Ubezpieczenie fotelika samochodowego – kiedy i gdzie?

Dziecko w samochodzie

Kierowcy, którzy regularnie przewożą dzieci, montują w swoich samochodach foteliki samochodowe. Nie każdy jednak wie, że fotelik może zostać objęty ubezpieczeniem. Dlaczego warto kupić ubezpieczenie fotelika samochodowego? Ile kosztuje ten produkt?

Fotelik samochodowy to obowiązkowy element wyposażenia dla niemal każdego kierowcy przewożącego małych pasażerów. Fotelik w wersji budżetowej kosztuje ok. 300 zł, jednak ceny niektórych modeli przekraczają 2000 zł. Z myślą o kierowcach, którzy zainwestowali w bezpieczeństwo swoich dzieci, firmy ubezpieczeniowe wprowadziły do swoich ofert ubezpieczenie fotelika samochodowego.

Komu jest potrzebne ubezpieczenie fotelika samochodowego?

Ubezpieczenie fotelika samochodowego to produkt dedykowany konkretnej grupie kierowców – osobom, które przewożą samochodach dzieci. Jednak nie każde dziecko musi podróżować w foteliku. Prawo o ruchu drogowym precyzuje, kiedy fotelik samochodowy jest niezbędny, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Ogólne zasady przewożenia dzieci

 • Dziecko należy przewozić w foteliku samochodowym (lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci), jeżeli ma ono mniej niż 150 cm wzrostu. Jednocześnie fotelik (urządzenie) powinien być dostosowany do masy i wzrostu pasażera.
 • Dziecko mające co najmniej 135 cm wzrostu może podróżować na tylnym siedzeniu pojazdu przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa, gdy ze względu na jego masę lub wzrost nie jest możliwe zastosowanie fotelika samochodowego.
 • Jeżeli pojazdem podróżuje troje dzieci, to dziecko w wieku co najmniej 3 lat może być przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa, gdy dwoje pozostałych dzieci korzysta z fotelików i nie ma możliwości montażu trzeciego fotelika.
 • Korzystanie z fotelika nie jest obowiązkowe, gdy dziecko podróżuje m.in. taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego czy pojazdem policji.
 • W foteliku nie musi podróżować dziecko, dla którego zostało wydane zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia go w tym takim lub innym urządzeniu podtrzymującym.

Jak wynika z obowiązujących przepisów, ubezpieczenie fotelika samochodowego to produkt, z którego korzystają przede wszystkim kierowcy, którzy są rodzicami.

Przewożenie dziecka bez wymaganego fotelika jest zagrożone karą – mandat wynosi 300 zł. Nie jest to jedyna konsekwencja, z jaką musi liczyć się kierowca – na jego koncie zostaną też zapisane punkty karne.

Gdzie kupić ubezpieczenie fotelika samochodowego?

Allianz, Generali czy LINK4 – to przykłady firm, które oferują ubezpieczenie fotelika samochodowego. Najczęściej fotelik do przewozu dziecka zostaje objęty ochroną ubezpieczeniową w ramach ubezpieczenia AC lub ubezpieczenia bagażu. U niektórych ubezpieczycieli trzeba jednak dokupić ubezpieczenie wyposażenia dodatkowego, do którego fotelik jest zaliczany.

Porównaj oferty OCAC z ubezpieczeniem fotelika samochodowego

Nie masz potrzeby korzystania z polisy AC? Aby zapewnić sobie ubezpieczenie fotelika samochodowego, możesz kupić ubezpieczenie bagażu, przy czym liczba ofert będzie ograniczona.

Ubezpieczenie fotelika samochodowego – przegląd ofert

UbezpieczycielRodzaj ubezpieczeniaWarunki ubezpieczenia
Allianz✓AC
✓Od zniszczenia wskutek pożaru oraz od kradzieży
Fotelik dla dziecka jest traktowany jako wyposażenie pojazdu i podlega ochronie ubezpieczeniowej.
Beesafe✓ACUbezpieczyciel uznaje fotelik do przewożenia dziecka za wyposażenie dodatkowe. Takie wyposażenie można ubezpieczyć do 6 miesięcy przed zakończeniem okresu ubezpieczenia.
Generali✓ACFotelik samochodowy jest objęty ochroną ubezpieczeniową w ramach AC.
Link4✓ACFoteliki do przewozu dzieci są objęte podstawową ochroną ubezpieczeniową. Suma ubezpieczenia wynosi 1000 zł.
Uniqa✓BagażFotelik służący do przewozu dzieci jest traktowany przez firmę ubezpieczeniową jako element bagażu.
Wiener✓BagażW razie szkody ubezpieczyciel wymaga dostarczenia faktury za zakup fotelika. W razie braku faktury odszkodowanie wynosi maksymalnie 50 proc. sumy ubezpieczenia bagażu.
Oferta aktualna we wrześniu 2022 r.

Z powyższego zestawienia widać, że ubezpieczenie fotelika samochodowego nigdy nie jest częścią assistance. Przeciwnie, często w OWU assistance można znaleźć informację o stosownym wyłączeniu. Przykładem może być OWU assistance firmy Allianz, w którym znajduje się taki zapis: Zakres ochrony ubezpieczeniowej nie obejmuje kosztów powstałych na skutek kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia fotelika […].

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak wybrać ubezpieczenie fotelika samochodowego?

Jesteś rodzicem, który wydał sporą kwotę na zakup fotelika samochodowego? Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie tego elementu wyposażenia, to zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. Od jej wysokości zależy, czy w razie zniszczenia lub kradzieży fotelika otrzymasz kwotę, która pozwoli Ci zakupić taki sam model.

Wybierając ubezpieczenie fotelika samochodowego, warto też zwrócić uwagę na wymogi firmy ubezpieczeniowej. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają przedstawienia faktury za zakup fotelika, co niekoniecznie jest rozwiązaniem praktycznym – dokument ten możesz po prostu zgubić.

Uwaga! Część ubezpieczycieli wyraźnie rozróżnia fotelik samochodowy i siedzenie podwyższające (tzw. podstawkę samochodową), które pozwala na właściwe pozycjonowanie pasów bezpieczeństwa. Warto mieć to na uwadze – u niektórych ubezpieczycieli (np. Generali) ochroną jest objęty wyłącznie fotelik, a podstawka już nie.

Ubezpieczenie fotelika samochodowego – czy warto?

Korzystasz ze stosunkowo nowego samochodu? Jeżeli ze względu na wartość pojazdu opłaca Ci się nabyć AC, to bardzo prawdopodobne, że w cenę wliczone jest też ubezpieczenie fotelika samochodowego. Pytanie o opłacalność zakupu tego produktu pojawia się jednak, gdy nie kupujesz AC. Czy w takiej sytuacji warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie?

Trzeba pamiętać, że producenci fotelików samochodowych zalecają ich wymianę po każdym zdarzeniu, nawet stłuczce parkingowej. Dlaczego? Fotelik samochodowy ma za zadanie pochłaniać energię uderzenia. Mimo że po kolizji możesz nie zauważyć na nim widocznych uszkodzeń, to jednak nie będzie już zapewniał takiej ochrony jak nowe urządzenie. Jeżeli to Ty spowodujesz kolizję czy wypadek, masz następujące możliwości:

 • skorzystać z ubezpieczenia – gdy posiadasz polisę obejmującą ochronę fotelika,
 • zwrócić się do producenta fotelika o jego wymianę – niektóre marki (np. Kiddy) prowadzą program wymiany fotelików powypadkowych,
 • kupić nowy fotelik – gdy nie możesz skorzystać z powyższych opcji.

Jesteś poszkodowany w kolizji lub wypadku? W tej sytuacji ubezpieczenie fotelika samochodowego nie będzie Ci potrzebne – otrzymasz odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia. Wypłacona kwota powinna wystarczyć zarówno na naprawę samochodu, jak i wymianę wyposażenia, które uległo zniszczeniu, w tym właśnie fotelika do przewozu dziecka.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotelika samochodowego?

Ponieważ ubezpieczenie fotelika samochodowego jest częścią innych polis komunikacyjnych, wskazanie jego ceny nie jest proste – konieczne jest przeprowadzenie indywidualnej kalkulacji. Chcesz poznać wysokość składki? Skorzystaj – podobnie jak pani Maria z poniższego przykładu – z naszego kalkulatora OC/AC.

Przykład: Pani Maria jest młodą mamą i na co dzień korzysta z Hondy Civic z 2017 r. Ze względu na wartość pojazdu kupuje ona ubezpieczenie AC. Poszukuje ona polisy na kolejny rok i zależy jej na tym, aby wybrany ubezpieczyciel objął ochroną ubezpieczeniową fotelik do przewozu dziecka.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
762,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: AC mini (żywioły)  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1242,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1765,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1829,00 zł* rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1863,00 zł* rata od 0 zł
You Can Drive
762,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: AC mini (żywioły)
Uniqa
1242,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1765,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1829,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1863,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Wyniki kalkulacji aktualne we wrześniu 2022 r.

Mimo że najtańsza okazała się oferta firmy Ergo Hestia (należy do niej marka You Can Drive), to akurat ta polisa nie zapewnia ochrony fotelika dla dziecka, na której zależy właścicielce Hondy Civic – musi ona wybierać spośród droższych propozycji.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie fotelika samochodowego to produkt, w ramach którego ochroną ubezpieczeniową zostaje objęte urządzenie przytrzymujące dziecko.
 • Niektórzy ubezpieczyciele za fotelik uznają też podstawkę, inni z kolei wyraźnie rozróżniają te dwa urządzenia.
 • Ubezpieczenie fotelika samochodowego znajduje się w ofercie wielu firm. Przykłady to Allianz, Generali, LINK4 i Wiener.
 • Dla decyzji o wyborze ubezpieczenia fotelika samochodowego najistotniejsza jest suma ubezpieczenia – od niej zależy, jaką kwotę maksymalnie wypłaci ubezpieczyciel.
 • Koszt ubezpieczenia fotelika samochodowego zależy od danych związanych z kierowcą i samochodem, co ma związek z tym, że ochrona jest najczęściej zapewniana w ramach polisy AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie fotelika samochodowego?

  Jeżeli korzystasz z ubezpieczenia AC lub bagażu, to wystarczy, że przejrzysz Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To właśnie w tym dokumencie znajdziesz informację o tym, czy zakupione ubezpieczenie obejmuje też fotelik do przewozu dziecka. Możesz też skontaktować się z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej, który rozwieje Twoje wątpliwości w tym zakresie.

 2. Czy możliwe jest ubezpieczenie fotelika samochodowego bez Isofix?

  Isofix to ujednolicony system mocowania fotelików samochodowych. Już od ponad 10 lat muszą być w niego wyposażone wszystkie samochody produkowane na rynek unijny. Firmy ubezpieczeniowe nie pytają jednak o rodzaj systemu mocowania fotelika do przewozu dziecka. W praktyce oznacza to, że możliwe jest ubezpieczenie fotelika samochodowego bez Isofix.

 3. Czy podstawka do przewożenia dziecka jest traktowana przez ubezpieczycieli tak samo jak fotelik?

  Wiele firm ubezpieczeniowych wyraźnie rozróżnia fotelik samochodowy i podstawkę do przewożenia dziecka. Jeżeli korzystasz z tego drugiego urządzenia i z myślą o nim kupujesz dodatkowe ubezpieczenie, dokładnie zapoznaj się z OWU. W przeciwnym razie może się okazać, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

 4. Czy dla ubezpieczyciela ma znaczenie to, czy fotelik dla dziecka zostanie zamontowany przodem lub tyłem do kierunku ruchu auta?

  O tym, jak przewożone będzie dziecko, decydują rodzice. Sposób montażu fotelika samochodowego nie ma wpływu na koszt ubezpieczenia. Kierowca, który zdecyduje o przewożeniu dziecka w foteliku na przednim fotelu, musi jednak pamiętać o dezaktywacji poduszki powietrznej.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments