Czy można kupić ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego?

Kluczyki i dokumenty pojazdu
 • Brak dowodu rejestracyjnego nie musi być problemem podczas zakupu ubezpieczenia OC.
 • Dowód rejestracyjny nie jest dokumentem niezbędnym do okazania w czasie kontroli policji.
 • Zakup polisy OC przy braku dowodu rejestracyjnego może ułatwić poprzednia umowa ubezpieczenia. Znajdziemy w niej niezbędne dane dotyczące samochodu.
 • Po utracie dokumentu (zgubieniu lub zniszczeniu) należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika.
 • Oferta sprzedaży samochodu bez dowodu rejestracyjnego może oznaczać próbę oszustwa – zarówno pojazdu z kradzieży, jak i pojazdu w fatalnym stanie technicznym.

Zakup ubezpieczenia OC w sytuacji, gdy nie mamy dowodu rejestracyjnego, może rodzić pewne trudności. Dużo zależy od tego czy zgubiliśmy ten dokument, czy też nabyliśmy pojazd bez kompletu dokumentów.

Polisa OC jest w Polsce obowiązkowa, a do jej zakupu z reguły potrzebny jest nam dowód rejestracyjny. Dzięki niemu możemy uzyskać wszystkie niezbędne informacje o pojeździe. Z kolei, na ich podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki OC czy AC.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Nie zawsze jednak brak dowodu rejestracyjnego będzie problematyczny w momencie zakupu ubezpieczenia. Podpowiadamy, kto może nabyć OC bez dowodu rejestracyjnego oraz jak go odzyskać.

Jakie są przyczyny braku dowodu rejestracyjnego i kiedy bez tego dokumentu kupimy OC?

Może być kilka sytuacji, przez które nie będziemy mieć dostępnego dowodu rejestracyjnego. Nie zawsze brak dokumentu będzie stanowić problem w związku z zakupem ubezpieczenia. Jeśli straciliśmy dowód pojazdu, który posiadamy już od dłuższego czasu, nie będziemy mieć trudności z zakupem polisy. O jakich sytuacjach mowa?

 • Gdy właściciel pojazdu zniszczył lub zgubił dowód rejestracyjny;
 • Gdy dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję podczas kontroli drogowej, np. z powodu złego stanu technicznego.

Brak dowodu rejestracyjnego z powodu jednej z powyższych sytuacji, co najwyżej utrudni nam zakup polisy, bo informacji (niezbędnych do obliczenia składki) będziemy musieli poszukać w innych dokumentach.

Uwaga! Pamiętajmy o tym, że zagubienie, zniszczenie czy odebranie dowodu rejestracyjnego nie jest żadnym wytłumaczeniem braku aktualnej polisy OC. Jeśli zaniedbamy swój obowiązek i nie wykupimy ubezpieczenia w terminie, możemy zapłacić karę finansową nakładaną przez UFG.

Również w sytuacji, gdy kupiliśmy auto używane i zbywca nie przekazał nam kompletu dokumentów, w tym “papierowej” polisy, musimy pamiętać o sprawdzeniu, czy pojazd jest objęty ochroną. Jeśli okaże się, że nie jest, należy wykupić OC w dniu nabycia samochodu.

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Brak ciągłości w posiadaniu ubezpieczenia może oznaczać konieczność zapłacenia kary. Jest ona nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Opłata jest naliczana w zależności od czasu, jaki upłynie do chwili nabycia nowej polisy. Jeśli brak ubezpieczenia (samochodu osobowego) będzie wynosił:

 • do 3 dni – zapłacimy 1120 zł,
 • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
 • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Jak i gdzie kupić OC bez dowodu rejestracyjnego?

Zakup ubezpieczenia OC nie musi być wcale skomplikowany z powodu braku dowodu rejestracyjnego. Wystarczy, że w momencie składania wniosku będziemy w stanie podać niezbędne informacje o pojeździe. Ubezpieczyciele wymagają zazwyczaj danych dotyczących:

 • marki samochodu,
 • modelu/wersji samochodu,
 • roku produkcji,
 • pojemności i mocy silnika,
 • daty pierwszej rejestracji.

Jeśli nie jesteśmy pewni np. roku produkcji lub mocy silnika naszego samochodu, warto zajrzeć do poprzedniej umowy ubezpieczeniowej, gdzie takie informacje powinny być zawarte. Dane samochodu znajdziemy również w karcie pojazdu.

Oczywiście, najprostszym sposobem jest ubezpieczenie samochodu w dotychczasowym towarzystwie (ubezpieczyciel posiada już wszystkie niezbędne do sprzedaży polisy informacje). Niestety, to rozwiązanie nie zawsze jest najtańsze. Na rynku OC może bowiem pojawić się znacznie tańsza propozycja ubezpieczenia, którą bez porównania ofert łatwo przegapimy.

Czy dowód rejestracyjny jest nam potrzebny podczas podróży?

Warto przypomnieć, że od 1 października 2018 r. nie musimy już okazywać podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego. Jest to efekt znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym i możliwości sprawdzenia danych pojazdu w systemie CEPiK 2.

Należy jednak pamiętać, że to wcale nie oznacza, że dowód rejestracyjny nie jest już potrzebny. W dalszym ciągu jest on niezbędny przy przeprowadzaniu badań technicznych, wyjazdu za granicę czy podczas sprzedaży auta.

Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Jeśli z jakiegoś powodu straciliśmy nasz dowód rejestracyjny, powinniśmy wyrobić w wydziale komunikacji jego wtórnik. W tym celu należy udać się do najbliższego naszemu miejscu zamieszkania urzędu i złożyć wniosek. Jego wzór znaleźć możemy na stronie internetowej wydziału komunikacji. Do złożenia wniosku będzie nam potrzebny:

 • zniszczony dowód rejestracyjny pojazdu lub oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
 • karta pojazdu,
 • zaświadczenie z ważnym badaniem technicznym,
 • dowód osobisty lub paszport (cudzoziemcy spoza UE powinni okazać paszport z aktualną wizą lub kartę pobytu),
 • dowód opłaty (73,50 zł, jeśli wnosimy równocześnie o wydanie pozwolenia czasowego),
 • aktualne ubezpieczenie OC.

Co w sytuacji, gdy samochód ma dwóch właścicieli? W takim przypadku do urzędu wystarczy, że zgłosi się jeden z właścicieli auta.

Czy policja dalej może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Do momentu znowelizowania prawa o konieczności okazywania dowodu rejestracyjnego podczas kontroli, policja mogła zatrzymać dokument oraz przesłać go do uprawnionych służb w wydziale komunikacji, w którym to pojazd był zarejestrowany. To mogło rodzić wiele komplikacji, w sytuacji, gdy właścicielem był np. student, który na co dzień mieszkał i studiował w Warszawie, a zameldowany był w Rzeszowie, gdzie zarejestrowany był również jego samochód.

Obecnie do kontroli policji dowód rejestracyjny nie jest konieczny, natomiast sam urząd zostaje poinformowany o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego online.

Jak i gdzie odebrać zatrzymany dowód rejestracyjny online?

Warto pamiętać o kilku krokach w sytuacji, gdy zostanie nam zabrany dowód rejestracyjny. Najważniejsze to:

 • Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego wymaga pokwitowania. Tam znaleźć możemy informacje o czasie, w którym musimy usunąć powód, przez który straciliśmy dokument – zwykle będzie to czas nieprzekraczający 7 dni. Po przekroczeniu tego czasu nie możemy poruszać się samochodem;
 • Pokwitowanie należy zachować do momentu elektronicznego zwrotu dokumentu;
 • Dowód rejestracyjny może zostać nam zwrócony przez organ, który go zatrzymał lub organ, który go wydał, po ustaniu przyczyny uzasadniającej zatrzymanie dokumentu;
 • Jeśli dowód rejestracyjny został zatrzymany podczas kontroli drogowej, o jego zwrot możemy się zwrócić do dowolnej jednostki policji. Przykładowo: zatrzymania dokonał funkcjonariusz policji w Poznaniu, a zwrotu (poprzez odnotowanie w centralnej ewidencji pojazdów) może dokonać funkcjonariusz policji we Wrocławiu;
 • Zwrotu dokumentu w każdym przypadku może dokonać również organ, który go wydał, czyli urzędnik w starostwie/wydziale komunikacji, w którym samochód jest zarejestrowany.

Czy należy obawiać się zakupu auta zarejestrowanego w Polsce bez dowodu rejestracyjnego?

Co dzieje się w sytuacji, gdy decydujemy się na zakup samochodu w okazyjnej cenie, jednak bez kompletu ważnych dokumentów? W takim przypadku powinniśmy być naprawdę czujni, ponieważ taka okazja może okazać się zwykłym oszustwem.

Właściciel samochodu może w różny sposób tłumaczyć brak wszystkich dokumentów. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać, że brak dowodu rejestracyjnego utrudni nam nie tylko zakup ubezpieczenia OC, ale przede wszystkim proces rejestracji pojazdu.

Nawet, jeśli sprzedający utrzymuje, że dowód rejestracyjny został zgubiony, to musimy pamiętać, że każda z tak nietypowych sytuacji będzie bardzo dokładnie sprawdzana przez urzędników w wydziale komunikacji.

Wyrobienie wtórniku dla obecnego właściciela nie powinno stanowić problemu, zatem warto wstrzymać się z zakupem auta do chwili, gdy uzyska on odpowiedni duplikat.

Brak dowodu rejestracyjnego może świadczyć o tym, że samochód nie pochodzi z legalnego źródła i mógł zostać skradziony. Poza tym, nie będziemy mieć możliwości sprawdzenia ważności badania technicznego (ukryte wady mogą spowodować, że auto nie przejdzie przeglądu, a bez niego nie możemy poruszać się pojazdem po drodze). Zatem, brak dowodu rejestracyjnego podczas sprzedaży auta powinien wzbudzić naszą czujność. Czasami nawet warto wycofać się z “podejrzanej” transakcji.

Podobnie powinniśmy zareagować, gdy dotychczasowy właściciel auta chce nam sprzedać pojazd z tzw. „miękkim” dowodem rejestracyjnym. Jest to dokument, który wystawia urząd przed sprawdzeniem legalności wszystkich dokumentów pojazdu, a więc nie możemy mieć jeszcze pewności, że auto np. nie pochodzi z kradzieży.

Czy ryzykować zakup auta z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego?

Brak dowodu rejestracyjnego może się również zdarzyć w sytuacji, gdy wyjeżdżamy za granicę w celu zakupu samochodu. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zrezygnować z kupna takiego pojazdu.

Brak dokumentu nie musi od razu oznaczać spotkania z oszustem, jednak może świadczyć o złym stanie auta. Dodatkowo, brak znajomości języka może doprowadzić do tego, że taki zakup będzie w przyszłości powodem wielu komplikacji.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments