Jazda bez dowodu rejestracyjnego – czy zawsze jest możliwa?

Kontrola drogowa
  • Od 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dokumentu ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego.
  • W 2020 roku zniesiono obowiązek wożenia przy sobie dokumentu prawa jazdy.
  • Dowód rejestracyjny jest niezbędny podczas wyjazdu autem za granicę, badań technicznych, sprzedaży samochodu oraz wizyty w wydziale komunikacji.
  • Dane pojazdu ( w tym ważność badań technicznych i OC można sprawdzić online, za pomocą aplikacji mObywatel.
  • Brak ważnego ubezpieczenia OC skutkuje wysoką karą pieniężną.

Przepisy dotyczące posiadanych podczas jazdy samochodem dokumentów zmieniły się 1 października 2018 roku. Od tej chwili kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Jednak brak tych dokumentów może stanowić problem za granicą czy w czasie przeprowadzania badania technicznego.

Kontrola pojazdu odbywa się obecnie przez sprawdzenie kierowcy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Nie zmienia to jednak faktu, że kierowca sam dokument musi posiadać – nie musi natomiast przewozić go ze sobą w aucie. Również prawo dotyczące wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy uległo zmianie i od 5 grudnia 2020 roku, na mocy tzw. Pakietu deregulacyjnego kierowca jest zwolniony z obowiązku posiadania dokumentu podczas kontroli.

Czy podczas kontroli należy posiadać dowód rejestracyjny?

Przed zmianą przepisów w 2018 roku kierowcy musieli mieć przy sobie zarówno dokument ubezpieczenia OC, jak i dowód rejestracyjny. Brak jednego z nich mógł skutkować mandatem w wysokości 250 zł. Zmieniła to jednak nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z 1 października 2018 roku i obecnie kierowcy są zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie tych dwóch dokumentów.

Dzisiaj policja posiada inne możliwości sprawdzenia kierowcy. Może mianowicie skorzystać z elektronicznej bazy danych w CEPiK i uzyskać m.in. informacje o:

  • marce i modelu samochodu,
  • ważności polisy OC,
  • ważności badania technicznego,
  • danych obecnego i poprzednich właścicieli samochodu,
  • pojemności oraz mocy silnika,
  • liczbie miejsc w samochodzie,
  • stanie licznika.

Co z wyjazdem za granicę bez dowodu rejestracyjnego?

Inaczej wygląda sytuacja, w której chcielibyśmy wybrać się za granicę. Wówczas powinniśmy posiadać przy sobie komplet dokumentów. Konieczny będzie zarówno dowód rejestracyjny, jak i ubezpieczenie OC. System bazy danych nie jest zintegrowany z międzynarodową czy europejską bazą danych, przez co podczas kontroli dokumenty będą nam potrzebne.

Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas kontroli?

Już od prawie trzech lat kierowca nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu ubezpieczenia OC. Dodatkowo – od 5 grudnia 2020 roku nie jest również zobowiązany do posiadania przy sobie prawa jazdy. Również ten dokument policja może sprawdzić za pomocą systemu CEPiK.

Pamiętajmy, że zwolnienie z obowiązku wożenia “papierowego” prawa jazdy nie oznacza, że wolno nam poruszać się bez zdobytych wcześniej uprawnień. Osoby, które nie posiadają prawa jazdy muszą liczyć się m.in. z wysoką karą finansową.

Jak można samodzielnie sprawdzić dane pojazdu?

Również my, jako kierowcy, możemy mieć dostęp do wirtualnych danych naszego pojazdu. Wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel. Do tego będzie nam tylko potrzebny profil zaufany. Jak go zdobyć?

Założenie profilu zaufanego nie jest niczym trudnym. Należy ściągnąć aplikację i zalogować się na platformie za pomocą swojej aplikacji bankowej, która weryfikuje nasze dane. Wniosek możemy także złożyć osobiście w odpowiednim punkcie. Pomóc może nam również podpis kwalifikowany, jeśli wcześniej taki składaliśmy.

Kiedy policjant może zatrzymać nasz dowód rejestracyjny?

W Polsce policja ma prawo zatrzymać dokument dowodu rejestracyjnego z kilku powodów. Dzieje się tak np., gdy samochód:

  • nie posiada ważnych badań technicznych,
  • ma wykonane badanie techniczne przez jednostkę, która nie ma do tego uprawnień,
  • stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego,
  • nie spełnia norm ochrony środowiska.

Oprócz odebrania dokumentu, policja ma również możliwość odnotowania takiej sytuacji w bazie CEPiK. Zatem ukrywanie faktu, że dowód rejestracyjny został odebrany, nie jest możliwe.

Co robi policja, gdy kierowca nie ma przy sobie dowodu rejestracyjnego?

Jeśli z wymienionych wcześniej powodów, policjant uzna za zasadne zatrzymanie dokumentu, to nawet jeśli kierowca nie będzie mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego – policja może odebrać go w sposób elektroniczny. Oznacza to, że dowód rejestracyjny zostanie zablokowany w bazie CEPiK. W takim przypadku fizyczny dokument nie będzie mieć żadnej wartości, a jazda bez niego będzie skutkować mandatem i karą finansową.

Jak odzyskać odebrany dowód rejestracyjny?

Zatrzymany dowód rejestracyjny traci swoją wartość, aż do momentu, w których otrzymamy dokument ponownie. Powinniśmy więc jak najszybciej go odzyskać. O jego zwrot można starać się dopiero po usunięciu powodu, dla którego został odebrany. Przykładowo, jeśli w dniu kontroli samochód nie posiadał ważnych badań technicznych, musimy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, przejść przegląd i uzyskać zaświadczenie potwierdzające zadowalający stan techniczny auta. Z takim dokumentem zgłaszamy się do organu, który dowód wydał (np. wydział komunikacji) lub który go zatrzymał.

Kiedy używamy papierowego dowodu rejestracyjnego?

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli policji w Polsce nie zmienia faktu, że dokument może być nam potrzebny w innych okolicznościach. Taki dokument jest ważny podczas:

  • sprzedaży pojazdu,
  • wizyty w wydziale komunikacji,
  • podróży pojazdem za granicę,
  • wizyty w stacji kontroli pojazdów w celu wykonania badania technicznego pojazdu.

Zmiany w prawie nie powodują, że nie musimy posiadać dowodu rejestracyjnego. Przepisy zwalniają nas jedynie z okazywania dokumentu podczas kontroli. Należy zatem pilnować dokumentów pojazdu i dbać, by nie uległy zniszczeniu lub zagubieniu.

Brak dowodu rejestracyjnego podczas kolizji – co robić?

W sytuacji, gdy dojdzie na drodze do stłuczki, brak dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu ubezpieczenia może skomplikować naszą sytuację, zarówno gdy to my spowodowaliśmy stłuczkę, jak i gdy jesteś podczas niej poszkodowani. Spisanie oświadczenia staje się niemożliwe w sytuacji, gdy nie pamiętamy danych z naszego ubezpieczenia. Pamiętajmy również, że nie zawsze będzie ono wystarczające – jeśli podczas stłuczki ktoś z uczestników ucierpiał fizycznie, mamy obowiązek wezwać policję na miejsce zdarzenia.

Jeżeli doszło tylko do kolizji, uczestnicy mogą się porozumieć i spisać oświadczenie, w którym zostanie dokładnie opisane całe zdarzenie. W tej sytuacji brak dokumentów może być przeszkodą… choć wcale nie musi. Jeśli korzystamy z aplikacji mObywatel, dane dotyczące pojazdu oraz polisy OC sprawdzimy bez problemu za pomocą smartfona.

Jak wysokie kary obowiązują za brak polisy OC?

Przepisy z 2018 roku zniosły nie tylko obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, ale również ubezpieczenia OC. W sytuacji, gdy nie wozimy ze sobą tego dokumentu, łatwiej o to, by zapomnieć terminu nabycia nowej polisy. Brak ważnego ubezpieczenia OC będzie skutkować karą, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1120 zł1680 zł190 zł
Od 4 do 14 dni2800 zł4200 zł470 zł
Powyżej 14 dni5600 zł8400 zł930 zł

Uwaga! Brak ważnego ubezpieczenia OC może zostać zauważony nie tylko w razie kontroli drogowej. UFG bardzo łatwo może sprawdzić aktualność obowiązkowej polisy w swojej bazie za pomocą specjalnych algorytmów.

Zbliża się koniec obecnego okresu ubezpieczenia OC Twojego samochodu? Możesz w kilka minut kupić nową polisę za pomocą naszej porównywarki. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, udzielisz odpowiedzi na najważniejsze pytania i podasz dane kontaktowe. W ten sposób nie tylko szybko nabędziesz nową polisę, ale również sporo zaoszczędzisz.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments