Czy można kupić OC na miękki dowód rejestracyjny?

Rejestracja samochodu

Miękki dowód rejestracyjny to dokument wydawany tymczasowo – na okres 30 dni. Zastanawiasz się, czy dysponując jedynie tymczasowym dowodem rejestracyjnym, możesz kupić OC lub wyjechać za granicę? Poznaj odpowiedzi na swoje pytania.

Chociaż miękki dowód rejestracyjny nie jest nowością, to wiedza na jego temat nawet wśród doświadczonych kierowców często ogranicza się do tego, że dokument ten jest wydawany przed właściwym dowodem rejestracyjnym. Tymczasem zwłaszcza przy zakupie używanych samochodów może pojawić się wiele wątpliwości – zdarza się, że sprzedający dysponuje tylko takim dowodem rejestracyjnym.

Miękki dowód rejestracyjny – co to takiego?

Sformułowanie „miękki dowód rejestracyjny” nie pojawia się w aktualnie obowiązujących aktach prawnych – to potoczna nazwa dokumentu, który jest wydawany po zakończeniu procesu rejestracji czasowej. Miękki dowód rejestracyjny kierowca otrzymuje na okres 30 dni, przy czym istnieje możliwość jednorazowego przedłużenia okresu ważności tego dokumentu na kolejne 14 dni – wymagane jest jednak złożenie wniosku.

Dlaczego w przepisach istnieje rozróżnienie między rejestracją czasową a rejestracją właściwą? Urzędnicy potrzebują trochę czasu, aby sprawdzić dokumenty pojazdu. Tymczasem dzięki rejestracji czasowej kierowca może legalnie korzystać z auta – nie musi czekać na zakończenie procedury rejestracji.

Miękki dowód rejestracyjny jest wydawany właścicielom pojazdów zarówno fabrycznie nowych, jak i używanych. Nie odbywa się to jednak bezpłatnie – opłata za wystawienie tego dokumentu wynosi 13,50 zł.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby otrzymać miękki dowód rejestracyjny?

Procedura rejestracji pojazdów nie jest skomplikowana – odbywa się na wniosek właściciela samochodu, który w tym celu składa komplet dokumentów. Aby urzędnik z wydziału komunikacji mógł wydać dowód rejestracyjny, musi otrzymać prawidłowo wypełniony wniosek wraz z załącznikami. Lista załączników zależy od tego, czy mowa o pojeździe nowym, czy też używanym.

Przykład: Pani Maria kupiła używany samochód, który wcześniej był już zarejestrowany w jednym z wydziałów komunikacji. Aby otrzymać miękki dowód rejestracyjny, właścicielka poza wnioskiem musi złożyć:

  • dokument potwierdzający, że jest nowym właścicielem pojazdu – w tym przypadku będzie to umowa zakupu auta,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • kartę pojazdu – gdy została ona wydana,
  • dowód rejestracyjny z wpisem o ważnym badaniu technicznym,
  • potwierdzenie dokonania wszystkich opłat.

Planujesz kupić nowy samochód lub sprowadzić upatrzone auto z zagranicy? W pierwszym przypadku w załatwieniu formalności pomoże Ci dealer samochodowy. W drugiej sytuacji możesz zajrzeć na stronę gov.pl, gdzie znajdziesz listę niezbędnych dokumentów.

Czy można ubezpieczyć używane auto na miękki dowód rejestracyjny?

Chcesz nabyć używany samochód i zastanawiasz się, czy kupisz OC na miękki dowód rejestracyjny? W przypadku idealnej transakcji, gdy sprzedający pamiętał o wszelkich formalnościach, nie musisz zadawać sobie takiego pytania – możesz przejąć ubezpieczenie od poprzedniego właściciela auta i przedstawić je w wydziale komunikacji.

Sytuacja komplikuje się, gdy polisa wygasa np. po dwóch tygodniach od daty zakupu auta. Jak wówczas postępować – czy można ubezpieczyć używany samochód, dysponując jedynie miękkim dowodem rejestracyjnym? Tak – jest to możliwe. Możesz podać ubezpieczycielowi dane z miękkiego dowodu i zaktualizować je już po otrzymaniu właściwego dowodu rejestracyjnego.

Czy wiesz, że korzystając z naszego kalkulatora OC/AC, wyliczysz składki polis komunikacyjnych dla pojazdu, który dopiero planujesz kupić? Mimo że cena będzie orientacyjna, to pozwoli Ci oszacować roczny koszt utrzymania auta.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Zdarza się też, że nabywca kupuje nieubezpieczone auto. W takiej sytuacji dozwolony jest zakup OC nawet bez posiadania miękkiego dowodu rejestracyjnego.

Oblicz składkę OC/AC

Jak wygląda zakup OC dla nowego samochodu na miękki dowód rejestracyjny?

Miękki dowód rejestracyjny nie jest potrzebny, gdy do ubezpieczenia jest zgłaszany nowy pojazd – wówczas wystarczy numer VIN. Jeżeli planujesz zakup auta z salonu, wystarczy, że po otrzymaniu właściwego dowodu rejestracyjnego zaktualizujesz dane u ubezpieczyciela. W momencie odbioru tego dokumentu pojazd musi być już ubezpieczony – urzędnicy mają obowiązek to sprawdzić.

Dzięki aktualizacji przepisów dziś nabywcy fabrycznie nowych samochodów nie muszą zajmować się formalnościami – wystarczy udzielić pełnomocnictwa sprzedawcy. Dealerzy zyskali prawo do rejestracji samochodów w imieniu swoich klientów.

Czy miękki dowód rejestracyjny trzeba wozić przy sobie?

W ostatnich latach weszły w życie przepisy, których celem było ułatwienie życia kierowcom – mowa tu o zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie m.in. dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli drogowej. Oznacza to, że poruszając się po polskich drogach, nie musisz mieć przy sobie ani miękkiego, ani właściwego dowodu rejestracyjnego – policjant podczas kontroli nie zapyta Cię o ten dokument. Sprawa komplikuje się jednak gdy miękkiemu dowodowi rejestracyjnemu kończy się ważność.

Kierowca, który zostanie zatrzymany do rutynowej kontroli, podczas gdy miękki dowód rejestracyjny jego samochodu będzie nieważny, musi się spodziewać konsekwencji:

  • Samochód może zostać uznany za niedopuszczony do ruchu,
  • ponieważ niedopuszczone do ruchu pojazdy nie mogą poruszać się po drogach, to auto najprawdopodobniej zostanie zabezpieczone – trafi na parking,
  • właściciel samochodu poniesie koszty jego holowania i przechowywania.

Nie chcesz narażać się na stres i zbędne koszty? Odbierz właściwy dowód rejestracyjny, gdy tylko otrzymasz informację, że został on przygotowany.

Jak postępować, gdy dowód rejestracyjny został zniszczony?

Zdarza się, że kierowca odbiera właściwy dowód rejestracyjny, ale jego radość z załatwienia wszystkich formalności nie trwa długo – dokument zostaje zniszczony lub zgubiony. Jak wówczas postępować? Niezbędna jest kolejna wizyta w wydziale komunikacji w celu otrzymania duplikatu – wtórnika.

Aby otrzymać wtórnik dowodu rejestracyjnego, należy złożyć wniosek wraz z załącznikami. Jak można przeczytać na stronie internetowej miasta Poznania, na liście załączników znajdują się:

  • zniszczony dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu – gdy została ona wydana,
  • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym,
  • dowód wniesienia opłaty,
  • aktualne ubezpieczenie komunikacyjne OC.

Ile trzeba zapłacić za wtórnik dowodu rejestracyjnego? Koszt wydania duplikatu zniszczonego, uszkodzonego czy zagubionego dokumentu wynosi 73,50 zł.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

  • Miękki dowód rejestracyjny potwierdza, że właściciel pojazdu złożył komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji auta i oczekuje na wydanie właściwego dowodu rejestracyjnego.
  • Dla miękkiego dowodu rejestracyjnego charakterystyczne jest to, że jest on ważny jedynie przez pewien okres – 30 dni. Istnieje też możliwość jednorazowego przedłużenia jego ważności – o 14 dni.
  • Posiadając jedynie miękki dowód rejestracyjny, można kupić ubezpieczenie OC. Trzeba jednak pamiętać o aktualizacji danych tuż po tym, jak urzędnicy wydadzą właściwy dowód rejestracyjny.
  • Jeżeli samochód jest nowy lub nieubezpieczony, miękki dowód rejestracyjny nie jest wymagany do zakupu polisy – wystarczy numer VIN. Gdy urzędnicy przygotują właściwy dowód rejestracyjny, pozostaje tylko zaktualizować dane.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak długo trzeba czekać na wydanie miękkiego dowodu rejestracyjnego?

    Najczęściej miękki dowód rejestracyjny jest wydawany od ręki – tuż po złożeniu wniosku o zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy. Nie ma zatem obawy, że będziesz tygodniami czekał na możliwość korzystania ze swojego samochodu.

  2. Co się stanie, gdy minie termin ważności miękkiego dowodu rejestracyjnego?

    Może się wydawać, że odbiór stałego dowodu rejestracyjnego to tylko błaha formalność, która nie jest pilna. Tymczasem jest inaczej. Jeżeli kierowca w dalszym ciągu użytkuje samochód, gdy miękki dowód rejestracyjny stracił ważność, to naraża się na poważne kłopoty finansowe. Dlaczego? Taki pojazd może być traktowany jako niedopuszczony do ruchu drogowego.

  3. Jak sprawdzić, czy właściwy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru?

    Mimo że urzędnicy mają 30 dni na sprawdzenie dokumentów pojazdu, to najczęściej zajmuje im to kilka dni. Oznacza to, że właściwy dowód rejestracyjny może być gotowy do odbioru na długo przed ustalonym terminem. Chcesz sprawdzić, czy Twój dokument został już przygotowany? Możesz to zrobić online, na stronie www.pojazd.pwpw.pl.

  4. Czy można kupić samochód z miękkim dowodem rejestracyjnym?

    Jeżeli sprzedawca uczciwie poinformował Cię, że posiada jedynie miękki dowód rejestracyjny, może to oznaczać, że nie dopełnił on formalności. Chociaż prawnie nie ma przeszkód, aby sfinalizować zakup takiego pojazdu, to w praktyce czeka Cię żmudna procedura. Dotychczasowemu właścicielowi będzie zdecydowanie łatwiej uzyskać właściwy dowód rejestracyjny.

  5. Co się dzieje z miękkim dowodem rejestracyjnym, gdy właściwy dowód jest gotowy do odbioru?

    Odbierając w wydziale komunikacji właściwy dowód rejestracyjny, musisz oddać otrzymany wcześniej miękki dowód rejestracyjny. Dlaczego? Dokumentem tym można posługiwać się jedynie przez pewien okres, a precyzując, maksymalnie przez 44 dni (30 dni z jednorazowym przedłużeniem o 14 dni).

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments