Przepisanie ubezpieczenia OC – jak przepisać OC na nowego właściciela?

Przepisanie OC
 • Polisa OC jest przypisana do pojazdu, a nie kierowcy. Z tego względu sprzedawca auta musi ją przekazać nabywcy.
 • Dotychczasowy właściciel pojazdu ma 14 dni na poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży auta. W przeciwnym razie otrzyma wezwanie do zapłaty składki na kolejne 12 miesięcy.
 • Nabywca pojazdu również powinien skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, aby sprawdzić, czy kontynuowanie polisy będzie mu się opłacać.
 • Przejęta polisa OC nie odnowi się automatycznie. Tanie ubezpieczenie OC można znaleźć, korzystając z kalkulatora OC.

Po sprzedaży używanego samochodu polisa OC przechodzi automatycznie na kupującego. Teoretycznie więc, przeniesienie OC na nowego właściciela nie wiąże się ze składaniem żadnych dokumentów do zakładu ubezpieczeń. Sprzedający musi jednak poinformować towarzystwo o zbyciu pojazdu. Kupujący natomiast powinien sprawdzić, czy do polisy nie trzeba dopłacić.

Zgodnie z ustawą sprzedawca samochodu przekazuje kupującemu OC wraz z dowodem rejestracyjnym. Nabywca może kontynuować taką umowę aż do jej wygaśnięcia lub wypowiedzieć ją i wykupić polisę w innej firmie. Sam fakt przekazania OC nie zwalnia jednak obu stron z załatwienia innych formalności.

Z naszego artykułu dowiesz się, co dzieje się z OC po sprzedaży samochodu, gdzie możesz sprawdzić czy sprzedawca przekazał Ci ważną umowę oraz kiedy przepisanie polisy OC może nie być korzystne dla kupującego.

Na czym polega przepisanie OC na nowego właściciela?

Przeniesienie OC na nowego właściciela pojazdu regulują przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z art. 32 tej ustawy właściciel, który sprzedał posiadany samochód, ma obowiązek przekazać nabywcy potwierdzenie zakupu OC.

Sprzedawca nie może znaleźć umowy ubezpieczenia OC? Jeżeli chcesz się upewnić, że dla pojazdu, który chcesz kupić, zostało wykupione obowiązkowe ubezpieczenie, skorzystaj z narzędzi online.

Należą do nich:

 • Wyszukiwarka udostępniona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – na stronie internetowej UFG sprawdzisz, czy pojazd jest ubezpieczony na dany dzień.
 • Usługa Historia Pojazdu. Dzięki tej usłudze dowiedz się, na jaki okres została zawarta umowa (poznasz daty graniczne polisy OC).

Przepisanie OC, które ma miejsce przy sprzedaży pojazdu, odbywa się automatycznie i w rezultacie jest dogodne zarówno dla sprzedawcy, jak i kupującego – nie muszą oni sporządzać dodatkowych oświadczeń czy składać wniosków w firmie ubezpieczeniowej. Nie oznacza to jednak, że nie mają innych obowiązków.

Czy przepisanie OC jest odpłatne?

Przepisanie OC na nowego właściciela pojazdu odbywa się nieodpłatnie, a sam proces nie wymaga zaangażowania stron transakcji. Jednocześnie może zdarzyć się, że jako nabywca będziesz musiał dopłacić do składki przejętego OC. Dlaczego?

Firma ubezpieczeniowa ma prawo do rekalkulacji składki. Rekalkulacja oznacza ponowne oszacowanie ryzyka, biorąc pod uwagę aktualnego użytkownika (użytkowników) pojazdu. Składka jest ponownie wyliczana za okres od momentu nabycia własności samochodu do dnia rozwiązania umowy.

Przykład: Pan Dominik to młody kierowca – ma prawo jazdy zaledwie od 2 lat. Kupując pierwszy samochód, bardzo się ucieszył, że umowa OC będzie obowiązywać jeszcze 8 miesięcy. Niestety, radość trwała krótko, bo po kontakcie z ubezpieczycielem okazało się, że konieczna jest dopłata w wysokości 2000 zł.

Twój ubezpieczyciel wymaga wysokiej dopłaty do polisy OC zbywcy pojazdu? Porównaj oferty innych firm i sprawdź, gdzie możesz kupić tańszą polisę. 

Oblicz składkę OC/AC

Jak wygląda przepisanie OC u różnych ubezpieczycieli?

Przeniesienie OC na nowego właściciela to zagadnienie, które budzi wiele wątpliwości wśród kierowców. Z tego względu na stronach internetowych poszczególnych firm ubezpieczeniowych można znaleźć cenne wskazówki.

Przepisanie ubezpieczenia OC Ergo HestiaAby przepisać polisę OC, wystarczy wypełnić formularz zamieszczony na stronie https://www.ergohestia.pl/centrum-wiedzy/kupilem-pojazd-z-ubezpieczeniem-w-ergo-hestii/
Przepisanie ubezpieczenia OC HDIZmianę własności pojazdu można zgłosić przez formularz online, który znajduje się tutaj: https://hdi.pl/pomoc-i-obsluga/formularz-zmiana-wlasnosci/?produkt=samochod
Przepisanie ubezpieczenia OC Link4Ubezpieczyciel zachęca nabywców aut z OC od Link4 do kontaktu telefonicznego pod numerem (22) 444 44 10
Przepisanie ubezpieczenia OC CompensaUbezpieczyciel przyjmuje zgłoszenia m.in. telefonicznie pod numerem 22 501 61 00
Przepisanie ubezpieczenia OC InterriskSprawę przepisania OC można załatwić przez wiadomość e-mail – korespondencja@interrisk.pl
Przepisanie ubezpieczenia OC WartaUbezpieczyciel udostępnia formularz zmiany własności przedmiotu ubezpieczenia na stronie https://www.warta.pl/pomoc-i-obsluga/formularz-zmiana-wlasnosci/
Przepisanie ubezpieczenia OC PZUAby zaktualizować dane, ubezpieczyciel proponuje m.in. kontakt telefoniczny – 801 102 102

Przepisanie OC – jakie obowiązki ma sprzedawca auta?

Po sprzedaży samochodu dochodzi do automatycznego przeniesienia OC na nowego właściciela. To oznacza, że nie musisz już nabywać ubezpieczenia OC. Dopóki jednak nie poinformujesz ubezpieczyciela o przeprowadzonej transakcji, będzie on przedłużał polisę na kolejny okres (na następne 12 miesięcy). Zasada automatycznego odnowienia OC zadziała tylko wówczas, gdy wcześniej zakupiłeś ubezpieczenie na rok (nie jest to polisa krótkoterminowa lub zbywcy samochodu). Jak tego uniknąć?

Po sprzedaży auta powiadom ubezpieczyciela o przeprowadzonej transakcji. Masz na to 14 dni (art. 32 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). W piśmie skierowanym do firmy ubezpieczeniowej poinformuj o:

 • Sprzedaży pojazdu i przekazaniu polisy OC nowemu właścicielowi. Wystarczy, że podasz datę podpisania umowy, możesz też do pisma dołączyć kserokopię umowy kupna-sprzedaży.
 • Danych nowego właściciela samochodu. Jeżeli pojazd sprzedałeś osobie fizycznej, podaj jej imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL. Jeżeli pojazd zakupiła firma, podaj jej nazwę, adres siedziby i numer REGON.

Pisma nie musisz kierować do ubezpieczyciela w formie papierowej. Coraz więcej firm ubezpieczeniowych udostępnia klientom indywidualne konta po zakupie polisy, dzięki czemu mogą oni kontaktować się z biurem obsługi klienta za pomocą formularzy kontaktowych online. Takie formularze mają m.in. Ergo Hestia ( w tym mtu24.pl i You Can Drive), Generali, Link4 czy PZU.

Sprzedając samochód, powinieneś też zapytać nabywcę, czy zamierza korzystać z zakupionego przez Ciebie ubezpieczenia OC. Jeżeli nie, dołącz do zgłoszenia numer swojego rachunku bankowego – gdy wypowiedzenie nabywcy trafi do ubezpieczyciela, otrzymasz zwrot części zapłaconej już składki.

Przykład: W przeszłości po sprzedaży auta pan Karol otrzymał wezwanie do zapłaty składki na kolejny rok. Nauczony doświadczeniem, sprzedając samochód w bieżącym roku, wysłał do firmy ubezpieczeniowej wiadomość e-mail, w której poinformował o transakcji i dołączył skan umowy kupna-sprzedaży. To wystarczyło, aby ubezpieczyciel wykreślił mężczyznę z listy klientów.

Przepisanie OC – czy nabywca musi kontaktować się z ubezpieczycielem?

W przypadku sprzedawcy pojazdu sprawa jest prosta – przepisy wymagają, aby skontaktował się on z ubezpieczycielem i poinformował go o transakcji sprzedaży pojazdu. Czy jako nabywca masz podobny obowiązek? Nie, chociaż warto to zrobić. W ten sposób możesz:

 • Upewnić się, że sprzedawca pojazdu opłacił całą składkę. Jest to szczególnie ważne, jeżeli poprzedni właściciel auta wybrał opcję płatności ratalnej.
 • Sprawdzić, czy poprzedni właściciel nie zapomniał poinformować ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży pojazdu. Dzięki temu upewnisz się, że w razie kolizji czy wypadku nie będą Cię czekać dodatkowe formalności i koszty.
 • Dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku nastąpi rekalkulacja składki OC. Wiele firm ubezpieczeniowych rezygnuje z przysługującego im prawa do ponownego wyliczenia składki licząc, że nowy właściciel pojazdu skorzysta z ich oferty przy zakupie nowego OC.

Z ubezpieczycielem będziesz musiał się jednak skontaktować, jeżeli nie chcesz kontynuować polisy zakupionej przez poprzedniego właściciela. Wówczas też musisz zadbać o ciągłość ubezpieczenia OC.

Czy opłaca się wypowiedzieć polisę OC zbywcy pojazdu?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Są to przede wszystkim:

 • Polityka firmy ubezpieczeniowej. Nie każda firma ubezpieczeniowa dokonuje rekalkulacji składki ubezpieczeniowej.
 • Twoje doświadczenie za kierownicą. Rekalkulacja składki OC jest przeprowadzana w oparciu o dane nowego właściciela pojazdu.
 • Zniżki. Jeżeli będziesz korzystał z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela pojazdu, to przez ten czas nie będziesz gromadził zniżek na swoim koncie.

Jeżeli chcesz podjąć korzystną decyzję, skontaktuj się z ubezpieczycielem. W ten sposób sprawdzisz, czy i ile będziesz musiał dopłacić do przejętego ubezpieczenia OC. Kontynuowanie polisy najbardziej opłaca się doświadczonym kierowcom, którzy zakupili pojazd od początkującego kierowcy.

Przykład: Pani Anna, która ma ponad 40 lat doświadczenia za kierownicą, kupiła pojazd od 22-letniego właściciela. Skontaktowała się ona z ubezpieczycielem, zwracając się o rekalkulację składki. W efekcie otrzymała ona zwrot w wysokości 420 zł.

Wynikiem rekalkulacji nie zawsze musi być dopłata do składki – może nastąpić też zwrot części składki, chociaż takie sytuacje zdarzają się rzadko. Zwrot części składki należy się zawsze nowemu właścicielowi pojazdu.

Jak znaleźć tanią polisę OC?

Z reguły dopłaty do składki muszą spodziewać się niedoświadczeni kierowcy, którzy nabyli pojazd od właściciela, który wypracował wysoką zniżkę. W tej sytuacji nie zawsze kontynuacja polisy OC musi być opłacalna finansowo.

Przykład 2. Pan Robert właśnie odebrał prawo jazdy i zdecydował się zakupić używany pojazd od pana Jana, kierowcy z wieloletnim doświadczeniem i maksymalnymi zniżkami na koncie. Gdy nabywca skontaktował się z ubezpieczycielem, otrzymał informację, że w wyniku rekalkulacji składki będzie musiał dopłacić 850 zł, aby przez kolejne 6 miesięcy korzystać z przejętego ubezpieczenia.

W wyniku rekalkulacji składki masz sporą kwotę do zapłaty? Pamiętaj że masz alternatywę – możesz samodzielnie znaleźć ubezpieczenie OC w przystępnej cenie. W tym celu skorzystaj z zamieszczonego na naszej stronie kalkulatora OC. Wysokość składki poznasz w zaledwie kilka minut.

Oblicz składkę OC/AC

O czym trzeba pamiętać, kontynuując ubezpieczenie OC zbywcy pojazdu?

Kontynuujesz ubezpieczenie OC? Musisz pamiętać, że polisa nie odnowi się samoczynnie, ale wygaśnie po upływie okresu, na jaki została zawarta. Inaczej mówiąc, będziesz musiał samodzielnie zadbać o to, aby nie doszło do przerwy w ubezpieczeniu. Jest to ważne, ponieważ przerwa oznacza wysoką karę finansową – nakładaniem tych kar zajmuje się UFG.

Według pracowników UFG to właśnie niewiedza właścicieli i przekonanie, że polisa przejęta po poprzednim właścicielu automatycznie przedłuży się na kolejny okres, jest najczęstszym powodem wystawianych wezwań do zapłaty. Możesz tego uniknąć, korzystając z naszego kalkulatora OC przed końcem polisy – w ten sposób szybko znajdziesz najtańsze ubezpieczenie OC.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC? Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim:

 • Wiek kierowcy, jego staż za kierownicą i wysokość wypracowanych przez niego zniżek. Najmłodsi kierowcy, którzy często nie mają doświadczenia, płacą najwięcej.
 • Miejsce zamieszkania kierowcy. Im większe miasto, tym bardziej zatłoczone drogi, a to z kolei zwiększa szansę wystąpienia kolizji czy wypadku.
 • Marka, model, pojemność silnika pojazdu i wskazanie licznika. Więcej płacą właściciele pojazdów z dużą pojemnością silnika i dużym przebiegiem.

Korzystając z kalkulatora OC, możesz szybko i bez wychodzenia z domu znaleźć korzystną cenowo polisę i uniknąć wysokiej kary za brak OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy po dopłacie do przejętego OC umowa przedłuży się na kolejny rok?

  Przepisanie ubezpieczenia OC dla aktualnego użytkownika auta może wiązać się z dopłatą. Wniesienie tej opłaty nie sprawi jednak, że firma ubezpieczeniowa automatycznie wznowi polisę – wygaśnie ona z dniem podanym w umowie. Inaczej mówiąc, dokonanie dopłaty nie uchroni przed koniecznością samodzielnego znalezienia polisy na kolejny okres.

 2. Ile jest czasu na przepisanie OC po zakupie samochodu?

  Przeniesienie OC na nowego właściciela odbywa się automatycznie – ma to związek z tym, że ubezpieczenie jest przypisane do samochodu. Sprzedawca pojazdu musi jednak pamiętać, że ma 14 dni na poinformowanie ubezpieczyciela o przeprowadzonej transakcji. Dzięki temu zostanie wykreślony z bazy aktualnych klientów i ubezpieczyciel nie wezwie go do zapłaty składki na kolejny rok.

 3. Czy możliwe jest przepisanie OC na inne auto?

  Przepisanie OC to procedura, która ma miejsce przy sprzedaży pojazdu. Nie jest możliwe przeniesienia OC np. ze złomowanego pojazdu na nowe auto. W opisanej sytuacji firma ubezpieczeniowa rozlicza się z klientem z jednej polisy, a następnie – jeżeli jest on zainteresowany – sprzedaje mu nowe ubezpieczenie OC.

 4. Czy możliwe jest przepisanie OC bez rekalkulacji składki?

  Rekalkulacja składki OC po przeniesieniu OC na nowego właściciela pojazdu to uprawnienie przysługujące ubezpieczycielowi, a nie obowiązek. Ponieważ każda firma ubezpieczeniowa realizuje w tym zakresie własną politykę, po zakupie auta warto skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać, czy po przepisaniu OC zastosuje rekalkulację.

 5. W jaki sposób można przepisać OC po zakupie auta?

  Zarówno sprzedawca, jak i nabywca pojazdu mogą skontaktować się z firmą ubezpieczeniową na jeden z kilku sposobów. Dziś ubezpieczyciele są elastyczni – przepisanie OC jest możliwe przez telefon, wiadomość e-mail, w oddziale (placówce) i u agenta. Informację o zakupie auta można też wysłać na adres do korespondencji.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments