Czy można kupić ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego?

Kluczyki i dokumenty pojazdu

Zakup ubezpieczenia OC w sytuacji, gdy nie mamy dowodu rejestracyjnego, może rodzić pewne trudności. Dużo zależy od tego czy zgubiliśmy ten dokument, czy też nabyliśmy pojazd bez kompletu dokumentów.

Polisa OC jest w Polsce obowiązkowa, a do jej zakupu z reguły potrzebny jest nam dowód rejestracyjny. Dzięki niemu możemy uzyskać wszystkie niezbędne informacje o pojeździe. Z kolei, na ich podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki OC czy AC.

Nie zawsze jednak brak dowodu rejestracyjnego będzie problematyczny w momencie zakupu ubezpieczenia. Podpowiadamy, kto może nabyć OC bez dowodu rejestracyjnego oraz jak go odzyskać.

Jakie są przyczyny braku dowodu rejestracyjnego i kiedy bez tego dokumentu kupimy OC?

Może być kilka sytuacji, przez które nie będziemy mieć dostępnego dowodu rejestracyjnego. Nie zawsze brak dokumentu będzie stanowić problem w związku z zakupem ubezpieczenia. Jeśli straciliśmy dowód pojazdu, który posiadamy już od dłuższego czasu, nie będziemy mieć trudności z zakupem polisy. O jakich sytuacjach mowa?

 • Gdy właściciel pojazdu zniszczył lub zgubił dowód rejestracyjny;
 • Gdy dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję podczas kontroli drogowej, np. z powodu złego stanu technicznego.

Brak dowodu rejestracyjnego z powodu jednej z powyższych sytuacji, co najwyżej utrudni nam zakup polisy, bo informacji (niezbędnych do obliczenia składki) będziemy musieli poszukać w innych dokumentach.

Uwaga! Pamiętajmy o tym, że zagubienie, zniszczenie czy odebranie dowodu rejestracyjnego nie jest żadnym wytłumaczeniem braku aktualnej polisy OC. Jeśli zaniedbamy swój obowiązek i nie wykupimy ubezpieczenia w terminie, możemy zapłacić karę finansową nakładaną przez UFG.

Również w sytuacji, gdy kupiliśmy auto używane i zbywca nie przekazał nam kompletu dokumentów, w tym “papierowej” polisy, musimy pamiętać o sprawdzeniu, czy pojazd jest objęty ochroną. Jeśli okaże się, że nie jest, należy wykupić OC w dniu nabycia samochodu.

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Brak ciągłości w posiadaniu ubezpieczenia może oznaczać konieczność zapłacenia kary. Jest ona nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Opłata jest naliczana w zależności od czasu, jaki upłynie do chwili nabycia nowej polisy. Jeśli brak ubezpieczenia (samochodu osobowego) będzie wynosił:

 • do 3 dni – zapłacimy 1400 zł (do czerwca 2023 r.) lub 1440 zł (od lipca do grudnia 2023 r.)
 • od 4 do 14 dni – odpowiednio: 3490 zł i 3600 zł
 • powyżej 14 dni – 6980 zł i 7200 zł.

Kary za brak OC w 2023 roku

Jak i gdzie kupić OC bez dowodu rejestracyjnego?

Zakup ubezpieczenia OC nie musi być wcale skomplikowany z powodu braku dowodu rejestracyjnego. Wystarczy, że w momencie składania wniosku będziemy w stanie podać niezbędne informacje o pojeździe. Ubezpieczyciele wymagają zazwyczaj danych dotyczących:

 • marki samochodu,
 • modelu/wersji samochodu,
 • roku produkcji,
 • pojemności i mocy silnika,
 • daty pierwszej rejestracji.

Jeśli nie jesteśmy pewni np. roku produkcji lub mocy silnika naszego samochodu, warto zajrzeć do poprzedniej umowy ubezpieczeniowej, gdzie takie informacje powinny być zawarte. Dane samochodu znajdziemy również w karcie pojazdu (jeśli ją posiadamy).

Oczywiście, najprostszym sposobem jest ubezpieczenie samochodu w dotychczasowym towarzystwie (ubezpieczyciel posiada już wszystkie niezbędne do sprzedaży polisy informacje).

Niestety, to rozwiązanie nie zawsze jest najtańsze. Na rynku OC może bowiem pojawić się znacznie tańsza propozycja ubezpieczenia, którą bez porównania ofert łatwo przegapimy.

Wystarczy spojrzeć na wyniki kalkulacji dla 52-letniej właścicielki Toyoty Aygo (z 2013 r. benzyna, poj. 998 cm3), aby przekonać się, jak duże różnice w propozycjach OC poszczególnych firm występują w przypadku tego samego kierowcy.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ile kosztuje OC samochodu bez dowodu rejestracyjnego?

UbezpieczycielZakres ochronyCena polisy
WefoxOC ASS mini358 zł
BeesafeOC533 zł
UniqaOC ASS mini556 zł
BenefiaOC574 zł
TUZ UbezpieczeniaOC ASS mini NNW584 zł
BalciaOC653 zł
TrastiOC696 zł
Link4OC z ASS mini i ubezpieczeniem opon716 zł
mtu24.plOC805 zł
GeneraliOC880 zł
AllianzOC1014 zł
Kalkulacja z 27.04.2023 r. dla 51-letniej właścicielki Toyoty Aygo z 2013 r. (benzyna, poj. 998 cm3), która posiada co najmniej 3 lata bezszkodowej historii OC

Porównaj oferty OC/AC kilkunastu firm

Czy dowód rejestracyjny jest nam potrzebny podczas podróży?

Warto przypomnieć, że od 1 października 2018 r. nie musimy już okazywać podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego. Jest to efekt znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym i możliwości sprawdzenia danych pojazdu w systemie CEPiK 2.

Należy jednak pamiętać, że to wcale nie oznacza, że dowód rejestracyjny nie jest już potrzebny. W dalszym ciągu jest on niezbędny przy przeprowadzaniu badań technicznych, wyjazdu za granicę czy podczas sprzedaży auta.

Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Jeśli z jakiegoś powodu straciliśmy nasz dowód rejestracyjny, powinniśmy wyrobić w wydziale komunikacji jego wtórnik. W tym celu należy udać się do najbliższego naszemu miejscu zamieszkania urzędu i złożyć wniosek. Jego wzór znaleźć możemy na stronie internetowej wydziału komunikacji. Do złożenia wniosku będzie nam potrzebny:

 • zniszczony dowód rejestracyjny pojazdu lub oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
 • karta pojazdu,
 • zaświadczenie z ważnym badaniem technicznym,
 • dowód osobisty lub paszport (cudzoziemcy spoza UE powinni okazać paszport z aktualną wizą lub kartę pobytu),
 • dowód opłaty (54,50 zł lub 73,50 jeśli wnosimy także o wydanie pozwolenia czasowego),
 • aktualne ubezpieczenie OC.

Co w sytuacji, gdy samochód ma dwóch właścicieli? W takim przypadku do urzędu wystarczy, że zgłosi się jeden z właścicieli auta.

Czy policja dalej może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Do momentu znowelizowania prawa o konieczności okazywania dowodu rejestracyjnego podczas kontroli, policja mogła zatrzymać dokument oraz przesłać go do uprawnionych służb w wydziale komunikacji, w którym to pojazd był zarejestrowany. To mogło rodzić wiele komplikacji, w sytuacji, gdy właścicielem był np. student, który na co dzień mieszkał i studiował w Warszawie, a zameldowany był w Rzeszowie, gdzie zarejestrowany był również jego samochód.

Obecnie do kontroli policji dowód rejestracyjny nie jest konieczny, natomiast sam urząd zostaje poinformowany o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego online.

Jak i gdzie odebrać zatrzymany dowód rejestracyjny online?

Warto pamiętać o kilku krokach w sytuacji, gdy zostanie nam zabrany dowód rejestracyjny. Najważniejsze to:

 • Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego wymaga pokwitowania. Tam znaleźć możemy informacje o czasie, w którym musimy usunąć powód, przez który straciliśmy dokument – zwykle będzie to czas nieprzekraczający 7 dni. Po przekroczeniu tego czasu nie możemy poruszać się samochodem;
 • Pokwitowanie należy zachować do momentu elektronicznego zwrotu dokumentu;
 • Dowód rejestracyjny może zostać nam zwrócony przez organ, który go zatrzymał lub organ, który go wydał, po ustaniu przyczyny uzasadniającej zatrzymanie dokumentu;
 • Jeśli dowód rejestracyjny został zatrzymany podczas kontroli drogowej, o jego zwrot możemy się zwrócić do dowolnej jednostki policji. Przykładowo: zatrzymania dokonał funkcjonariusz policji w Poznaniu, a zwrotu (poprzez odnotowanie w centralnej ewidencji pojazdów) może dokonać funkcjonariusz policji we Wrocławiu;
 • Zwrotu dokumentu w każdym przypadku może dokonać również organ, który go wydał, czyli urzędnik w starostwie/wydziale komunikacji, w którym samochód jest zarejestrowany.

Czy należy obawiać się zakupu auta zarejestrowanego w Polsce bez dowodu rejestracyjnego?

Co dzieje się w sytuacji, gdy decydujemy się na zakup samochodu w okazyjnej cenie, jednak bez kompletu ważnych dokumentów? W takim przypadku powinniśmy być naprawdę czujni, ponieważ taka okazja może okazać się zwykłym oszustwem.

Właściciel samochodu może w różny sposób tłumaczyć brak wszystkich dokumentów. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać, że brak dowodu rejestracyjnego utrudni nam nie tylko zakup ubezpieczenia OC, ale przede wszystkim proces rejestracji pojazdu.

Nawet, jeśli sprzedający utrzymuje, że dowód rejestracyjny został zgubiony, to musimy pamiętać, że każda z tak nietypowych sytuacji będzie bardzo dokładnie sprawdzana przez urzędników w wydziale komunikacji.

Wyrobienie wtórniku dla obecnego właściciela nie powinno stanowić problemu, zatem warto wstrzymać się z zakupem auta do chwili, gdy uzyska on odpowiedni duplikat.

Brak dowodu rejestracyjnego może świadczyć o tym, że samochód nie pochodzi z legalnego źródła i mógł zostać skradziony. Poza tym, nie będziemy mieć możliwości sprawdzenia ważności badania technicznego (ukryte wady mogą spowodować, że auto nie przejdzie przeglądu, a bez niego nie możemy poruszać się pojazdem po drodze). Zatem, brak dowodu rejestracyjnego podczas sprzedaży auta powinien wzbudzić naszą czujność. Czasami nawet warto wycofać się z “podejrzanej” transakcji.

Podobnie powinniśmy zareagować, gdy dotychczasowy właściciel auta chce nam sprzedać pojazd z tzw. „miękkim” dowodem rejestracyjnym. Jest to dokument, który wystawia urząd przed sprawdzeniem legalności wszystkich dokumentów pojazdu, a więc nie możemy mieć jeszcze pewności, że auto np. nie pochodzi z kradzieży.

Czy ryzykować zakup auta z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego?

Brak dowodu rejestracyjnego może się również zdarzyć w sytuacji, gdy wyjeżdżamy za granicę w celu zakupu samochodu. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zrezygnować z kupna takiego pojazdu.

Brak dokumentu nie musi od razu oznaczać spotkania z oszustem, jednak może świadczyć o złym stanie auta. Dodatkowo, brak znajomości języka może doprowadzić do tego, że taki zakup będzie w przyszłości powodem wielu komplikacji.

Podsumowanie

 • Brak dowodu rejestracyjnego nie musi być problemem podczas zakupu ubezpieczenia OC.
 • Dowód rejestracyjny nie jest dokumentem niezbędnym do okazania w czasie kontroli policji.
 • Zakup polisy OC przy braku dowodu rejestracyjnego może ułatwić poprzednia umowa ubezpieczenia. Znajdziemy w niej niezbędne dane dotyczące samochodu.
 • Po utracie dokumentu (zgubieniu lub zniszczeniu) należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika.
 • Oferta sprzedaży samochodu bez dowodu rejestracyjnego może oznaczać próbę oszustwa – zarówno pojazdu z kradzieży, jak i pojazdu w fatalnym stanie technicznym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy kupię OC bez numeru rejestracyjnego samochodu?

  Tak. Jest to możliwe np. po zakupie nowego samochodu z salonu. Wówczas, do zawarcia umowy OC wystarczy numer VIN. Po odbiorze dowodu rejestracyjnego wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem i zaktualizować dane w polisie. Brak dowodu rejestracyjnego po utracie tego dokumentu (gdy samochód jest zarejestrowany w Polsce i nie zmienił właściciela) również nie jest przeszkodą w zawarciu umowy OC. Kupując polisę wystarczy podać ubezpieczycielowi numer rejestracyjny auta.

 2. Kiedy jest potrzebny „papierowy” dowód rejestracyjny?

  Dowód rejestracyjny będzie Ci potrzebny m.in. przy sprzedaży pojazdu, podczas badania technicznego oraz załatwiania niektórych formalności w wydziale komunikacji (np. gdy dopisujesz współwłaściciela). „Fizyczny” dowód rejestracyjny jest także niezbędny w czasie podróży zagranicznej samochodem.

 3. Czy można wyrobić wtórnik po zakupie auta bez dowodu rejestracyjnego?

  Teoretycznie tak, choć formalności będą bardziej „skomplikowane” niż w przypadku wyrobienia wtórnika przez poprzedniego właściciela. Przede wszystkim, zbywca auta będzie musiał złożyć w wydziale komunikacji stosowne oświadczenie. Uwaga! Zgodnie z przepisami poprzedni właściciel auta ma obowiązek przekazać nabywcy dowód rejestracyjny i polisę OC. Fakt, że nie posiada takiego dokumentu powinien wzbudzić Twoją czujność. Może to oznaczać, że np. auto jest kradzione.

 4. Nie mam dowodu rejestracyjnego i nie pamiętam danych samochodu – jak kupić OC?

  Najprościej będzie przedłużyć umowę OC w tej samej firmie na kolejny rok (Twój ubezpieczyciel posiada już wszystkie dane samochodu). Jeśli wolisz kupić tanie OC w nowym towarzystwie, po niezbędne informacje możesz sięgnąć do karty pojazdu (jeśli ją posiadasz) lub do poprzedniej umowy ubezpieczenia. Zamierzasz kupić OC w naszej porównywarce online? Potrzebujesz tylko podstawowych danych pojazdu, takich jak: marka i model, rok produkcji, rodzaj paliwa, pojemność silnika, aktualny przebieg oraz data pierwszej rejestracji. Podczas zawierania umowy OC zapytamy Cię także o numer VIN (znajdziesz go m.in. na tabliczce znamionowej w samochodzie).

 5. Co zrobić, gdy kupiłem auto bez dowodu rejestracyjnego? 

  Z zakupem auta bez dowodu rejestracyjnego najlepiej poczekać do momentu, aż poprzedni właściciel wyrobi wtórnik. Brak tego dokumentu może bowiem (choć oczywiście wcale nie musi) oznaczać, że pojazd jest kradziony. Jeśli kupiłeś już taki samochód, bo np. wcześniej sprawdziłeś jego pochodzenie, wiesz, że pojazd jest zarejestrowany w Polsce na osobę, z którą podpisałeś umowę kupna/sprzedaży, a poprzedni właściciel zgłosił utratę dowodu rejestracyjnego w wydziale komunikacji (np. czeka on tylko na wydanie wtórnika), sprawdź przede wszystkim czy pojazd jest ubezpieczony i posiada ważne badania techniczne.

  Pamiętaj, że z rejestracją lub zgłoszeniem zakupu auta możesz poczekać maksymalnie 30 dni. Dopytaj więc we właściwym wydziale komunikacji, jakich formalności powinieneś dokonać, aby ten proces przebiegł bez komplikacji.

 6. Czy grozi mi kara za brak dowodu rejestracyjnego?

  Od 1.10.2018 roku za jazdę bez dowodu rejestracyjnego nie grozi w Polsce mandat. Choć posiadanie tego dokumentu w samochodzie przez kierowcę nie jest obowiązkowe, to może przydać się w niektórych sytuacjach na drodze (np. po kolizji, gdy chcesz spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym). Pamiętaj także, że dowód rejestracyjny nadal jest obowiązkowy przy załatwianiu formalności na Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta oraz podczas wyjazdu zagranicznego.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments