Ubezpieczenie samochodu od pożaru – gdzie i za ile kupić?

Samochód całkowicie zniszczony przez pożar

Odszkodowanie po pożarze samochodu przysługuje zazwyczaj tylko z polisy dobrowolnej AC. Jeżeli właściciel auta wykupił samo OC i do pożaru doszło wskutek samozapłonu, ubezpieczyciel nie zapłaci za  szkodę. Jeśli jednak jego auto zajęło się od innego pojazdu, odszkodowanie zostanie wypłacone z OC samochodu, które zapaliło się jako pierwsze.


Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej podaje, że w 2021 r. doszło do 9654 pożarów środków transportu. Mimo że pożary samochodów nie zdarzają się często, warto zapewnić sobie dodatkową ochronę na taką ewentualność. Które firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie ubezpieczenie samochodu od pożaru?

Większość ubezpieczycieli nie sprzedaje tej ochrony w formie odrębnego produktu, ale proponuje ją w ramach ubezpieczenia AC – wyjątkami są m.in. firmy Allianz i Uniqa, w ofertach których występują polisy od kradzieży i pożaru. W niektórych sytuacjach właściciel spalonego samochodu może otrzymać odszkodowanie z polisy OC.

Czym według firm ubezpieczeniowych jest pożar?

Każda firma ubezpieczeniowa posiada własne definicje pojęć używanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń (OWU). Nie zawsze pokrywają się one ze słownikowymi odpowiednikami. Czym według ubezpieczycieli jest pożar? Dla przykładu:

 • Allianz za pożar uważa „zdarzenie losowe, niezależne od woli ubezpieczającego polegające na niekontrolowanym działaniu ognia, który przedostał się z paleniska lub powstał samoistnie bez paleniska i rozprzestrzenił się o własnej sile”,
 • Wiener wspomina o pożarze przy podawaniu definicji wypadku pojazdu – „zdarzenie, w wyniku którego pojazd uległ unieruchomieniu lub zniszczeniu polegające na pożarze lub wybuchu, wynikających z działania czynnika termicznego lub chemicznego (pochodzącego z zewnątrz pojazdu)”

Jeżeli chcesz zapewnić sobie ochronę na wypadek pożaru, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, jak ubezpieczyciel definiuje to pojęcie. Od tego zależy, w jakich sytuacjach zostanie Ci wypłacone odszkodowanie.

Jakie ubezpieczenie gwarantuje odszkodowanie po pożarze auta?

Z reguły to ubezpieczenie AC zapewnia ochronę przed pożarem. Firmy ubezpieczeniowe przygotowują różne propozycje – najczęściej możesz wybrać opcję, w ramach której otrzymasz odszkodowanie, gdy dojdzie do:

 • Pożaru wskutek zdarzeń losowych – w tym wad konstrukcyjnych samochodu, które wywołają pożar,
 • Podpalenia samochodu – niektórzy ubezpieczyciele przewidują wypłatę odszkodowania, jeżeli dojdzie do aktu wandalizmu.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie AC, które zapewni Ci odszkodowanie po pożarze?

Analizując ofertę, zwróć uwagę na 3 kluczowe czynniki, czyli zakres ochrony, definicję szkody całkowitej i wyłączenia.

1. Ubezpieczenie samochodu od pożaru a zakres ochrony

Wybrane przez Ciebie ubezpieczenie AC zapewnia ochronę na wypadek wystąpienia pożaru? Jeżeli tak, sprawdź jeszcze, czy otrzymasz odszkodowanie również wówczas, gdy dojdzie do podpalenia auta – niektóre firmy ubezpieczeniowe nie wypłacą Ci środków, gdy służby stwierdzą podpalenie samochodu. Czasem ubezpieczenie jest wypłacane tylko wówczas, gdy ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą.

Przykład: Pani Anna kupiła Ubezpieczenie od zniszczenia pojazdu wskutek pożaru i od kradzieży w firmie Uniqa. Zgodnie z zapisami umieszczonymi w OWU, będzie ona mogła starać się o odszkodowanie za zniszczenie samochodu wyłącznie wówczas, gdy wskutek pożaru dojdzie do szkody całkowitej.

2. Ubezpieczenie samochodu od pożaru a szkoda całkowita

W OWU AC znalazłeś zapis, zgodnie z którym ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie po pożarze samochodu wówczas, gdy stwierdzi szkodę całkowitą? Sprawdź, jak rozumie on to pojęcie – ubezpieczyciele mogą stosować różne definicje.

Przykład: W OWU AC Generali znajduje się zapis, zgodnie z którym szkodę całkowitą ubezpieczyciel orzeka wówczas, gdy koszty naprawy pojazdu przekraczają 70 proc. jego wartości sprzed szkody.

3. Ubezpieczenie samochodu od pożaru a wyłączenia

Firma ubezpieczeniowa może przewidywać wyłączenia terytorialne. W OWU ubezpieczenia AC oferowanego przez Wiener można przeczytać, że firma standardowo nie odpowiada za szkody spowodowane przez pożar, do których doszło na terenie Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Jako klient możesz jednak rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową na te kraje, opłacając wyższą składkę.

Wyłączenia mogą dotyczyć też maksymalnego wieku pojazdu, jaki może zostać objęty ochroną ubezpieczeniową. Jeżeli składkę będziesz wyliczał za pomocą kalkulatora OC/AC, to otrzymasz oferty dla swojego samochodu.

Oblicz składkę OC/AC

Czy można kupić ubezpieczenie AC tylko od pożaru auta?

Co do zasady ubezpieczenie AC zapewnia ochronę przed całą gamą zdarzeń, w tym uszkodzeniem auta, jego kradzieżą czy kradzieżą znajdującego się w nim wyposażenia. Chcesz zaoszczędzić na składce ubezpieczeniowej i zastanawiasz się, czy możesz kupić ubezpieczenie AC tylko od pożaru auta? Część firm ubezpieczeniowych proponuje polisy o ograniczonym zakresie – to tzw. AC mini (minicasco). 

Produkty te znajdziesz w ofercie kilku ubezpieczycieli, np. Uniqa, LINK4 czy Allianz.

 • Ubezpieczenie samochodu od pożaru i kradzieży Uniqa

Produkt ten jest dostępny dla klientów kupujących ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciel stosuje udział własny w wysokości 15 lub 25 proc. (jego zniesienie nie jest możliwe), a odszkodowanie z ubezpieczenia wypłacane jest wyłącznie po szkodzie całkowitej. Cena składki jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta.

 • Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży samochodu Link4

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

W ofercie Link4 dostępne jest ubezpieczenie pod nazwą SmartCasco. Wariant „Żywioły” – jak wskazuje nazwa – obejmuje uszkodzenia spowodowane działaniem żywiołów, w tym ognia, ale za wyjątkiem pożaru powstałego w wyniku podpalenia samochodu. Ubezpieczenie działa na terenie Europy.

 • Ubezpieczenie od kradzieży lub pożaru samochodu Allianz

Warianty Plus, Extra i Max ubezpieczenia AC zapewniają wypłatę odszkodowania m.in. w razie pożaru samochodu. Allianz wypłaca odszkodowanie zarówno, gdy dojdzie do samozapłonu, jak i wówczas, gdy pojazd zajmie się ogniem od zaparkowanego obok auta. Polisy są dostępne wyłącznie z OC.

Jak uzyskać odszkodowanie z AC po pożarze auta?

Słusznie wykazałeś się przezornością, kupując AC od pożaru, bo Twój pojazd doszczętnie spłonął? Pozostaje zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Musisz postępować zgodnie ze wskazówkami, które znajdziesz w OWU. Przykładowo Proama wymaga:

 • Zawiadomienia policji – gdy szkoda powstała w okolicznościach, które uzasadniają wniosek, że powstała ona w wyniku popełnienia przestępstwa,
 • Poinformowania (np. w rozmowie telefonicznej z konsultantem Proama) o szkodzie – na to według OWU masz 7 dni,
 • Aby poszkodowany nie dokonywał w uszkodzonym pojeździe żadnych zmian czy napraw – auto musi obejrzeć biegły, aby ustalić rozmiar szkód.

Z reguły po pożarze auta orzekana jest szkoda całkowita. Ubezpieczenie od pożaru może przewidywać udział własny lub go wykluczać – szczegóły znajdziesz w zawartej umowie. Jeżeli w ramach dodatkowej składki zniosłeś udział własny w szkodzie, to otrzymasz odszkodowanie w wysokości sumy ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC od pożaru auta?

W przypadku standardowego AC firmy ubezpieczeniowe najczęściej wyliczają składkę indywidualnie dla każdego klienta. Cena zależy od szeregu czynników – dla ubezpieczycieli znaczenie mają:

 • Parametry samochodu – marka, model i rok produkcji samochodu, jego przebieg,
 • Dane dotyczące kierowcy – jego wiek, miejsce zamieszkania czy to, od ilu lat posiada prawo jazdy,
 • Historię ubezpieczeniowa kierowcy – posiadacze pojazdów, którzy nigdy nie spowodowali kolizji bądź wypadku, zapłacą mniej.

Również składka AC mini wyliczana jest indywidualnie. W Uniqa zaczyna się ona od 89 zł za rok. Wyjątkiem jest firma Link4, która stosuje transparentny cennik – wysokość składki ubezpieczenia SmartCasco w opcji „Żywioły” powiązana jest z wartością pojazdu. Jeżeli Twój pojazd jest wart:

 • Do 15 000 zł – zapłacisz 49 zł,
 • 15 000 do 25 000 zł – składka wzrośnie do 59 zł,
 • 25 000 do 40 000 zł – za ubezpieczenie zapłacisz 69 zł.

Chcesz zaoszczędzić na polisie? Ubezpieczenie samochodu od pożaru najbardziej opłaca się zakupić w pakiecie z OC. Wówczas cena będzie najatrakcyjniejsza.

Przykład: Pan Janusz kupił Hondę Jazz z 2014 r. (benzyna, poj. silnika 1339 cm3). Ze względu na wiek pojazdu i miejsce jego parkowania (niestrzeżony parking), właściciel chce go ubezpieczyć jedynie od kradzieży i pożaru – korzysta z takiej ochrony od 2 lat. Ile będzie go kosztować ubezpieczenie OC wraz z AC w okrojonej wersji?

Ubezpieczyciel i polisyCenaUwagi
LINK4 – OC, AC mini, Assistance514 złMinimalna wysokość szkody – 500 zł, suma ubezpieczenia uzależniona od wartości pojazdu na dzień zawarcia umowy
mtu24.pl – OC, AC mini679 złMinimalna wysokość szkody – 500 zł, suma ubezpieczenia – 33 515 zł
TUZ Ubezpieczenia – OC, AC mini, assistance, NNW723 złBrak minimalnej wysokości szkody, suma ubezpieczenia – 29 899 zł
Kalkulacja z dnia 19.02.2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania po pożarze auta z AC?

Przed zakupem ubezpieczenia od pożaru auta powinieneś dokładnie zapoznać się z zawartością OWU. To właśnie tam znajdziesz informacje o wyłączeniach – są to sytuacje, gdy nie otrzymasz odszkodowania od ubezpieczyciela. Z odmową wypłaty odszkodowania z AC po pożarze samochodu może spotkać się właściciel, który:

 • Nie posiada odpowiedniej ochrony- przykładowo samochód został nieznacznie uszkodzony w pożarze, a wypłata przewidziana jest tylko po szkodzie całkowitej),
 • Użytkował pojazd niezgodnie z jego przeznaczeniem,
 • Nie zgłosił pożaru w wymaganym terminie,
 • Zdecydował się na montaż instalacji gazowej, a usługa została nieprawidłowo wykonana i to z jej powodu doszło do pożaru (taki zapis stosuje choćby Uniqa),
 • Nie zadbał o aktualne badanie techniczne pojazdu.

Jeżeli nie chcesz zostać zaskoczony odmową wypłaty odszkodowania z AC po pożarze samochodu, powinieneś dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia.

Czy inne ubezpieczenia również chronią przed pożarem auta?

Ubezpieczenie AC nie jest jedynym produktem ubezpieczeniowym, z którego możesz otrzymać pomoc w razie pożaru. Gdy auto zapali się np. na parkingu niestrzeżonym, pomocne może być ubezpieczenie assistance. mtu24.pl proponuje tę polisę w dwóch wariantach – każdy zapewnia pomoc po pożarze choćby w postaci holowania.

Ubezpieczenie assistance mtu24.pl – ochrona ubezpieczeniowa obejmująca pożar samochodu

ŚwiadczeniaAssistance po wypadku i awarii w PolsceAssistance po wypadku i awarii za granicą
Pojazd zastępczy-do 5 dni
Holowanie pojazdu150 km500 km
Suma ubezpieczenia10 000 zł15 000 zł
Aktualne na dzień 19.02.2022 r.

W You Can Drive właściciele aut mogą kupić ubezpieczenie szyb od pożaru. Gdyby pożar uszkodził którąś z szyb, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy lub wymiany szyby czołowej, tylnej lub szyb bocznych. Suma ubezpieczenia wynosi 5000 zł, a udział własny właściciela auta to 50 zł.

OC a pożar auta – kiedy szkodę można zlikwidować z polisy OC?

Niekiedy odszkodowanie za uszkodzenia spowodowane przez ogień będziesz mógł otrzymać z ubezpieczenia OC. Mowa tu jednak nie o Twoim (wykupionym przez Ciebie) ubezpieczeniu OC, ale polisie posiadanej przez inną osobę. Jeżeli na parkingu zapali się samochód, a następnie płomienie przeniosą się na Twój pojazd, otrzymasz odszkodowanie z OC pojazdu, w którym doszło do samozapłonu.

Przykład: Pan Marek parkuje samochód na niestrzeżonym parkingu. Kilka dni temu jego auto spłonęło, a biegli orzekli, że przyczyną pożaru były wady techniczne układu wspomagania kierownicy. W pożarze poszkodowany został nie tylko pan Marek, ale również kilku jego sąsiadów, którzy otrzymają odszkodowanie z polisy OC mężczyzny.

Co w sytuacji, gdy w chwili samozapłonu pojazd, od którego zapalił się Twój samochód, nie był ubezpieczony? W dalszym ciągu masz szansę na odszkodowanie – wypłaci je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). O likwidację szkody możesz zwrócić się do dowolnej firmy ubezpieczeniowej. Finalnie za szkody zapłaci właściciel nieubezpieczonego pojazdu – to od niego UFG będzie żądał zwrotu wypłaconych odszkodowań.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania z OC po spaleniu się samochodu? Choćby wówczas, gdyby doszło do podpalenia auta. W takim przypadku to, czy otrzymasz odszkodowanie, będzie zależeć od ustalenia personaliów sprawcy.

Przykład: Pani Maria parkuje swoje auto na osiedlowym, niestrzeżonym parkingu. W nocy zaparkowany obok samochód został podpalony. Ogień szybko rozprzestrzenił się, w rezultacie czego spłonęło m.in. auto pani Marii. Straż Pożarna potwierdziła, że przyczyną pożaru było podpalenie, a to zamyka kobiecie drogę do starania się o wypłatę odszkodowania z OC podpalonego auta.

W powyższej sytuacji rozwiązaniem może być ubezpieczenie AC, z którego właściciel otrzyma odszkodowanie.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie AC zarówno w wersji standardowej, jak i okrojonej (minicasco) może chronić przed szkodą spowodowaną pożarem.
 • W ofercie niektórych firm ubezpieczeniowych, np. Uniqa i Allianz, jest ubezpieczenie od kradzieży i pożaru samochodu.
 • O warunkach, na jakich w ramach AC zostanie udzielona ochrona przed pożarem, ubezpieczyciele informują w OWU.
 • Jeżeli Twoje auto spłonie, bo płomienie przeniosą się na nie z innego pojazdu, odszkodowanie otrzymasz z OC właściciela tego pojazdu.
 • Nie uzyskasz odszkodowania z OC pojazdu, od którego zajął się Twój samochód, gdy przyczyną pożaru było podpalenie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów samochodów?

  W Polsce podpalenia pojazdów nie są zjawiskiem częstym. Zazwyczaj do pożaru auta dochodzi wskutek zwarcia instalacji elektrycznej czy wycieku paliwa. Według specjalistów na pożar spowodowany np. przeciążeniem instalacji elektrycznej narażone są głównie nowe pojazdy, bo to właśnie one są bogato wyposażone w elektronikę.

 2. Czy w Polsce gaśnica jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu?

  Z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wynika, że gaśnica jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Niektóre pojazdy, np. autobusy o długości powyżej 6 m, muszą posiadać dwie gaśnice – jedna powinna znajdować się blisko kierowcy, a druga wewnątrz autobusu.

 3. Czy opłaca się naprawiać pojazd po pożarze?

  Samochody po pożarze najczęściej nie nadają się do dalszej eksploatacji. Uszkodzenia są w większości przypadków na tyle rozległe, że ze względów ekonomicznych naprawa takiego pojazdu nie ma sensu. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie ocenić, czy naprawa pojazdu jest możliwa.

 4. Czy samochód, który spłonął, trzeba wyrejestrować?

  Samochód należy wyrejestrować m.in. wówczas, gdy doszło do jego trwałej utraty, choćby wskutek pożaru. Do wyrejestrowania samochodu potrzebny jest wniosek wraz z załącznikami. Na liście załączników znajdują się: dokument potwierdzający, że pojazd spłonął w pożarze, dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice rejestracyjne.

 5. Jak postępować, gdy dojdzie do pożaru samochodu w czasie jazdy?

  Po zatrzymaniu pojazdu (koniecznie należy wyłączyć silnik) i ewakuacji pasażerów, należy poinformować o zdarzeniu straż pożarną i dopiero wtedy – gdy jest to możliwe – przystąpić do gaszenia pojazdu. Jeżeli dym wydobywa się spod maski, nie należy jej otwierać. Ponieważ zawartość gaśnicy pozwala na kilkanaście sekund gaszenia, bardzo ważne jest wezwanie pomocy.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments