Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy – kiedy możesz wykupić?

Kobieta sprawdza ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy

Kupujesz samochód, który został sprowadzony z zagranicy? A może sam udasz się po niego do kraju pochodzenia? Podczas transakcji zwróć uwagę nie tylko na właściwe sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Pamiętaj, że równie ważne jest ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego!

Jakie formalności należy załatwić, aby właściciel pojazdu sprowadzonego z zagranicy mógł legalnie poruszać się po polskich drogach? Należy go (między innymi) ubezpieczyć. Zanim możliwe będzie objęcie sprowadzanego auta standardową polisą OC całoroczną, jego nabywca powinien wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z innego kraju. Podpowiadamy, w jakiej sytuacji można nabyć taką polisę i kiedy należy zawrzeć umowę OC całoroczną.

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy – jakie?

Jeżeli samochód sprowadzony z zagranicy ma ważny przegląd techniczny, aktualne tablice rejestracyjne (zbywca nie wyrejestrował auta w kraju pochodzenia) i ubezpieczenie OC, będziesz mógł poruszać się nim po Polsce przez 30 dni. W zależności od kraju pochodzenia możesz w tym czasie korzystać z zagranicznej polisy, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.

Kiedy na polskich drogach można korzystać z zagranicznego OC?

Taka możliwość istnieje tylko w przypadku pojazdów zarejestrowanych oraz posiadających ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w państwach, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego (tj. krajów EOG, Andory i Serbii).

AndoraFinlandiaNiemcy
AustriaFrancjaNorwegia
BelgiaGrecjaPortugalia
Bośnia i HercegowinaHiszpaniaRumunia
BułgariaHolandiaSzwecja
ChorwacjaIslandiaSerbia
CyprIrlandiaSłowacja
CzarnogóraLitwaSłowenia
CzechyLuksemburgSzwajcaria
DaniaŁotwaWęgry
EstoniaMaltaWielka Brytania
WłochySan MarinoWyspa Man
LichtensteinWyspy Normandzkie (Channel Islands)Wyspy Owcze (Faroe)
MonakoGibraltar

Kiedy trzeba wykupić Zieloną Kartę lub krótkoterminowe OC graniczne?

Zamierzasz udać się po samochód do innego kraju niż wymieniony powyżej, np. zarejestrowany w państwie spoza Unii Europejskiej? Pamiętaj, że polską granicę możesz przekroczyć tylko z Zieloną Kartą lub ubezpieczeniem granicznym.

AlbaniaMacedonia
AzerbejdżanRosja (tylko ubezpieczenie graniczne)
Białoruś (tylko ubezpieczenie graniczne)Tunezja
IranTurcja
MarokoUkraina
Mołdawia

Uwaga!

Zarejestrowany za granicą samochód osobowy może być dopuszczony do ruchu w Polsce, jeśli posiada ważne tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe. Tablice powinny zawierać symbol kraju, w którym zarejestrowano pojazd oraz kod składający się z cyfr arabskich i liter alfabetu łacińskiego.

Przed rejestracją auta z zagranicy w dowodzie rejestracyjnym nie ma potwierdzenia, że masz prawo poruszać się tym pojazdem. Dlatego, na prośbę organu kontroli (np. funkcjonariusza policji) musisz okazać dokument, który potwierdzi, że jesteś jego właścicielem, np. fakturę lub umowę kupna/sprzedaży.

Spróbuj tego

Autem z zagraniczną rejestracją nie możesz bezterminowo poruszać się po polskich drogach. W ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu do Polski z jednego z krajów UE należy go zarejestrować i wykupić dla niego polskie ubezpieczenie OC. Auto sprowadzone spoza Unii także jest dopuszczane do ruchu przez 30 dni.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC, gdy auto zostało wyrejestrowane za granicą i chcesz przyjechać nim do Polski

Pojechałeś po wybrany samochód za granicę i okazuje się, że nie ma on ważnego ubezpieczenia OC lub obecny właściciel zamierza go wyrejestrować? Bez aktualnych tablic rejestracyjnych (także badań technicznych!) i polisy OC nie będziesz mógł wyjechać nim do Polski.

Spróbuj tego

Po wyrejestrowaniu samochodu za granicą przez poprzedniego właściciela możesz nabyć tymczasowe tablice rejestracyjne wywozowe z krótkoterminowym ubezpieczeniem OC samochodu. Kupisz je na miejscu, nawet nie będąc jeszcze właścicielem auta – krótkoterminowa polisa OC zostanie wystawiona imiennie (nie na samochód).

Krótkoterminowe OC pozwoli Ci na przyjazd do Polski i załatwienie niezbędnych formalności przed rejestracją auta w naszym kraju.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC, jeśli auto zostało przywiezione do Polski na lawecie

Sprowadzasz auto (lub kupujesz w naszym kraju u pośrednika), które nie posiada ważnej rejestracji i polisy OC? Z jego ubezpieczeniem będziesz mógł poczekać nawet do dnia rejestracji w Polsce, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć polisę jeszcze przed zgłoszeniem się do wydziału komunikacji.

Co mówi prawo?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Art. 29. 1.) Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu (…)

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego – czy samo OC wystarczy, aby jeździć po polskich drogach?

Niektórzy nabywcy samochodów sprowadzonych z zagranicy zastanawiają się, czy wystarczy posiadać wyłącznie ubezpieczenie OC krótkoterminowe, aby po zakupie auta, np. w komisie, wrócić nim „na kołach” do domu. Otóż – absolutnie nie!!

Polskie prawo zabrania poruszania się po drodze autem bez ważnej rejestracji. Zatem, samo ubezpieczenie OC nie wystarczy. Konieczna jest przynajmniej tymczasowa rejestracja samochodu (sprowadzone auto powinno posiadać np. tymczasowe tablice wywozowe).

Co mówi prawo?

Jeśli niezarejestrowanym samochodem wyjedziesz na drogę, najmniejszą nieprzyjemnością, jaka może Cię spotkać będzie mandat, zakaz dalszego ruchu, odholowanie na parking policyjny czy konieczność zorganizowania i opłacenia lawety.

Nawet jeśli auto ma zamontowaną zagraniczną rejestrację, warto ją dokładnie sprawdzić, bo czasami handlarze posługują się atrapami lub tablicami, które były przypisane do pojazdu przed jego wyrejestrowaniem za granicą. Jeśli zagraniczne tablice rejestracyjne są nieważne, w dowodzie rejestracyjnym znajdziesz adnotację o wyrejestrowaniu auta.

Jak zatem bezpiecznie i zgodnie z prawem przetransportować do domu samochód sprowadzony z zagranicy, który nie ma ważnej rejestracji? Tylko na lawecie (ten sam środek transportu będzie potrzebny, jeśli chcesz udać się takim pojazdem na badania techniczne).

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Formalności po zakupie auta wyrejestrowanego za granicą bez tymczasowych tablic wywozowych mogą więc być przeprowadzone w następującej kolejności:

  • badanie techniczne (jeśli zagraniczny przegląd jest ważny, zapytaj w wydziale komunikacji czy konieczne będzie badanie uzupełniające),
  • ubezpieczenie OC krótkoterminowe lub
  • rejestracja i całoroczne ubezpieczenie auta sprowadzanego z zagranicy w dniu rejestracji (przypominamy – dopiero po otrzymaniu miękkiego dowodu rejestracyjnego możesz wyjechać autem na drogę).

Kiedy można ubezpieczyć samochód sprowadzony niezarejestrowany?

Choć autem bez tablic rejestracyjnych nie można poruszać się po drodze, to przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych dopuszczają zawarcie umowy OC przed rejestracją:

Co mówi prawo?

Art. 29. 1. Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (…) przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a (są to: pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepa określone w przepisach ustawy – Prawo o ruchu drogowym), a które nie zostały zarejestrowane (…)

Dla posiadaczy aut niezarejestrowanych, istotny jest jeszcze jeden zapis:

Co mówi prawo?

2. Jeżeli umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zawierana przed rejestracją pojazdu (…), posiadacz pojazdu mechanicznego, na żądanie zakładu ubezpieczeń, jest obowiązany przedstawić zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego tego pojazdu albo świadectwo zgodności, świadectwo zgodności WE, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu.

Z powyższego wynika, że można ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy przed rejestracją, ale tylko wtedy, gdy pojazd posiada ważne badanie techniczne lub odpowiednie świadectwo zgodności/dopuszczenia do ruchu. 

Czy możliwy jest zakup polisy OC na rok dla auta zarejestrowanego za granicą?

Nabycie całorocznej polisy OC nie jest możliwe, jeśli sprowadzany samochód nadal pozostaje zarejestrowany za granicą. Takie ubezpieczenie można wykupić dopiero wtedy, gdy zostanie złożony wniosek o rejestrację w Polsce, dokumenty zostaną zatwierdzone w Wydziale Komunikacji i otrzymamy tymczasowe tablice rejestracyjne (pozwolenie czasowe).

Po otrzymaniu właściwych tablic wystarczy zawiadomić ubezpieczyciela o zmianie numerów rejestracyjnych – sporządzi on aneks do umowy i dostarczy poprawioną polisę OC (zdarza się, że urząd od razu wydaje stałe tablice – wówczas nie ma potrzeby zmiany danych na polisie).

Uwaga!

Na auto zarejestrowane za granicą nie możemy wykupić OC na 12 miesięcy, ale możemy za to nabyć krótkoterminowe ubezpieczenie OC (ważne 30 dni), jeśli pojazd nie posiada ważnego ubezpieczenia OC czy Zielonej Karty lub gdy straciły one ważność, bądź gdy samochód jest zarejestrowany w Polsce jedynie czasowo.

Co zrobić z OC komisowym auta z zagranicy?

Kupiłeś samochód sprowadzony z zagranicy w komisie samochodowym i otrzymałeś polisę OC? Warto dokładnie sprawdzić, jakie ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy zawarł przedsiębiorca pośredniczący w sprzedaży.

Z komisu możesz odebrać:

  • krótkoterminową polisę OC (komisową) na 30 dni – wystarczy wówczas sprawdzić, kiedy upływa termin jej ważności (samochód mógł już stać jakiś czas w komisie). Polisy OC otrzymanej od właściciela komisu nie musisz wypowiadać, ponieważ samoczynnie straci ważność. Najważniejsze, aby w odpowiednim terminie (przed końcem okresu ubezpieczenia) nabyć nowe ubezpieczenie OC;
  • OC całoroczne, ale nie opłacone w całości – komisy samochodowe stosują czasami praktyki ubezpieczania zagranicznych aut na okres roku, ale tylko za symboliczną opłatą. Jeżeli Twój samochód jest objęty taką umową, postaraj się jak najszybciej przepisać ją na siebie, ponieważ wymaga ona rekalkulacji i dopłaty do składki.

Najpierw skieruj się do towarzystwa, które obejmuje samochód ochroną i poproś o wyliczenie składki według Twoich danych. Następnie porównaj ją z ofertami innych ubezpieczycieli. Wybierz propozycję tego towarzystwa, które zaproponuje ci najtańsze OC. Pamiętaj, że rezygnując z polisy całorocznej z komisu, musisz ją wypowiedzieć na piśmie.

Czy samo OC gwarantuje kompleksową ochronę samochodu?

Zwróć uwagę, że polisa OC ochroni Cię tylko w sytuacji, gdy wyrządzisz szkodę innej osobie/osobom i będziesz zobowiązany do rekompensaty poniesionych przez nich strat (odszkodowanie otrzymają tylko osoby pokrzywdzone przez Ciebie). Tymczasem kolizja czy wypadek wiąże się zazwyczaj ze szkodą w mieniu czy na zdrowiu obu stron (sprawcy i poszkodowanego). Jeśli chcesz zapewnić sobie kompleksową pomoc ubezpieczyciela na każdą okoliczność, zastanów się nad wykupieniem dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Należą do nich m.in.:

  • ubezpieczenie AC (autocasco) – z tej polisy naprawisz szkodę na swoim pojeździe, m.in. po kolizji z Twojej winy, aktach wandalizmu czy też działaniu żywiołów. Ubezpieczenie AC działa także po kradzieży auta;
  • assistance (ASS) – towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje i opłaci m.in. holowanie pojazdu, transport podróżnych, pomoc techniczną, medyczną i informacyjną po kolizji, awarii czy kradzieży auta;
  • NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) – takie ubezpieczenie gwarantuje rekompensatę dla kierowcy oraz pasażerów w przypadku doznania przez nich trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci na skutek wypadku.

Możesz także ubezpieczyć auto w ramach kilku innych ubezpieczeń komunikacyjnych, np. szyb, opon czy ochrony prawnej. Możliwość ubezpieczenia pojazdu w takim zakresie, w większości towarzystw ubezpieczeniowych istnieje tylko wtedy, gdy kupujesz równocześnie standardowe OC.

Gdzie ubezpieczyć samochód i kupić najtańsze OC i AC?

Jeśli szukasz kompleksowej ochrony Twojego samochodu, skorzystaj z naszego kalkulatora cen OC, AC, ASS i NNW. Przedstawia on propozycje ubezpieczeń komunikacyjnych od kilkunastu firm.

Wypełniając jeden formularz uzyskasz dostęp do kilkudziesięciu ofert i będziesz mógł wybrać spośród nich nie tylko najtańszą, ale równocześnie najkorzystniejszą propozycję – taką, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania związane z ubezpieczeniem samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Podsumowanie

  • Każdy samochód w kraju musi mieć ważne ubezpieczenie, bez względu na to, czy porusza się po drogach publicznych – za brak OC grozi kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
  • Jedynie dla samochodu zarejestrowanego w Polsce można wykupić OC.
  • Jeśli w usługach firmy znajduje się import pojazdów, jest ona uprawniona do zakupu krótkoterminowego OC.
  • Dla auta sprowadzonego z zagranicy, które ma zagraniczne tablice rejestracyjne, można kupić wyłącznie trzydziestodniowe, tymczasowe OC.

FAQ – co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC samochodu sprowadzonego z zagranicy?

  1. Kiedy ubezpieczyć pojazd sprowadzony z zagranicy?

    W przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy ubezpieczenie powinno być wykupione od razu. Nie zależy to od tego, czy pojazd porusza się po drogach publicznych, czy też nie. Zazwyczaj w pierwszej kolejności wykupowana jest krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu.

  2. Ile mam czasu na ubezpieczenie samochodu sprowadzonego?

    Samochód powinien być ubezpieczony praktycznie od razu – nie może się zdarzyć, że nie posiada ważnego OC. Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy wymaga posiadania ubezpieczenia. Na tę okazję towarzystwa ubezpieczeniowe oferują krótkoterminową polisę OC na 30 dni. Po jej wygaśnięciu należy wykupić pełną polisę całoroczną.

  3. Kto może wykupić OC krótkoterminowe?

    Możesz wykupić OC krótkoterminowe, jeśli jesteś właścicielem pojazdu zarejestrowanego czasowo w Polsce, zarejestrowanego za granicą i przewożonego bez ważnego OC. Dodatkowo prawo do wykupienia polisy krótkoterminowej przysługuje również osobom, których działalność opiera się na kupnie i sprzedaży pojazdów.

  4. Czy można w Polsce ubezpieczyć auto na zagranicznych tablicach?

    Ubezpieczenie auta polisą całoroczną nie jest możliwe, jeżeli ma ono wykupione OC w innym kraju. Dopiero w momencie przerejestrowania w wydziale komunikacji możliwe jest wykupienie nowej polisy w Polsce.

  5. Czy można ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

    Tak, jest to możliwe. Po sprowadzeniu samochodu do Polski należy najpierw zadbać o to, aby miał opłacone ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Dopiero potem można wykupić całoroczną polisę OC.

  6. Czy OC krótkoterminowe działa za granicą?

    Wykupienie OC krótkoterminowego oznacza ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. To, w jakich krajach polisa jest ważna, określają przepisy międzynarodowe.

Paulina Grzybowska
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments