Wycena samochodu na sprzedaż – jak jej dokonać, aby nie stracić?

Małżeństwo kupuje nowy samochód

Proces sprzedaży samochodu zaczyna się od jego wyceny. Wielu właścicieli ma jednak problem z oszacowaniem wartości pojazdu. Ty również? Wycena samochodu nie musi być trudna – możesz skorzystać z pomocy ekspertów lub bezpłatnych narzędzi do ustalania wartości auta. Dowiedz się więcej, aby nie stracić na sprzedaży samochodu.

Wycena samochodu używanego to popularne zagadnienie – zetknęła się z nim każda osoba, która sprzedawała auto. Jak szybko znaleźć nabywcę na samochód? W tym przypadku konieczne jest rzetelne oszacowanie wartości auta – nie powinna ona zostać ani zaniżona, ani zawyżona. Jeżeli nie wiesz, jak ustalić wartość samochodu, pomoże Ci poniższy poradnik – znajdziesz w nim praktyczne wskazówki dotyczące wyceny pojazdów.

Co należy wziąć pod uwagę, wyceniając samochód na sprzedaż?

Model, rok produkcji i wyposażenie – to właśnie te czynniki można by uznać za kluczowe. Jednak wycena samochodu bazująca wyłącznie na tych parametrach będzie błędna. Dlaczego? Powód jest prozaiczny – nie tylko one wpływają na cenę auta. Inne kwestie, które również są istotne dla wartości pojazdu, to:

 • pochodzenie samochodu – pojazdy sprowadzone z zagranicy zawsze mają niższą wartość niż auta o podobnych parametrach, których krajem pierwszej rejestracji była Polska;
 • przebieg – im jest on wyższy, tym podzespoły pojazdu są bardziej wyeksploatowane, a to z kolei może oznaczać, że w najbliższym czasie konieczne będą naprawy;
 • stan techniczny – niesprawne hamulce, uszkodzony podnośnik szyb czy usterka sprzęgła to przykładowe problemy, które obniżają wartość auta;
 • dodatkowe wyposażenie – wycena samochodu zależy też od dodatkowych elementów wyposażenia, które mogą wpływać na bezpieczeństwo lub komfort podróżowania;
 • bezwypadkowość – auto, które nie uczestniczyło w kolizji czy wypadku, będzie miało wyższą wartość niż samochód, który ma w swojej historii takie zdarzenia.

Wycena samochodu na sprzedaż – jak pomogą serwisy ogłoszeniowe?

Masz problem z wyceną auta, które chcesz wystawić na sprzedaż? Jeżeli nie chcesz korzystać z oferty specjalistów (rzeczoznawców), to w określeniu wartości pojazdu pomóc mogą serwisy ogłoszeniowe. W jaki sposób? Możesz sprawdzić widełki cenowe aut tego samego modelu. Ale uwaga – nawet dwa na pierwszy rzut oka identyczne egzemplarze mogą mieć różne ceny. To wynik wielu czynników, np. dodatkowego wyposażenia czy różnic w przebiegu.

Niektóre serwisy ogłoszeniowe ułatwiają klientom orientację w cenach, wskazując, czy podana przez sprzedającego kwota mieści się w granicach średniej, przewyższa ją lub znajduje się poniżej. Z perspektywy osoby, którą czeka wycena samochodu, to cenna informacja.

Przykład: Pani Anna słabo orientuje się w cenach używanych samochodów. Przed wystawieniem na sprzedaż posiadanego Volkswagena Golfa V z 2007 r. (benzyna, pojemność silnika 1984 cm3), chciała porównać podobne oferty. Kobieta dowiedziała się na portalu ogłoszeniowym, że średnia cena tego modelu wynosi 16 400 zł. Z uwagi na niski przebieg i dodatkowe wyposażenie sprzedawanego auta uznała, że może żądać nieco wyższej kwoty.

Darmowa wycena samochodu online – gdzie i na jakich zasadach?

Mimo że na portalach ogłoszeniowych można znaleźć tysiące ofert sprzedaży podobnego samochodu, to w przypadku rzadziej spotykanych modeli może pojawić się problem. Z tego powodu warto znać alternatywne rozwiązanie – wycena samochodu jest możliwa przy pomocy kalkulatorów online. Wiele z nich to darmowe narzędzia, z których można skorzystać bez zakładania konta. Przykładowe strony, na których możliwa jest darmowa wycena samochodu, to:

 • https://www.autouncle.pl/
 • https://omnipret.com/pl/rpl
 • http://www.darmowa-wycena-aut.pl/
 • https://autowycena.eu/
 • https://www.otomoto.pl/opcje-sprzedazy

Jak działają darmowe narzędzia do wyceny samochodu używanego? Wycena samochodu odbywa się na podstawie ofert zebranych z różnych stron internetowych. To sprawia, że wartości wskazane przez poszczególne kalkulatory mogą się różnić. Co więcej, wynik to średnia wartość rynkowa. Aby go poznać, należy podać informacje o pojeździe, np. markę, model, rocznik, parametry silnika, rodzaj paliwa, wersję, przebieg i elementy wyposażenia. W odpowiedzi użytkownik otrzymuje informację o szacunkowej wartości auta.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przykład: Pan Adam planuje sprzedaż Hondy Civic z 2010 r. Korzystając z narzędzia zamieszczonego na jednej z powyższych stron internetowych, sprawdził orientacyjną wartość swojego auta. Oszacowana wartość to 33 400 zł. Ponieważ mężczyzna chce szybko sprzedać samochód, to wystawiając ogłoszenie, obniży nieco cenę. Liczy na to, że w ten sposób zachęci do kontaktu potencjalnych nabywców.

Wycena samochodu u rzeczoznawcy – ile kosztuje i kiedy z niej skorzystać?

Ustalenie wartości auta można powierzyć też specjaliście – rzeczoznawcy. Za wycenę samochodu osobowego rzeczoznawcy pobierają opłatę w wysokości od 300 do 500 zł. Stąd też nie każdemu właścicielowi pojazdu opłaca się skorzystać z usług eksperta. Najczęściej na wycenę u rzeczoznawcy decydują się właściciele:

 • rzadko spotykanych modeli;
 • samochodów, które mają zaledwie kilka lat;
 • aut z usterkami i powypadkowych;
 • pojazdów z nietypowymi rozwiązaniami;
 • aut sprowadzonych z zagranicy, po przeróbkach.

Opinia uzyskana od rzeczoznawcy – mimo że odpłatna – może pomóc w szybkiej sprzedaży samochodu. W jaki sposób? W dokumencie przygotowanym przez eksperta znajdują się informacje o stanie technicznym pojazdu. Dla nabywcy oznacza to niższe ryzyko.

Wycena samochodów to również domena firm współpracujących m.in. z ubezpieczycielami. Jeżeli chcesz zminimalizować koszty, zapoznaj się z ofertami zamieszczonymi na stronach https://www.info-ekspert.pl/ i https://eurotax.pl/.

Czy można polegać na wycenie auta przygotowanej przez komis lub skup aut?

Nie każdy właściciel sprzedający samochód szuka nabywcy na własną rękę – część kierowców od razu kieruje swoje kroki do komisu lub skupu samochodowego, inni trafiają tam po bezowocnych poszukiwaniach kupa. Wówczas wycena auta jest przeprowadzana przez pracownika takiej firmy. Niestety, ustalona w taki sposób kwota najczęściej jest nierzetelna – w interesie skupu samochodowego jest zaniżenie wartości auta, aby móc je sprzedać z jak największym zyskiem. Nie oznacza to jednak, że tę metodę sprzedaży auta należy od razu skreślić.

Komisy samochodowe nie tylko kupują samochody, ale również oferują usługę pośrednictwa w sprzedaży. Inaczej mówiąc, właściciel może wstawić auto do komisu i poczekać aż znajdzie się osoba, która wykaże zainteresowanie. Gdy sprzedaż dojdzie do skutku, komis otrzyma umówioną kwotę, np. procent ceny, jaką zapłacił nabywca.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – o czym pamiętać?

Wycena samochodu to jeden z pierwszych kroków, gdy auto ma zostać sprzedane. Formalności jest jednak więcej – sprzedając auto, musisz pamiętać o zgromadzeniu dokumentów. Potencjalny nabywca na pewno będzie chciał zobaczyć dowód rejestracyjny, książkę serwisową i umowę ubezpieczenia OC. Zastanawiasz się, czy po sprzedaży samochodu otrzymasz zwrot składki? Niekoniecznie – zasady są następujące:

 • ubezpieczenie OC – nabywca może (ale nie musi) korzystać z przejętego OC, a jeżeli zdecyduje się na tę opcję, to sprzedający nie może liczyć na zwrot niewykorzystanej składki;
 • ubezpieczenie AC, assistance czy NNW – umowa z ubezpieczycielem zostanie rozwiązana, a sprzedający będzie mógł uzyskać zwrot składki.

Pamiętaj, że jako osoba sprzedająca samochód możesz przypomnieć nabywcy, że przejęta polisa nie odnowi się automatycznie – ochrona będzie obowiązywać tylko do dnia wskazanego w umowie. Dodatkowo ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki. Te informacje często skłaniają nabywców używanych aut do zakupu OC we własnym zakresie.

Podsumowanie

 • Wycena samochodu to jedna z pierwszych czynności przed wystawieniem ogłoszenia o jego sprzedaży.
 • Aby dokonać wyceny samochodu, można skorzystać m.in. z darmowych narzędzi lub oferty rzeczoznawcy samochodowego.
 • Ustalając wartość auta, uwzględnić należy m.in. jego stan techniczny, przebieg i dodatkowe wyposażenie.
 • Alternatywą dla samodzielnej sprzedaży auta jest wstawienie go do komisu samochodowego.
 • Sprzedaż auta wiąże się z przekazaniem OC nabywcy. Pozostałe umowy ubezpieczeniowe wygasają.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto opublikować ogłoszenie o sprzedaży auta bez podania ceny?

  Oferty bez ceny są często pomijane przez potencjalnych kupców. Powód jest prosty – nabywcy nie chcą tracić czasu na ustalanie podstawowych informacji. Jeżeli nie chcesz zamknąć sobie drogi do szybkiej sprzedaży samochodu, podaj interesująca Cię kwotę. W treści ogłoszenia możesz podkreślić, że nabywca może ją negocjować.

 2. Czy możliwe jest samodzielne oszacowanie wartości samochodu?

  Jak wynika z podanych w artykule przykładów, samodzielna wycena samochodu jest możliwa. Wystarczy skorzystać z portali ogłoszeniowych lub stron internetowych, na których zostały zamieszczone darmowe narzędzia do szacunkowej wyceny auta. W oparciu o te dane można ustalić cenę samochodu.

 3. Dlaczego sprzedając auto, należy rzetelnie poinformować nabywcę o usterkach?

  Kupujący ma określone prawa – może skorzystać z rękojmi. Gdyby okazało się, że sprzedający zataił wiedzę np. o problemach z silnikiem, nabywca będzie mógł odstąpić od umowy kupna samochodu – strony będą musiały się rozliczyć, a zatem nabywca zwróci pojazd, a sprzedający otrzymaną kwotę pieniędzy.

 4. Jak szybko auto traci na wartości?

  Według specjalistów najszybciej na wartości tracą nowe samochody. Niektóre modele zaledwie po 3 latach od zakupu są warte połowę ceny, która widniała na fakturze wystawionej przez salon. Z drugiej strony pandemia COVID-19 i przerwy w łańcuchach dostaw doprowadziły do wzrostu cen używanych pojazdów.

 5. Kiedy sprzedający musi rozliczyć się ze sprzedaży samochodu z urzędem skarbowym?

  Kwestia rozliczenia z fiskusem w związku ze sprzedażą samochodu najczęściej jest omawiana w kontekście obowiązków nabywcy. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli sprzedaż auta miała miejsce przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu, to zbywca ma obowiązek poinformować o tym fakcie urząd skarbowy i zapłacić podatek.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments