Przepisanie ubezpieczenia OC – jak przepisać OC na nowego właściciela?


Przepisanie OC

Polisa OC jest przypisana do samochodu, a nie kierowcy. To powoduje, że sprzedaż (kupno) auta wiąże się z przekazaniem (przejęciem) ubezpieczenia OC. Każda ze stron transakcji kupna-sprzedaży powinna skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. W jakim celu? Tłumaczymy to poniżej.

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz, czy kupujesz samochód, musisz pamiętać o formalnościach. Część z nich dotyczy zgłoszenia ubezpieczycielowi sprzedaży (lub zakupu) pojazdu. Pominięcie tej czynności może okazać się dotkliwe finansowo.

Na czym polega przepisanie OC na nowego właściciela?

Przeniesienie OC regulują przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z art. 32 tej ustawy właściciel, który sprzedał posiadany samochód, ma obowiązek przekazać nabywcy potwierdzenie zakupu OC.

Sprzedawca nie może znaleźć umowy ubezpieczenia OC? Jeżeli chcesz się upewnić, że dla pojazdu, którym jesteś zainteresowany, zostało wykupione obowiązkowe ubezpieczenie, skorzystaj z narzędzia udostępnionego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Na stronie internetowej UFG znajdziesz intuicyjną w obsłudze wyszukiwarkę OC.

Zasada automatyzmu, która ma zastosowanie w przypadku ubezpieczenia OC, jest bardzo dogodna zarówno dla sprzedawcy, jak i kupującego – nie muszą oni sporządzać dodatkowych oświadczeń czy składać wniosków w firmie ubezpieczeniowej. Nie oznacza to jednak, że nie mają innych obowiązków.

Przepisanie OC – jakie obowiązki ma sprzedawca auta?

Jeżeli sprzedałeś samochód, nie musisz już nabywać ubezpieczenia OC. Dopóki jednak nie poinformujesz o przeprowadzonej transakcji ubezpieczyciela, będzie on przedłużał polisę na kolejny okres (na następne 12 miesięcy). Zasada automatycznego odnowienia OC zadziała wówczas, gdy chociaż raz zakupiłeś ubezpieczenie na rok.

Po sprzedaży auta powinieneś poinformować ubezpieczyciela o przeprowadzonej transakcji. Masz na to 14 dni (art. 32 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). W piśmie skierowanym do firmy ubezpieczeniowej poinformuj o:

 • Sprzedaży pojazdu i przekazaniu polisy OC nowemu właścicielowi. Wystarczy, że podasz datę podpisania umowy, możesz też do pisma dołączyć kserokopię umowy kupna-sprzedaży.
 • Danych nowego właściciela samochodu. Jeżeli pojazd sprzedałeś osobie fizycznej, podaj jej imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL. Jeżeli pojazd zakupiła firma, podaj jej nazwę, adres siedziby i numer REGON.

Pisma nie musisz kierować do ubezpieczyciela w formie papierowej. Coraz więcej firm ubezpieczeniowych udostępnia klientom indywidualne konta po zakupie polisy, dzięki czemu mogą oni kontaktować się z biurem obsługi klienta za pomocą formularzy kontaktowych online. Takie formularze mają m.in. mtu24.pl, AXA, Generali, Link4 czy PZU.

Sprzedając samochód, powinieneś też zapytać nabywcę, czy zamierza korzystać z zakupionego przez Ciebie ubezpieczenia OC. Jeżeli nie, dołącz do zgłoszenia numer swojego rachunku bankowego – gdy wypowiedzenie nabywcy trafi do ubezpieczyciela, otrzymasz zwrot części zapłaconej już składki.

Przepisanie OC – czy nabywca musi kontaktować się z ubezpieczycielem?

W przypadku sprzedawcy pojazdu sprawa jest prosta – przepisy wymagają, aby skontaktował się on z ubezpieczycielem i poinformował go o transakcji sprzedaży pojazdu. Czy jako nabywca masz podobny obowiązek? Nie, chociaż warto to zrobić. W ten sposób możesz:

 • Upewnić się, że sprzedawca pojazdu opłacił całą składkę. Jest to szczególnie ważne, jeżeli poprzedni właściciel auta wybrał opcję płatności ratalnej.
 • Sprawdzić, czy poprzedni właściciel nie zapomniał poinformować ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży pojazdu. Dzięki temu upewnisz się, że w razie kolizji czy wypadku nie będą Cię czekać dodatkowe formalności i koszty.
 • Dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku nastąpi rekalkulacja składki OC. Wiele firm ubezpieczeniowych rezygnuje z przysługującego im prawa do ponownego wyliczenia składki licząc, że nowy właściciel pojazdu skorzysta z ich oferty przy zakupie nowego OC.

Z ubezpieczycielem będziesz musiał się jednak skontaktować, jeżeli nie chcesz kontynuować polisy zakupionej przez poprzedniego właściciela. Wówczas też musisz zadbać o ciągłość ubezpieczenia OC.

Czy opłaca się wypowiedzieć polisę OC zbywcy pojazdu?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Są to przede wszystkim:

 • Polityka firmy ubezpieczeniowej. Nie każda firma ubezpieczeniowa dokonuje rekalkulacji składki ubezpieczeniowej.
 • Twoje doświadczenie za kierownicą. Rekalkulacja składki OC jest przeprowadzana w oparciu o dane nowego właściciela pojazdu.
 • Zniżki. Jeżeli będziesz korzystał z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela pojazdu, to przez ten czas nie będziesz gromadził zniżek na swoim koncie.

Jeżeli chcesz podjąć korzystną decyzję, skontaktuj się z ubezpieczycielem. W ten sposób sprawdzisz, czy i ile będziesz musiał dopłacić do przejętego ubezpieczenia OC. Kontynuowanie polisy najbardziej opłaca się doświadczonym kierowcom, którzy zakupili pojazd od początkującego kierowcy.

Przykład 1. Pani Anna, która ma ponad 40 lat doświadczenia za kierownicą, kupiła pojazd od 22-letniego właściciela. Skontaktowała się ona z ubezpieczycielem, zwracając się o rekalkulację składki. W efekcie otrzymała ona zwrot w wysokości 420 zł.

Wynikiem rekalkulacji nie zawsze musi być dopłata do składki – może nastąpić też zwrot części składki, chociaż takie sytuacje zdarzają się rzadko. Zwrot części składki należy się zawsze nowemu właścicielowi pojazdu.

Jak znaleźć tanią polisę OC?

Z reguły dopłaty do składki muszą spodziewać się niedoświadczeni kierowcy, którzy nabyli pojazd od właściciela, który wypracował wysoką zniżkę. W tej sytuacji nie zawsze kontynuacja polisy OC musi być opłacalna finansowo.

Przykład 2. Pan Robert właśnie odebrał prawo jazdy i zdecydował się zakupić używany pojazd od pana Jana, kierowcy z wieloletnim doświadczeniem i maksymalnymi zniżkami na koncie. Gdy nabywca skontaktował się z ubezpieczycielem, otrzymał informację, że w wyniku rekalkulacji składki będzie musiał dopłacić 850 zł, aby przez kolejne 6 miesięcy korzystać z przejętego ubezpieczenia.

Jeżeli w wyniku rekalkulacji składki otrzymałeś wezwanie do zapłaty, pamiętaj że masz alternatywę – możesz samodzielnie znaleźć ubezpieczenie OC w przystępnej cenie. W tym celu skorzystaj z zamieszczonego na naszej stronie kalkulatora OC. Cenę składki poznasz w zaledwie kilka minut.

O czym trzeba pamiętać, kontynuując ubezpieczenie OC zbywcy pojazdu?

Zdecydowałeś się kontynuować ubezpieczenie OC? Musisz pamiętać, że polisa nie odnowi się samoczynnie, ale wygaśnie po upływie okresu, na jaki została zawarta. Inaczej mówiąc, będziesz musiał samodzielnie zadbać o to, aby nie doszło do przerwy w ubezpieczeniu. Jest to ważne, ponieważ przerwa oznacza wysoką karę finansową – nakładaniem tych kar zajmuje się UFG.

Według pracowników UFG to właśnie niewiedza właścicieli i przekonanie, że polisa przejęta po poprzednim właścicielu automatycznie przedłuży się na kolejny okres, jest najczęstszym powodem wystawianych wezwań do zapłaty. Możesz tego uniknąć, korzystając z naszego kalkulatora OC przed końcem polisy – w ten sposób szybko znajdziesz najtańsze ubezpieczenie OC.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC? Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim:

 • Wiek kierowcy, jego staż za kierownicą i wysokość wypracowanych przez niego zniżek. Najmłodsi kierowcy, którzy często nie mają doświadczenia, płacą najwięcej.
 • Miejsce zamieszkania kierowcy. Im większe miasto, tym bardziej zatłoczone drogi, a to z kolei zwiększa szansę wystąpienia kolizji czy wypadku.
 • Marka, model, pojemność silnika pojazdu i wskazanie licznika. Więcej płacą właściciele pojazdów z dużą pojemnością silnika i dużym przebiegiem.

Korzystając z kalkulatora OC, możesz szybko i bez wychodzenia z domu znaleźć korzystną cenowo polisę i uniknąć wysokiej kary za brak OC.

Podsumowanie

 1. Polisa OC jest przypisana do pojazdu, a nie kierowcy. Z tego względu sprzedawca auta musi ją przekazać nabywcy.
 2. Dotychczasowy właściciel pojazdu ma 14 dni na poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży auta. W przeciwnym razie otrzyma wezwanie do zapłaty składki na kolejne 12 miesięcy.
 3. Nabywca pojazdu również powinien skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, aby sprawdzić, czy kontynuowanie polisy będzie mu się opłacać.
 4. Przejęta polisa OC nie odnowi się automatycznie. Tanie ubezpieczenie OC można znaleźć, korzystając z kalkulatora OC.
Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x