Aplikacja UFG „Na wypadek” – mobilne wsparcie kierowcy po kolizji

Kierowca korzysta z aplikacji na wypadek

Nawet drobna stłuczka wywołuje stres, a wówczas łatwo o błędy, które opóźnią lub przekreślą wypłatę odszkodowania. Chcesz ich uniknąć? Zainstaluj w smartfonie aplikację UFG „Na wypadek”. Dzięki niej sprawdzisz, czy sprawca zdarzenia ma OC i sprawnie udokumentujesz szkody.

Jest bardzo prawdopodobne, że należysz do grona osób korzystających na co dzień ze smartfona. Jeżeli jesteś do tego kierowcą, koniecznie powinieneś wypróbować aplikację „Na wypadek” od UFG. Przyda się ona nie tylko podczas dokumentowania kolizji – ma ona znacznie więcej funkcji i może Ci np. przypomnieć o terminach wypowiedzenia i zakupu nowej polisy OC.

Czym jest i jak działa aplikacja UFG „Na wypadek”?

Aplikacja „Na wypadek” to bezpłatna aplikacja stworzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Została ona zaprojektowana z myślą o kierowcach – ma zapewniać merytoryczne wsparcie po kolizji czy wypadku.

Aplikacja UFG „Na wypadek” jest też rozszerzeniem innej aplikacji UFG – „UFG Baza”. Dzięki temu posiada ona dodatkowe funkcjonalności. Za jej pośrednictwem np. sprawdzisz, czy auto na dany dzień posiada polisę OC.

Jakie funkcje ma aplikacja UFG „Na wypadek”?

Aplikacja UFG „Na wypadek” ma aktualnie pięć funkcji (pierwotnie posiadała jedną więcej). Są to: Mój profil, Kolizja, Udokumentowane zdarzenia, Sprawdź polisę OC pojazdu i Sprawdź reprezentanta ds. roszczeń.

Funkcja „Kolizja”

To główna funkcjonalność aplikacji UFG. W 14 krokach przeprowadza ona uczestnika kolizji przez proces dokumentowania szkód. W aplikacji można m.in. zapisać dane sprawcy, dokumentację zdjęciową i na schemacie pojazdu określić, które elementy uległy uszkodzeniu. Możliwe jest też dodanie notatki głosowej.

Korzystając z funkcji „Kolizja” po zdarzeniu drogowym, nie zapomnisz o żadnym szczególe, który mógłby spowodować, że firma ubezpieczeniowa nie wypłaci świadczenia. Dodatkowo z poziomu aplikacji – po uzupełnieniu wszystkich pól – możesz przekazać zgłoszenie do firmy ubezpieczeniowej. To spore ułatwienie i oszczędność czasu.

Funkcja „Sprawdź polisę OC pojazdu”

Do stłuczki nie doszło z Twojej winy, a sprawca ignoruje pytania o polisę OC? Jeżeli mimo to chcesz spisać wspólne oświadczenie o kolizji, to nie musisz polegać na słowie sprawcy zdarzenia – za pomocą aplikacji UFG możesz sprawdzić, czy pojazd, którym się on porusza, jest ubezpieczony. Służy do tego funkcja „Sprawdź polisę OC pojazdu”. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • skanując kod QR znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – ponieważ jednak aktualnie kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą tego dokumentu, prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z metody drugiej,
  • wpisując numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu i określając, na który dzień chcesz dokonać sprawdzenia.

Jeżeli pojazd jest ubezpieczony, otrzymasz numer polisy i dane firmy ubezpieczeniowej. Dodatkowo w tej samej sekcji będziesz mógł sprawdzić reprezentanta ubezpieczyciela w swoim kraju – informacja ta dotyczy osób mieszkających poza granicami Polski.

Funkcja „Mój profil”

Zakładka „Mój profil” przeznaczona jest na informacje o posiadanych kategoriach prawa jazdy (w tym dacie ważności dokumentu) i pojazdach. Aby wprowadzić dane samochodów, użyj ikony znajdującej się w górnym prawym rogu ekranu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Dane o posiadanym aucie (lub autach) mogą zostać wprowadzone automatycznie. Jeżeli nie chcesz wpisywać poszczególnych informacji, zeskanuj kod QR, który znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Funkcja „Udokumentowane zdarzenia”

Jeżeli w przeszłości uczestniczyłeś w kolizji i niezbędne informacje zgromadziłeś właśnie w aplikacji UFG, to wybierając „Udokumentowane zdarzenia”, będziesz miał do nich wgląd. W tej części aplikacji znajdziesz:

  • sprawy zamknięte,
  • sprawy przekazane do firmy ubezpieczeniowej,
  • sprawy wszystkie.

Dokumentowanie szkód za pośrednictwem aplikacji UFG ma jeszcze jedną zaletę. Kupując ubezpieczenie za pośrednictwem kalkulatora OC/AC, nie będziesz musiał szukać w swoich dokumentach informacji np. o dacie, w której spowodowałeś kolizję.

Funkcja „Sprawdź reprezentanta ds. roszczeń”

Aplikacja UFG „Na wypadek” pozwala też szybko sprawdzić reprezentanta do spraw roszczeń. Kim jest reprezentant i jaką pełni funkcję? To pełnomocnik działającej na polskim rynku firmy ubezpieczeniowej, który jest upoważniony do likwidacji szkody w jej imieniu za granicą.

Po uruchomieniu tej funkcji zobaczysz listę firm ubezpieczeniowych działających w Polsce. Po wybraniu jednej z nich będziesz musiał jeszcze określić kraj i datę. W odpowiedzi otrzymasz nazwę pełnomocnika, jego dane adresowe, numer do kontaktu telefonicznego i adres e-mail.

Do czego służą poszczególne funkcje aplikacji UFG „Na wypadek”?
„Kolizja”Kompleksowo (w 14 punktach) przeprowadza przez proces dokumentacji i likwidacji szkody
„Sprawdź polisę OC pojazdu”Polisę OC innego pojazdu można sprawdzić na dwa sposoby: 1) skanując kod QR znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym 2) wpisując wymagane dane
„Mój profil”Gromadzi informacje o: 1) kategoriach prawa jazdy 2) posiadanych samochodach
„Udokumentowane zdarzenia”Informacje o zdarzeniach (przekazanych do ubezpieczyciela i zamkniętych), w których kierowca brał udział
„Sprawdź reprezentanta ds. roszczeń”Pozwala sprawdzić nazwę i dane kontaktowe pełnomocnika ubezpieczyciela do likwidacji szkód za granicą

Komu jest dedykowana aplikacja UFG „Na wypadek”?

Z aplikacji UFG „Na wypadek” może korzystać każdy właściciel samochodu. UFG wskazuje jednak dwie grupy kierowców, którym szczególnie przyda się aplikacja „Na wypadek”. Są to:

  • kierowcy poszkodowani w kolizji czy wypadku – aplikacja UFG „Na wypadek” przeprowadza przez cały proces dokumentowania szkody,
  • kierowcy, którzy posiadają więcej niż jedno auto – po wprowadzeniu informacji o pojazdach aplikacja przypomina o terminie wykonania kolejnego badania technicznego i konieczności zakupu ubezpieczenia OC.

To, na ile dni wcześniej otrzymasz powiadomienie zarówno o zbliżającym się terminie badania technicznego, jak i kończącej się polisie, określisz samodzielnie w ustawieniach.

Skąd można pobrać aplikację UFG „Na wypadek”?

Aplikacja UFG „Na wypadek” dostępna jest dla systemów iOS oraz Android. Aby otrzymać do niej dostęp, będziesz musiał ją pobrać w markecie aplikacji AppStore lub Sklep Play.

Ponieważ aplikacja gromadzi dane osobowe, dostęp do niej został zabezpieczony kodem PIN. Kod ten ustalisz samodzielnie, ale musi on składać się z minimum 4 cyfr. Odzyskanie kodu nie jest możliwe – w razie jego utraty będziesz musiał zainstalować aplikację jeszcze raz.

Po zainstalowaniu aplikacji i zdefiniowaniu kodu PIN możesz w pełni korzystać z jej funkcjonalności.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments