Samochód z Belgii – jak go sprowadzić i ubezpieczyć?

Samochód na zagranicznych numerach
 • W 2020 roku z Belgii do Polski sprowadzono aż 53 243 samochodów.
 • Belgowie mają obowiązek udostępniania dokumentu „Car-pass”, który potwierdza przebieg pojazdu.
 • Przed wyjazdem z Belgii na kołach należy zakupić ubezpieczenie i wyrejestrować samochód w urzędzie City Atrium w Brukseli.
 • Po przyjeździe do Polski należy opłacić akcyzę, zgłosić się na przegląd techniczny, ubezpieczyć i zarejestrować samochód.

W ubiegłym roku aż 11,5% wszystkich sprowadzonych z zagranicy samochodów pochodziło z Belgii. Jest to trzeci najczęściej wybierany przez Polaków rynek zagraniczny. Wśród chętnych na zakup auta spoza terenu Polski spada zainteresowanie silnikami wysokoprężnymi, a coraz chętniej kupowany jest diesel.

Jeśli chcemy sprowadzić auto z Belgii, mamy dwie możliwości – możemy zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usługi pośrednika. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Sprawdzamy, jak sprowadzić samochód z Belgii i jakie formalności spełnić po jego zakupie.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jakie najczęściej sprowadzamy samochody z Belgii?

Dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wskazują, że w 2020 roku do Polski sprowadzono z Belgii aż 53 243 samochodów. Wydawać by się mogło, że Belgia, która nie sąsiaduje z Polską, nie jest miejscem pierwszego wyboru. Nic bardziej mylnego – to oprócz Niemiec i Francji najczęściej wybierany kraj, z którego Polacy sprowadzają samochody.

Które samochody wzbudzają największe zainteresowanie? Najczęściej sprowadzane auto to:

 • Audi A4,
 • Volkswagen Golf,
 • Opel Astra,
 • BMW 3,
 • Audi A3,
 • Volkswagen Passat.

Gdzie szukać samochodu używanego w Belgii?

Samochód można sprowadzić samemu, ale można skorzystać również z usługi pośrednika, zajmującego się tym na co dzień. Z całą pewnością nie warto od razu decydować się na zakup pojazdu u handlarza, choć często jest to sposób na szybki i tani zakup. Najczęściej jednak, właśnie w ten sposób można nabyć auto, które przeszło już wiele napraw, a poważniejsze wypadki mogły zostać zatajone.

Szukanie auta na własną rękę będzie dla nas najbardziej korzystne. W Belgii używane samochody możemy znaleźć w komisach, choć tam nie będziemy mieć możliwości negocjowania ceny, jak w przypadku sprzedaży bezpośrednio od właściciela.

Pomóc mogą nam serwisy, na których Belgowie wystawiają ogłoszenia o sprzedaży swoich samochodów. Część stron dostępnych jest w języku angielskim, ale można również skorzystać z tłumaczenia na język polski. Najwięcej ogłoszeń znajdziemy na:

 • 2dehands.be,
 • Zimmo.be,
 • A12auto.be,
 • Autoscout24.be.

W sytuacji, gdy szukamy konkretnego modelu, możemy skorzystać z porównywarki ogłoszeń sprzedaży aut w Belgii, czyli Gocar.be.

Przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić ceny wybranego przez nas modelu, zwrócić uwagę na wiek samochodu, wyposażenie oraz sprawdzić jego przebieg.

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu sprowadzanego z Belgii?

W przypadku aut z Belgii raczej nie musimy się martwić o przekręcony licznik, ponieważ osoba która sprzedaje auto musi przedstawić dokument „Car-pass”, potwierdzający jego faktyczny przebieg. Dzięki temu możemy uniknąć niekorzystnego zakupu, jaki mógłby spotkać nas np. w Niemczech.

Plusem zakupu samochodu w Belgii jest również fakt, że nawet drobne uszkodzenie jest często przez ubezpieczycieli zaliczane jako szkoda całkowita. To prowadzi do sytuacji, w której Belgowie zamiast zdecydować się na naprawę niedużej usterki, wystawiają pojazd na sprzedaż.

Ważne jest również to, że w Belgii swobodnie porozumiemy się w języku angielskim. Spora część Belgów używa również języka niemieckiego, a porozmawiać można także w języku francuskim lub niderlandzkim.

Warto dodać, że Belgowie wykonują przegląd techniczny po czterech latach od pierwszej rejestracji, a każdy kolejny przegląd odbywa się już co roku. Właściciel, który decyduje się na sprzedaż auta, ma obowiązek udostępnienia osobie kupującej książkę serwisową. Dzięki temu dowiadujemy się o wszystkich istniejących wadach i naprawach. W razie wątpliwości stan techniczny możemy za zgodą właściciela sprawdzić na najbliższej stacji diagnostycznej, za co zapłacimy ok. 30-50 euro.

Jak sprowadzić auto z Belgii do Polski?

Najprostszym rozwiązaniem na sprowadzenie samochodu, jest transport na lawecie. To jednak może nas sporo kosztować, przez co koszt całego przedsięwzięcia, jakim jest zakup pojazdu za granicą – znacznie rośnie. Ceny przewoźnika mogą się różnić, warto zatem porównać je, zanim zdecydujemy się na holowanie.

Oprócz lawety, możemy również zdecydować się na to, by wrócić autem na kołach. Do samodzielnego powrotu nowo zakupionym samochodem będziemy potrzebować wyrejestrowania samochodu, tablic wywozowych, ubezpieczenia oraz przeglądu technicznego (jeśli nie był wykonany).

Jak krótkoterminowo zarejestrować sprowadzane auto w Belgii?

Powrót autem do Polski wymaga załatwienia kilku ważnych formalności. Musimy pamiętać o tym, żeby najpierw dokonać wyrejestrowania samochodu i opłacenia tablic wywozowych. Koszt, jaki poniesiemy to około 30 euro. Dzięki tablicom wywozowym z Belgii możemy przemieszczać się samochodem na terenie całej Unii Europejskiej w okresie od 2 tygodni do 3 miesięcy. Z kolei procedura wyrejestrowania może trwać nawet do 2 dni i odbywa się w stolicy kraju – Brukseli, w urzędzie City Atrium. Warto więc uwzględnić to podczas planowania pobytu.

Oprócz tablic wywozowych, do poruszania się samochodem będzie potrzebne ubezpieczenie, a także wykonanie przeglądu technicznego w przypadku, gdy auto go nie miało.

Co zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem z Belgii do Polski?

Po powrocie do Polski należy przede wszystkim opłacić akcyzę. Koszt akcyzy jest zależny od pojemności silnika i wynosi:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku silników do 2000 cm3,
 • 8,6% wartości pojazdu w przypadku silników powyżej 2000 cm3.

Musimy również przetłumaczyć dokumenty pojazdu na język polski z pomocą tłumacza przysięgłego. Następnie konieczne jest wykonanie przeglądu technicznego w Polsce.

Dopiero później możemy zarejestrować samochód w wydziale komunikacji, który będzie odbywał się tak samo, jak w przypadku pojazdu zakupionego w kraju. Do zarejestrowania samochodu w urzędzie będziemy potrzebować:

 • dowodu tożsamości,
 • przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży,
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym,
 • dowód opłaty akcyzy,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Belgii,
 • tablice wywozowe (gdy wracaliśmy autem z zagranicy).

Na rejestrację samochodu z Belgii mamy 30 dni od sprowadzenia go do Polski.

Podsumowując, musimy pamiętać o tych czterech etapach:

 • opłacenie akcyzy,
 • przetłumaczenie dokumentów pojazdu,
 • przegląd samochodu,
 • przerejestrowanie auta w wydziale komunikacji.

Jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Belgii?

Po zakupie i sprowadzeniu samochodu z zagranicy, będziemy musieli zakupić całoroczną polisę OC.

Warto pamiętać, że za brak ubezpieczenia w 2021 roku grozi kara aż 5600 zł. W znalezieniu odpowiedniej oferty może pomóc nasz kalkulator ubezpieczeń samochodowych.

W przypadku, gdy chcemy poruszać się samochodem po drodze, a nie zakończyliśmy jeszcze procesu rejestracji, musimy zakupić krótkoterminową polisę OC. Takie ubezpieczenie obejmuje okres 30 dni, dzięki czemu będziemy mogli spokojnie dopełnić wszystkich formalności związanych zarejestrowaniem auta. Po upływie 30 dni polisa nie zostaje samoistnie przedłużona (wygasa samoistnie), zatem nie musimy obawiać się żadnych dodatkowych kosztów. Musimy jednak pamiętać o zakupie całorocznego ubezpieczenia, tak aby pomiędzy kolejnymi okresami ochrony nie powstał ani jeden dzień przerwy.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments