Prawo jazdy A, A1, A2 i AM – czym się różnią i do czego uprawniają?

Młoda para na motocyklu

Prawo jazdy na motor to marzenie osób w różnym wieku. Jakiej kategorii prawa jazdy potrzebujesz – A, A1, A2 czy AM? Dowiedz się, ile kosztuje prawo jazdy na motor i jaka czeka Cię procedura.

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B nie muszą wyrabiać kategorii AM, aby prowadzić np. małego quada. Nie masz takich uprawnień? Chcesz wyrobić prawo jazdy na motor? Dobrą wiadomością jest, że nie musisz czekać, aż ukończysz 18 lat – uprawnienia możesz zdobyć wcześniej.

Prawo jazdy A, A1, A2 i AM – co zmieniło się w 2013 roku?

Od 19 stycznia 2013 r. obowiązują nowe kategorie prawa jazdy – AM i A2. Kategoria AM została wprowadzona w miejsce dotychczasowej karty motorowerowej. Z kolei kategoria A2 to dodatkowa, pośrednia kategoria między A a A1.

Mimo że nowe przepisy obowiązują już dekadę, to wciąż nie każda osoba chcąca zrobić prawo jazdy na motor wie, którą z wymienionych kategorii się zainteresować.

Kategorie prawa jazdy A, A1, A2 i AM – jakie są różnice?

Wiele osób czeka do momentu osiągnięcia pełnoletniości, aby zrobić prawo jazdy kategorii B. Jednak jeszcze przed odebraniem dowodu osobistego można mieć prawo jazdy na motor lub quada – wystarczy zdać egzamin na prawo jazdy np. kategorii AM.

Różnice między kategoriami prawa jazdy A, A1, A2 i AM dotyczą:

 • wieku – niektóre z wymienionych kategorii można zdobyć przed ukończeniem 18 lat, inne dopiero po ukończeniu 20 lub 24 lat,
 • rodzaju pojazdu – poszczególne kategorie uprawniają do prowadzenia różnych pojazdów.

Ile trzeba mieć lat, aby uzyskać prawo jazdy kategorii A, A1, A2 i AM?

W Polsce przepisy dotyczące minimalnego wieku, jaki musi posiadać osoba chcąca kierować pojazdami, nie są rygorystyczne. Prawo jazdy kat. AM można otrzymać na długo przed ukończeniem pełnoletności.

Jeżeli interesuje Cię:

 • prawo jazdy kat. AM – musisz mieć ukończone 14 lat, a jako osoba niepełnoletnia potrzebujesz zgody rodziców (opiekunów prawnych), aby zapisać się na kurs,
 • prawo jazdy kat. A1 – musisz mieć ukończone 16 lat, a ponieważ w momencie starania się o tę kategorię prawa jazdy będziesz osobą niepełnoletnią, to również potrzebujesz zgody rodziców (opiekunów prawnych),
 • prawo jazdy kat. A2 – możesz się o nie starać po ukończeniu 18 lat,
 • prawo jazdy kat. A (prawo jazdy na motor) – aby je otrzymać, musisz mieć ukończone 20 lub 24 lata.

Prawo jazdy na motocykl kategorii A jest wyjątkowe, gdy mowa o wieku ubiegającego się o nie kandydata. Pierwszy próg wiekowy obowiązuje osoby, które mają już od co najmniej 2 lat prawo jazdy na motocykl kategorii A2. Nie masz prawa jazdy kat. A2 lub masz je krócej niż 2 lata? W tej sytuacji obowiązuje Cię wyższy wiek.

Z reguły osoby zainteresowane zdobyciem uprawnień do kierowania wybranymi pojazdami nie mogą się doczekać, kiedy zaczną kurs. Jeżeli chcesz zdobyć prawo jazdy np. kategorii A1, nie musisz czekać aż ukończysz 16 lat – rozpocząć kurs i zdać egzamin możesz na 3 miesiące przed szesnastymi urodzinami.

Jakie uprawnienia dają prawa jazdy kategorii A, A1, A2 i AM?

Zastanawiasz się, jakie wyrobić sobie prawo jazdy na motor? Odpowiedź na to pytanie poznasz po zapoznaniu się z uprawnieniami, jakie dają poszczególne kategorie.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy na motocykl kategorii A?

Pożądaną wśród miłośników motocykli kategorią prawa jazdy jest kategoria A. Uprawnia ona do kierowania wszystkimi motocyklami, bez ograniczeń w zakresie parametrów technicznych – to prawo jazdy na motor. Posiadając prawo jazdy A, możesz też prowadzić pojazdy, do kierowania którymi potrzebne jest prawo jazdy AM.

Kategoria prawa jazdy A uprawnia też do kierowania zespołem pojazdów, czyli np. małym quadem z przyczepą czy motocyklem z przyczepą. To uprawnienie obowiązuje jednak wyłącznie na terenie Polski.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy na motocykl kategorii A1?

Prawo jazdy kategorii A1 to prawo jazdy na motor. Potrzebujesz tego prawa jazdy, jeżeli chcesz prowadzić:

 • motocykl o następujących parametrach technicznych: pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg,
 • motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW,
 • zespół pojazdów – jeden z powyższych pojazdów połączony z przyczepą.

Kierowanie zespołem pojazdów na podstawie kategorii prawa jazdy A1 jest dozwolony wyłącznie na terenie Polski.

Ponieważ kategoria A1 jest nadrzędną w stosunku do AM, to posiadając prawo jazdy A1, możesz prowadzić też motorower, lekki czterokołowiec oraz te pojazdy wraz z przyczepą.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy na motocykl kategorii A2?

To kategoria prawa jazdy, którą zainteresowani są miłośnicy jednośladów. Mając prawo jazdy kategorii A2, możesz prowadzić:

 • motocykl – o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy własnej 0,2 kW/kg; jednocześnie motocykl nie może powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla,
 • motocykl trójkołowy – warunkiem jest, aby jego moc nie przekraczała 15 kW,
 • zespół pojazdów – jeden z wymienionych wyżej pojazdów połączony z przyczepą, ale wyłącznie na terenie Polski.

Posiadając prawo jazdy na motocykl kategorii A2, możesz też kierować pojazdami, na które potrzebne jest prawo jazdy AM.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii AM?

Posiadając prawo jazdy kategorii AM, możesz prowadzić motorower, lekkiego czterokołowca (np. małego quada – którego masa własna nie przekracza 350 kg i który konstrukcyjnie nie może poruszać się z prędkością większą niż 45 km/h) oraz zespół pojazdów – motorower lub lekki czterokołowiec wraz z przyczepą. Zespół pojazdów na kategorię AM można prowadzić jedynie na terenie Polski.

Prawo jazdy kat. AM zastąpiło funkcjonującą wcześniej kartę motorowerową.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Prawo jazdy na motor – podsumowanie

Prawo jazdy A1Prawo jazdy A2Prawo jazdy A
Motocykl:
– pojemność skokowa do 125 cm3
– moc do 11 kW
– stosunek mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg
Motocykl:
– moc do 35 kW
– stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg
Motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW
Każdy motocykl

Oblicz składkę OC/AC na motor

Jak uzyskać prawo jazdy na motor kat. A, A1, A2, AM? Krok po kroku

Zasady ubiegania się o prawo jazdy są jednakowe dla każdego – kategoria prawa jazdy jest bez znaczenia. Od 2014 r. obowiązuje nowa procedura wydawania dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami. Wygląda ona następująco:

1. Krok pierwszy – zgromadzenie dokumentów

W pierwszej kolejności udaj się do lekarza, aby otrzymać orzeczenie lekarskie. Zgromadź też niezbędne dokumenty: przygotuj wniosek o wydanie prawa jazdy na quada lub motor, wykonaj fotografię do prawa jazdy i – jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią – zadbaj o pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego.

2. Krok drugi – uzyskanie PKK

PKK czyli Profil Kandydata na Kierowcę, to numer przypisany do do kandydata na kierowcę. Uzyskasz go w wydziale komunikacji, gdy złożysz komplet wymaganych dokumentów.
Posiadając numer PKK, zarówno w szkole nauki jazdy, jak i podczas zapisu na egzamin w ośrodku ruchu drogowego nie musisz przedstawiać żadnych dokumentów.

3. Krok trzeci – zapisanie się do szkoły

Po otrzymaniu numeru PKK możesz zapisać się do szkoły nauki jazdy i wziąć udział w kursie, a następnie egzaminie wewnętrznym (teoretycznym i praktycznym). Możesz też zdecydować się wyłącznie na kurs praktyczny i zgłębić teorię we własnym zakresie.

4. Krok czwarty – zdanie egzaminu państwowego

Kolejny krok to zapisanie się na egzamin w WORD-zie, czyli Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. W pierwszej kolejności musisz zdać egzamin teoretyczny, a w drugiej praktyczny. Jeżeli z egzaminów otrzymasz wynik pozytywny, to WORD wyśle stosowną informację do urzędu, który nadał Ci numer PKK. Wówczas możesz odebrać prawo jazdy.

5. Krok piąty – odbiór prawa jazdy

Ostatni wydatek, to opłata za wydanie prawa jazdy. Aby odebrać prawo jazdy, należy uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł na rachunek bankowy właściwego urzędu. Z reguły na odbiór dokumentu trzeba czekać 9 dni roboczych (licząc od dnia, w którym urząd stwierdził dokonanie wpłaty) lub – w wyjątkowych sytuacjach – miesiąc lub dwa miesiące.

Prawo jazdy na motocykl kategorii A, A1, A2 lub AM możesz odebrać na jeden z dwóch sposobów – możesz udać się osobiście do urzędu lub zwrócić się o przesłanie dokumentów pocztą. Drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony internetowej www.info-car.pl możesz sprawdzić, czy prawo jazdy jest już gotowe do odbioru.

Uwaga! Pamiętaj, że zdanie egzaminu nie oznacza, że możesz od razu prowadzić pojazdy – do tego potrzebujesz dokumentu. W przeciwnym razie narazisz się na mandat.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy na motor kategorii A, A1, A2 i AM?

Ceny kursów na prawo jazdy nie są ustanawiane odgórnie – każdy ośrodek szkoleniowy ma własny cennik. Jeżeli masz ograniczony budżet lub szukasz oszczędności, mądrze zrobisz, sprawdzając oferty kilku ośrodków działających w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy – orientacyjne ceny:

 • kurs prawa jazdy A – od 1600 do 2700 zł,
 • kurs prawa jazdy A1 – od 2100 do 2300 zł,
 • kurs prawa jazdy A2 – od 1800 do 2500 zł,
 • kurs prawa jazdy AM – od 500 do 1200 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie pojazdów A, A1, A2 i AM?

Odbierasz wkrótce prawo jazdy na motor i rozglądasz się za pierwszym motocyklem? Czy wiesz, że taki pojazd musi mieć obowiązkowe OC przez cały rok, a nie tylko w okresach, w których będzie użytkowany? Jest też dobra wiadomość – polisę OC możesz znaleźć, korzystając z zamieszczonego na naszej stronie kalkulatora OC/AC.

Roczne ubezpieczenie nie musi być drogie. Za ubezpieczenie OC pojazdów z kategorii A, A1, A2 i AM nawet początkujący motocykliści nie płacą więcej niż 500 zł. Na wyższy koszt trzeba się jednak przygotować, chcąc kupić dodatkowo polisę AC.

Przykład: Pan Adrian ma 21 lat i właśnie kupił używany motocykl – Hondę VT 750 Shadow z 2015 r. (benzyna, poj. silnika 745 cm3). Mężczyzna poszukuje jedynie ubezpieczenia OC. Najtańsze OC (wraz z assistance) na 12 miesięcy będzie go kosztowało 492 zł.

Przykładowe wyniki kalkulacji

UbezpieczycielZakres ochronyRoczna składka
UniqaOC, assistance492 zł
UniqaOC, assistance, NNW551 zł
BenefiaOC591 zł
WienerOC, assistance2566 zł
UniqaOC, AC, assistance5256 zł

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Od 19 stycznia 2013 r. obok prawa jazdy kategorii A i A1 pojawiły się A2 i AM.
 • Pierwsze prawo jazdy – kategorii AM – mogą uzyskać osoby, które ukończyły 14 lat.
 • Prawo jazdy kategorii AM pozwala kierować motorowerem i lekkim czterokołowcem.
 • Jedynie zdobycie prawa jazdy A pozwala kierować wszystkimi motocyklami.
 • Aby uzyskać prawo jazdy kategorii A, A1, A2 lub AM, konieczne jest zgromadzenie dokumentów i uzyskanie indywidualnego numeru PKK.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kto potrzebuje zezwolenia rodziców na uzyskanie prawa jazdy?

  Każda osoba niepełnoletnia, która chce przystąpić do kursu na prawo jazdy, musi uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Bez pisemnej zgody rozpoczęcie nauki nie będzie możliwe.

 2. Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. A?

  Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii A składa się z dwóch części. W pierwszej części kandydat wykonuje zadania na placu manewrowym. Druga część egzaminu odbywa się w ruchu drogowym.

 3. Czy można kierować motorowerem bez uprawnień?

  Motorowerem bez posiadania prawa jazdy może poruszać się osoba, która osiągnęła pełnoletniość przed wejściem w życie zmian w przepisach. Dotyczy to osób, które stały się pełnoletnie przed dniem 19 stycznia 2013 r.

 4. Czy na quada trzeba mieć prawo jazdy?

  Tak, do prowadzenia quada jest potrzebne prawo jazdy. Wymagane minimum to prawo jazdy kategorii AM. Jednocześnie quad może być prowadzony przez każdą osobę posiadającą uprawnienia wyższej kategorii.

 5. Do jakiej pojemności jest kategoria A2?

  Prawo jazdy na motor kategorii A2 uprawnia do kierowania motocyklem o następujących parametrach: moc do 35 kW i stosunek mocy do masy własnej 0,2 kW/kg. W przypadku tej kategorii pojemność silnika nie ma znaczenia.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments