Samochód z Niemiec – zakup, formalności, rejestracja, opłaty

Zakup samochodu z Niemiec
 1. Auto z Niemiec można sprowadzić samodzielnie lub za pośrednictwem specjalizującej się w tym firmy. W poszukiwaniach pomocne są portale ogłoszeniowe.
 2. Zakupionym w Niemczech samochodem można wrócić do Polski (wymagane są tablice czasowe). Alternatywą jest sprowadzenie auta na lawecie.
 3. Po sprowadzeniu pojazdu do Polski konieczne będzie: opłacenie akcyzy, przetłumaczenie dokumentów i przeprowadzenie badania technicznego.
 4. Rejestracja w urzędzie wymaga złożenia wniosku wraz z załącznikami. W pierwszej kolejności wydawany jest dowód rejestracyjny na 30 dni.

Chcesz sprowadzić samochód z Niemiec? Dziś możesz to zrobić na kilka sposobów, a dzięki dostępnym dla każdego narzędziom możesz ustrzec się kupna samochodu powypadkowego czy z przekręconym licznikiem. Dowiedz się, jak wyglądają formalności przy zakupie pojazdu z Niemiec.

Niemcy są w czołówce, gdy mowa o importowanych do Polski samochodach. Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w pierwszej dziesiątce najczęściej sprowadzanych w 2020 r. do Polski marek aż pięć to marki niemieckie. Ranking otwiera Volkswagen, a za nim uplasowały się Opel, Audi, BMW i Mercedes. Dobry stan techniczny i atrakcyjna cena – to główne powody, dla których samochody z Niemiec cieszą się tak dużą popularnością wśród polskich kierowców.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Gdzie szukać ofert samochodów z Niemiec?

Jeżeli chcesz kupić auto z Niemiec, nie musisz polegać na handlarzach. Alternatywą jest samodzielne znalezienie odpowiedniego modelu i sprowadzenie go do Polski. Gdzie szukać ofert samochodów z Niemiec? Możliwości jest kilka: portale ogłoszeniowe, komisy i giełdy samochodowe.

Portale ogłoszeniowe

Aby sprowadzić upatrzony model samochodu z Niemiec, warto poszukać go na niemieckich portalach ogłoszeniowych działających w sieci. Właściciele wielu z nich doskonale zdają sobie sprawę z tego, że oferty przeglądają nie tylko Niemcy, ale również Polacy. Z tego względu wiele z nich jest dostępnych w polskiej wersji językowej. Przykładami mogą być www.autoscout24.pl czy www.mobile.de/pl.

Komisy samochodowe

Na terenie Niemiec działa sporo komisów samochodowych. Niestety, nie wszystkie są uczciwe – zdarza się, że sprzedawca świadomie wprowadza klienta w błąd co do stanu technicznego pojazdu. Chociaż po zakupie powypadkowego samochodu z komisu możliwe jest dochodzenie roszczeń od sprzedawcy, to jednak jest to czasochłonne i wymaga nakładów finansowych. Jak tego uniknąć?

Jedynym sposobem, aby zminimalizować ryzyko oszustwa, jest sprawdzenie zarówno opinii o komisie, jak i historii wybranego pojazdu.

Giełdy samochodowe

Niektóre osoby zainteresowane sprowadzeniem auta z Niemiec do Polski odwiedzają giełdy samochodowe. Jesteś zainteresowany znalezieniem samochodu na giełdzie? Pamiętaj, że na giełdach pojazdy z reguły są wystawiane na sprzedaż przez osoby prywatne. To z kolei powoduje, że obejrzenie samochodów jest możliwe wyłącznie na miejscu, co może być ryzykowne – możesz nie znaleźć modelu, którego poszukujesz.

Przykład: Pan Tomasz zdecydował się kupić samochód z Niemiec. Ponieważ nie ufa on handlarzom samochodami, wybrał opcję samodzielnego znalezienia auta, sprawdzenia go i sfinalizowania transakcji. Aby znaleźć pożądany model auta, przez kilka tygodni intensywnie przeszukiwał portale ogłoszeniowe.

Z myślą o miłośnikach niemieckich samochodów na polskim rynku działają firmy specjalizujące się w sprowadzaniu pojazdów zza Odry. Większość z nich oferuje kompleksową obsługę – włącznie ze sprawdzeniem historii pojazdu. Nawiązując współpracę z taką firmą, wykaż się jednak przezornością i dokładnie sprawdź zapisy umowy, którą zamierzasz podpisać.

Jak sprawdzić samochód z Niemiec?

Jeszcze kilka lat temu zweryfikowanie prawdomówności prywatnego sprzedawcy czy właściciela komisu sprzedającego samochód zarejestrowany na terenie Niemiec wymagało opinii zaufanego mechanika lub zakupu raportu z jednej z płatnych baz. Chociaż pomoc fachowca w dalszym ciągu może okazać się nieoceniona, to nie trzeba już płacić za raport o aucie z Niemiec. Jak bezpłatnie sprawdzić samochód z Niemiec?

W Polsce działa usługa HistoriaPojazdu.gov.pl, za pomocą której osoby zainteresowane zakupem pojazdu z „drugiej ręki” mogą sprawdzić jego historię. Od 24 kwietnia 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzyło współpracę z zewnętrznymi firmami. W efekcie dziś każda osoba zainteresowana zakupem samochodu z Niemiec może sprawdzić jego historię.

Jak sprawdzić historię auta z Niemiec? To zależy od tego, czy pojazd jest już zarejestrowany w CEP (Centralnej Ewidencji Pojazdów), czy też jeszcze nie.

Sprawdzenie samochodu z Niemiec, który jest w CEP

Jeżeli samochód został sprowadzony z Niemiec do Polski i znajduje się w CEP, to do sprawdzenia jego historii potrzebujesz:

 • numeru rejestracyjnego,
 • numeru VIN,
 • daty pierwszej rejestracji.

Dane te będziesz musiał wpisać na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl. W odpowiedzi otrzymasz raport o pojeździe.

Weryfikacja historii auta z Niemiec, którego nie ma w CEP

Chcesz zweryfikować historię pojazdu z Niemiec, który nie został jeszcze zarejestrowany w CEP? Przed wyjazdem do Niemiec po upatrzony egzemplarz, sprawdź go we wspomnianej już usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl. Będziesz do tego potrzebował profilu zaufanego (eGo) – służy on do potwierdzenia tożsamości.

Profil zaufany założysz online. Aby móc zacząć z niego korzystać, będziesz musiał jednak potwierdzić swoją tożsamość – zrobisz to w jednym z punktów potwierdzających lub przez bankowość internetową. Posiadanie profilu zaufanego przydaje się nie tylko przy zakupie pojazdu – za jego pomocą będziesz mógł m.in. sprawdzić swoje punkty karne.

Jak sprowadzić auto z Niemiec do Polski?

Jeżeli na terenie Niemiec znalazłeś atrakcyjny samochód i sprawdziłeś jego historię, to czas podpisać umowę ze sprzedawcą. Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży (najlepiej w dwóch wersjach językowych) to nie wszystkie formalności. Będziesz musiał także zdecydować, jak chcesz przetransportować zakupiony samochód do kraju. Możliwości są dwie: powrót autem lub wynajęcie lawety.

Samochód z Niemiec – powrót na kołach

Jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji zakupu samochodu powinieneś sprawdzić, czy poprzedni kierowca go wyrejestrował. Jeżeli tak, to przed opuszczeniem terytorium Niemiec będziesz musiał ponownie zarejestrować pojazd w tamtejszym wydziale komunikacji. Do rejestracji pojazdu niezbędne będą następujące dokumenty:

 • umowa kupna-sprzedaży pojazdu,
 • dowód rejestracyjny auta i karta pojazdu – jeżeli została wydana,
 • potwierdzenie zakupu OC – możesz zakupić OC krótkoterminowe.

Na podstawie wymienionych dokumentów niemieccy urzędnicy będą mogli przygotować dla zakupionego przez Ciebie auta tablice rejestracyjne – pięciodniowe (z żółtym paskiem) lub eksportowe (z czerwonym paskiem). Te pierwsze są tańsze.

Załatwienie formalności w niemieckim urzędzie nie powinno zająć więcej niż kilka godzin – jeszcze tego samego dnia będziesz mógł zacząć podróż do Polski.

Samochód z Niemiec – powrót lawetą

Chcesz jak najszybciej kupić pojazd i wrócić do Polski? Jeżeli nie masz czasu na załatwianie formalności w niemieckich urzędach, możesz skorzystać z alternatywy w postaci wynajęcia lawety. W zależności od Twojego miejsca zamieszkania może to być droższa opcja – regułą jest, że płaci się za każdy przejechany kilometr. Aby nie ponosić zbędnych kosztów, będziesz musiał porównać oferty firm oferujących takie usługi.

Wynajmując lawetę, nie musisz przejmować się formalnościami w niemieckich urzędach. Aby wywieźć samochód z Niemiec i następnie zarejestrować go w Polsce, będziesz potrzebował jedynie umowy ze sprzedawcą.

Przykład: Pani Anna i jej mąż zdecydowali się sprowadzić auto z Niemiec. Mimo że oboje posiadają prawo jazdy, nie zdecydowali się na powrót do Polski kupionym egzemplarzem – wynajęli lawetę. Chociaż operacja ta okazała się droższa, to w ten sposób mogli pogodzić zakup samochodu ze zwiedzaniem Niemiec.

Jakie formalności po sprowadzeniu auta z Niemiec do Polski?

Niezależnie od tego, czy wrócisz zakupionym samochodem do Polski, czy też zdecydujesz się na jego transport na lawecie, formalności czekają Cię w polskich urzędach. Samochód z Niemiec trzeba zarejestrować, a to wiąże się z następującymi czynnościami: opłaceniem akcyzy, tłumaczeniem dokumentów i przeprowadzeniem badania technicznego samochodu.

Samochód z Niemiec a akcyza

Sprowadzenie samochodu z Niemiec wymaga opłacenia akcyzy. Stawki od wielu lat pozostają na niezmienionym poziomie i zależą od kilku zmiennych, w tym m.in. pojemności silnika i wartości pojazdu. Dla samochodów osobowych obowiązują następujące stawki akcyzy:

 • 3,1 proc. wartości auta – gdy pojazd ma silnik o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6 proc. wartości auta – gdy pojemność silnika sprowadzonego auta przekracza 2000 cm3.

Od 1 stycznia 2020 r. odrębne stawki akcyzy obowiązują dla pojazdów z napędem hybrydowym. Prezentują się one następująco:

 • 1,55 proc. wartości auta – dla pełnych (HEV) i miękkich (MHEV) hybryd silnikami o pojemności do 2000 cm3,
 • 9,3 proc. wartości auta – dla pełnych i miękkich hybryd o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

Akcyzę od zakupionego pojazdu będziesz musiał wyliczyć samodzielnie. Następnym krokiem jest wniesienie opłaty w Urzędzie Skarbowym za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (masz na to 30 dni). Nie obejdzie się też bez wypełnienia deklaracji AKC-U/S (termin jest krótszy, bo wynosi 14 dni). Pamiętaj, że potwierdzenie opłacenie akcyzy jest niezbędne, aby zarejestrować pojazd.

Samochód z Niemiec a tłumaczenie dokumentów

Nie zawsze tłumaczenie dokumentów samochodu sprowadzonego z Niemiec będzie konieczne. Możesz uniknąć tych kosztów, jeżeli odpowiednio wcześniej wykażesz się przezornością i przygotujesz umowę kupna-sprzedaży w dwóch wersjach językowych. W przeciwnym razie tłumaczenie będziesz musiał zlecić tłumaczowi przysięgłemu.

Chcesz jak najszybciej uporać się z formalnościami? Jeżeli będziesz podpisywać umowę w języku niemieckim, to będąc jeszcze na terenie Niemiec, zleć jej tłumaczenie. Większość biur tłumaczeń działa online – wystarczy, że wyślesz skan dokumentu, a tłumacz przystąpi do pracy. Za usługę zapłacisz od 100 do 200 zł.

Samochód z Niemiec a badanie techniczne

Sprowadzając samochód z Niemiec, musisz pamiętać także o badaniu technicznym. W zależności od polityki prowadzonej przez stację kontroli pojazdów możesz spotkać się z dwiema stawkami:

 • 99 zł – to standardowa stawka za badanie techniczne samochodu osobowego,
 • 159 zł – jeżeli diagnosta sporządzi Dokument Identyfikacji Pojazdu (DIP).

Możliwość sporządzania przez stacje kontroli pojazdów dokumentów DIP wynika wprost z przepisów. Jeżeli nie chcesz płacić więcej, powinieneś w pierwszej kolejności skontaktować się z pracownikiem stacji kontroli pojazdów i dopytać, jakie badanie muszą przejść auta sprowadzone z zagranicy.

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec?

Po załatwieniu wszystkich wyżej wymienionych formalności możesz udać się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu (wydziału komunikacji). Do zarejestrowania auta z Niemiec będziesz potrzebował wniosku wraz z załącznikami. Oto lista dokumentów, jakich będzie wymagał urzędnik:

 • dowód rejestracyjny pojazdu z Niemiec,
 • karta pojazdu – jeżeli została wydana,
 • potwierdzenie uiszczenia akcyzy,
 • dokument potwierdzający pozytywny wynik badania technicznego,
 • tłumaczenie umowy – jeżeli została ona sporządzona w obcym języku,
 • potwierdzenie opłat za rejestrację auta.

Samochód z Niemiec w pierwszej kolejności zostanie zarejestrowany na okres 30 dni (to tzw. rejestracja czasowa). O tym, że właściwy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru, zostaniesz poinformowany.

Wniosku nie musisz wypełniać w wydziale komunikacji – możesz go wypełnić w domu. Jego wzór znajdziesz na stronach wydziałów komunikacji.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC auta z Niemiec?

Samochód z Niemiec, który został zarejestrowany w jednym z urzędów na terenie Polski, musi zostać także ubezpieczony. Pamiętaj, że to Ty – jako właściciel – odpowiadasz za zakup OC. Jeżeli nie chcesz przepłacać, skorzystaj z intuicyjnego narzędzia zamieszczonego na naszym portalu – kalkulatora OC/AC.

Kalkulator OC/AC służy do wyliczenia składek za ubezpieczenie OC lub cały pakiet polis. W jednym miejscu otrzymasz oferty od wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli. Dodatkowo przy każdej propozycji znajdziesz Ogólne Warunki Ubezpieczeń oraz najważniejsze informacje o zakresie ochrony.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments