Ubezpieczenie samochodu od pożaru – gdzie i za ile kupić?


Samochód całkowicie zniszczony przez pożar
 • Ubezpieczenie AC zarówno w wersji standardowej, jak i okrojonej (minicasco) może chronić przed szkodą spowodowaną pożarem.
 • O warunkach, na jakich w ramach AC zostanie udzielona ochrona przed pożarem, ubezpieczyciele informują w OWU.
 • Jeżeli Twoje auto spłonie, bo płomienie przeniosą się na nie z innego pojazdu, odszkodowanie otrzymasz z OC właściciela tego pojazdu.

Policja podaje, że w 2019 r. doszło do 9776 pożarów pojazdów. Mimo że pożary samochodów nie zdarzają się często, warto zapewnić sobie dodatkową ochronę na taką ewentualność. Które firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie ubezpieczenie samochodu od pożaru?

Ubezpieczenie auta od pożaru z pewnością nie jest jedną z najpopularniejszych polis. Większość ubezpieczycieli nie sprzedaje tej ochrony w formie odrębnego produktu, ale proponuje ją w ramach ubezpieczenia AC. W niektórych sytuacjach możliwe jest otrzymanie odszkodowania z polisy OC.

Czym według firm ubezpieczeniowych jest pożar?

Każda firma ubezpieczeniowa posiada własne definicje pojęć używanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń (OWU). Nie zawsze pokrywają się one ze słownikowymi odpowiednikami. Czym według ubezpieczycieli jest pożar? Dla przykładu:

 • Concordia za pożar uważa „ogień, który powstał w pojeździe bez winy właściciela lub użytkownika pojazdu lub który powstał poza pojazdem bez przeznaczonego do tego celu paleniska albo opuścił to palenisko i rozprzestrzenił się o własnej sile”,
 • Uniqa definiuje pożar następująco: „działanie ognia, który przedostał się poza palenisko lub powstał samoistnie bez paleniska i rozszerzył się o własnej sile”.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe, jak np. Wiener, wspominają o pożarze przy podawaniu definicji wypadku pojazdu. Ten ubezpieczyciel za wypadek uznaje m.in. „zdarzenie, w wyniku którego pojazd uległ unieruchomieniu lub zniszczeniu polegające na pożarze lub wybuchu, wynikających z działania czynnika termicznego lub chemicznego (pochodzącego z zewnątrz pojazdu)”.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie ochronę na wypadek pożaru, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, jak ubezpieczyciel definiuje to pojęcie. Od tego zależy, w jakich sytuacjach zostanie Ci wypłacone odszkodowanie.

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie auta od pożaru?

Z reguły to ubezpieczenie AC zapewnia ochronę przed pożarem. Firmy ubezpieczeniowe przygotowują różne propozycje – najczęściej możesz wybrać opcję, w ramach której otrzymasz odszkodowanie, gdy dojdzie do:

 • pożaru wskutek zdarzeń losowych – w tym wad konstrukcyjnych samochodu, które wywołają pożar,
 • podpalenia samochodu – niektórzy ubezpieczyciele przewidują wypłatę odszkodowania, jeżeli dojdzie do aktu wandalizmu.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie AC, które zapewni Ci odszkodowanie po pożarze? Analizując ofertę, zwróć uwagę na: zakres ochrony, definicję szkody całkowitej i wyłączenia.

Ubezpieczenie od pożaru a zakres ochrony

Ubezpieczenie AC, które wybrałeś, zapewnia ochronę na wypadek wystąpienia pożaru? Jeżeli tak, sprawdź jeszcze, czy otrzymasz odszkodowanie również wówczas, gdy dojdzie do podpalenia auta – niektóre firmy ubezpieczeniowe nie wypłacą Ci środków, jeżeli służby stwierdzą podpalenie samochodu.

Ubezpieczenie od pożaru a szkoda całkowita

W OWU AC znalazłeś zapis, zgodnie z którym ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie po pożarze samochodu wówczas, gdy stwierdzi szkodę całkowitą? Sprawdź, jak rozumie on to pojęcie. Dla przykładu Warta – jak większość firm ubezpieczeniowych – orzeka szkodę całkowitą, gdy koszt naprawy pojazdu przekracza 70 proc. jego wartości.

Ubezpieczenie auta od pożaru a wyłączenia

Firma ubezpieczeniowa może przewidywać wyłączenia terytorialne. W OWU ubezpieczenia AC oferowanego przez Wiener można przeczytać, że firma standardowo nie odpowiada za szkody spowodowane przez pożar, do których doszło na terenie Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Jako klient możesz jednak rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową na te kraje, opłacając wyższą składkę.

Czy można kupić ubezpieczenie AC tylko od pożaru auta?

Co do zasady ubezpieczenie AC zapewnia ochronę przed całą gamą zdarzeń, w tym uszkodzeniem auta, jego kradzieżą czy kradzieżą znajdującego się w nim wyposażenia. Chcesz zaoszczędzić na składce ubezpieczeniowej i zastanawiasz się, czy możesz kupić ubezpieczenie AC tylko od pożaru auta? Część firm ubezpieczeniowych proponuje polisy o ograniczonym zakresie – to tzw. AC mini (minicasco). Produkty te znajdziesz w ofercie m.in.: AXA.

Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży AXA

Produkt ten jest dostępny dla klientów kupujących ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciel stosuje udział własny w wysokości 15 lub 25 proc., a odszkodowanie z ubezpieczenia wypłacane jest wyłącznie po szkodzie całkowitej. Cena składki jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta.

Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży Link4

W ofercie Link4 dostępne jest ubezpieczenie pod nazwą SmartCasco. Wariant „Żywioły” – jak wskazuje nazwa – obejmuje uszkodzenia spowodowane działaniem żywiołów, w tym ognia, ale za wyjątkiem pożaru powstałego w wyniku podpalenia samochodu. Ubezpieczenie działa na terenie Europy.

Jak uzyskać odszkodowanie z AC po pożarze auta?

Słusznie wykazałeś się przezornością, kupując AC od pożaru, bo Twój pojazd doszczętnie spłonął? Pozostaje zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Musisz postępować zgodnie ze wskazówkami, które znajdziesz w OWU. Przykładowo Proama wymaga:

 • zawiadomienia policji – gdy szkoda powstała w okolicznościach, które uzasadniają wniosek, że powstała ona w wyniku popełnienia przestępstwa,
 • poinformowania (np. w rozmowie telefonicznej z konsultantem Proama) o szkodzie – na to według OWU masz 7 dni,
 • aby poszkodowany nie dokonywał w uszkodzonym pojeździe żadnych zmian czy napraw – auto musi obejrzeć biegły, aby ustalić rozmiar szkód.

Z reguły po pożarze auta orzekana jest szkoda całkowita. Ubezpieczenie od pożaru może przewidywać udział własny lub go wykluczać – szczegóły znajdziesz w zawartej umowie. Jeżeli w ramach dodatkowej składki zniosłeś udział własny w szkodzie, to otrzymasz odszkodowanie w wysokości sumy ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC od pożaru auta?

W przypadku standardowego AC firmy ubezpieczeniowe najczęściej wyliczają składkę indywidualnie dla każdego klienta. Cena zależy od szeregu czynników – ubezpieczyciele zwracają uwagę na:

 • parametry samochodu – markę, model i rok produkcji samochodu, jego przebieg,
 • dane dotyczące kierowcy – jego wiek, miejsce zamieszkania czy to, od ilu lat posiada prawo jazdy,
 • historię ubezpieczeniową kierowcy – posiadacze pojazdów, którzy nigdy nie spowodowali kolizji bądź wypadku, zapłacą mniej.

Również składka AC mini wyliczana jest indywidualnie. W AXA zaczyna się ona od 89 zł za rok. Wyjątkiem jest firma Link4, która stosuje transparentny cennik – wysokość składki ubezpieczenia SmartCasco w opcji „Żywioły” powiązana jest z wartością pojazdu. Jeżeli Twój pojazd jest wart:

 • do 15 000 zł – zapłacisz 49 zł,
 • 15 000 do 25 000 zł – składka wzrośnie do 59 zł,
 • 25 000 do 40 000 zł – za ubezpieczenie zapłacisz 69 zł.

Chcesz zaoszczędzić na polisie? Ubezpieczenie samochodu od pożaru najbardziej opłaca się zakupić w pakiecie z OC. Wówczas cena będzie najatrakcyjniejsza.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania po pożarze auta z AC?

Przed zakupem ubezpieczenia od pożaru auta powinieneś dokładnie zapoznać się z zawartością OWU. To właśnie tam znajdziesz informacje o wyłączeniach – są to sytuacje, gdy nie otrzymasz odszkodowania od ubezpieczyciela. Z odmową wypłaty odszkodowania z AC po pożarze samochodu może spotkać się właściciel, który:

 • nie posiada odpowiedniej ochrony (np. samochód został nieznacznie uszkodzony w pożarze, a wypłata przewidziana jest tylko po szkodzie całkowitej),
 • użytkował pojazd niezgodnie z jego przeznaczeniem,
 • nie zgłosił pożaru w wymaganym terminie,
 • zdecydował się na montaż instalacji gazowej, a usługa została nieprawidłowo wykonana i to z jej powodu doszło do pożaru (taki zapis stosuje choćby Uniqa),
 • nie zadbał o aktualne badanie techniczne pojazdu.

Jeżeli nie chcesz zostać zaskoczony odmową wypłaty odszkodowania z AC po pożarze samochodu, powinieneś dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia.

Czy inne ubezpieczenia również chronią przed pożarem auta?

Ubezpieczenie AC nie jest jedynym produktem ubezpieczeniowym, z którego możesz otrzymać świadczenie po pożarze. Gdy do pożaru dojdzie np. na parkingu niestrzeżonym, pomocne może być ubezpieczenie assistance. mtu24.pl proponuje tę polisę w dwóch wariantach – każdy zapewnia pomoc po pożarze choćby w postaci holowania.

Ubezpieczenie assistance mtu24.pl – ochrona ubezpieczeniowa obejmująca pożar

ŚwiadczeniaWariant PodstawowyWariant Rozszerzony
Zakres terytorialnyPolskaEuropa
Pojazd zastępczy-do 5 dni
Holowanie pojazdu150 km, 2 razy w okresie trwania ochrony500 km, 2 razy w okresie trwania ochrony
Kontynuacja podróżyDo 50 kmDo 100 km
Złomowanie-Do 500 zł

W You Can Drive właściciele aut mogą kupić ubezpieczenie szyb od pożaru. Gdyby pożar uszkodził szybę, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy lub wymiany szyby czołowej, tylnej lub szyb bocznych.

OC a pożar auta – kiedy szkodę można zlikwidować z polisy OC?

Niekiedy odszkodowanie za uszkodzenia spowodowane przez ogień będziesz mógł otrzymać z ubezpieczenia OC. Mowa tu jednak nie o Twoim (wykupionym przez Ciebie) ubezpieczeniu OC, ale polisie posiadanej przez inną osobę. Jeżeli na parkingu zapali się samochód, a następnie płomienie przeniosą się na Twój pojazd, otrzymasz odszkodowanie z OC pojazdu, w którym doszło do samozapłonu.

Przykład: Pan Marek parkuje samochód na niestrzeżonym parkingu. Kilka dni temu jego auto spłonęło, a biegli orzekli, że przyczyną pożaru były wady techniczne układu wspomagania kierownicy. W pożarze poszkodowany został nie tylko pan Marek, ale również kilku jego sąsiadów, którzy otrzymają odszkodowanie z polisy OC mężczyzny.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania z OC po spaleniu się samochodu? Choćby wówczas, gdyby doszło do podpalenia auta. W takim przypadku to, czy otrzymasz odszkodowanie, będzie zależeć od ustalenia personaliów sprawcy.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x