Prawo jazdy kategorii B+E – wszystko co musisz wiedzieć!

Prawo jazdy kategorii B+E - wszystko co musisz wiedzieć!

Planujesz zakup przyczepy kempingowej? A może masz zamiar przewozić duże ładunki w ramach obowiązków zawodowych? Upewnij się, że uprawnienia, które masz, są wystarczające, aby robić to zgodnie z prawem. Może się okazać, że kategoria prawa jazdy B nie wystarczy i konieczne jest rozszerzenie jej o kolejną, czyli E.

Nie zawsze, aby kierować zespołem pojazdów, wystarczy prawo jazdy kategorii B.  W niektórych sytuacjach trzeba zrobić dodatkowy kurs, aby uzyskać w dokumencie wpis B+E. Zobacz, kiedy jest to konieczne i od czego zależy.

Czy prawo jazdy kategorii B wystarczy do jazdy z przyczepą?

Jeśli posiadacz samochodu decyduje się na ciągnięcie przyczepy lekkiej, wystarczy mu prawo jazdy kategorii B. W Ustawie o kierujących pojazdami (art. 6) zostało precyzyjnie określone, jakie zespoły pojazdów może prowadzić taka osoba. Dla samochodu, który ma dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 t (z wyjątkiem autobusów i motocykli), dozwolone jest dołączenie:

 • lekkiej przyczepy (czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg),
 • innej przyczepy niż lekka, jeśli łączna dopuszczalna masa całkowita zestawu pojazdów nie przekracza 4250 kg (wymagany jest wówczas kod 96 w prawie jazdy kategorii B). Istotna jest tu masa pojazdu holującego oraz holowanego.

Ważne! Od początku 2023 r. nie obowiązuje już przepis, który mówił, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciągnącego przyczepę nie może być niższa niż 1,33 DMC przyczepy do niego podpiętej.

Kiedy musisz mieć kategorię B+E?

Jeżeli planujesz ciągnąć przyczepę o masie większej niż 750 kg lub łączna masa całego zestawu (samochodu i przyczepy) przekracza 4250 kg, jesteś zobowiązany do ukończenia szkolenia na prawo jazdy B+E. 

Po zdaniu egzaminu na tę kategorię będziesz uprawniony do prowadzenia zestawu pojazdów o łącznej masie nawet do 7 t. 

Ważne! Maksymalna masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy nie może przekroczyć masy całkowitej samochodu ciągnącego. Ponadto dopuszczalna masa całkowita tej przyczepy nie może przekroczyć 3,5 t.

Z jakich pojazdów możesz korzystać, gdy zdobędziesz uprawnienia kategorii B?

Jeśli zdałeś egzamin na prawo jazdy kategorii B, możesz prowadzić nie tylko samochód osobowy, ale również inne pojazdy. Zobacz, czym jeszcze możesz się poruszać.

Jakimi pojazdami możesz kierować z prawem jazdy kat. B?Jakimi pojazdami możesz kierować z prawem jazdy kat. B+E?
pojazdem samochodowym o DMC do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocyklazespołem pojazdów złożonym z pojazdu z kategorii B i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony
zespołem pojazdów – powyższy pojazd połączony z lekką przyczepą (o DMC do 750 kg)zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep – tylko w Polsce
pojazdem z kategorii AMzespołem pojazdów złożonym z pojazdu wolnobieżnego (na przykład walca) i przyczepy lub przyczep – tylko w Polsce
zespołem pojazdów – złożonym z pojazdu samochodowego o DMC do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak DMC całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg
jeśli zdasz dodatkowy egzamin praktyczny i masz dodatkowy wpis w prawie jazdy (kod 96) – zespołem pojazdów składającym się z samochodu o DMC do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak DMC całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg
ciągnikiem rolniczym – tylko w Polsce
pojazdem wolnobieżnym (na przykład walec) – tylko w Polsce
zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o DMC do 750 kg) – tylko w Polsce
zespołem pojazdów złożonym z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o DMC do 750 kg) – tylko w Polsce
jeśli masz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat - motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg – tylko w Polsce 
Źródło: Gov.pl (kategorie prawa jazdy)

Jakimi pojazdami możesz kierować z prawem jazdy kat. B? Tabela

Ile kosztuje kurs prawa jazdy B+E w 2023 roku?

Aby zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B+E musisz najpierw zaliczyć kurs na prawo jazdy kategorii B. Jeśli go nie masz, to właśnie od tego trzeba zacząć.

Samo szkolenie kosztuje w 2023 roku średnio od 2500 do 3400 zł. Koszt zależy od Twojego miejsca zamieszkania i cennika wybranej szkoły jazdy. Do tego dolicz opłaty dodatkowe, np. za wydanie orzeczenia lekarskiego i zdjęcia. Musisz opłacić także egzamin teoretyczny i praktyczny oraz wydanie dokumentu prawa jazdy – to koszt ok. 600 zł.

Jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje do kategorii B+E, musisz przejść kolejny kurs. W tym przypadku spodziewaj się kosztu rzędu 1550 – 2500 zł.  Tutaj również cena nie jest ustalana odgórnie, ponieważ każda szkoła jazdy może ją kształtować według własnego uznania.

Zobacz, jak prezentują się ceny kursów w poszczególnych miastach Polski – tabela

MiastoCena kursu na prawo jazdy kat. B+E
Warszawa2,300 zł
Łódź1,550 zł
Kraków2,000 zł
Wrocław1,550 zł
Katowice2,200 zł
Gdańsk2,500 zł
Poznań2,000 zł
Oferta aktualna 04.05.2023 r. 

Jak uzyskać prawo jazdy B+E? Przepisy w 2023 roku

Aby zdobyć prawo jazdy B+E musisz spełnić kilka warunków, czyli:

 • mieć ukończone 18 lat (kurs możesz rozpocząć minimum 3 miesiące przed Twoimi urodzinami),
 • mieć prawo jazdy kat. B,
 • ukończyć kurs kat. B+E,
 • zdać egzamin państwowy.

Jak uzyskać profil kandydata na kierowcę kat. E (PKK)?

Przed zapisaniem się do szkoły musisz mieć profil kandydata na kierowcę (PKK). Wniosek o jego przyznanie złóż w lokalnym urzędzie:

 • powiatowym,
 • miasta – jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu,
 • dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie.

Oprócz wspomnianego wniosku (możesz go pobrać ze strony urzędu i wypełnić w domu lub zrobić to na miejscu), przygotuj:

 • orzeczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem,
 • aktualne zdjęcie (wymiary 3,5 x 4,5),
 • kserokopię prawa jazdy kat. B,
 • dokument tożsamości (do wglądu).

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Wydanie PKK jest bezpłatne. Otrzymasz go od razu lub maksymalnie w ciągu dwóch dni.

Czy kurs prawa jazdy B+E różni się od innych kategorii?

Musisz wiedzieć, że zapisując się na kurs rozszerzenia prawa jazdy E, nie masz obowiązku zdawania części teoretycznej. Wybrana szkoła nauki jazdy przedstawi Ci techniki prowadzenia pojazdu z przyczepą, ucząc Cię tego na placu manewrowym i w ruchu miejskim.

Kurs obejmuje 15 godzin praktycznych zajęć, kończących się wewnętrznym egzaminem. Po jego pomyślnym zdaniu ośrodek szkolenia wprowadzi dane do Twojego PKK, umożliwiając Ci zapisanie się na egzamin państwowy.

Jak wygląda egzamin?

Jeśli planujesz zdawać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD), masz dwie opcje do wyboru:

 • zapisanie się online poprzez stronę internetową InfoCar,
 • osobiste odwiedzenie wybranego ośrodka.

Aby ustalić termin egzaminu, musisz mieć: numer PKK, potwierdzenie wpłaty opłaty (250 zł) oraz dowód tożsamości.

Egzamin składa się wyłącznie z części praktycznej. Obejmuje wykonanie określonych zadań na placu manewrowym i w ruchu miejskim. Podczas pierwszej części, czyli na terenie ośrodka, sprawdzane będą Twoje umiejętności z zakresu:

 • wykonywania czynności kontrolno-obsługowych,
 • przygotowania zespołu pojazdów do jazdy,
 • sprzęgania auta z przyczepą,
 • jazdy po łuku (jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu),
 • wykonywania manewrów zespołem pojazdów (losowy zestaw 2 zadań).

Po poprawnym wykonaniu tych czynności przystąpisz do jazdy w ruchu drogowym. Czas tej części wynosi minimum 40 minut, a zadania obowiązkowe obejmują:

 • wjazd na drogę z obiektu przydrożnego,
 • jazdę po drogach dwu- i jednokierunkowych,
 • przejazd przez skrzyżowania i przejścia dla pieszych,
 • parkowanie,
 • zawracanie,
 • przejazd przez torowisko tramwajowe lub kolejowe oraz obok przystanku tramwajowego i autobusowego.

Będziesz też musiał wykonać manewry: wyprzedzania, omijania, wymijania, zmiany pasa ruchu i hamowania.

Gdzie i kiedy odebrać dokument?

Zwykle prawo jazdy B+E jest gotowe do odbioru w ciągu 9 dni roboczych od daty, w której urząd zaksięgował potwierdzenie opłaty.

Na stronie www.info-car.pl masz możliwość sprawdzenia, kiedy prawo jazdy B+E będzie gotowe do odebrania. Sam dokument możesz odebrać osobiście w urzędzie lub zgłosić chęć odebrania go za pośrednictwem poczty, zaznaczając to we wniosku.

Czy przyczepa musi być ubezpieczona?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC obejmuje wszelkie pojazdy mechaniczne zarejestrowane w Polsce. Dotyczy to także przyczepy.

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych jest ona traktowana jako pojazd mechaniczny, obok pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego i motoroweru. Z tego wynika, że każda zarejestrowana przyczepa musi mieć aktualną polisę OC. W przeciwnym razie kierowcy grozi surowa kara.

Ile kosztuje OC przyczepy?

Opłata za OC przyczepy zazwyczaj nie zrujnuje Twojego portfela. Cena polisy opiera się głównie na ładowności przyczepy. Posiadacze modeli lekkich mogą więc liczyć na niskie składki (nawet 50 zł rocznie). OC dla przyczep o większej masie jest nieco droższe.

Niektóre towarzystwa biorą pod uwagę wiek pojazdu jako dodatkowy czynnik przy wyliczaniu składki. Największy koszt ponoszą właściciele starszych pojazdów.

Kiedy zadziała OC przyczepy?

Ubezpieczenie OC przyczepy obejmuje szkody, które wystąpiły, gdy przyczepa nie była połączona z pojazdem silnikowym ciągnącym lub gdy odłączyła się od pojazdu i przestała się poruszać. 

Odszkodowanie przysługuje również, jeśli poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu lub jego mienie zostało zniszczone w wyniku ręcznego przestawiania przyczepy.

Niektóre szkody są likwidowane w ramach OC pojazdu, nawet jeśli wystąpiły w przypadku zetknięcia się nie z nim, a z przyczepą. Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, dzieje się tak w sytuacjach, gdy przyczepa była złączona z pojazdem silnikowym lub gdy odłączyła się od pojazdu ciągnącego, ale nadal się poruszała.

Podsumowanie

 • Jeśli korzystasz z przyczepy lekkiej, wystarczy, że masz prawo jazdy kategorii B.
 • Kurs na kategorię E, czyli dodatkowe uprawnienia do kategorii B, musisz przejść, jeśli chcesz ciągnąć przyczepę cięższą niż 750 kg lub DMC Twojego auta i przyczepy razem przekracza 4250 kg.
 • Podczas kursu B+E nie trzeba przechodzić części teoretycznej. Egzamin składa się wyłącznie z części praktycznej.
 • Każda przyczepa zarejestrowana w Polsce musi mieć ważną polisę OC.

Prawo jazdy kategorii B + E – FAQ

 1. Jakie są wymagania przed kursem B+E?

  Aby się zapisać na kurs prawa jazdy B+E, musisz najpierw uzyskać PKK dla tej konkretnej kategorii. Nie wystarczy, jeśli masz już PKK z kategorii B. Dodatkowo musisz mieć ukończone 18 lat oraz prawo jazdy kategorii B.

 2. Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B+E?

  Koszt prawa jazdy kategorii B+E zależy od wielu czynników, ale średnio wynosi od 1500 zł do 2500 zł. Cena kursu zależy od lokalizacji szkoły jazdy i jej indywidualnego cennika. Ponadto należy wziąć pod uwagę inne wydatki, takie jak opłata za badania lekarskie (około 200 zł), wykonanie zdjęć (około 50 zł), egzamin (250 zł) i wydanie dokumentu (100,50 zł).

 3. Co grozi za brak kategorii E?

  Kierowanie zespołem pojazdów bez odpowiednich uprawnień grozi karą grzywny, która może wynosić od 1500 do nawet 30 000 zł. Sąd może również orzec w takich przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 4. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy w 2023 roku?

  Osoba, która nie ma uprawnień do kierowania danym typem pojazdu, zostanie ukarana grzywną w wysokości od 1500 do 30 000 zł. Z kolei, jeśli spowoduje kolizję lub wypadek, może być zmuszona do zapłacenia za wszystkie szkody z własnej kieszeni.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments