Jak i gdzie kupić OC dla samochodu sprowadzonego z zagranicy?


rejestracja auta

Kupujesz samochód, który został sprowadzony z zagranicy? A może sam udasz się po niego do kraju pochodzenia? Podczas transakcji zwróć uwagę nie tylko na właściwe sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Nie zapomnij również o jednym z najważniejszych dokumentów – ubezpieczeniu OC.

Jakie formalności należy załatwić, aby sprowadzone z zagranicy auto mogło legalnie poruszać się po polskich drogach? Przede wszystkim trzeba je ubezpieczyć. Jeżeli wybrany przez ciebie samochód ma ważny przegląd techniczny i aktualne tablice rejestracyjne, będziesz mógł poruszać się nim po polskich drogach przez 30 dni. W przypadku braku OC lub Zielonej Karty, do twoich obowiązków należy zakup krótkoterminowej polisy OC.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

OC z kraju pochodzenia auta

Pojechałeś po upatrzony model za granicę i okazuje się, że nie ma on ubezpieczenia OC. Bez niego nie będziesz mógł wyjechać do Polski. Nie martw się jednak na zapas, bo na miejscu możesz zaopatrzyć się w tablice wywozowe wraz z OC. Kupisz je nie będąc jeszcze właścicielem auta – polisa zostanie wystawiona imiennie (nie na samochód). Krótkoterminowe ubezpieczenie pozwoli ci na przyjazd do Polski i załatwienie niezbędnych formalności. Uwaga! Przed przerejestrowaniem auta nie uda ci się kupić polisy OC na cały rok.

OC na sprowadzony samochód, kupiony w Polsce

Kupujesz zagraniczny samochód, który został już przywieziony do Polski? Z jego ubezpieczeniem będziesz mógł nieco poczekać, pod warunkiem, że nie kończy mu się ważność tablic wywozowych. Prawdopodobnie wypatrzony model został sprowadzony przez komis samochodowy. Jeśli tak, musisz dokładnie sprawdzić jakie ubezpieczenie zawarł przedsiębiorca pośredniczący w sprzedaży.

Możesz mieć do czynienia:

  • z umową krótkoterminową (komisową) na 30 dni – wystarczy wówczas sprawdzić, kiedy upływa termin jej ważności (samochód mógł już stać jakiś czas w komisie). Polisy OC otrzymanej od właściciela komisu nie musisz wypowiadać, ponieważ samoczynnie straci ważność. Najważniejsze, aby w odpowiednim terminie (przed końcem okresu ubezpieczenia) nabyć nowe ubezpieczenie OC;
  • z OC całorocznym, ale nie opłaconym w całości – komisy samochodowe stosują także praktyki ubezpieczania zagranicznych aut na okres roku, ale tylko za symboliczną opłatą. Jeżeli twój samochód jest objęty taką umową, postaraj się jak najszybciej przepisać ją na siebie, ponieważ wymaga ona rekalkulacji i dopłaty do składki.

Najpierw skieruj się do towarzystwa, które obejmuje samochód ochroną i poproś o wyliczenie składki według twoich danych. Następnie porównaj ją z ofertami innych ubezpieczycieli. Wybierz propozycję tego towarzystwa, które zaproponuje ci najtańsze OC. Pamiętaj, że rezygnując z polisy całorocznej z komisu, musisz ją wypowiedzieć na piśmie.

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments