Brak ciągłości w OC – duży problem i kara od UFG


pismo od UFG
 • Brak ciągłości OC powstaje wówczas, gdy właściciel samochodu nie wykupił w terminie polisy OC na kolejny okres.
 • Przerwa w OC oznacza poważne problemy dla kierowcy – musi on liczyć się z karą finansową z UFG, zapłaceniem za spowodowane szkody z własnej kieszeni i utratą części wypracowanych zniżek.
 • W 2021 r. wysokość kary za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych wynosi od 1120 do 5600 zł.
 • W razie braku ciągłości OC należy jak najszybciej kupić ubezpieczenie OC. Można to zrobić za pośrednictwem kalkulatora OC.

Zachowanie ciągłości w ubezpieczeniu OC to nie administracyjny kaprys, ale konieczność. Niespełnienie tego obowiązku może skutkować wysoką karą. W grę wchodzą nawet tysiące złotych, a stawka rośnie wraz z każdym dniem bez ochrony ubezpieczeniowej.


Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC) stanowi jeden z podstawowych elementów zabezpieczenia ewentualnych roszczeń, wynikających z wypadków i kolizji drogowych. Uruchamiane jest, gdy dochodzi do zdarzenia z winy osoby prowadzącej pojazd. Polisa zabezpiecza finansowo sprawcę zdarzenia – osoby poszkodowane zgłaszają roszczenia nie do niego, ale do ubezpieczyciela, który sprzedał mu polisę.

Choć OC ma na celu zagwarantowanie poszkodowanym w kolizjach szybkiej i odpowiedniej do straty pomocy, ubezpieczenia bywają czasami traktowane jako zło konieczne. To błąd – nie tylko ze względu na zakres ochrony, ale również proceduralne problemy powstające w przypadku ewentualnego braku ciągłości ochrony.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Kogo nie dotyczy brak ciągłości ubezpieczenia OC?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, nawet jeden dzień przerwy w w ochronie OC jest niedopuszczalny. Nie ma tu w większości przypadków odstępstw – te same obowiązki dotyczą właścicieli zarówno pojazdów używanych codziennie, jak i samochodów użytkowanych sporadycznie lub miesiącami stojących w przydomowym garażu. Zasada jest prosta: jeśli samochód jest zarejestrowany, to musi mieć ciągłość ubezpieczenia OC.

Wyjątki obejmują pojazdy o charakterze historycznym, ale uwaga! Nie uda się zakwalifikować do tej grupy każdego leciwego Volkswagena Golfa, czy też otrzymanej przed laty od wuja, skorodowanej i starej Skody Felicii, jeśli nie zostaną one przekwalifikowane (zarejestrowane) na samochód historyczny lub zabytkowy.

Wyłączenie obejmuje jeszcze jedną kategorię – pojazdy do jazd testowych. W ich przypadku możliwe jest używanie tzw. ubezpieczenia krótkoterminowego (przez okres nie krótszy niż 30 dni), wyłącznie na czas ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego.

Jaki samochód można zarejestrować jako zabytkowy?

Z obowiązku zachowania ciągłości polisy OC zwolnione są tylko pojazdy mające minimum 40 lat. Prawo przewiduje odstępstwo i zmniejszenie tego wieku do 25. Są jednak warunki:

 • Auto musi posiadać minimum 75 proc. oryginalnych części – w tym główne podzespoły;
 • Dany model samochodu musi mieć status wycofanego z produkcji od przynajmniej 15 lat.

Auto może zostać uznane za zabytkowe również w opinii rzeczoznawcy – przewidziane jest to dla pojazdów unikatowych lub o szczególnym znaczeniu dla udokumentowanej historii motoryzacji.

Co grozi za brak ciągłości w OC?

Założenie, że samochód może być użytkowany przez kilka czy kilkanaście dni bez ważnego OC to błąd. Stan ubezpieczeń kontrolują nie tylko drogowe patrole wszelkich służb – od policji po straż graniczną.

Sprawdź, ile zapłacisz za OC swojego samochodu

Także sam Fundusz ma narzędzia, dzięki którym skutecznie weryfikuje, czy właściciel danego pojazdu zadbał o odnowienie ubezpieczenia. Korzystając z informacji przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe, automatycznie odnajduje przerwy w ochronie pojazdu.

Co grozi za brak ciągłości OC? Wskazać można trzy rodzaje konsekwencji – są to:

1. Kara finansowa z UFG za brak OC

Wysokość opłaty karnej za brak OC zależy od trzech czynników. To:

 • rodzaj pojazdu, który powinien być objęty ubezpieczeniem,
 • okres bez ochrony ubezpieczeniowej,
 • wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli.

W 2021 r. wysokości opłat karnych za brak OC wynoszą:

 • od 1120 do 5600 zł w przypadku samochodów osobowych,
 • od 1680 zł do 8400 zł (samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy),
 • od 190 zł do 930 zł wobec innego typu pojazdów.

Kara rośnie w oparciu o przedział czasowy – im dłuższy jest brak ciągłości OC, tym bardziej odczuwalne będą opłaty. Wystarczą ponad dwa tygodnie przerwy w OC auta osobowego, aby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny upomniał się o równowartość 5600 zł.

2. Poniesienie kosztów po spowodowaniu szkody

Dopuszczenie do braku ciągłości OC oznacza dla kierowcy, że w razie spowodowania kolizji to on będzie musiał uregulować rachunek otrzymany przez poszkodowanego z warsztatu samochodowego. Kwota może być wysoka – czasem niepozorna stłuczka może spowodować rozległą awarię, której usunięcie będzie kosztowne.

W jeszcze gorszym położeniu znajdują się kierowcy, którzy bez ważnego OC spowodują wypadek. Szkody osobowe (np. poważne obrażenia, których dozna kierowca czy pasażerowie biorący udział w zdarzeniu) oznaczają jeszcze wyższe koszty. Wypadek dla kierowcy, u którego stwierdzono brak ciągłości w OC, może oznaczać nawet bankructwo.

3. Utrata części zniżek w ubezpieczeniu OC

Z reguły przerwy w OC nie pozostają bez wpływu na zniżki w OC. Im dłuższa jest przerwa, tym mniejsze kierowca ma szanse, aby zachować pełną, dotychczas wypracowaną zniżkę. To jednak, ile kierowca straci na braku ciągłości OC, zależy wyłącznie od polityki firmy ubezpieczeniowej – każda ma własny system naliczania zniżek.

Utrata zniżek może być szczególnie dotkliwa dla młodych właścicieli pojazdów. Standardowo, to właśnie oni płacą za OC najwięcej spośród wszystkich grup kierowców.

Jak uniknąć kary za brak ciągłości OC?

Jedynym sposobem, aby nie płacić żadnych kar i nie mieć poważnych problemów finansowych po spowodowaniu kolizji czy wypadku, jest pilnowanie ciągłości ubezpieczenia. Warto też znać podstawowe zasady dotyczące polis OC:

 • Krótkoterminowe OC nigdy się nie przedłuża. Jeżeli nie chcesz, aby doszło do braku ciągłości OC, zainstaluj w telefonie aplikację UFG „Na wypadek”, która przypomni Ci o konieczności zakupu OC.
 • Polisa OC kupiona na 12 miesięcy odnowi się automatycznie – będziesz musiał tylko opłacić składkę (otrzymasz wezwanie od ubezpieczyciela). Finansowo jednak nie musi być to najkorzystniejsze rozwiązanie.

Uwaga! Automatyczne odnowienie OC nie dotyczy polis otrzymanych od zbywcy pojazdu. Jeśli kupiłeś używany samochód, to z OC poprzedniego właściciela możesz korzystać tylko do czasu zakończenia umowy. Później polisa wygasa samoistnie.

Oblicz składkę OC/AC

Przerwa w ubezpieczeniu – co zrobić?

W przypadku wątpliwości związanych z ubezpieczeniem, Fundusz Gwarancyjny wysyła kontrolne wezwanie do właściciela pojazdu. Ten ma – po odebraniu pisma – 30 dni na odpowiedź i wyjaśnienie. Jeżeli podejrzenie UFG jest bezpodstawne – wystarczy wysłać odpowiedź zwrotną i dołączyć do niej dokument potwierdzający ciągłość w opłacaniu składki OC.

Czasami jednak zdarza się, że właściciel pojazdu nie tylko uchyla się od ustawowego obowiązku, ale też nie ma zamiaru płacić kary wskazanej przez UFG. Kara zostanie wtedy objęta administracyjnym postępowaniem egzekucyjnym – do jej odzyskania zaangażowany zostanie urząd skarbowy właściwy dla zameldowania kierowcy. Egzekucja obejmuje również wizyty komornika oraz wszystkie powstałe koszty czynności administracyjnych.

Opór i ignorowanie decyzji urzędowych – np. poprzez nie odbierane pisma – nie przyniesie oczekiwanego skutku. Te nabierają mocy prawnej nawet w takiej sytuacji. Za dostarczone uznaje się te listy, w przypadku których mija 14 dni od pozostawienia pierwszego awiza.

Należy pamiętać, że przepisy umożliwiają rozłożenie spłaty na raty, a nawet jej umorzenie. Podstawą do tego może być np. trudna sytuacja finansowa

Porównaj oferty i kup najtańsze OC

Stefania Stuglik
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
2 lat temu

Jeb** ten złodziejaski kraj.. nie ma prawa ze oc zostaje automatycznie przedluzone.. bo mozna zapomiec, tylko kary są na ktore trzeba rok odkladac, poj***

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x