Assistance mini – co to jest?

Kobieta wzywa przez telefon pomoc drogową

Assistance mini to jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń komunikacyjnych, oferowanych kierowcom wraz z obowiązkowym OC czy dobrowolnym AC. Osoby zainteresowane taką polisą powinny jednak dokładnie przyjrzeć się ofercie, ponieważ zakres jej ochrony może być ograniczony.


Czym jest ubezpieczenie assistance?

Ochrona ASS polega na udzieleniu kierowcy i pasażerom ubezpieczonego pojazdu szybkiej pomocy podczas podróży. Może ona obejmować zarówno wsparcie techniczne (np. naprawę po kolizji czy awarii, holowanie), usługowe (zakwaterowanie w hotelu, organizację dalszej podróży), informacyjne (pomoc prawną, wsparcie tłumacza), jak i medyczne (transport medyczny, opieka lekarska).

Dobrowolna polisa komunikacyjna assistance oferowana jest zazwyczaj wraz z ubezpieczeniem OC i/lub AC. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykupić taki produkt oddzielnie (jeśli tylko wybrana firma go proponuje).

Co może znaleźć się w zakresie ochrony assistance?

Planujesz zakup polisy assistance? Powinieneś koniecznie zapoznać się z ofertą wybranej firmy. Pamiętaj, że ten produkt jest bardzo zróżnicowany i istotne jest to, na jaki wariant ASS się zdecydujesz. Przykładowo, wybierzesz najtańszy produkt ASS – najprawdopodobniej będziesz mógł liczyć co najwyżej na bezpłatne holowanie lub naprawę na miejscu zdarzenia. Postanowisz skorzystać z rozszerzonej oferty – otrzymasz szereg usług dodatkowych.

Co może wchodzić w zakres ochrony ubezpieczenia assistance? Między innymi:

 • holowanie samochodu,
 • naprawa na miejscu,
 • pojazd zastępczy,
 • usługa mobilności (transport kierowcy i pasażerów z miejsca zdarzenia),
 • zakwaterowanie w hotelu, powrót do miejsca zamieszkania lub kontynuacja podróży,
 • dostarczenie paliwa,
 • wymiana koła,
 • złomowanie ubezpieczonego pojazdu,
 • opieka lekarska,
 • opieka nad dziećmi,
 • opieka nad zwierzętami,
 • pomoc tłumacza czy prawnika.

Oczywiście nie jest to lista kompletna i stała. Oferta poszczególnych firm może być znacznie szersza (lub uboższa). To, co dokładnie na niej się znajduje, zależy od danego ubezpieczyciela.

W przeciwieństwie do obowiązkowego OC, w assistance zakład ubezpieczeń sam decyduje o zakresie ochrony. Aby ułatwić klientom wybór oferty najlepiej dostosowanej do ich potrzeb, nie ogranicza się on do jednego wariantu, ale proponuje ASS w kilku wersjach.

Ile kosztuje ubezpieczenie asistance? Zazwyczaj, im mniej usług oferuje ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia ASS, tym tańsza jest polisa. Niektóre firmy proponują nawet ubezpieczenie ASS wliczone w cenę OC czy AC. Jest to tzw. assistance mini. Musimy jednak podkreślić, że w takim przypadku nazwa „mini” idealnie określa zakres usług świadczonych przez zakład ubezpieczeń…

Czym jest mini assistance?

Ubezpieczenie Mini Assistance ogranicza się z reguły tylko do pomocy świadczonej na drodze dla kierowcy i pasażerów po kolizji i/lub wypadku (wyjątkowo po kradzieży i awarii) i gwarantuje bezpłatne holowanie do najbliższego warsztatu (zamiennie z naprawą na miejscu) oraz pomoc informacyjną. Taka ochrona wskazana jest głównie dla osób, które korzystają z auta sporadycznie i nie wybierają się w dalszą podróż. Dlaczego? Ponieważ mini ASS:

 • może posiadać limity holowania,
 • może mieć niską sumę ubezpieczenia,
 • działa z reguły tylko w Polsce.

Zaletą mini assistance jest jednak niska cena lub nawet całkowity brak opłaty. Jeżeli takiej polisy nie otrzymamy jako bezpłatny dodatek do OC, to będziemy mogli ją dokupić za zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Ubezpieczenie assistance w wersji mini oferowane jest najczęściej przy zakupie obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Właścicieli pojazdów poszukujących wyłącznie taniego OC może zainteresować ten produkt, ponieważ fakt dodania go do OC niekoniecznie ma wpływ na cenę polisy. Często zdarza się nawet tak, że towarzystwo, które proponuje OC z ASS mini, ma ofertę tańszą niż składka proponowana w innej firmie tylko za OC.

Dlaczego ubezpieczyciele decydują się na taką politykę cenową? Chodzi głównie o to, aby zachęcić klientów do skorzystania właśnie z ich oferty. Często, dodatek do OC w postaci ASS mini jest argumentem do zakupu polisy w danym zakładzie ubezpieczeń.

Chcesz poznać ofertę ubezpieczenia OC Twojego samochodu z ASS mini? Wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora OC i AC. Porównasz w nim propozycje ubezpieczenia kilkunastu firm

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Oblicz składkę OC/AC z ASS mini

Jakie mini assistance oferują ubezpieczyciele? Porównanie ofert

Jeśli chodzi o ubezpieczenie assistance mini, to zakres ochrony jest mocno okrojony w każdej firmie. Jednocześnie pojawiają się różnice pomiędzy propozycjami poszczególnych towarzystw, dotyczące sum ubezpieczenia czy też limitów holowania. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ niejednokrotnie za tą samą cenę możemy otrzymać np. gwarancję bezpłatnego holowania na znacznie dłuższym dystansie.

Poniżej prezentujemy oferty ASS Mini najpopularniejszych ubezpieczycieli, którzy dodają taką polisę bezpłatnie do OC lub AC.

Co obejmuje Mini ASS wliczone w cenę OC? Porównanie ofert Link4, Proama, Wiener, Uniqa i TUZ Ubezpieczenia

Link4ProamaWienerUniqaTUZ Ubezpieczenia
Samochód zastępczy3 dni po wypadku lub kradzieżyNieDo 48 h i tylko raz w okresie ubezpieczeniaTak - maksymalnie pojazd klasy B. Po wypadku lub awarii na maksymalnie dwie doby. Usługa jest uzależniona od wcześniejszego holowania pojazdu przez Centrum Alarmowe UniqaNie
Pomoc po kolizjiTakPo wypadkuPo wypadkuPo wypadkuTak
Pomoc po awariiNieNieNieHolowanie do 75 km na terenie Polski, naprawa na miejscu zdarzenia do 300 złNie
Zakres terytorialnyPolskaPolskaPolska i EuropaPolskaPolska
Maksymalne świadczenie / suma ubezpieczeniaHolowanie do 100 km, naprawa na miejscu do 200 złHolowanie bez limitu km, suma ubezpieczenia 1000 złHolowanie do 150 km w Polsce, do 75 km w Europie. Naprawa na miejscu zdarzenia – 400 zł na jedno zdarzenie, leczenie zwierzęcia lub zwierząt - 1 000 zł na jedno zdarzenieHolowanie do 75 km w razie wypadku lub awarii na terenie Polski, naprawa na miejscu zdarzenia do 300 złHolowanie do 50 km w razie kolizji
Oferta aktualna 30.08.2022 r.

Ile kosztuje pakiet OC + assistance mini?

W przypadku ASS mini nie można wskazać wysokości składki w każdym towarzystwie, ponieważ często takie ubezpieczenie jest oferowane tylko z OC. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić propozycje Mini ASS w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu dla różnych kierowców. Przeprowadziliśmy kalkulacje dla doświadczonego oraz młodego kierowcy, aby przekonać się, jaka firma przedstawi im najkorzystniejsze oferty OC z ASS mini.

Ile za pakiet OC + Mini assistance zapłaci 50-letni doświadczony kierowca z Krakowa?

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
371,18 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
400,18 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
401,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
435,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
570,64 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
371,18 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
400,18 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
401,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
435,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
570,64 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 30.08.2022 r. Samochód: Skoda Fabia z 2018 roku (benzyna, 999 cm3). Kierowca: żonaty, bez dzieci, posiada prawo jazdy od 15 lat i ubezpiecza samochód od co najmniej 10 lat. W tym czasie nie spowodował żadnej szkody.

Ile za pakiet OC + Mini assistance zapłaci 25-letni kierowca z Rybnika?

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
504,00 zł* rata od 0 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
562,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
569,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
570,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
504,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
562,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
569,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
570,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Samochód: Toyota Yaris z 2015 roku (benzyna, 998 cm3). Kierowca: kawaler, bez dzieci, posiada prawo jazdy od 5 lat i ubezpiecza samochód od co najmniej 5 lat. W tym czasie nie spowodował żadnej szkody.

Czy polisa Mini ASS działa za granicą?

Ubezpieczenie ASS w wersji mini, które dodawane jest do OC, obejmuje z reguły ochroną tylko terytorium Polski. Z takiej polisy nie skorzystamy więc za granicą. Nawet gdyby nasz ubezpieczyciel rozszerzał podstawowe ubezpieczenie na Europę, to musimy pamiętać, że pomoc drogowa nie będzie zapewniona w każdej awaryjnej sytuacji.

Osoby, które otrzymały ASS mini wraz z OC mogą dokupić w swoim towarzystwie rozszerzoną wersję assistance z ochroną za granicą – większość firm pozwala na dokupienie takiego produktu także podczas obowiązywania umowy OC czy AC.

Uwaga! W przypadku polis ASS na wyjazdy zagraniczne warto sprawdzić w OWU wybranej firmy, czy wszystkie państwa, przez które będziemy podróżować, objęte są ubezpieczeniem. Pamiętajmy, że zakres terytorialny każda firma określa samodzielnie. Oferty ubezpieczycieli mogą się więc znacząco różnić.

Dobrym wyjściem z sytuacji może być także zakup ASS krótkoterminowego, które oferowane jest jako osobny produkt (niezależnie od tego, gdzie ubezpieczyliśmy samochód w ramach OC). Zaletą takiej polisy jest stosunkowo niska składka i szeroki zakres ochrony. Gdzie można nabyć ASS krótkoterminowe? Między innymi w Europ Assistance i AXA. Oferty tych firm znajdziecie w porównywarce assistance rankomat.pl.

Poniżej przedstawiamy przykładowe propozycje ASS krótkoterminowego za granicę dla ww. 50-letniego kierowcy z Krakowa. Wyjeżdża on w połowie września do Chorwacji i poszukuje ubezpieczenia Assistance na okres 16 lub 31 dni.

Ile kosztuje najtańsze ASS krótkoterminowe za granicę na 16 dni?

Porównanie ofert ASS mini na 16 dni

Ile kosztuje najtańsze ASS krótkoterminowe za granicę na 31 dni?

Porównanie ofert ASS mini na 31 dni

Ubezpieczenie obejmuje Polskę oraz pozostałe kraje europejskie, za wyjątkiem Białorusi, Cypru, Kosowa, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Oblicz składkę OC/AC z ASS mini

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie assistance należy do polis dobrowolnych.
 • Mini assistance oferowane jest przez niektóre firmy w cenie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.
 • Polisa mini ASS chroni zazwyczaj tylko po wypadku lub kolizji i zapewnia naprawę pojazdu na miejscu, a jeśli nie jest ona możliwa, holowanie do najbliższego warsztatu.
 • Mini assistance to rozwiązanie polecane głównie osobom korzystającym z samochodu sporadycznie i poruszającym się nim na co dzień niedaleko miejsca zamieszkania.
 • Kierowcy, którzy chcą rozszerzyć zakres ASS, mogą dokupić dodatkowe ubezpieczenie do obowiązującej polisy OC lub wybrać ASS w innej firmie (na rok lub krótkoterminowe).
 • Assistance w pakiecie z OC i/lub AC może być znacznie tańsze niż taki sam produkt kupiony oddzielnie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Na jakie wsparcie towarzystwa może liczyć kierowca posiadający ASS?

  Polisa assistance, w zależności od wybranego wariantu ochrony, może zapewnić wsparcie techniczne, informacyjne, medyczne lub nawet prawne. W podstawowym wariancie ochrony kierowca otrzyma pomoc zazwyczaj tylko po wypadku lub kolizji. Z kolei w najszerszym, ubezpieczyciel może opłacić m.in. samochód zastępczy na czas naprawy, zakwaterowanie w hotelu czy też opiekę nad dziećmi bądź zwierzętami oraz wsparcie lekarskie. Ponieważ oferta poszczególnych firm jest bardzo zróżnicowana, przed zakupem polisy najlepiej zapoznać się z OWU wybranego ubezpieczyciela.

 2. Którym kierowcom polecane jest mini assistance?

  Mini assistance zapewnia najwęższy z możliwych zakres ochrony ubezpieczeniowej. Nie jest to więc produkt polecany osobom wybierającym się w daleką podróż czy intensywnie wykorzystującym swój samochód (np. często podróżującym służbowo). Z oferty ASS mini będą raczej zadowoleni tylko kierowcy, którzy używają auta sporadycznie, w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Polisa zapewnia bowiem zazwyczaj tylko bezpłatne holowanie na określonym w OWU odcinku (limit km) lub naprawę na miejscu zdarzenia.

 3. Czy można wykupić assistance na miesiąc?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują assistance zarówno na rok (wraz z OC i AC lub jako osobny produkt) jak i na krótsze okresy. W drugim przypadku mówimy o assistance krótkoterminowym. Taką polisę można wykupić na kilka/ kilkanaście dni lub na miesiąc i jest ona idealnym rozwiązaniem na wakacyjny wyjazd czy niezaplanowaną z wyprzedzeniem daleką podróż.

 4. Czy można ubezpieczyć w ASS stare auto?

  Właściciele starszych modeli samochodów nie muszą obawiać się, że nie znajdą propozycji ASS dla swojego auta, choć prawdą jest, że w ich przypadku oferta rynkowa może być nieco ograniczona. Powodem tego jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii czy kolizji, która będzie jej następstwem. Dla ubezpieczyciela taka sytuacja oznacza niestety podwyższone ryzyko ubezpieczeniowe. Na rynku OC funkcjonuje jednak wiele zakładów ubezpieczeń – właściciel pojazdu może porównać ich oferty i poszukać propozycji assistance odpowiedniej dla siebie. Jeśli interesuje Cię zakup ASS wraz z OC lub AC, możesz sprawdzić propozycje ubezpieczenia samochodu kilkunastu firm w naszym kalkulatorze.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments