Złomowanie samochodu starego, niesprawnego lub poważnie uszkodzonego po wypadku drogowym to często najlepsze rozwiązanie. Jakie dokumenty trzeba zebrać, by przeprowadzić wyrejestrowanie auta? W jakim terminie należy w wydziale komunikacji zgłosić złomowanie samochodu i czy wiąże się to z kosztami? Jak szukać sprawdzonych stacji demontażu i dlaczego jest to ważne przy zwrocie składki OC? Odpowiedzi i poradnik dotyczący złomowania auta znajdziesz poniżej!
- W jakiej sytuacji złomowanie auta będzie najlepszym rozwiązaniem?
- Dlaczego to tak istotne, by autem zajęła legalna stacja demontażu pojazdów?
- Dlaczego jeszcze powinno się omijać nieautoryzowane stacje demontażu?
- Dlaczego nie warto ryzykować?
- Jak wygląda złomowanie samochodu krok po kroku? Procedury i dokumenty
- Jakie dokumenty są niezbędne, by można było zgodnie z prawem zezłomować samochód?
- Jak zezłomować auto? Procedury konieczne do wyrejestrowania pojazdu
- Co zrobić, jeśli nie masz dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu?
- Czy wyrejestrowanie samochodu się opłaca?
- Podsumowanie
- Jak zezłomować auto? Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Aby pracownicy stacji demontażu pojazdów mogli wykonać złomowanie aut, ich właściciele muszą dopełnić pewnych formalności. Trzeba pamiętać o dowodzie rejestracyjnym i kilku innych dokumentach, które potwierdzą bycie właścicielem samochodu. Po złomowaniu auta należy zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji i uiścić symboliczną opłatę. Dowiedz się, jakie są korzyści ze złomowania auta w zarejestrowanej oficjalnie stacji demontażu pojazdów i ile zarobisz po wyrejestrowaniu auta.
W jakiej sytuacji złomowanie auta będzie najlepszym rozwiązaniem?
Jest kilka przesłanek ku temu, by zezłomować samochód. Przede wszystkim łączącym wszystkie przypadki jest fakt, że złomowanie auta opłaca się bardziej niż jego dalsze utrzymywanie lub sprzedaż. Warto rozważyć wizytę na stacji demontażu pojazdów, jeśli:
- auto jest bezużyteczne i stoi w garażu, ponieważ jest już stare, niesprawne, a oprócz tego ma znikomą wartość rynkową ze względu na stan techniczny, dlatego sprzedaż pojazdu byłaby nieopłacalna lub po prostu niemożliwa, bo nikt nie chce takiego samochodu, skoro już na starcie czekałyby kosztowne naprawy,
- samochód został bardzo poważnie uszkodzony w wypadku drogowym, a ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą. To sprawia, że wydatki na przywrócenie pojazdu do poprzedniego stanu i uczestnictwa w ruchu drogowym byłby dla właściciela zbyt dużym obciążeniem,
- stan wizualny i techniczny auta jest tak zły, że dalsza jazda byłaby potencjalnym zagrożeniem zarówno dla właściciela pojazdu, jak i innych uczestników ruchu. Dotyczy to zwłaszcza wysłużonych samochodów, które mają już swoje lata i wiele przejechanych kilometrów, a do tego brakuje im systemów bezpieczeństwa znanych z nowych pojazdów.
Warto podkreślić, że dla każdego zarejestrowanego pojazdu – nawet jeśli właściciel w ogóle z niego nie korzysta – trzeba pamiętać o płaceniu składki OC. Za brak ważnej polisy dla nadal zarejestrowanego auta grożą dotkliwe kary finansowe, a od lipca 2024 będą jeszcze wyższe niż dotychczas.
Należy mieć na uwadze, że OC musi być ważne aż do zakończenia procedur w wydziale komunikacji. Dopiero po finalizacji wszystkich formalności związanych z wyrejestrowaniem samochodu będzie można ubiegać się o zwrot składki, na mocy obowiązującej umowy ubezpieczenia.
Im starsze, bardziej wyeksploatowane i mniej bezpieczne auto, tym wyższa będzie dla niego stawka obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Właściciele takich samochodów mogą korzystać z porównywarek ubezpieczeń, aby wybrać możliwie najniższe OC. Trzeba je opłacać, nawet gdy samochód nie jest użytkowany. Kalkulator ubezpieczenia to cenna pomoc, jednak czasem właściciel pojazdu uznaje, że skoro nie korzysta ze starego lub niekompletnego pojazdu, to lepiej będzie go wyrejestrować. Należy pamiętać, by procedurę przeprowadzać w legalnym punkcie, ponieważ wyłącznie w ten sposób można odzyskać zwrot części składki OC za niewykorzystany okres polisy.
zaznacza Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z kalkulator-oc-ac.auto.pl
Dlaczego to tak istotne, by autem zajęła legalna stacja demontażu pojazdów?
Z kwestią OC wiąże się istotna sprawa, którą zdecydowanie warto podkreślić. Wyrejestrowanie auta w sposób legalny i po przejściu wszystkich koniecznych procedur to jedyna droga ku uzyskaniu zwrotu za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
Jeśli masz ważną polisę, a jako właściciel auta chcesz wystąpić o zwrot składki OC, musisz mieć dokumenty poświadczające zezłomowanie samochodu.
Po złomowaniu auta w miejscu niezarejestrowanym w oficjalnym wykazie punktów, gdzie dokonuje się kasacji pojazdu, nie będziesz mieć prawa do części składki ubezpieczenia OC.
Od pracownika stacji demontażu, która nie jest legalna, nie otrzymasz bowiem zaświadczenia o zezłomowaniu samochodu. Jest ono niezbędne do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji.
Kolejnymi z dokumentów, które wydaje legalnie działająca stacja demontażu pojazdów, a których nie otrzymasz na nierejestrowanym złomowisku, są:
- potwierdzenie unieważnienia tablic rejestracyjnych,
- potwierdzenie unieważnienia dowodu rejestracyjnego,
- potwierdzenie unieważnienia karty pojazdu (jeśli została wydana dla Twojego auta).
W takim miejscu, które nie znajduje się na liście Marszałka Województwa, możesz co najwyżej otrzymać umowę kupna-sprzedaży. Dokument ten nie zostanie uznany w wydziale komunikacji, dlatego nie uzyskasz potwierdzenia, że pojazd podlega wyrejestrowaniu.
Dlaczego jeszcze powinno się omijać nieautoryzowane stacje demontażu?
Przykład:
Pan Janusz ma w swoim garażu Ładę Samarę wyprodukowaną już w XXI wieku. Jako że nie ma ona jeszcze 25 lat, a dodatkowo znaczna część elementów była wymieniana, nie kwalifikuje się do otrzymania żółtych tablic rejestracyjnych dla auta zabytkowego. Pan Janusz od lat nie jeździ tym samochodem, a nadal płaci OC, dlatego chce go zezłomować. Jednak z wygody i z racji tego, że pan Wiesław to jego znajomy, decyduje się powierzyć mu złomowanie auta. Choć panu Januszowi wydaje się, że uniknie formalności i oszczędzi sobie problemów, może być odwrotnie. Po powierzeniu złomowania auta panu Wiesławowi, ten spisuje umowę kupna-sprzedaży Łady. Na mocy tego dokumentu to prowadzący nielegalnie działający auto-złom pan Wiesław przejmuje obowiązek płacenia OC. Dodatkowo zyskuje, ponieważ oprócz pieniędzy za wykonane złomowanie starego samochodu pana Janusza występuje do ubezpieczyciela o zwrot składki OC. Nie informuje o tym swojego znajomego, który przez to nie dostaje pieniędzy, które uzyskałby dzięki wykonaniu wszystkich procedur w działającym zgodnie z prawem miejscu demontażu pojazdu.
Powyższy przykład ilustruje ryzyko nadużyć, jakich mogą dopuszczać się osoby prowadzące nielegalnie działającą stację demontażu pojazdów. Wymieniona korzyść w postaci zwrotu za OC to i tak jedna z łagodniejszych strat, jakie można ponieść.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Może się bowiem okazać, że pójście na łatwiznę i powierzenie zezłomowania pojazdu osobom niegodnym zaufania będzie skutkować poważniejszymi problemami.
Dlaczego nie warto ryzykować?
Oprócz tego, że nie otrzymasz zaświadczenia o przyjęciu pojazdu na do zezłomowania, możesz nieświadomie oddać swoje auto komuś, kto wykorzysta je niezgodnie z prawem. Jeśli tak się stanie i samochód posłuży do popełnienia przestępstwa, może być to źródłem stresu.
Co prawda formalnie nie jesteś właścicielem pojazdu, ponieważ na auto-złomie została podpisana umowa kupna-sprzedaży. Jednak może się okazać, że dane kupującego są fałszywe, a to będzie problem, w którego rozwiązywanie zostanie włączony także dotychczasowy posiadacz auta.
Nie tak stresującym, ale nadal ważnym problemem wynikającym z braku wyrejestrowania samochodu w legalny sposób, jest również szkoda dla środowiska naturalnego.
Jak można się domyślać, po zezłomowaniu pojazdu w nieprzystosowanym do tego miejscu wydzielają się szkodliwe substancje, które są efektem niszczenia i palenia elementów samochodu.
Złomiarze działający nielegalnie pozbywają się samochodu w sposób niekontrolowany przez instytucje i nie bacząc na obowiązujące normy. Te z kolei mówią o obowiązku recyklingu pojazdów wycofanych z ruchu drogowego i wyrejestrowanych. Kasacja pojazdu przez legalnie działającą stację demontażu pojazdów oznacza złomowanie aut i późniejsze zagospodarowanie odpadów, a także ich ponowne wykorzystanie (nawet do 85% surowców po demontażu pojazdu).
Zdecydowanie lepiej zezłomować pojazd w autoryzowanym punkcie, ponieważ pozwoli to uniknąć ukazanego ryzyka oraz skorzystać z prawa do zwrotu części składki na ubezpieczenie OC.
Jak wygląda złomowanie samochodu krok po kroku? Procedury i dokumenty
Jakie dokumenty są niezbędne, by można było zgodnie z prawem zezłomować samochód?
Zezłomowanie pojazdu wiąże się z kilkoma niezbędnymi procedurami, których trzeba dopilnować. Zanim je przedstawimy, zobacz listę dokumentów potrzebnych do legalnego pozbycia się auta. Są to:
- dowód rejestracyjny pojazdu (lub dokument będący jego odpowiednikiem, jeśli dowód został zniszczony, skradziony lub zatrzymany przez policję) i karta pojazdu (w przypadku wydania karty pojazdu dla auta),
- dowód osobisty właściciela,
- dokument potwierdzający własność (umowa kupna-sprzedaży),
- jeśli masz samochód zarejestrowany na firmę: wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
- jeżeli w dowodzie rejestracyjnym są wpisane inne osoby, a nie mogą stawić się na stacji demontażu pojazdów, konieczne jest spotkanie się ze współwłaścicielami samochodu, by podpisali pełnomocnictwo.
Jak zezłomować auto? Procedury konieczne do wyrejestrowania pojazdu
- Zgromadź wymienione powyżej dokumenty, które będą niezbędne do legalnego zezłomowania samochodu.
- Wybierz stację demontażu i koniecznie sprawdź, czy ma wydane pozwolenie na działalność od Marszałka Województwa. Wówczas będziesz mieć pewność, że złomowanie auta będzie zgodne z prawem.
- Jeśli do transportu pojazdu będzie konieczna laweta, skontaktuj się z przedstawicielem stacji demontażu i zapytaj, czy taka opcja wchodzi w grę (może być dodatkowo płatna).
- Oszacuj koszty w różnych miejscach, by wybrać stację oferującą usługę możliwie najtaniej. Na stacjach demontażu pobierana jest opłata za każdy brakujący kilogram całkowitej masy pojazdu (widnieje ona w dowodzie rejestracyjnym), a stawki mogą być różne.
- Gdy już wybierzesz miejsce, gdzie zostanie wykonane złomowanie samochodu, a cała operacja dobiegnie końca, dopilnuj formalności. Sprawdź, czy zostały Ci wydane wszystkie dokumenty. Formalnymi dowodami przeprowadzenia złomowania pojazdu są zaświadczenie o przyjęciu go na złom oraz dokumenty potwierdzające, że unieważniono dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne pojazdu.
- Unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic to nie wszystko. Teraz musisz w ciągu 30 dni dokonać wyrejestrowania samochodu we właściwym wydziale komunikacji. Musi to być miejsce ostatniej rejestracji pojazdu. Zabierz ze sobą wszystkie wymagane dokumenty: wniosek o wyrejestrowanie samochodu, dokument tożsamości (dowód osobisty), zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu ze stacji demontażu, dowód wniesienia odpowiedniej opłaty w wysokości 10 zł (ewentualna dodatkowa za pełnomocnictwo wynosi 17 zł), dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), tablice rejestracyjne.
- Gdy już zakończy się złomowanie pojazdu i wszystkie formalności na stacji demontażu oraz w wydziale komunikacji zostaną załatwione, będziesz mieć możliwość uzyskać zwrot składki OC za pozostały do końca umowy okres ochrony. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, aby wystąpić o przysługujący Ci zwrot.
Jak widać, formalności nie są przesadnie skomplikowane, a ich dopełnienie da szereg korzyści: zarówno finansowe dla właściciela pojazdu, jak i brak szkód dla środowiska. Nie będzie też zmartwień o ewentualne problemy po zezłomowaniu auta.
Co zrobić, jeśli nie masz dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu?
W tym przypadku także musisz stawić się w miejscu ostatniej rejestracji, czyli w wydziale komunikacji. Jeżeli dowód został zgubiony, zniszczony lub zatrzymany przez policję, konieczne będzie dostarczenie:
- oświadczenia o utracie dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenie potwierdzające, że zgłoszono kradzież dokumentu lub jego zatrzymanie przez policję,
- dokumentu potwierdzającego, że jesteś właścicielem samochodu, jeżeli został zarejestrowany na kogoś innego,
- dowodu osobistego,
- wydruku z KRS (jeśli wyrejestrowujesz auto zarejestrowane na firmę),
- pełnomocnictwa od innych współwłaścicieli pojazdu, gdy nie stawią się osobiście wraz z Tobą w wydziale komunikacji.
Czy wyrejestrowanie samochodu się opłaca?
Wiesz już, jak zezłomować samochód krok po kroku. A czy kasacja pojazdów jest opłacalna nie tylko dla stacji demontażu, lecz także dla właściciela auta? Ile można zarobić?
Stawki za złomowanie auta zależą od podstawowego parametru starego samochodu: mianowicie od tego, jaka jest jego masa całkowita. Ile kosztuje złomowanie auta, czyli ile zapłaci Ci stacja demontażu pojazdów? Stawki za kilogram złomu zwykle wahają się od 50 do 70 groszy.
Najmniej stacje demontażu płacą za złomowanie auta osobowego. Nieco więcej można otrzymać przy złomowaniu samochodu ciężarowego lub autobusu. Najbardziej opłaca się wyrejestrowanie pojazdu dostawczego, ponieważ za złomowanie można uzyskać około 70 groszy za kilogram.
Aby oszacować przybliżoną kwotę, należy pomnożyć tę stawkę przez masę całkowitą swojego pojazdu. W zależności od tego, jak duża będzie waga, po zezłomowaniu samochodu, będzie można uzyskać kwotę od kilkuset złotych do nawet tysiąca.
Konkretne stawki warto poznać, jak tylko zdecydujesz się, by zezłomować samochód. Porównanie cenników pozwoli wybrać najkorzystniejszą ofertę. W przypadku gdy nie będziesz mieć możliwości samodzielnego dostarczenia pojazdu na stację, zorientujesz się także w kwestii lawety i ewentualnych opłat za tę usługę.
Podsumowanie
- Złomowanie auta to procedura, którą powinno się wykonywać na stacji demontażu pojazdów będącej na oficjalnej liście.
- Jeśli zastanawiasz się, czy zezłomować samochód w miejscu działającym bez oficjalnego potwierdzenia przez instytucje, musisz mieć na uwadze ryzyko. Przede wszystkim nie uzyskasz możliwości zwrotu składki ubezpieczenia OC. Złomowiska działające nielegalnie nie liczą się również z przepisami dotyczącymi recyklingu i ochrony środowiska naturalnego.
- Unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych to dokumenty wydawane przez stacja demontażu pojazdów, które należy dostarczyć w ciągu 30 dni do właściwego wydziału komunikacji. To konieczne, by zgłosić procedurę złomowania auta i ubiegać się później o zwrot za ubezpieczenie.
- Dzięki wyrejestrowaniu samochodu możesz zarobić, a to, ile pieniędzy otrzymasz, zależy głównie od rodzaju złomowanego auta. Im większy jest pojazd, tym lepsze stawki za kilogram złomu są oferowane na stacji demontażu.
Jak zezłomować auto? Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Czy trzeba zgłosić złomowanie auta?
Tak. Aby legalnie zezłomować samochód, należy zebrać wymagane dokumenty, a po kasacji pojazdu dostarczyć do wydziału komunikacji zaświadczenia o przyjęciu pojazdu na złom oraz mówiących o tym, że nastąpiło unieważnienie karty pojazdu, unieważniono dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne. Na wizytę w wydziale komunikacji masz 30 dni od zezłomowania auta na stacji demontażu.
Co trzeba mieć, aby oddać samochód na złom?
Jeśli chcesz oddać samochód na złom, musisz skompletować wymagane dokumenty. Stacja demontażu będzie potrzebować dowodów (weź dowód rejestracyjny auta i swój dowód osobisty). Kolejny dokument do dostarczenia to umowa kupna-sprzedaży. W niektórych przypadkach mogą być wymagane również inne: wpis do ewidencji działalności gospodarczej (po zezłomowaniu samochodu, który jest zarejestrowany na firmę), a także pełnomocnictwo od współwłaścicieli, jeśli nie jesteś jedynym właścicielem auta.
Ile kosztuje oddanie auta na złom?
Przy zezłomowaniu auta koszty są minimalne: trzeba zapłacić 10 zł w wydziale komunikacji (ewentualnie jeszcze 17 za pełnomocnictwo). Na niektórych stacjach demontażu są także opłaty za lawetę, jeśli właściciel pojazdu nie jest w stanie dostarczyć go do zezłomowania. O wiele wyższy jest koszt braku OC. Polisa musi być ważna aż do czasu wyrejestrowania samochodu w wydziale komunikacji. Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia wzrosły w 2024 roku, a za brak OC powyżej 14 dni dla samochodu osobowego będzie od 1 lipca będzie trzeba zapłacić aż 8600 złotych.
Co warto wyjąć z auta przed złomowaniem?
W tej kwestii radzimy, by podchodzić z rozwagą do wyjmowania części. Co prawda potencjalny zysk za cenne elementy wyposażenia auta jest wyższy niż wpływ ze stacji po zezłomowaniu pojazdu, ale nigdy nie wiadomo, jak zostaną wykorzystane. Jeśli jednak masz pewność, że np. silnik może być przydatny lub można na nim zarobić, możesz to rozważyć. Pamiętaj, że masa samochodu będzie wówczas niższa, więc na stacji demontażu otrzymasz mniej pieniędzy za złomowanie samochodu.