Wpływ pojemności silnika na cenę OC


cena oc a pojemność silnika
  1. Pojemność silnika jest jednym z parametrów uwzględnianych w kalkulacji składki OC. Im wyższa jest pojemność silnika, tym wyższa będzie cena OC.
  2. Z największą dopłatą za dużą pojemność silnika muszą liczyć się młodzi kierowcy. Jest to wynik zarówno braku zniżek, jak i większego ryzyka ubezpieczeniowego.
  3. Sposobem dla młodych kierowców, by zaoszczędzić na składce OC, jest wybór samochodu o małej pojemności silnika.
  4. Aby znaleźć ubezpieczenie OC w dobrej cenie dla auta z dużą pojemnością silnika, warto skorzystać z porównywarki OC/AC.

Kupujesz swój pierwszy samochód? Jeśli nie chcesz przepłacać, zapomnij o dużej terenówce lub sportowym BMW. Pamiętaj, że dla ubezpieczycieli Twój młody wiek plus auto z dużym silnikiem, oznacza wyższe ryzyko ubezpieczenia.

Agnieszka i Marek kochają Fordy. Ale każdy z nich, nieco inne modele. 20-letnia Agnieszka kupiła właśnie ekonomicznego Focusa z silnikiem benzynowym 1,0, natomiast jej kolega, Forda Freestyle z silnikiem 3,0. Oboje pochodzą z tej samej miejscowości, są w tym samym wieku i wypracowali do tej pory 10% zniżkę za jeden rok bezszkodowej jazdy. Czy zapłacą za OC podobną składkę? Postanowiliśmy to sprawdzić.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Za jaką część składki OC odpowiada pojemność silnika?

Dla obu kierowców przeprowadziliśmy porównanie cen ubezpieczenia w naszym kalkulatorze OC i AC. W ten sposób udało nam się znaleźć najtańszą propozycję ubezpieczenia Forda Focusa za 1683 zł. Tymczasem, najtańsza oferta OC na samochód Marka (Ford Freestyle z 2008 r, poj. silnika 3,0) wynosiła 2699 złotych. Czyli była droższa o ponad tysiąc złotych od ceny OC proponowanej Agnieszce.

Warto zauważyć, że najtańsze propozycje ubezpieczenia dla obu kierowców pochodzą od tego samego ubezpieczyciela (AXA). Inne towarzystwa są znacznie surowsze w ocenie ryzyka, i tak np. kolejna oferta OC dla Agnieszki wynosi 2512 zł. Ten sam ubezpieczyciel za OC na samochód Marka wyliczył składkę w wysokości 4283 zł.

Jak pojemność silnika wpływa na cenę OC?

Z analizy cen OC proponowanych użytkownikom naszej porównywarki w 2020 r. wynika, że wraz z pojemnością silnika wzrasta średni koszt najtańszej polisy.

pojemność silnika a cena oc w 2019 r.

Czy wiesz że…

70% kierowców korzystających z porównywarki OC znajduje tańsze OC – a czy Ty przepłacasz?

  • Różnica między najdroższą, a najtańszą ofertą wynosi często ponad 1000 zł
  • Zakres OC jest jednakowy – o wyborze powinna decydować cena
  • Średni czas pełnego porównania cen to około 6 min.
  • Porównywarka jest całkowicie darmowa

Porównaj ceny OC/AC

Doświadczeni kierowcy z pełnymi zniżkami w OC nie muszą jednak obawiać się tak dużych zwyżek za pojemność silnika, jak młodzi kierowcy. Przykładowo, różnica w cenie najtańszego OC dla 40-letniego kierowcy, właściciela Forda Focusa z silnikiem 1,0 i Forda Freestyle z silnikiem 3,0 wynosi 289 zł (ceny odpowiednio: 490 zł i 779 zł).

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za pojemność silnika?

Podczas wyceny polisy OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim dane kierowcy. W końcu, w zdecydowanej większości przypadków, to z jego winy, a nie samochodu, dochodzi do kolizji lub wypadku. Jednak nie mogą być obojętni wobec tego, jakim autem będzie się on poruszał po drodze.

Powróćmy do przykładów naszych kierowców:

Agnieszka nie rozwinie zawrotnej prędkości Fordem Focusem z silnikiem 1,0. Jej samochód jest też stosunkowo niewielki. Na rozmiar szkody wpływa zarówno prędkość jak i masa pojazdu, a więc teoretycznie, kolizja z udziałem auta młodej kobiety powinna skutkować mniejszymi stratami niż w przypadku Forda Freestyle.

Silnik w aucie Marka ma dwukrotnie większą moc (203 KM). Gdy dodać do niej dużą masę pojazdu, łatwo wykalkulować, że rozmiar uszkodzeń po wypadku będzie większy. Co za tym idzie, ubezpieczyciel Marka będzie musiał ponieść wyższy koszt likwidacji szkody.

Jak kupić tańsze OC na samochód z dużym silnikiem?

W przypadku młodych osób, zwyżka za rodzaj auta kumuluje się ze zwyżką za wiek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla nich byłaby rezygnacja z zakupu auta z dużą pojemnością silnika. Oczywiście szanujemy decyzję miłośników takich samochodów, którzy po prostu nie wyobrażają sobie jazdy innym pojazdem. Dla nich mamy praktyczną radę: szukajcie najtańszego OC w porównywarce ubezpieczeń, bo każda firma indywidualnie podchodzi do kierowcy, a różnice w składkach mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych (jak w przypadku Agnieszki i Marka).

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x