Czym jest i co zapewnia ubezpieczenie od awarii samochodu?

W warsztacie samochodowym

Ofertę ubezpieczenia od awarii samochodu otrzymują zazwyczaj osoby, które decydują się na zakup używanego auta z komisu. Jak działa motogwarancja i czym się ona różni od ubezpieczenia assistance? Sprawdź, co otrzymasz w zamian za składkę.

Zakup używanego pojazdu zawsze wiąże się z ryzykiem. To jeden z głównych powodów, dla których prawdopodobnie zdecydujesz się na gruntowny przegląd upatrzonego samochodu przed podpisaniem umowy zakupu. Niestety, nawet po sprawdzeniu auta przez fachowców, nie można wykluczyć, że po kilku tygodniach korzystania z nowego nabytku nie pojawią się pierwsze problemy mechaniczne. Na taką sytuację warto się przygotować, kupując gwarancję na używane auto.

Czym jest i jak działa ubezpieczenie od awarii samochodu?

Ubezpieczenie od awarii samochodu (motogwarancja, gwarancja na używane auto) zapewnia właścicielowi pojazdu pomoc techniczną w przypadku usterki, np. problemów z silnikiem. W rezultacie produkt ten jest często reklamowany jako rodzaj przedłużenia gwarancji udzielanej przez producenta samochodu.

Gwarancja na używane auto daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli dobrze dobierzesz zakres ochrony, będziesz mógł liczyć na fachową pomoc, bez względu na to, czy awaria przydarzy Ci się w garażu, czy w podróży – Twój samochód zostanie naprawiony w warsztacie partnerskim firmy oferującej motogwarancję.

Jakie firmy oferują gwarancję na używane auto?

Dla ubezpieczeń od awarii charakterystyczne jest to, że są one sprzedawane przez dealerów, właścicieli komisów samochodowych i importerów pojazdów. Umowę o współpracy mogą podpisać z ubezpieczycielem również podmioty zajmujące się finansowaniem zakupu aut, np. banki czy firmy leasingowe. Pytanie, czy chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę, najpewniej usłyszysz, kupując pojazd w sieciowym komisie lub od dealera.

Ubezpieczenie od awarii samochodu jest dostępne w ofercie wielu firm, np.:

 • Carlife – to marka należąca do Acasta European Insurance Company Limited, z którą współpracuje m.in. AAA Auto
 • GetHelp – firma należy do Grupy VanGalen, a na swojej stronie internetowej informuje, że obsługuje 10 000 awarii rocznie
 • Defend Car Protect – firma specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań dla rynku motoryzacyjnego od 1994 r.

Najczęściej komisy czy importerzy pojazdów współpracują z jedną firmą oferującą ubezpieczenie od awarii samochodu.

Jakie auta mogą zostać objęte ubezpieczeniem od awarii?

Ubezpieczenie od awarii dostępne jest zarówno dla nowych, jak i używanych pojazdów. Firmy oferujące ten produkt wprowadzają jednak ograniczenia, odnoszące się zarówno do maksymalnego wieku pojazdu, jak i jego przebiegu. Te dwa parametry przekładają się z kolei na sumę ubezpieczenia, czyli koszty napraw, które pokryje ubezpieczyciel w czasie trwania umowy.

Pojazdy w jakim wieku i o jakim przebiegu są skłonne objąć ochroną firmy oferujące ubezpieczenie od awarii? W poniższej tabeli prezentujemy warunki kilku firm działających na polskim rynku, które mają ten produkt w swojej ofercie.

Rodzaj programuMaksymalny wiek pojazdu na dzień zawarcia umowyMaksymalny przebieg na dzień zawarcia umowy
Programy ubezpieczeniowe Auto Protect
Wariant IBez limituBez limitu
Wariant II12 lat250 000 km
Wariant III10 lat250 000 km
Wariant IV5 lat250 000 km
Wariant V5 lat150 000 km
Programy ubezpieczeniowe Defend Car Protect
Program Diamond3 lata100 000 km
Program Crystal3 lata200 000 km
Program Advantage6 lat200 000 km
Program Comfort10 lat250 000 km
Program Plus15 lat300 000 km
*Oferty aktualne w marcu 2022 r.

Jak widać z powyższego zestawienia, wybór dostępnych programów jest spory. Firmy oferujące ubezpieczenie od awarii pojazdu są przy tym skłonne objąć ochroną nie tylko nowe pojazdy, ale również starsze auta, które są intensywnie eksploatowane.

Na co można liczyć w ramach ubezpieczenia od awarii pojazdu?

Zakres ochrony ubezpieczenia od awarii ustala firma oferująca taki produkt. Większość firm posiadających w ofercie gwarancję na używane auta proponuje klientom jeden z kilku jej wariantów. Przykładowo GetHelp ma w swojej ofercie 4 wersje gwarancji:

 • Classic. To podstawowy pakiet, w skład którego wchodzą: całodobowy assistance, naprawa na drodze i w warsztacie silnika oraz manualnej skrzyni biegów,
 • Premium. W tym pakiecie klient dodatkowo może liczyć na naprawę komputera głównego silnika, układów hamulcowego i chłodzenia, wału napędowego, koła dwumasowego oraz samochód zastępczy.
 • Grand. Pakiet ten obejmuje dodatkowo naprawę elementów w obrębie układów paliwowego, wydechowego i kierowniczego.
 • Master. To najszerszy pakiet, w ramach którego kierowca może liczyć na pomoc fachowców także w razie usterki klimatyzacji, układu elektrycznego, multimediów i nawigacji.

Rozważasz zakup ubezpieczenia od awarii pojazdu? Sprawdź zakres oferowanej przez motogwarancję ochrony i to, z jakimi warsztatami współpracuje firma ubezpieczeniowa. Im większa będzie sieć warsztatów czy pomocy drogowych, tym szybciej otrzymasz fachową pomoc.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie od awarii auta?

Gwarancje na pojazdy najczęściej są oferowane na okres 12 miesięcy, chociaż niektóre firmy obejmują auta ochroną zarówno przez okres dłuższy, jak i krótszy. Przykładowo wspomniany już Volkswagen proponuje umowę na okres nawet 36 miesięcy. Ile kosztuje ubezpieczenie od awarii auta?

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Na cenę gwarancji na pojazd używany wpływ ma kilka czynników: zakres ochrony, długość trwania umowy i wartość pojazdu. Widełki cenowe podaje na swojej stronie firma VIP Gwarant. Ile trzeba zapłacić, żeby w razie awarii nie martwić się o pomoc fachowców? Cennik prezentuje się następująco:

 • W przypadku umowy na okres 3 miesięcy cena zaczyna się od 500 zł. Ta stawka obowiązuje dla pojazdów o wartości rynkowej do 50 000 zł.
 • W przypadku umowy na okres 12 miesięcy ceny zaczynają się od 1 000 zł. Ta stawka obowiązuje pojazdy o wartości rynkowej do 50 000 zł.

Ponieważ gwarancja na używane pojazdy to produkt, którego dystrybucją zajmują się dealerzy, komisy i banki, to szczegółową informację o cenie uzyskasz od przedstawiciela podmiotu mającego w ofercie interesujące Cię auto.

Czy ubezpieczenie od awarii pojazdu wyłącza rękojmię?

Współpracę z firmami oferującymi gwarancję na używane pojazdy chętnie nawiązują zwłaszcza właściciele komisów samochodowych. Część z nich liczy na to, że klient, który zakupi ubezpieczenie od awarii, nie powoła się na rękojmię (odpowiedzialność sprzedawcy). Tymczasem skorzystanie z gwarancji na używany samochód wcale nie oznacza, że rękojmia nie wchodzi już w grę.

Rękojmia to ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady oferowanych przez niego rzeczy. Jeżeli po pewnym czasie od zakupu używanego pojazdu dowiesz się np. o tym, że samochód ma poważną wadę, możesz powołać się na odpowiedzialność sprzedawcy. Skorzystanie z ubezpieczenia od awarii nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia – kwestia rękojmi została uregulowana w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 560 kodeksu cywilnego w takiej sytuacji będziesz mógł:

 • Odstąpić od zawartej umowy. Z tego tytułu będzie przysługiwał Ci również zwrot kosztów zawarcia umowy, przechowania, przewozu czy ubezpieczenia rzeczy.
 • Żądać obniżenia ceny. Wówczas pozostaje wynegocjować obniżkę ze sprzedawcą.
 • Żądać wymiany lub naprawy rzeczy (na koszt sprzedawcy). W przypadku samochodów używanych jest to rzadko stosowane.

Oblicz składkę OC/AC na zakupiony samochód

Na rękojmię będziesz mógł powołać się przez 2 lata od dnia wydania pojazdu. Pamiętaj, że sprzedawca będzie zwolniony z odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli rzetelnie poinformuje Cię o wadach pojazdu przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

Przykład: Pan Artur kupił samochód z komisu i zdecydował się na motogwarancję. Niestety, zaledwie tydzień później doszło do rozległej usterki silnika. Rzeczoznawca zaangażowany przez właściciela ocenił, że w tak krótkim czasie użytkowania pojazdu nie mogło dojść do tak poważnych problemów z silnikiem i sprzedający musiał wiedzieć o usterce w momencie podpisania umowy sprzedaży. W związku z tym pan Artur nie skorzystał z ubezpieczenia od awarii auta, ale odstąpił od umowy.

Assistance czy ubezpieczenie od awarii auta?

Ubezpieczenia od awarii auta nie należy mylić z ubezpieczeniem assistance, choć te dwa produkty mają kilka podobieństw. Czy wobec tego gwarancja na używane pojazdy może zastąpić assistance? Nie – najważniejsze różnice między tymi produktami jest wiele.

AssistanceUbezpieczenie od awarii auta
Cel ubezpieczeniaZapewnienie doraźnej pomocy w zdarzeniach losowych, np. usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzeniaNaprawa samochodu, np. silnika, w jednym z warsztatów partnerskich ubezpieczyciela
Dodatkowa pomocW ramach assistance oferowana jest pomoc informacyjna, prawna, tłumacza czy medycznaNiektóre firmy oferują zakup dodatkowych usług
CenaUbezpieczenie assistance jest tańsze – ceny zaczynają się od ok. 100 zł za cały rokZa ubezpieczenie na okres 12 miesięcy trzeba zapłacić ok. 1000 zł
Okres ochronyOd kilku dni (najczęściej od 7 dni) do rokuNajczęściej rok, chociaż niektóre firmy proponują ubezpieczenie na dłużej, np. 4 lata
Pokrycie kosztów naprawy pojazduUbezpieczyciel pokrywa jedynie koszty holowania pojazduUbezpieczyciel pokrywa koszt naprawy pojazdu
Podmiot zajmujący się dystrybucjąAgenci ubezpieczeniowi, brokerzy ubezpieczeniowiFirmy związane z branżą motoryzacyjną, np. komisy samochodowe
Zakup ubezpieczeniaMożliwy jest zakup polisy przez internet, np. przez kalkulator OC/AC na naszej stronieJedynie bezpośrednio u dystrybutora, czyli w komisie czy u importera pojazdów
Samochód zastępczyW zależności od wybranego pakietu kierowca może otrzymać auto zastępczeW zależności od wybranego pakietu kierowca może otrzymać auto zastępcze
Zgłoszenie awariiPrzez całodobową infolinięPrzez całodobową infolinię, a w niektórych firmach również przez aplikację mobilną
Suma ubezpieczeniaZależy od wybranego pakietuZależy od wybranego pakietu

Jeżeli chcesz zapewnić sobie maksymalną ochronę, powinieneś rozważyć zakup obu tych produktów. Pamiętaj, że obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni Cię jedynie od odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim. O dodatkową ochronę musisz więc zadbać samodzielnie.

Poszukaj najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia samochodu

Przykład: Pani Agata z Gdyni wybrała się z rodziną samochodem na kilkudniową wycieczkę do Torunia. Niestety, w drodze powrotnej doszło do awarii auta – uszkodzeniu uległ układ hamulcowy. Ponieważ właścicielka samochodu posiada zarówno ubezpieczenie assistance, jak i motogwarancję, to nie zapłaciła ani za holowanie uszkodzonego auta, ani za jego naprawę w warsztacie. Podczas naprawy korzysta z pojazdu zastępczego.

Czy warto kupić ubezpieczenie od awarii samochodu?

Opłacalność zakupu ubezpieczenia od awarii samochodu to sprawa indywidualna. Jeżeli rozważasz zakup gwarancji na samochód używany, musisz samodzielnie przekalkulować, czy będzie Ci się opłacało posiadanie dodatkowej ochrony obok obowiązkowego ubezpieczenia OC. W tym celu powinieneś sprawdzić, na co będziesz mógł liczyć w ramach opłaty.

W podjęciu decyzji o zakupie ubezpieczenia od awarii samochodu może pomóc też statystyka. Powołując się na TÜV Rheinland, firma GetHelp podaje, że 32 proc. pojazdów w pierwszym roku od zakupu – niezależnie od rocznika – ma poważną usterkę. Tymczasem koszt naprawy auta może być wysoki. To jeden z powodów, dla których warto rozważyć zakup motogwarancji.

Podsumowanie

 • Gwarancja na używane auto to dobrowolne ubezpieczenie. W jego ramach klient może liczyć na pomoc techniczną po awarii. Motogwarancja różni się od assistance zakresem ochrony.
 • Aby skorzystać z ubezpieczenia od awarii pojazdu, właściciel musi spełnić pewne warunki. Dotyczące one maksymalnego wieku i przebiegu auta.
 • Z ubezpieczeniem od awarii pojazdu można spotkać się podczas zakupu pojazdu w komisie samochodowym lub u dealera samochodowego.
 • Ubezpieczenie od awarii pojazdu jest dostępne w co najmniej kilku pakietach. Ceny najtańszych zaczynają się od 500 zł w przypadku umowy na 3 miesiące.
 • Skorzystanie z gwarancji na używane auto nie wyklucza możliwości powołania się przez klienta na rękojmię sprzedawcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie od awarii samochodu może oferować indywidualny sprzedawca?

  Ubezpieczenie od awarii samochodu oferują jedynie komisy i inne punkty sprzedaży pojazdów. Kupując auto od osoby fizycznej, nie otrzymasz propozycji zakupu motogwarancji. Jeżeli jednak dostrzegasz zalety posiadania tej polisy, możesz skontaktować się z firmą, która oferuje ten produkt i kupić pakiet odpowiadający Twoim potrzebom.

 2. Czy motogwarancję można kupić wraz z ubezpieczeniami OC, AC i assistance?

  Motogwarancja nie jest sprzedawana przez firmy ubezpieczeniowe mające w ofercie ubezpieczenia komunikacyjne – OC, AC czy assistance. W praktyce zakup ubezpieczenia od awarii samochodu w pakiecie z OC jest niemożliwy.

 3. Czy ubezpieczenie od awarii samochodu działa za granicą?

  Zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej precyzuje umowa. Motogwarancja może obejmować zdarzenia wyłącznie w Polsce, ale może działać także w innych europejskich krajach. Jeżeli często podróżujesz samochodem za granicę, zapytaj sprzedawcę o tę kwestię.

 4. Jak sprawdzić przed zakupem, czy samochód nie pochodzi z nielegalnego źródła?

  Ubezpieczenie od awarii nie przyda się, gdy kupiony przez Ciebie samochód będzie pochodził z kradzieży. Jeżeli nie chcesz mieć problemów z zarejestrowaniem pojazdu, sprawdź jego historię. Możesz to zrobić bezpłatnie, korzystając z e-usługi HistoriaPojazdu.gov.pl.

 5. Czy ubezpieczenie od awarii auta zastępuje ubezpieczenie AC?

  Między ubezpieczeniem od awarii samochodu a ubezpieczeniem AC istnieją podobieństwa. Każdy z tych produktów zapewnia kierowcy naprawę auta po awarii, ale w różnym zakresie. Z AC mogą zostać usunięte wgniecenia w karoserii czy uszkodzenia spowodowane np. przez grad. Motogwarancja zapewnia z kolei usunięcie usterek spowodowanych zużyciem poszczególnych komponentów.

 6. Czy kupując motogwarancję, trzeba obawiać się udziału własnego lub amortyzacji?

  Kupując AC, właściciele pojazdów muszą spodziewać się udziału własnego (np. na poziomie 500 zł). Często spotykana jest też amortyzacja części. Takie ograniczenia nie występują w przypadku ubezpieczenia od awarii samochodu.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments