Nieubezpieczony sprawca wypadku. Co zrobić?

Kierowca nie posiada polisy OC

Kary rosną, ale nie wszystkich odstraszają. Może więc się zdarzyć, że będziemy poszkodowanymi w wypadku z nieubezpieczonym sprawcą wypadku. Co należy zrobić, żeby nie musieć pokrywać strat z własnej kieszeni? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Choć zdecydowana większość polskich kierowców kupuje obowiązkowe OC dla swojego auta, to jednak wciąż może się nam przytrafić kolizja z nieubezpieczonym pojazdem. Zamartwianie się nie ma wówczas sensu, tylko należy wziąć sprawy w swoje ręce. Wtedy za naprawę nie będziemy musieli płacić z własnej kieszeni, a z pomocą przyjdzie UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Czy polisa OC jest obowiązkowa?

W Polsce każdy pojazd musi obowiązkowo posiadać OC. Bez względu na to, czy samochód tylko stoi w garażu, czy nawet jest niesprawny – jeśli auto jest zarejestrowane, nie może ani jednego dnia pozostać bez polisy OC (wyjątkiem są samochody zabytkowe). W innym przypadku właścicielowi nieubezpieczonego samochodu grożą srogie kary finansowe. 

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
Powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Jak sprawdzić, czy polisa OC sprawcy kolizji jest aktualna?

Dziś kierowcy nie mają już obowiązku wożenia ze sobą dokumentów, które potwierdzają, że ich samochód jest ubezpieczony. W przypadku kolizji nie należy więc ufać nikomu na słowo (szczególnie, jeśli sprawca chce załatwić sprawę bez udziału policji), tylko należy sprawdzić, czy pojazd na pewno posiada OC.

Na szczęście nie jest to trudne, bo można to szybko i sprawnie zrobić na stronie UFG. By z niej skorzystać nie trzeba posiadać profilu, ani się logować, wystarczy tylko w miejscu „Sprawdź OC dla pojazdu” wpisać numer rejestracyjny lub VIN i już wyświetlają się informacje dotyczące polisy (lub jej braku).
Jeśli samochód ubezpieczenia nie posiada, to o załatwianiu sprawy bez udziału policji trzeba jak najszybciej zapomnieć, bo policyjna notatka z miejsca wypadku będzie głównym dowodem w sprawie kolizji z nieubezpieczonym pojazdem.

Uwaga! Wypadek bez OC sprawcy zdarzenia oznacza, że poszkodowany nie może żądać odszkodowania bezpośrednio od ubezpieczyciela. Wprawdzie można byłoby domagać się świadczenia za szkodę bezpośrednio od sprawcy, jednak w praktyce może on być np. niewypłacalny. Wyegzekwowanie należnego odszkodowania za poniesione straty byłoby więc niemożliwe. W takich przypadkach nieocenioną rolę odgrywa UFG.

Gdzie zgłaszamy szkodę z nieubezpieczonym kierowcą?

Odszkodowanie za zniszczone mienie otrzymamy od UFG. Jednak nie zgłaszamy się do Funduszu bezpośrednio. Powinniśmy skorzystać z pomocy jednego z zakładów ubezpieczeń, który prowadzi działalność w ramach OC. Wybrane towarzystwo przeprowadzi postępowanie likwidacyjne i dopiero wówczas przekaże akta sprawy do UFG. W aktach powinny znaleźć się wszystkie niezbędne dokumenty. np.: z sądu, policji, kosztorys szkody czy też badania lekarskie.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Fundusz ma 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie i wypłatę odszkodowania, czyli tak samo, co przy likwidacji szkody z polisy OC sprawcy. Jeżeli wyjaśnienie wszystkich okoliczności zdarzenia (i odpowiedzialności funduszu) nie będzie możliwe, świadczenie powinno zostać wypłacone maksymalnie 14 dni po ich ustaleniu.

Kiedy UFG nie wypłaca pełnego świadczenia za kolizję z pojazdem bez OC?

Może również dojść do sytuacji, gdy sprawca wypadku nie będzie miał polisy OC, ale za to poszkodowany będzie posiadał Autocasco. Co wtedy? Wówczas poszkodowany musi zlikwidować szkodę ze swojego ubezpieczenia AC.

Takie rozwiązanie wydaje się niesprawiedliwe, ponieważ likwidacja szkody z Autocasco będzie widniała w historii poszkodowanego i przy odnowieniu polisy zostanie naliczona zwyżka za zgłoszoną szkodę, która przecież wydarzyła się nie z winy posiadacza Autocasco. Wówczas jednak można wnioskować do UFG, aby pokryło różnicę w składce, aby poszkodowany w wypadku z nieubezpieczonym kierowcą nie musiał dokładać do napraw z własnej kieszeni.

Czy nieubezpieczony sprawca wypadku pozostanie bezkarny?

W żadnym wypadku, a nawet gorzej – będzie musiał głębiej sięgnąć do kieszeni. W pierwszej kolejności otrzyma bowiem mandat od policji oraz karę za brak OC od UFG. Następnie fundusz zwróci się do niego o zwrot wszystkich poniesionych kosztów związanych z kolizją lub wypadkiem (jest to tzw. regres). A te mogę być bardzo wysokie, ponieważ do pokrycia mogą być koszty nie tylko związane z naprawą samochodu, ale również – jeśli poszkodowanego zostały osoby – koszty leczenia, rehabilitacji, a nawet wieloletniej renty.

Oblicz składkę OC/AC

Co, jeśli sprawca kolizji lub wypadku nie jest znany?

Nie znamy sprawcy wypadku, więc tym bardziej nie będziemy wiedzieli, czy posiada polisę OC. Wówczas jednak również nie stoimy na straconej pozycji.

W takiej sytuacji uzyskanie odszkodowania z UFG jest możliwe w następujących przypadkach:

 • jeżeli w wyniku wypadku poszkodowany doznał obrażeń ciała, może wnioskować do UFG o zadośćuczynienie,
 • jeżeli został uszkodzony twój samochód, możesz wnioskować o odszkodowanie na naprawę, ale tylko w przypadku, gdy szkoda spowoduje śmierć, powstanie uszczerbku na zdrowiu, rozstrój zdrowia przez co najmniej 14 dni któregoś z uczestników wypadku.

Reasumując – jeśli jesteś poszkodowanym w kolizji czy stłuczce parkingowej, ale nie znasz sprawcy, wówczas naprawę musisz pokryć z własnej kieszeni. Jeśli jednak w wyniku wypadku kierowca lub któryś z pasażerów doznał obrażeń, wówczas można wnioskować do UFG o zadośćuczynienie, a nawet pokrycie kosztów naprawy samochodu, mimo że sprawca nie jest znany.

Porównaj ceny OC/AC

Podsumowanie

 • Niemal każdy zarejestrowany pojazd powinien mieć ważną polisę OC (wyjątkiem są pojazdy historyczne).
 • Za brak polisy OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada bardzo wysokie kary.
 • Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku z nieubezpieczonym sprawcą wypadku, wówczas bezwzględnie wezwij policję.
 • Na stronie UFG można sprawdzić, czy dany pojazd posiada aktualną polisę. By to zrobić, wystarczy znać numer rejestracyjny lub VIN.
 • Jeśli sprawca kolizji lub wypadku nie posiada OC, wówczas odszkodowanie poszkodowanemu wypłaci UFG, a następnie wystąpi o zwrot kosztów do sprawcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na miejsce kolizji zawsze muszę wzywać policję?

  Nie, jeśli sprawca posiada ubezpieczenie OC i przyznaje się do spowodowania kolizji, wówczas strony mogą spisać oświadczenie sprawcy kolizji. Powinny się w nim znaleźć: dane sprawcy i poszkodowanego, dane ich samochodów (marka, numer rejestracyjny, VIN), dane polisy sprawcy, opis okoliczności, opis uszkodzeń pojazdów oraz podpisy sprawcy i poszkodowanego.

 2. Zapomniałem wykupić polisę na kolejny rok. Mam problem?

  Prawdopodobnie nie, ponieważ polisa OC w większości przypadków przedłuża się automatycznie, a to oznacza, że jeśli sami jej nie wypowiemy, wówczas rozpocznie się kolejny rok ubezpieczenia samochodu, a dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe prześle informację o składkce do zapłaty. Polisy nie przedłużają się jednak automatycznie w sytuacji, gdy kupiliśmy używany samochód z polisą. Takie ubezpieczenie samoistnie się nie kontynuuje, więc po jego wygaśnięciu należy pamiętać, by wykupić nową polisę (w ubezpieczeniu nie może być ani jednego dnia przerwy!).

 3. Czy to istotne, w jakim towarzystwie wykupię polisę OC?

  Nie, każda polisa OC ma taki sam zakres, więc decydującym czynnikiem przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia powinna być cena. Można jeszcze ewentualnie zwrócić uwagę na koszty dodatkowych ubezpieczeń (np. ubezpieczenie szyb, opon, NNW), ale jeśli chodzi o samo OC, to decydująca zawsze powinna być wysokość składki.

 4. Czy polisę muszę wozić ze sobą w samochodzie?

  Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą mieć przy sobie papierowego potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC pojazdu. Wcześniej za brak tego dokumentu groził mandat w wysokości 50 zł. Obecnie, jeśli dojdzie do kontroli drogowej, policja może sprawdzić ważność OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Należy jednak pamiętać, by papierowe potwierdzenia zawarcia polisy OC zabierać ze sobą na wyjazdy zagraniczne.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments