Samochód z Belgii – jak go sprowadzić i ubezpieczyć?

Samochód na zagranicznych numerach

W ubiegłym roku Belgia była trzecim najczęściej wybieranym przez Polaków rynkiem zagranicznym. Rozważasz sprowadzenie samochodu z tego kierunku? Sprawdź nasz poradnik – podpowiadamy, jak sprowadzić samochód z Belgii i jakie formalności spełnić po jego zakupie.

Możliwości sprowadzenia auta z Belgii są dwie – możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usługi pośrednika. W drugim przypadku bardzo możliwe, że rola pośrednika zakończy się w momencie dostarczenia pojazdu pod wskazany przez Ciebie adres – z pozostałymi formalnościami będziesz musiał zmierzyć się samodzielnie.

Czy samochody z Belgii są popularne?

Dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wskazują, że w 2022 roku do Polski sprowadzono z Belgii 49 638 samochodów. Wydawać by się mogło, że Belgia, która nie sąsiaduje z Polską, nie jest miejscem pierwszego wyboru. Nic bardziej mylnego – to oprócz Niemiec i Francji najczęściej wybierany kraj, z którego Polacy sprowadzają samochody.

Najczęściej sprowadzane marki i modele pojazdów w 2022 roku

MarkaLiczba sprowadzonych autModelLiczba sprowadzonych aut
Volkswagen71 836Opel Astra21 237
Opel69 106Audi A421 204
Ford65 511Volkswagen Golf20 648
Audi60 284BMW seria 315 791
BMW44 752Audi A314 068

Oblicz składkę OC i AC na samochód z Belgii

Skąd wśród kierowców z Polski tak duże zainteresowanie belgijskim rynkiem pojazdów używanych? Belgowie dbają o swoje pojazdy – często serwisują je wyłącznie w autoryzowanych warsztatach. Do tego dochodzi niechęć Belgów do napraw. Zdarza się, że na sprzedaż wystawiane są pojazdy z niewielkimi usterkami. Dla kierowców poszukujących taniego pojazdu w dobrym stanie to prawdziwa gratka.

Gdzie szukać samochodu używanego w Belgii?

Samochód można sprowadzić samemu, ale można skorzystać również z usługi pośrednika, zajmującego się tym na co dzień. Dlaczego warto podejść ostrożnie do współpracy z firmą specjalizującą się w sprowadzaniu pojazdów? Często w ten sposób można nabyć auto, które przeszło już wiele napraw lub jest powypadkowe.

Pojazdu można też poszukać na własną rękę. W Belgii używane samochody znajdziesz przede wszystkim w komisach samochodowych, chociaż tam możesz mieć ograniczone możliwości negocjowania ceny. Co innego w przypadku zakupu auta bezpośrednio od właściciela – tu z reguły można liczyć na upust.

W znalezieniu samochodu na belgijskim rynku pomocne są też portale ogłoszeniowe. Niektóre strony są dostępne w języku angielskim, ale można również skorzystać z tłumaczenia na język polski. Przykładowe serwisy, które warto odwiedzić w poszukiwaniu ofert używanych pojazdów, to:

 • 2dehands.be
 • A12auto.be
 • Autoscout24.be

Szukasz konkretnego modelu samochodu osobowego? Skorzystaj z porównywarki ogłoszeń sprzedaży aut w Belgii, czyli Gocar.be.

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu sprowadzanego z Belgii?

W przypadku aut z Belgii raczej nie musisz martwić się o przekręcony licznik. Powodem jest konieczność przedstawienia przez sprzedawcę dokumentu „Car-pass” – potwierdza on faktyczny przebieg samochodu. Jednak nie oznacza to całkowitego braku zagrożeń – zawsze istnieje ryzyko, że nieświadomie kupisz auto powypadkowe.

Jak sprawdzić stan techniczny auta z Belgii? Od strony formalnej pojazd możesz zweryfikować dzięki usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl – znajdziesz tam również dane o pojazdach z krajów innych niż Polska, w tym właśnie z Belgii. Oczywiście na tym nie należy poprzestać – równie ważne jest, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu. To zadanie dla mechanika.

Belgowie wykonują przegląd techniczny po czterech latach od pierwszej rejestracji, a każdy kolejny przegląd odbywa się już co roku. Właściciel, który decyduje się na sprzedaż auta, ma obowiązek udostępnienia osobie kupującej książki serwisowej. To cenne źródło informacji o stwierdzonych wadach i przeprowadzonych naprawach.

Belgowie swobodnie porozumiewają się w języku angielskim. Spora część Belgów używa również języka niemieckiego, porozmawiać można także w języku francuskim lub niderlandzkim. To ułatwia zakup pojazdu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak sprowadzić auto z Belgii do Polski?

Samochód z Belgii najłatwiej sprowadzić na lawecie. Orientacyjny koszt przewiezienia auta na trasie Belgia-Polska wynosi 1400-2000 zł. Aby obniżyć wydatek na transport, warto dobrze zaplanować zakup pod względem logistycznym. Wówczas możesz poszukać przewoźnika na giełdzie transportowej – ceny często są niższe.

Laweta nie jest jedyną opcją – zakupionym samochodem możesz samodzielnie wrócić do Polski. Ta opcja może być jednak dla Ciebie niedostępna, jeżeli auto zostało kupione poza Brukselą. Powodem są formalności związane z wyrobieniem tablic rejestracyjnych, które można załatwić jedynie w stolicy.

Jak krótkoterminowo zarejestrować sprowadzane auto w Belgii?

Rejestracja samochodu, aby następnie wyjechać nim z Belgii, jest dość uciążliwa. Jak można przeczytać na stronie Federal Public Service Mobility and Transport:

 • konieczne jest złożenie wniosku o wydanie tablic wywozowych w Vehicle Registration Service (DIV) w City Atrium w Brukseli (City Atrium, Rue du Progrès 60, 1210 Bruksela),
 • tablice są wysyłane pocztą na belgijski adres podany przez kierowcę w następny dzień roboczy po złożeniu wniosku,
 • jeżeli kierowca złoży wniosek do godziny 13:00 i zapłaci 75 euro, to może odebrać tablice wywozowe tego samego dnia w punkcie bpost Tour & Taxis site (jusT jus Corner, Avenue du Port 86 C, 1000 Bruksela) – odbiór jest możliwy w dni robocze w godzinach od 18:00 do 19:00.

Co zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem z Belgii do Polski?

Po powrocie do Polski należy przede wszystkim opłacić akcyzę. Koszt akcyzy jest zależny od pojemności silnika i wynosi:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku silników o pojemności do 2000 cm3,
 • 8,6% wartości pojazdu w przypadku silników o pojemności powyżej 2000 cm3.

Jeżeli umowa zakupu nie jest sporządzona w dwóch wersjach językowych (w tym polskiej), konieczne będzie zlecenie jej przekładu tłumaczowi przysięgłemu. Dopiero następnie pojazd można zarejestrować w wydziale komunikacji. Proces rejestracji przebiega identycznie jak w przypadku pojazdu zakupionego w kraju.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Belgii:

 • dowód tożsamości,
 • przetłumaczona umowa kupna-sprzedaży – jeżeli nie jest sporządzona w dwóch wersjach językowych,
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym,
 • dowód opłaty akcyzy,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Belgii,
 • tablice wywozowe – gdy samochód nie został przywieziony na lawecie.

Na rejestrację samochodu z Belgii jest 30 dni od sprowadzenia go do Polski. Z formalnościami nie warto zwlekać. Po zmianie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym właściciel samochodu, który spóźni się ze złożeniem wniosku, może spodziewać się kary w wysokości od 200 do 1000 zł.

Jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Belgii?

Najpóźniej w dniu rejestracji trzeba kupić ubezpieczenie OC dla samochodu sprowadzonego z Belgii. Dowód w postaci podpisanej umowy z wybraną firmą ubezpieczeniową trzeba okazać przy odbiorze dokumentów z wydziału komunikacji. Jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Belgii? Ubezpieczenie OC na rok najwygodniej kupić przez internet – możesz to zrobić przez stronę, na której się właśnie znajdujesz, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie samochodu z Belgii?

Jaki samochód sprowadzony z Belgii jest zgłaszany do ubezpieczenia?Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC auta z belgijskiego rynku?Ile kosztuje ubezpieczenie auta z Belgii – OC wraz z dodatkowymi polisami?
Volkswagen Golf rocznik 2019, benzyna, poj. silnika 1984 cm3495 zł664 zł – NNW, assistance, 1832 zł – NNW, assistance i AC
Opel Astra rocznik 2015, benzyna, poj. silnika 1364 cm3461 zł396 zł – assistance, 406 zł – assistance, NNW, 1518 zł – assistance, NNW, AC
Ford Focus rocznik 2013, benzyna, poj. silnika 1999 cm3499 zł457 zł – assistance, 533 zł – assistance, NNW, 664 – AC mini
BMW Seria 3 rocznik 2015, diesel, poj. silnika 2993 cm3531 zł601 zł – assistance, 1786 zł – NNW, assistance i AC
Audi A4 rocznik 2020, benzyna, poj. silnika 2894 cm3618 zł553 zł – NNW, assistance
Kalkulacja przygotowana dla 51-letniego kierowcy z Zabrza, który ma 10-letnią bezszkodową historię OC i AC.

Oblicz składkę OC/AC

Jak widać z powyższych przykładów, nie warto od razu rezygnować z dodatkowych ubezpieczeń. Zdarza się, że OC nabywane wraz z assistance czy NNW jest tańsze niż samo OC, którym kierowcy są najczęściej zainteresowani.

 

źródło: https://mobilit.belgium.be/en/road/inschrijven-en-schrappen/een-voertuig-exporteren-transit

Podsumowanie

 • W 2022 r. z Belgii do Polski sprowadzono 49 638 samochodów.
 • W Belgii funkcjonuje dokument „Car-pass”, który potwierdza przebieg pojazdu.
 • Przed wyjazdem z Belgii zakupionym samochodem należy zadbać o ubezpieczenie i uzyskać tymczasowe tablice rejestracyjne.
 • Po przyjeździe do Polski należy opłacić akcyzę i zarejestrować samochód.
 • Na rejestrację samochodu z belgijskiego rynku jest 30 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto kupić samochód używany w Belgii?

  Belgijski rynek jest ciekawą alternatywą dla mocno wyeksploatowanego rynku niemieckiego. Jednocześnie niechęć zarówno belgijskich kierowców, jak i ubezpieczycieli do naprawiania pojazdów sprawia, że polscy nabywcy mają szansę znaleźć egzemplarz wymagający jedynie drobnych napraw w korzystnej cenie. To główne powody, dla których nie warto skreślać samochodów używanych pochodzących z Belgii.

 2. Co jest potrzebne do rejestracji auta z Belgii?

  Lista dokumentów potrzebnych do zarejestrowania samochodu z Belgii nie jest długa. Do wniosku należy dołączyć dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu i umowę jego kupna. Jeżeli umowa nie została sporządzona w dwóch wersjach językowych, trzeba będzie ją przetłumaczyć. Urzędnik wydziału komunikacji ma też prawo zapytać o OC kupione dla pojazdu.

 3. Auta z Belgii – na co uważać?

  Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy sprzedający nie chce przedstawić książki serwisowej pojazdu. Dodatkowo zawsze warto sprawdzić stan techniczny samochodu, korzystając z pomocy doświadczonego diagnosty. Inaczej mówiąc, wizyta w warsztacie samochodowym to podstawa.

 4. Ile kosztuje przewiezienie auta z Belgii do Polski?

  Orientacyjny koszt przewozu samochodu z Belgii do Polski na lawecie to wydatek między 1400 a 2000 zł. Trasa Gandawa-Gdańsk ma ok. 1300 km. Kierowca, który zdecyduje się pokonać ją zakupionym w Belgii samochodem, zapłaci ok. 1700 zł – szacunek uwzględnia opłaty za ubezpieczenie i tablice oraz paliwo (zakładając spalanie 8 l/100 km).

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments