Cesja ubezpieczenia, czyli cesja praw z umowy ubezpieczenia jest przeniesieniem praw wynikających z umowy ubezpieczeniowej z osoby ubezpieczonej na osobę trzecią lub firmę, czy instytucje. Cesję praw ubezpieczeniowych stosuje się zazwyczaj na podmiot, który finansuje zakup ruchomości (samochodu) na firmę leasingową, czy bank udzielający kredytu samochodowego. W odniesieniu do ubezpieczeń komunikacyjnych aut leasingowanych lub kredytowanych przez bank, cesja polisy ubezpieczeniowej na podmiot finansujący oznacza, iż to właśnie ten podmiot będzie decydował kto otrzyma odszkodowania z tytułu ubezpieczenia.
Jak zabezpiecza cesja?
Jeśli posiadamy auto w leasingu lub jest ono kredytowane przez bank – cesja zabezpiecza nie tylko nas, ale również podmiot finansujący na wypadek zdarzenia losowego (kradzieży), czy wystąpienia szkody całkowitej. Załóżmy, iż decydujesz się na zakup samochodu, który będzie sfinansowany kredytem ze strony banku. W umowie kredytowej bank zobowiązał Cię do wykupu polisy ubezpieczeniowej ze wskazaniem dopuszczalnych towarzystw ubezpieczeniowych oraz obowiązkowym zakresie ubezpieczenia. Decydując się na kupno auta poprzez kredyt samochodowy musimy wykupić wymagane przez bank ubezpieczenie oraz podpisać cesję praw, w której bank nabywa prawa do otrzymania odszkodowania.
To Ty jesteś zobowiązany opłacić ubezpieczenie, jeśli jednak samochód zostanie skradziony wówczas, to bank otrzyma odszkodowanie. Zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób chroni Cię cesja ubezpieczeniowa? Jeśli dojdzie do szkody całkowitej samochodu nadal musiałbyś płacić raty kredytu. Odszkodowanie z ubezpieczenia pokryje cześć lub w całości roszczenia banku wobec Ciebie, a tym samym zmniejszy zobowiązanie kredytowe wobec banku. Brak ubezpieczenia oznaczałoby, że po szkodzie całkowitej tracisz pojazd i zostajesz z długiem kredytowym.