy trzeba zapłacić odpowiednio: wariant pojedynczy – 35,50 zł, wariant podwójny – 71 zł.
 • Podczas kontroli drogowej za granicą należy okazać dwa dokumenty łącznie – międzynarodowe i krajowe prawo jazdy. Pierwsze z nich stanowi jedynie uzupełnienie drugiego i nie funkcjonuje samodzielnie.
 • Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wydawane raz na zawsze – o taki dokument można się postarać raz na 3 lata i jeśli jest taka potrzeba – po upływie tego czasu trzeba ponownie złożyć wniosek do starostwa powiatowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o międzynarodowe prawo jazdy

 1. W którym kraju będę potrzebować międzynarodowego prawa jazdy?

  Krajowe prawo jazdy będzie niewystarczające w krajach leżących poza Unią Europejską i granicą europejskiego obszaru gospodarczego. Warto jednak przed wyjazdem sprawdzić przepisy panujące w państwie docelowym Twojej podróży – może się okazać, że wbrew ogólnym ustaleniom uznaje się tam także lokalne prawo jazdy i wyrobienie dokumentu międzynarodowego nie będzie konieczne.

 2. Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

  To stała opłata w wysokości 35,50 zł za jeden dokument. Zapłacić należy w starostwie powiatowym, w którym składasz wniosek o wydanie prawa jazdy w tym wariancie.

 3. Czym różni się międzynarodowe prawo jazdy od polskiego?

  W rzeczywistości międzynarodowe prawo jazdy stanowi potwierdzenie Twoich uprawnień do kierowania pojazdami, tyle że na osobnym papierze. O ile polskie prawo jazdy to fizycznie plastikowa karta, o tyle międzynarodowe jest drukowane na szarym papierze. Co ważne, międzynarodowe prawo jazdy będzie ważne tylko wtedy, gdy jednocześnie okażesz krajowe.

 4. Jak długo mogę korzystać  z międzynarodowego prawa jazdy po jego wydaniu?

  Dokument wydawany jest na nie dłużej niż 3 lata. Po tym czasie, jeśli jest taka potrzeba, trzeba na nowo wnioskować do wydanie międzynarodowego prawa jazdy.

Natalia Tokarczyk-Jarocka
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments