Wymiana amortyzatorów to coś, o co warto zadbać dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Warto pamiętać, że są to części eksploatacyjne, odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego toru ruchu oraz przyczepności. Kiedy wymiana amortyzatorów jest konieczna i ile kosztuje?
- Amortyzatory i ich funkcja w samochodzie
- Rodzaje amortyzatorów w samochodzie
- Amortyzatory samochodowe – kiedy wiadomo, że trzeba je wymienić?
- Objawy zużycia i awarii amortyzatorów
- Badanie zużycia amortyzatorów u diagnosty
- Co ile wymieniać amortyzatory samochodowe?
- Jakie są skutki zaniedbania wymiany amortyzatorów?
- Ile kosztuje wymiana amortyzatorów?
- Ile trwa wymiana amortyzatorów?
- Samodzielna wymiana amortyzatorów – czy warto?
- Wymiana amortyzatorów a ubezpieczenie
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Nie ma reguły na to, jak szybko zużywają się części służące eksploatacji samochodu. Niekiedy może to nastąpić po roku, a innym razem – nawet po kilkunastu latach. Tak samo bywa w przypadku amortyzatorów, których wymiana jest kluczowa w każdym pojeździe.
Amortyzatory i ich funkcja w samochodzie
Amortyzatory są elementem układu zawieszenia. Mają kilka istotnych dla komfortu jazdy i jej bezpieczeństwa funkcji, między innymi:
- resorują, czyli pochłaniają energię w formie drgań, podskoków, wynikającą z jazdy po nierównym terenie, przez co zwiększają komfort jazdy i zmniejszają zużycie innych elementów zawieszenia,
- ograniczają przechylanie i kołysanie nadwozia pojazdu podczas wchodzenia np. w zakręty,
- utrzymują koła przy powierzchni jezdnej w warunkach, które zmniejszają przyczepność pojazdu.
Oznacza to, że amortyzatory są odpowiedzialne również za bezpieczeństwo jazdy, a nie tylko jej komfort, jak wiele osób uważa.
Rodzaje amortyzatorów w samochodzie
Obecnie na rynku motoryzacyjnym wyróżnia się kilka rodzajów amortyzatorów. Są to:
- amortyzatory olejowe – najczęściej spotykane, wypełnione płynem hydraulicznym o właściwościach smarnych,
- amortyzatory olejowo-gazowe,
- amortyzatory jednorurowe,
- amortyzatory dwururowe,
- amortyzatory magnetyczne,
- amortyzatory hydropneumatyczne,
- amortyzatory sprężynowe.
W nowoczesnych samochodach, zwłaszcza w przedniej osi często stosowana jest kolumna McPhersona. Stanowi ona połączenie zwrotnicy oraz amortyzatorów. Ma to istotne znaczenie dla całego pojazdu, bo jest ona na tyle niezawodna, że umożliwia prawidłowe działanie wszystkich elementów układów elektrycznych, które znajdują się właśnie w zawieszeniu.
Amortyzatory samochodowe – kiedy wiadomo, że trzeba je wymienić?
Istnieje kilka sposobów, które pozwalają ocenić, czy amortyzatory potrzebują już wymiany. Oczywiście najłatwiej będzie to stwierdzić specjaliście podczas badania technicznego pojazdu. Niemniej jednak istnieją również objawy, które jasno wskazują na zużycie tego elementu zawieszenia i konieczność jego wymiany.
Objawy zużycia i awarii amortyzatorów
O tym, że czas wymiany amortyzatorów nadchodzi, informują pewne objawy. Mowa przede wszystkim o:
- nadmiernym przechylaniu auta podczas pokonywania zakrętów,
- podskakiwaniu podczas pokonywania nierówności drogi,
- charakterystycznym efekcie nurkowania podczas nagłego hamowania,
- zwiększonej podatności na boczny wiatr, np. na autostradzie,
- gorszej skuteczności hamowania,
- wibracjach w układzie kierowniczym,
- nierównym prowadzeniu pojazdu, wynikającym m.in. z nieregularnego zużycia opon,
- zmniejszonym tempie i efektywności przyspieszania i rozpędzania się na drodze,
- zwiększonym hałasie dochodzącym z zawieszenia podczas jazdy.
Zazwyczaj kierowca i pasażerowie odczuwają, że jazda samochodem jest po prostu mniej komfortowa, a jego prowadzenie – bardziej męczące. Jeśli doszło do większej awarii, może pojawić się wyciek oleju. Niestety nie jest on zazwyczaj widoczny bezpośrednio na miejscu parkingowym czy samochodzie, jednak na kanale można zauważyć go wprost na amortyzatorze.
Badanie zużycia amortyzatorów u diagnosty
Jeśli chcesz sprawdzić amortyzatory i ich stan, możesz udać się do diagnosty, który sprawdzi poziom ich zużycia. Według przepisów nie można jeździć z amortyzatorami, których poziom podczas badania wynosi 20-30%. To obliguje do natychmiastowej wymiany, bo auto jest niesprawne technicznie i może w każdej chwili spowodować niebezpieczeństwo na drodze. Poziom zużycia nowych amortyzatorów to ok. 85%.
Co ile wymieniać amortyzatory samochodowe?
Nie ma jednoznacznego wskazania czasowego, co ile należy pamiętać o wymianie amortyzatorów, tak jak na przykład jest w przypadku oleju silnikowego. Na dobrą sprawę każdy kierowca powinien umieć rozpoznać objawy zbliżającej się awarii, czyli zużycia tych części zawieszenia. Warto też regularnie poddawać te elementy kontroli na przykład podczas badania technicznego czy u mechanika i nie ignorować zaleceń specjalistów. Według producentów stan amortyzatorów należy sprawdzać co ok. 20-30 tys. kilometrów.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Zakłada się, że przy ok. 100 tysiącach kilometrów na liczniku dochodzi do zużycia amortyzatorów w samochodzie. Może to jednak nastąpić szybciej, jeśli auto jest eksploatowane np. w trudnym terenie.
Jakie są skutki zaniedbania wymiany amortyzatorów?
Koszt wymiany amortyzatorów, o którym za chwilę, jest niczym w porównaniu z naprawą usterek, które mogą pojawić się w wyniku zaniedbania wymiany amortyzatorów. Mowa tutaj o:
- uszkodzeniach zawieszenia,
- możliwym uszkodzeniu jednostki napędowej, czyli silnika,
- konieczności szybszej wymiany zestawu opon, bo występuje nierównomierne zużywanie bieżnika.
Co więcej, zepsuty amortyzator oznacza poważne zagrożenie w czasie jazdy. Podskakiwanie kół w trakcie jazdy zmniejsza ich przyczepność, co sprawia, że tracisz kontrolę nad pojazdem podczas prowadzenia auta. W efekcie takie podskakiwanie samochodu na przykład na torach kolejowych czy podczas pokonywania nierówności i zakrętów może prowadzić do groźnego w skutkach wypadku.
Ile kosztuje wymiana amortyzatorów?
Regularna kontrola amortyzatorów w samochodzie odbywa się zazwyczaj przy badaniu technicznym pojazdu na stacji diagnostycznej. Pozwala to wykryć m.in. istnienie ukrytych wad występujących w zawieszeniu. Jeśli specjalista wskazuje na to, że trzeba wymienić amortyzatory, to należy to zrobić. Wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje wymiana amortyzatorów u mechanika.
Na początek warto sprawdzić cenę samego amortyzatora. Zazwyczaj kosztuje on od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w przypadku zamienników. Droższe są modele specjalistyczne i markowe, bo tutaj cena za jeden amortyzator może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Zazwyczaj niższa jest cena amortyzatorów tylnych, bo przednie są bardziej skomplikowane konstrukcyjnie. Cena może wzrosnąć, jeśli konieczna jest wymiana też innych elementów, np. takich jak odboje czy łożyska amortyzatora.
Jeśli chodzi o koszt wymiany amortyzatorów, to zależy on w dużej mierze od modelu samochodu. Różnią się one między sobą mocowaniem amortyzatora i tym, jak skomplikowane jest dostanie się do niego. Z tego powodu koszt usługi wymiany amortyzatorów może wahać się od 50 do nawet kilkuset złotych za jeden amortyzator. Znów – wymiana tylnych jest tańsza niż przednich, bo jest do nich łatwiejszy dostęp. Trzeba przy tym pamiętać, że nie należy decydować się na wymianę jednego amortyzatora – większość mechaników takiej czynności się nie podejmie. Amortyzatory wymienia się w parach, czyli razem przednie i tylne.
Warto zaznaczyć, że każdorazowo po wymianie amortyzatorów dobrze jest ustawiać zbieżność kół. Dzięki temu prowadzenie samochodu będzie łatwiejsze i bardziej komfortowe, a opony nie będą zużywać się zbyt szybko.
Ile trwa wymiana amortyzatorów?
Specjalista poradzi sobie z tą czynnością w kilka godzin. Wszystko zależy od tego, czy mowa o przednich, czy tylnych elementach i jak skomplikowana jest budowa samochodu.
Samodzielna wymiana amortyzatorów – czy warto?
Jeśli chcesz mieć stuprocentowo sprawne amortyzatory, nie decyduj się na ich samodzielną wymianę – zwłaszcza w przypadku przednich elementów. Tylne mogą być łatwe w wymianie, bo zwykle nie wymagają rozkręcania wielu części zawieszenia. Z kolei w przednich trzeba nie tylko przeprowadzić zdemontowanie łącznika stabilizatora, ale również ściągnąć sprężyny zawieszenia za pomocą specjalnych ścisków, których zazwyczaj zwykły kierowca nie ma na wyposażeniu. Nie warto więc oszczędzać na tej konkretnej usłudze, zwłaszcza że wpływa nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy.
Wymiana amortyzatorów a ubezpieczenie
Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem w Polsce jest OC. Niestety nie zapłacisz z niego za zużyte amortyzatory, bo jest to odszkodowanie wypłacane pozostałym uczestnikom zdarzenia, którego jesteś sprawcą. W wymianie części, które zużyły się wskutek eksploatacji, nie pomoże Ci żadne ubezpieczenie. To koszt, który po prostu musisz ponieść.
Jednocześnie do uszkodzenia amortyzatorów może dojść również wskutek wypadku. Jeśli był on spowodowany przez osoby trzecie, to otrzymasz odszkodowanie z ich OC. Jeśli to efekt np. wjechania w dziurę, a masz wykupione AC i jego zakres pokrywa takie zdarzenia, możesz liczyć na zwrot kosztów albo naprawę we wskazanym serwisie. Warto przy okazji mieć też ubezpieczenie assistance, które zapewni m.in. holowanie do warsztatu, lawetę albo załatwienie noclegu, jeżeli zdarzenie miało miejsce daleko od domu.
Podsumowanie
- Wymiana amortyzatorów polecana jest zazwyczaj po ok. 100 tysiącach kilometrów, ale przy intensywnej eksploatacji pojazdu może być konieczna o wiele wcześniej.
- Stan amortyzatorów sprawdzi diagnosta podczas badania technicznego pojazdu. Możesz tę czynność zlecić też dowolnemu mechanikowi.
- Zużyte amortyzatory nie tylko pogarszają komfort jazdy przez odczuwalne nierówności na drodze, ale również zmniejszają bezpieczeństwo.
- Objawami zużycia amortyzatorów są np. wydłużona droga hamowania, wyczuwalne drżenia kierownicy, nadmierne ruchy nadwozia przy pokonywaniu zakrętów i silnych bocznych powiewach wiatru.
- Zawsze należy wymieniać dwa amortyzatory naraz, czyli oba na danej osi, nawet jeśli zużyty jest tylko jeden.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje wymiana amortyzatorów u mechanika?
Koszt usługi wymiany amortyzatorów zależy od dwóch czynników: ceny za amortyzatory oraz skomplikowana budowy auta, co wpływa na czas poświęcony na wymianę. W efekcie koszt ten może wynieść łącznie od 100 zł za jeden amortyzator, zwłaszcza tylny, aż do kilku tysięcy złotych, jeśli zdecydujesz się na markowy element, a auto ma skomplikowaną budowę.
Po czym poznać, że amortyzatory są do wymiany?
Zużyte amortyzatory dają wyraźne objawy. Przede wszystkim jest to obniżony komfort jazdy – bardziej odczuwasz drgania podczas jazdy po nierównościach drogi. Wydłuża się też droga hamowania, a także czas rozpędzania samochodu. Możesz odczuwać większe kołysanie nadwoziem podczas jazdy na zakrętach czy w czasie silnego wiatru. Dodatkowo z zawieszenia czasami dochodzą stuki i auto pracuje głośniej.
Ile czasu trwa wymiana amortyzatorów?
Wymiana amortyzatorów to usługa, którą na ogół mechanik jest w stanie zrealizować jednego dnia. Tylne amortyzatory łatwiej wymienić, dlatego w niektórych modelach aut jest to możliwe nawet w godzinę. Trudniejsze w wymianie są przednie elementy. Tutaj czas wymiany, zależnie od modelu auta i jego skomplikowania, wynosi zwykle kilka godzin.
Czy po wymianie amortyzatorów trzeba robić zbieżność?
Tak, jest to polecane. W mniejszym stopniu zachodzi taka konieczność w przypadku tylnych amortyzatorów, jednak przy przednich jest to wskazane. Warto ustawiać zbieżność, aby uniknąć nadmiernego zużycia opon czy pogorszonej jakości prowadzenia auta.