Zagraniczne tablice rejestracyjne – jak długo można z nich korzystać?

Samochód sportowy

Samochody z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi można spotkać głównie na ulicach dużych miast i popularnych kurortów wypoczynkowych. Chociaż używanie zagranicznych tablic rejestracyjnych jest w Polsce dozwolone, to kierowca musi pamiętać o obowiązujących zasadach. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o zagranicznych tablicach rejestracyjnych.

Zagraniczne tablice rejestracyjne, czyli tablice wydane przez zagraniczne odpowiedniki polskiego wydziału komunikacji, mogą być używane w Polsce. Kierowca samochodu z zagranicznymi tablicami musi jednak upewnić się, że jego auto spełnia warunki dopuszczenia do ruchu drogowego. Pamiętać trzeba też o terminach – korzystanie z pojazdu wyposażonego w zagraniczne tablice rejestracyjne jest dozwolone tylko przez pewien czas.

Kiedy kierowca może korzystać z zagranicznych tablic rejestracyjnych?

Wyróżnić można trzy sytuacje, w których kierowca porusza się po polskich drogach samochodem z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi. Możesz:

  • Kupić samochód za granicą i przyjechać nim do Polski.
  • Przyjechać do Polski na wakacje własnym samochodem zarejestrowanym za granicą.
  • Pożyczyć samochód i przyjechać nim do Polski.

W każdym z tych przypadków obowiązują nieco inne reguły. Najbardziej rygorystyczne zasady dotyczą kierowców sprowadzających do kraju samochód na zagranicznych tablicach – oni muszą pilnować terminu, w którym należy przerejestrować auto.

Jakie zagraniczne tablice rejestracyjne są dozwolone w Polsce?

Aby legalnie korzystać w Polsce z samochodu na zagranicznych tablicach rejestracyjnych, należy spełnić warunki określone w art. 71 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przede wszystkim pojazd musi być dopuszczony do ruchu. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu jest dowód rejestracyjny lub – jeżeli dowód rejestracyjny nie został jeszcze wydany – pozwolenie czasowe. Samochód musi też posiadać tablice rejestracyjne.

Obowiązujące przepisy określają, jakie warunki muszą spełniać tablice rejestracyjne – numer rejestracyjny musi składać się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich. W praktyce oznacza to, że legalnie po polskich drogach nie będziesz mógł poruszać się autem z tablicami rejestracyjnymi wydanymi w jednym z krajów egzotycznych.

Jak długo można w Polsce jeździć na zagranicznych tablicach?

To zależy czy mowa o samochodzie kupionym za granicą, który będziesz użytkował w Polsce, czy też o samochodzie, którym przyjechałeś do Polski na czas urlopu. Wyróżnić należy dwie sytuacje:

  • Jeżeli kupiłeś samochód za granicą (bez różnicy, czy kraj ten należy do Unii Europejskiej, czy też jest spoza niej) i ze względów finansowych nie zdecydowałeś się na lawetę, to na przerejestrowanie pojazdu masz 30 dni.

W praktyce oznacza to, że samochodem na zagranicznych tablicach będziesz mógł jeździć maksymalnie przez 30 dni. Co w sytuacji, gdy spóźnisz się z wizytą w wydziale komunikacji? Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe przepisy w tym zakresie. Aktualnie za nieprzerejestrowanie samochodu we wskazanym terminie grozi kara finansowa w wysokości od 200 do 1000 zł.

  • Jeżeli przyjechałeś samochodem do Polski na krótszy lub dłuższy pobyt, a Twój ośrodek interesów życiowych mieści się za granicą, to nie obowiązują Cię żadne ograniczenia, ale musisz pamiętać o dodatkowych formalnościach.

W tej sytuacji pamiętaj, że z informacji znajdujących się w dowodzie rejestracyjnym musi wynikać prawo do używania samochodu przez Ciebie, jako kierującego. Jeżeli nie jesteś właścicielem auta, to powinieneś zadbać o to, aby mieć przy sobie dokument potwierdzający prawo do jego użytkowania. Może to być np. umowa użyczenia.

Czy trzeba oddać zagraniczne tablice rejestracyjne?

Będzie to konieczne, gdy sprowadziłeś do Polski samochód na zagranicznych tablicach rejestracyjnych. Aby zarejestrować auto w wydziale komunikacji, będziesz musiał złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego:

  • Dokumenty potwierdzające, że jesteś właścicielem sprowadzonego z zagranicy auta. Może to być np. umowa kupna-sprzedaży.
  • Potwierdzenie zapłaty akcyzy – gdy kupiłeś samochód z kraju należącego do Unii Europejskiej. Wystarczy wydruk z systemu e-ZEFIR.
  • Zagraniczny dowód rejestracyjny.
  • Zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym.
  • Dowód opłaty za rejestrację.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jeżeli kupiłeś samochód z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi, to je również będziesz musiał przynieść do urzędu. W innym przypadku wystarczy, że wypełnisz oświadczenie o zakupie pojazdu bez tablic.

Jakie konsekwencje grożą za jazdę autem z nielegalnymi tablicami rejestracyjnymi?

Sprawa jest prosta, gdy kupujesz samochód bezpośrednio od właściciela mieszkającego za granicą. Wówczas możesz z nim ustalić szczegóły transakcji. Jeżeli masz zamiar nabyć pojazd z udziałem pośrednika, musisz uważać – auto może mieć tablice wyjazdowe, które charakteryzują się krótkim terminem ważności. Co grozi za poruszanie się po polskich drogach samochodem z nielegalnymi tablicami rejestracyjnymi? Konsekwencje są różne.

Jeżeli korzystasz z samochodu z nielegalnymi tablicami rejestracyjnymi, to w razie kontroli drogowej możesz się spodziewać:

  • Mandatu w wysokości 500 zł.
  • Odholowania samochodu na parking policyjny. W takim przypadku będziesz musiał pokryć też dodatkowe koszty – transportu auta i opłaty za postój na parkingu.

Dodatkowo, jeżeli spowodujesz kolizję czy wypadek, prowadząc samochód z nielegalnymi tablicami, to nie będzie chroniło Cię ubezpieczenie OC – będziesz musiał zapłacić za spowodowane szkody z własnej kieszeni. Powód jest prosty – żadna firma ubezpieczeniowa nie zapewnia ochrony, jeżeli samochód nie jest zarejestrowany.

Jak sprawdzić, czy samochód ma legalne tablice rejestracyjne?

Skoro korzystanie z samochodu z nieważnymi tablicami rejestracyjnymi może spowodować szereg problemów, pozostaje pytanie, jak sprawdzić, czy auto posiada legalne tablice rejestracyjne. O tym, by upewnić się o legalności tablic, powinieneś pamiętać zwłaszcza wówczas, gdy kupujesz samochód przez pośrednika – to właśnie wtedy możesz zostać wprowadzony w błąd.

Być może masz rozeznanie w tym, jak wyglądają tablice rejestracyjne w kraju, w którym chcesz nabyć pojazd. Ta wiedza wcale nie musi być jednak wystarczająca. Podrobione tablice rejestracyjne często są nie do rozpoznania – wyglądają identycznie jak te wydawane przez urzędy. Zamiast polegać na intuicji, warto skorzystać z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl.

Serwis HistoriaPojazdu.gov.pl jest wciąż ulepszany i dlatego pula informacji, które można sprawdzić za jego pośrednictwem, systematycznie rośnie. Jedna z dostępnych zakładek to „Dane zagraniczne”.

Informacje widoczne w tej sekcji pochodzą z baz zewnętrznych – Carfax i autoDNA. Dowiesz się z nich m.in. czy:

  • Pojazd został dopuszczony do ruchu i czy w przeszłości był wykorzystywany do przewozu osób (jako taksówka).
  • Odnotowana została kradzież lub uszkodzenie pojazdu. Jeżeli jest to samochód powypadkowy, to taką informację również znajdziesz w tym miejscu.

Aktualnie w usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl dostępne są dane o pojazdach z następujących państw: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Węgier.

Dokładne sprawdzenie samochodu pozwala ustrzec się przed zakupem auta z nielegalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments