Czym jest i co zapewnia ubezpieczenie od awarii samochodu?


W warsztacie samochodowym

Jeżeli poszukujesz używanego auta i zdecydowałeś się odwiedzić komis samochodowy, to sprzedawca może zaproponować Ci ubezpieczenie od awarii samochodu. Jak działa motogwarancja i czym się ona różni od ubezpieczenia assistance? Sprawdź, co otrzymasz w zamian za składkę.

Zakup używanego pojazdu zawsze wiąże się z ryzykiem. To jeden z głównych powodów, dla których prawdopodobnie zdecydujesz się na gruntowny przegląd upatrzonego samochodu przed podpisaniem umowy zakupu. Niestety, nawet po sprawdzeniu auta przez fachowców, nie można wykluczyć, że po kilku tygodniach korzystania z nowego nabytku nie pojawią się pierwsze problemy mechaniczne. Na taką sytuację warto się przygotować, kupując gwarancję na używane auto.

Czym jest i jak działa ubezpieczenie od awarii samochodu?

Ubezpieczenie od awarii samochodu (motogwarancja, gwarancja na używane auto) zapewnia właścicielowi pojazdu pomoc techniczną na wypadek usterki. To produkt dający przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli dobrze dobierzesz zakres ochrony, będziesz mógł liczyć na fachową pomoc, bez względu na to, czy awaria przydarzy Ci się w garażu, czy w podróży. Gwarancja na używane auto najczęściej obejmuje zdarzenia, do których doszło w Polsce lub za granicą.

Dla ubezpieczeń od awarii charakterystyczne jest to, że są one adresowane do dealerów, właścicieli komisów samochodowych i importerów pojazdów. Umowę o współpracy mogą podpisać z ubezpieczycielem również podmioty zajmujące się finansowaniem zakupu aut, np. banki czy firmy leasingowe. Pytanie, czy chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę, najpewniej usłyszysz, kupując pojazd w sieciowym komisie lub od dealera.

Czy powinieneś zakupić gwarancję na używany pojazd? Nie sposób jednoznacznie rozstrzygnąć tej kwestii. Jeżeli rozważasz zakup gwarancji na samochód używany, musisz samodzielnie przekalkulować, czy będzie Ci się opłacało posiadanie dodatkowej ochrony obok obowiązkowego ubezpieczenia OC. W tym celu powinieneś sprawdzić, na co będziesz mógł liczyć w ramach opłaty.

Jakie auta mogą zostać objęte ubezpieczeniem od awarii?

Ubezpieczenie od awarii dostępne jest zarówno dla nowych, jak i używanych pojazdów. Firmy oferujące ten produkt wprowadzają jednak ograniczenia, odnoszące się zarówno do maksymalnego wieku pojazdu, jak i jego przebiegu. Te dwa parametry przekładają się z kolei na sumę ubezpieczenia, czyli koszty napraw, które pokryje ubezpieczyciel w czasie trwania umowy.

Pojazdy w jakim wieku i o jakim przebiegu są skłonne objąć ochroną firmy oferujące ubezpieczenie od awarii? W poniższej tabeli prezentujemy warunki kilku firm działających na polskim rynku, które mają ten produkt w swojej ofercie.

Rodzaj programuMaksymalny wiek pojazdu na dzień zawarcia umowyMaksymalny przebieg na dzień zawarcia umowy
Programy ubezpieczeniowe Carlife
Program 1-gwiazdkowy20 lat300 000 km
Program 2-gwiazdkowy10 lat120 000 km
Program 3-gwiazdkowy4 lata80 000 km
Program 4-gwiazdkowy3 lata60 000 km
Program 5-gwiazdkowy2 lata100 000 km
Programy ubezpieczeniowe Moto Gwarancja
Pakiet Standard16 lat300 000 km
Pakiet Premium A+16 lat300 000 km
Pakiet Premium B+7 lat220 000 km
Programy ubezpieczeniowe Auto Protect
Wariant I12 latbez limitu
Wariant II12 lat200 000 km
Wariant III8 lat200 000 km
Wariant IV4 lata200 000 km
Wariant V5 lat150 000 km
Programy ubezpieczeniowe Car Protect Volkswagen
Wariant Diamentowy2 lata60 000 km
Wariant Platynowy4 lata150 000 km
Wariant Złoty25-72 miesiące150 000 km
Wariant Srebrny49-96 miesięcy200 000 km
*Oferty aktualne we wrześniu 2020 r.

Jak widać z powyższego zestawienia, wybór dostępnych programów jest spory. Firmy oferujące ubezpieczenie od awarii pojazdu są przy tym skłonne objąć ochroną nie tylko nowe pojazdy, ale również starsze auta, które są intensywnie eksploatowane.

Na co można liczyć w ramach ubezpieczenia od awarii pojazdu?

Zakres ochrony ubezpieczenia od awarii ustala firma oferująca taki produkt. Większość firm posiadających w ofercie gwarancję na używane auta proponuje klientom jeden z kilku jej wariantów. Przykładowo GetHelp ma w swojej ofercie 4 wersje gwarancji:

 • Classic. To podstawowy pakiet, w skład którego wchodzą: całodobowy assistance, naprawa na drodze i w warsztacie silnika i manualnej skrzyni biegów,
 • Premium. W tym pakiecie klient dodatkowo może liczyć na naprawę komputera głównego silnika, układów hamulcowego i chłodzenia, wału napędowego, koła dwumasowego oraz samochód zastępczy.
 • Grand. Pakiet ten obejmuje dodatkowo naprawę elementów w obrębie układów paliwowego, wydechowego i kierowniczego.
 • Master. To najszerszy pakiet, w ramach którego kierowca może liczyć na pomoc fachowców także w razie usterki klimatyzacji, układu elektrycznego, multimediów i nawigacji.

Rozważasz zakup ubezpieczenia od awarii pojazdu? Sprawdź zakres oferowanej przez motogwarancję ochrony i to, z jakimi warsztatami współpracuje firma ubezpieczeniowa. Im większa będzie sieć warsztatów czy pomocy drogowych, tym szybciej otrzymasz fachową pomoc. Gwarancje na pojazdy najczęściej są oferowane na okres 12 miesięcy, chociaż niektóre firmy obejmują auta ochroną zarówno przez okres dłuższy, jak i krótszy. Przykładowo wspomniany już Volkswagen proponuje umowę na okres nawet 36 miesięcy.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie od awarii auta?

Na cenę gwarancji na pojazd używany wpływ ma kilka czynników: zakres ochrony, długość trwania umowy i wartość pojazdu. Widełki cenowe podaje na swojej stronie firma VIP Gwarant. Ile trzeba zapłacić, żeby w razie awarii nie martwić się o pomoc fachowców? Cennik prezentuje się następująco:

 • W przypadku umowy na okres 3 miesięcy cena zaczyna się od 500 zł. Ta stawka obowiązuje dla pojazdów o wartości rynkowej do 50 000 zł.
 • W przypadku umowy na okres 12 miesięcy ceny zaczynają się od 1 000 zł. Ta stawka obowiązuje pojazdy o wartości rynkowej do 50 000 zł.

Ponieważ gwarancja na używane pojazdy to produkt, którego dystrybucją zajmują się dealerzy, komisy i banki, to szczegółową informację o cenie uzyskasz od przedstawiciela podmiotu mającego w ofercie interesujące Cię auto.

Czy ubezpieczenie od awarii wyłącza rękojmię?

Współpracę z firmami oferującymi gwarancję na używane pojazdy chętnie nawiązują zwłaszcza właściciele komisów samochodowych. Część z nich liczy na to, że klient, który zakupi ubezpieczenie od awarii, nie powoła się na rękojmię (odpowiedzialność sprzedawcy). Tymczasem skorzystanie z gwarancji na używany samochód wcale nie oznacza, że rękojmia nie wchodzi już w grę.

Rękojmia to ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady oferowanych przez niego rzeczy. Jeżeli po pewnym czasie od zakupu używanego pojazdu dowiesz się np. o tym, że samochód ma poważną wadę, możesz powołać się na odpowiedzialność sprzedawcy. Skorzystanie z ubezpieczenia od awarii nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia – kwestia rękojmi została uregulowana w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 560 kodeksu cywilnego w takiej sytuacji będziesz mógł:

 • Odstąpić od zawartej umowy. Z tego tytułu będzie przysługiwał Ci również zwrot kosztów zawarcia umowy, przechowania, przewozu czy ubezpieczenia rzeczy.
 • Żądać obniżenia ceny. Wówczas pozostaje wynegocjować obniżkę ze sprzedawcą.
 • Żądać wymiany lub naprawy rzeczy (na koszt sprzedawcy). W przypadku samochodów używanych jest to rzadko stosowane.

Na rękojmię będziesz mógł powołać się przez 2 lata od dnia wydania pojazdu. Pamiętaj, że sprzedawca będzie zwolniony z odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli rzetelnie poinformuje Cię o wadach pojazdu przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

Assistance czy ubezpieczenie od awarii auta?

Ubezpieczenia od awarii auta nie należy mylić z ubezpieczeniem assistance, choć te dwa produkty mają kilka podobieństw. Czy wobec tego gwarancja na używane pojazdy może zastąpić assistance? Nie – najważniejsze różnice między tymi produktami to:

 • Cel ubezpieczenia. Ubezpieczenie assistance zapewni Ci doraźną pomoc w zdarzeniach losowych (np. usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie do najbliższego warsztatu). Z kolei gwarancja na pojazdy używane to produkt, w ramach którego będziesz mógł bez ponoszenia dodatkowych kosztów usunąć awarię w jednym z warsztatów partnerskich ubezpieczyciela.
 • Możliwość skorzystania z dodatkowej pomocy. Ubezpieczenie assistance to m.in. pomoc informacyjna, prawna, tłumacza czy medyczna. To dodatkowe wsparcie nie jest oferowane w ramach gwarancji na używany pojazd.
 • Cena. Ubezpieczenie assistance jest tańsze – ceny zaczynają się od ok. 100 zł za cały rok. Wyższy koszt zakupu gwarancji na używany samochód wynika przede wszystkim z tego, że w jego ramach będziesz mógł liczyć na usunięcie awarii z różnych podzespołów auta.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie maksymalną ochronę, powinieneś rozważyć zakup obu tych produktów. Pamiętaj, że obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni Cię jedynie od odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim. O dodatkową ochronę musisz więc zadbać samodzielnie.

Podsumowanie

 1. Gwarancja na używane auto to dobrowolne ubezpieczenie. W jego ramach klient może liczyć na pomoc techniczną po awarii. Motogwarancja różni się od assistance zakresem ochrony.
 2. Aby skorzystać z ubezpieczenia od awarii pojazdu, właściciel musi spełnić pewne warunki. Dotyczące one maksymalnego wieku i przebiegu auta.
 3. Z ubezpieczeniem od awarii pojazdu można spotkać się podczas zakupu pojazdu w komisie samochodowym lub u dealera samochodowego.
 4. Ubezpieczenie od awarii pojazdu jest dostępne w co najmniej kilku pakietach. Ceny najtańszych zaczynają się od 500 zł w przypadku umowy na 3 miesiące.
 5. Skorzystanie z gwarancji na używane auto nie wyklucza możliwości powołania się przez klienta na rękojmię sprzedawcy.
Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x