Najlepszy assistance – jak go wybrać?


pomoc drogowa

W 2016 roku z usług assistance skorzystało 2,6 mln Polaków. W ciągu czterech lat, popularność tego ubezpieczenia wzrosła dwukrotnie. Zanim jednak kupisz polisę, sprawdź, jakie świadczenia otrzymasz w zamian.

Niezmiennie od kilku lat, najpopularniejszą usługą jest assistance (ASS) samochodowe. W ubiegłym roku preferowało go 84% kierowców*. Najlepszą ochronę zyskują jednak tylko posiadacze pojazdów, którzy zadbali o odpowiedni zakres ubezpieczenia.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Pomoc na drodze w każdej sytuacji? Niekoniecznie!

Zamierzałeś właśnie skusić się na darmowe ASS dodawane do polisy OC? Czy wiesz, że w jego ramach ubezpieczyciel gwarantuje pomoc wyłącznie po wypadku (czasami również kolizji), w postaci holowania do najbliższego warsztatu? Wystarczy jednak dopłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych (w zależności od towarzystwa), aby otrzymać w pakiecie pomoc po awarii, auto zastępcze, zakwaterowanie w hotelu, opiekę medyczną czy nawet opiekę nad dziećmi. Świadczonych usług może być znacznie więcej, a ich ilość i rodzaj zależą od oferty wybranego towarzystwa.

Równie istotny może być zasięg działania ASS. Podstawowe warianty zawierają najczęściej ograniczenie tylko do terytorium naszego kraju. Jeżeli masz w planach wyjazd zagraniczny, sprawdź czy twoja polisa będzie aktywna podczas całej podróży. Zakres ubezpieczenia możesz poszerzyć za dodatkową dopłatą.

Niska cena ASS w zamian za skromną usługę

Im więcej zapłacisz za ubezpieczenie ASS, tym więcej dostaniesz w zamian. To jednak nie znaczy, że np. za 100 zł w każdym towarzystwie otrzymasz taką samą propozycję. Aby dowiedzieć się, kto oferuje ci najwięcej świadczeń za możliwie najniższą cenę, porównaj oferty wielu towarzystw. Różnice mogą wynikać także z rozpiętości ochrony twojego samochodu. Na przykład – więcej zyskasz kupując pakiet ubezpieczeń (OC, AC, NNW plus ASS). Warto również zastanowić się nad dodatkową ochroną mieszkania. W ten sposób zyskasz wsparcie ASS (do polisy mieszkaniowej) w awaryjnych sytuacjach domowych (np. hydraulika, elektryka czy nawet pomoc przy przeprowadzce po pożarze lub zalaniu).

Limity w assistance, czyli nie wszystko za darmo

Musisz pamiętać, że pomoc ubezpieczyciela w ramach ASS nie jest nieograniczona. Nawet wtedy, gdy kupisz najdroższy wariant ochrony. Zwróć więc uwagę na zapisane w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) limity poszczególnych świadczeń. Przede wszystkim:

  • limit odległości od domu (towarzystwo może zastrzec, że np. wyśle pomoc drogową dopiero przy awarii, która wystąpiła 30 km od twojego miejsca zamieszkania),
  • limit holowania (np. tylko do najbliższego warsztatu lub 100 km od miejsca zdarzenia),
  • granice kwotowe i ilościowe niektórych usług, np. naprawa pojazdu do określonej w umowie kwoty (resztę dopłaca właściciel), czy bezpłatne zakwaterowanie w hotelu na 3 dni.

Powinieneś być również świadomy, że poszczególne usługi mają pewne ograniczenia. Przykładowo: towarzystwo zapłaci za wymianę opony, ale powinna być ona na wyposażeniu twojego auta, czy też dowiezie paliwo za darmo, ale za samą benzynę będziesz już musiał zapłacić.

Porównaj ceny OC/AC

*Badanie Ipsos, przeprowadzone w styczniu 2017 r. na zlecenie Mondial Assistance

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments