Jak pojemność silnika wpływa na cenę OC?

cena oc a pojemność silnika

Jesteś początkującym kierowcą i kupujesz swój pierwszy samochód? Jeśli nie chcesz przepłacać, lepiej zapomnij o dużej terenówce lub sportowym BMW. Pamiętaj, że dla ubezpieczycieli Twój młody wiek plus auto z dużym silnikiem, oznacza wyższe ryzyko ubezpieczenia.

Preferencje dotyczące pojemności silnika samochodu, który mamy zamiar kupić, są różne. Przykładowo, część kierowców nie wyobraża sobie jazdy autem ze słabym silnikiem. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wielkość silnika w ich pojeździe może mieć duże znaczenie podczas wyliczania składki OC. Z reguły, im wyższa pojemność silnika, tym wyższa będzie składka. Różnica może sięgać nawet kilkuset złotych.

Jakie są średnie ceny OC w zależności od pojemności silnika? Tabela 2023 r.

W III kwartale 2023 r. właściciele samochodów z silnikami powyżej 5.0 l płacili średnio za OC 671 zł. Mniej o 35% wydawali na obowiązkowe polisy kierowcy pojazdów z silnikami poniżej 1.0 l (438 zł). Wzrost średniej ceny OC wraz ze wzrostem pojemności silnika widać także wyraźnie przy podziale na mniejsze zakresy.

Poniżej zamieściliśmy grafikę pokazującą zależność między pojemnością silnika a ceną OC w III kw. 2023 r. Zawiera ona średnie stawki za OC wyliczone na podstawie kalkulacji użytkowników naszego kalkulatora.

Pojemność silnika a cena OC w III kw. 2023 r.

Dlaczego cena OC zależy od pojemności silnika?

Pojemność silnika to tylko jeden z wielu parametrów uwzględnianych w kalkulacji składki OC, jednak bardzo istotny dla ubezpieczycieli. Zazwyczaj duża pojemność silnika równoważna jest z jego mocą. To z kolei sprawia, że samochód może rozwinąć sporą prędkość i w efekcie stanowić większe zagrożenie na drodze. Oczywiście, jest to bardzo ogólnikowe tłumaczenie.

Towarzystwa opierają się na szeregu informacji dotyczących ubezpieczanych pojazdów, a każda z nich może mieć różne znaczenie podczas wyceny składki OC. Obok statystyk wypadkowych dla danej pojemności silnika uwzględniać mogą np. sposób użytkowania konkretnego modelu, awaryjność czy jego właściwości jezdne.

Wracając do pojemności silnika, warto podkreślić, że ubezpieczyciele posługują się różnymi przedziałami i przypisują do nich inne stawki. Mogą to być granice takie jak: do 1.0, 1.1-1.2, 1.3-1.4 itd. lub mniej szczegółowe, np. do 1.0 l, 1.1 l do 2.0 l. czy >3.0 l.

Po polskich drogach najczęściej jeżdżą samochody z silnikiem o pojemności do 2000 cm3. Większość kierowców stawia bowiem na auta ekonomiczne, dzięki którym mogą np. zminimalizować koszty dojazdu do pracy. Takie osoby nie muszą obawiać się wysokich cen OC z powodu pojemności silnika. Ci jednak, którzy zamierzają kupić auto z silnikiem powyżej 5.0 l powinni pamiętać, że nie tylko OC, ale także inne koszty eksploatacji takiego pojazdu będą dość wysokie.

Jakie są opłaty za pojemność silnika dla różnych kierowców?

Zazwyczaj z największą dopłatą za dużą pojemność silnika muszą liczyć się młodzi właściciele pojazdów. Jest to wynik zarówno braku wypracowanych przez nich zniżek za bezszkodową jazdę, jak i większego ryzyka ubezpieczeniowego.

Sprawdziliśmy, jak zmieniają się stawki OC od pojemności silnika dla przykładowych kierowców. W pierwszej kolejności wyliczyliśmy opłaty za pojemność silnika dla dwóch młodych właścicieli pojazdów.

Przykład:

Agnieszka i Marek kochają Fordy. Ale każdy z nich nieco inne modele. 20-letnia Agnieszka kupiła właśnie ekonomicznego Focusa z 2013 roku z silnikiem benzynowym 1.0, natomiast jej kolega, Forda Freestyle z 2008 roku z silnikiem 3.0 l. Oboje pochodzą z tej samej miejscowości (Kraków), są w tym samym wieku i wypracowali do tej pory 10% zniżkę za jeden rok bezszkodowej jazdy. Czy zapłacą za OC podobną składkę? 

Dla obu kierowców przeprowadziliśmy porównanie cen ubezpieczenia w naszym kalkulatorze OC i AC. W ten sposób udało nam się znaleźć najtańszą propozycję ubezpieczenia Forda Focusa za 1627 zł. Tymczasem najtańsza oferta OC na samochód Marka (Ford Freestyle z 2008 r, poj. silnika 3.0) wynosiła 2253 zł. Czyli była droższa o ponad 600 złotych od ceny OC proponowanej Agnieszce.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Cena OC a pojemność silnika samochodu młodego kierowcy. Tabela

Oferty OC dla właścicielki Forda z silnikiem 1.0 lOferty OC dla właściciela Forda z silnikiem 3.0 l
UbezpieczycielNajtańsza oferta OCUbezpieczycielNajtańsza oferta OC
You Can Drive1627 złTrasti2253 zł
Trasti1706 złUniqa2293 zł
Beesafe1838 złLink42505 zł
Link41979 złYou Can Drive2922 zł
Uniqa2032 złmtu24.pl3138 zł
Benefia2557 złBeesafe3741 zł
mtu24.pl2798 złWiener4077 zł
Balcia3187 złBenefia4342 zł
TUZ Ubezpieczenia3203 złBalcia4890 zł
Wiener3588 złTUZ Ubezpieczenia4918 zł
Na podstawie kalkulacji cen OC z października 2023 r.

Warto zauważyć, że najtańsze propozycje ubezpieczenia dla obu kierowców pochodzą od innego ubezpieczyciela. Firma, która zaproponowała najtańsze OC Agnieszce, w przypadku samochodu Marka była znacznie surowsze w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego. Z kolei Marek zapłaci najmniej za OC w firmie Trasti, która proponowała jego koleżance obowiązkowe ubezpieczenie droższe o prawie 100 zł niż najtańszy You Can Drive.

Czy wiesz że…

70% kierowców korzystających z porównywarki OC znajduje tańsze OC – sprawdź, czy Ty nie przepłacasz!

 • Różnica między najdroższą, a najtańszą ofertą wynosi często ponad 1000 zł
 • Zakres OC jest jednakowy – o wyborze powinna decydować cena
 • Średni czas pełnego porównania cen to tylko kilka minut
 • Porównywarka jest całkowicie darmowa

Jak pojemność silnika samochodu doświadczonego kierowcy wpływa na cenę OC?

Z analizy cen OC proponowanych użytkownikom naszej porównywarki wynika, że doświadczeni kierowcy z pełnymi zniżkami w OC nie muszą obawiać się tak dużych zwyżek za pojemność silnika, jak młodzi kierowcy. Przykładowo, różnica w cenie najtańszego OC dla 40-letniego kierowcy, właściciela Forda Focusa z silnikiem 1.0 l i Forda Freestyle z silnikiem 3.0 l wynosi 81 zł.

Cena OC a pojemność silnika samochodu doświadczonego kierowcy. Tabela

Oferty na Forda Focusa z 2013 r., silnik 1.0 lOferty na Forda Freestyle z 2008 r., silnik 3.0 l
Trasti419 złTrasti500 zł
Balcia449 złUniqa568 zł
Uniqa488 złBalcia688 zł
TUZ Ubezpieczenia535 złmtu24.pl729 zł
Benefia596 złTUZ Ubezpieczenia779 zł
Beesafe603 złWiener913 zł
mtu24.pl650 złBenefia1032 zł
Wiener804 złLink41073 zł
Link4864 złBeesafe1404 zł
Na podstawie kalkulacji cen OC z października 2023 r.

Starsi i doświadczeni kierowcy mogą nawet pokusić się na zakup samochodu ze znacznie większym silnikiem i o dużej masie własnej, za który z reguły płaci się najwięcej w OC (po kolizji z pojazdem o dużej masie rozmiar szkody może być większy niż w przypadku niewielkiego miejskiego auta).

Gdyby 40-latek z Krakowa posiadał Forda Expedition z silnikiem 5.4 l, za polisę OC musiałby zapłacić 637 złotych (różnica w cenie OC pomiędzy Fordem Focusem z silnikiem 1.0 l wynosi 218 zł).

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za pojemność silnika?

Podczas wyceny polisy OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim dane kierowcy. W końcu, w zdecydowanej większości przypadków, to z jego winy, a nie samochodu, dochodzi do kolizji lub wypadku.

Przeciw niedoświadczonym za kierownicą i młodym osobom przemawiają m.in. policyjne statystyki wypadkowe, z których wynika, że każdego roku to właśnie oni są najczęściej sprawcami szkód komunikacyjnych (współczynnik wypadków po uwzględnieniu populacji grupy wiekowej 18-24 lat jest najwyższy).

Ubezpieczyciele nie mogą być jednak obojętni wobec tego, jakim autem będzie poruszał się po drodze młody kierowca. Powróćmy do przykładów Agnieszki i Marka:

Agnieszka nie rozwinie zawrotnej prędkości Fordem Focusem z silnikiem 1.0. Jej samochód jest też stosunkowo niewielki. Na rozmiar szkody wpływa zarówno prędkość jak i masa pojazdu, a więc teoretycznie, kolizja z udziałem auta młodej kobiety powinna skutkować mniejszymi stratami niż w przypadku Forda Freestyle.

Silnik w aucie Marka ma dwukrotnie większą moc (203 KM). Gdy dodać do niej dużą masę pojazdu, łatwo wykalkulować, że rozmiar uszkodzeń po wypadku będzie większy. Co za tym idzie, ubezpieczyciel Marka będzie musiał ponieść wyższy koszt likwidacji szkody.

Jak kupić tanie OC na samochód z dużą pojemnością silnika?

W przypadku młodych osób, zwyżka za rodzaj auta kumuluje się ze zwyżką za wiek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla nich byłaby rezygnacja z zakupu auta z dużą pojemnością silnika. Oczywiście szanujemy decyzję miłośników takich samochodów, którzy po prostu nie wyobrażają sobie jazdy innym pojazdem.

Dla nich mamy dwie praktyczne rady:

 1. Możecie ustanowić współwłaścicielem samochodu doświadczonego kierowcę. W ten sposób zaoszczędzicie nawet kilka tysięcy złotych. Najwięcej zostanie w Waszej kieszeni, jeśli starsza osoba będzie głównym użytkownikiem auta (zostanie wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym).

Na potrzeby artykułu porównaliśmy oferty OC dla 18-letniej uczennicy, która jest właścicielem Hyundai-a i30 z 2009 r., diesel, poj. 1582 cm3 i kupuje swoją pierwszą polisę. Następnie wykonaliśmy dwie kalkulacje. Najpierw założyliśmy, że młody kierowca jest wpisany do dowodu rejestracyjnego w pierwszej kolejności. W drugiej kalkulacji natomiast podaliśmy jego dane jako kolejnego z współwłaścicieli. Zobaczcie, jak duże mogą być różnice w cenie polisy po dodaniu współwłaściciela!

Opłaty za OC przy współwłasności samochodu

UbezpieczycielMłody kierowca jest jedynym właścicielem samochoduMłody kierowca jest głównym właścicielem samochodu, doświadczony kierowca jest współwłaścicielemDoświadczony kierowca jest głównym właścicielem samochodu, młody kierowca jest współwłaścicielem
Trasti1813 zł2622 zł895 zł
Benefia2088 zl2088 zł902 zł
Link42252 zł2250 zł798 zł
You Can Drive2437 zł2437 zł-
Uniqa2613 zł1449 zł1237 zł
Beesafe2751 zł1803 zł1751 zł
mtu24.pl2771 zł2771 zł490 zł
Wiener33761929 zł1929 zł
Balcia56111796 zł1796 zł
Kalkulacja wykonana w październiku 2023 r., na podstawie danych: Młody kierowca: ur. w 2005 r., prawo jazdy od lutego 2023, zam. Nowopole woj. małopolskie, panna, nie było polisy; doświadczony kierowca: ur. 1973 r., mężczyzna, prawo jazdy od 1991 r., kierowca zawodowy zam. Nowopole, OC kupuje od co najmniej 10 lat, brak szkód

2. Szukajcie najtańszego OC w porównywarce ubezpieczeń, bo każda firma indywidualnie podchodzi do kierowcy, a różnice w składkach mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Podsumowanie

 1. Pojemność silnika jest jednym z parametrów uwzględnianych w kalkulacji składki OC. Im wyższa jest pojemność silnika, tym wyższa będzie cena OC.
 2. Z największą dopłatą za dużą pojemność silnika muszą liczyć się młodzi kierowcy. Jest to wynik zarówno braku zniżek, jak i większego ryzyka ubezpieczeniowego.
 3. Sposobem dla młodych kierowców, by zaoszczędzić na składce OC, jest wybór samochodu o małej pojemności silnika lub dopisanie do OC starszego współwłaściciela pojazdu.
 4. Aby znaleźć ubezpieczenie OC w dobrej cenie dla auta z dużą pojemnością silnika, warto skorzystać z porównywarki OC/AC.

Najczęściej zadawane pytania o OC i pojemność silnika

 1. Czy pojemność silnika to najważniejszy czynnik w OC?

  Nie. Jest to tylko jeden z wielu elementów branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Podczas wyceny składki większe znaczenie niż pojemność silnika mogą mieć np. dane właściciela pojazdu (głównie jego wiek, miejsce zamieszkania, historia w OC i staż za kierownicą). Ubezpieczyciele zwracają także uwagę na wiek pojazdu, jego przebieg, markę, model oraz sposób użytkowania.

 2. Czy stawki za pojemność silnika są zmienne także w PZU?

  W naszym kalkulatorze OC nie przedstawiamy ofert ubezpieczenia PZU. Nie sprawdzimy więc dla tego towarzystwa zależności ceny OC od pojemności silnika. Możemy jednak pokusić się o stwierdzenie, że skoro każdy z kilkunastu ubezpieczycieli współpracujących z naszą porównywarką bierze pod uwagę ten czynnik, nie inaczej będzie w PZU. Jeśli poszukujesz najtańszej polisy OC i obawiasz się dopłaty z powodu dużej pojemności silnika, możesz w łatwy sposób przeanalizować ceny rynkowe największych ubezpieczycieli. Sprawdź ceny ubezpieczenia Twojego samochodu wygenerowane w naszej porównywarce, a następnie porównaj je z propozycją przedstawioną przez Agenta PZU.

 3. Jak zmieniły się ceny OC za pojemność silnika od 2021 roku?

  Za OC auta z silnikiem do 1.0 l kierowcy płacili w III kw. 2023 r. 438 zł. W tym samym okresie 2022 r. wydawali oni na obowiązkowe polisy średnio 400 złotych., natomiast w III kwartale 2021 r. płacili najwięcej, bo 487 zł

 4. Czy w 2024 roku opłaty za OC przy dużej pojemności silnika mogą wzrosnąć?

  Tak. Od początku 2023 roku obserwujemy systematyczny wzrost przeciętnej składki OC. Dotyczy to nie tylko ofert po uwzględnieniu pojemności silnika, ale także innych czynników. Taka sytuacja może się utrzymywać także w 2024 roku. Przy rosnącej inflacji i stałym wzroście kosztów likwidacji szkód komunikacyjnych, towarzystwa są zmuszone zmieniać swoje taryfy i podnosić stawki. Trudno nam jednak przewidzieć, na jakim obszarze podwyżki będą najbardziej odczuwalne.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments