Czy współwłaściciel nabywa zniżki?

Sprawdzanie samochodu

Jednym z głównych powodów, dla których osoby prywatne decydują się na współwłasność samochodu, jest chęć obniżenia składki OC. Który z kierowców nabywa wówczas zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy i kiedy?

Szczególnie niedoświadczeni, młodzi kierowcy, którzy ubezpieczają samochód od roku czy dwóch, wiedzą, jak dużo może kosztować polisa OC. To główny powód, dla którego wielu z nich szuka sposobu, aby zaoszczędzić na zakupie ubezpieczeń komunikacyjnych. Sprawdzonym rozwiązaniem jest dopisanie współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Taki krok ma jednak swoje konsekwencje.

Czym są zniżki OC i zniżki AC?

Zniżki OC i zniżki AC to systemy rabatowe powszechnie stosowane przez firmy ubezpieczeniowe. Przyjęło się, że zniżka w ubezpieczeniach komunikacyjnych przysługuje kierowcy po roku bezszkodowej jazdy. W jakiej wysokości są zniżki OC lub AC? Pozostałością po obowiązującym wcześniej systemie zniżkowym jest maksymalna wysokość zniżek, jakie może zebrać kierowca – 60 proc. Tylko nieliczne firmy ubezpieczeniowe podniosły ten próg, np. Proama do 70 proc. System zniżkowy w danej firmie może też polegać na obniżeniu ceny polisy z tytułu bezszkodowej jazdy, bez określania zniżki w procentach.

Zbieranie zniżek opłaca się każdemu kierowcy. Wynika to z ogólnej zasady, w myśl której im wyższa jest zniżka, tym tańsze jest OC lub AC.

Czy współwłaściciel auta zbiera zniżki?

Współwłaściciel samochodu – analogicznie jak właściciel – nabywa zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Firmy ubezpieczeniowe nie różnicują systemów bonus-malus pod względem tego, ilu właścicieli ma pojazd. Co więcej, stosują też prostą zasadę, zgodnie z którą każdy kierowca pracuje na własne zniżki.

Mimo że współwłaściciel auta nabywa zniżki za każdy rok, w którym nie została zlikwidowana szkoda z jego polisy, to trzeba pamiętać o kilku kwestiach, w tym formalnościach:

 • Współwłaściciel musi być wymieniony w dowodzie rejestracyjnym – nie wystarczy jedynie zgłosić firmie ubezpieczeniowej, że kierowca będzie korzystał z pojazdu
 • Współwłaściciel, który nie ma dużego doświadczenia za kierownicą, w dalszym ciągu musi liczyć się z wyższą składką OC – ubezpieczyciel uwzględni podwyższone ryzyko

Kierowcy, którzy decydują się na współwłasność pojazdu ze względów finansowych (chcą obniżyć składkę OC), muszą pamiętać, że nie każda firma ubezpieczeniowa uwzględnia korzystniejsze zniżki. Zdarza się, że pod uwagę brana jest historia ubezpieczeniowa tylko jednego kierowcy – tego, który został wskazany jako pierwszy w dowodzie rejestracyjnym.

Przykład: Pan Bartek to 20-letni kierowca, właściciel Opla Astry z 2004 r. (benzyna, poj. silnika 1998 cm3). Ponieważ ma on prawo jazdy dopiero od roku, chce sprawdzić, ile mógłby zaoszczędzić, korzystając ze zniżek ojca (kierowcy z doświadczeniem) – 64-letniego pana Andrzeja.

Trzy najtańsze oferty OC dla właściciela Opla Astry z 2004 r.

Najtańsze oferty OC dla właściciela Opla Astra

Trzy najtańsze oferty OC dla współwłaścicieli Opla Astry z 2004 r.

Najtańsze oferty OC dla współwłaścicieli Opla Astry

Oblicz składkę OC/AC

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak widać na powyższych przykładach, różnica między najtańszymi polisami OC wynosi 841 zł. Tyle rocznie może zaoszczędzić młody kierowca, który dopisze do dowodu rejestracyjnego kierowcę doświadczonego. Jednocześnie może on budować swoją historię ubezpieczenia.

Jak dopisać współwłaściciela do samochodu?

Samochód może być współwłasnością już w momencie jego zakupu lub później, np. po kilku latach jego użytkowania. Druga sytuacja najczęściej ma miejsce, gdy dziecko lub osoba bliska zdobywa uprawnienia do prowadzenia pojazdów i chce zacząć budować swoją historię ubezpieczeniową. Jak wówczas dopisać współwłaściciela do auta?

Dopisanie współwłaściciela do samochodu odbywa się w wydziale komunikacji. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający przeniesienie części własności pojazdu na osobę, która ma zostać dopisana do dowodu rejestracyjnego. Może to być:

 • Umowa darowizny – jest szczególnie popularna wśród osób spokrewnionych, gdyż pozwala uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych
 • Umowa sprzedaży – jest podpisywana głównie przez osoby niespokrewnione, ale pozostające w bliskich relacjach

Zarówno za dopisanie, jak i wykreślenie współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym nie jest pobierana opłata. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w sprawę zostaje zaangażowany pełnomocnik – opłata za pełnomocnictwo wynosi 17 zł.

Czy współwłaściciel traci zniżki w wyniku kolizji?

Jednym z minusów współwłasności pojazdu jest utrata zniżek (tzw. zwyżka) przez każdego współwłaściciela po kolizji czy wypadku. Nie ma przy tym znaczenia, który ze współwłaścicieli spowodował zdarzenie – konsekwencje poniesie każdy z nich.

Ile zniżek traci współwłaściciel? Ubezpieczyciele już dawno odeszli od prostego systemu naliczania zwyżek, który polegał na odjęciu 10 proc. zniżki za każdą kolizję czy wypadek. Dziś firmy ubezpieczeniowe stosują bardziej zaawansowane narzędzia. To powoduje, że różnicę między wysokością składki przy zadeklarowaniu bezszkodowości i szkody najlepiej sprawdzić, korzystając z kalkulatora OC/AC.

Przykład: 50-letnia pani Maria i jej 26-letnia córka są współwłaścicielkami Hondy Civic z 2014 r. (benzyna, poj. silnika 1798 cm3). Sprawdziliśmy, o ile więcej zapłacą one, gdy zadeklarują szkodę w ciągu ostatniego roku.

Najtańsza oferta OC na Hondę Civic przy zadeklarowaniu bezszkodowej historii ubezpieczenia

Najtańsza oferta OC na Hondę Civic

Najtańsza oferta OC na Hondę Civic przy zadeklarowaniu szkody przez jedną ze współwłaścicielek

Najtańsza oferta OC po spowodowaniu szkody

Oblicz składkę OC/AC

Zgłoszenie nawet drobnej kolizji nie pozostaje bez wpływu na cenę OC. Różnica może być odczuwalna – w tym przypadku wynosi 103 zł.

Podsumowanie

 • Każdy ze współwłaścicieli pojazdu buduje własną historię ubezpieczeniową.
 • Za bezszkodowy rok jazdy współwłaściciele auta otrzymują zniżkę.
 • Jeżeli dojdzie np. do kolizji, zniżki straci każdy ze współwłaścicieli.
 • Sposób naliczania i wysokość zniżek zależą od firmy ubezpieczeniowej.
 • Aby auto stało się współwłasnością dwóch osób, konieczne jest wprowadzenie zmian w treści dowodu rejestracyjnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy każdy ubezpieczyciel korzysta z tego samego systemu naliczania zniżek?

  Firmy ubezpieczeniowe stosują różne systemy naliczania zniżek. Każdy z ubezpieczycieli może też dowolnie określić, które czynniki mają kluczowe znaczenie przy ocenie ryzyka. To powoduje, że przy zakupie OC czy AC warto porównać ceny.

 2. Kto kupuje OC – właściciel czy współwłaściciel samochodu?

  Ubezpieczenia komunikacyjne może kupić każdy ze współwłaścicieli pojazdu – na etapie finalizacji zakupu wystarczy podać dane drugiego współwłaściciela. Jest to możliwe, bo polisa OC jest przypisana do samochodu, a nie do kierowcy.

 3. Czy współwłasność pojazdu uzasadnia zakup ochrony zniżek?

  Opłacalność zakupu ochrony zniżek jest kwestią indywidualną. Najczęściej na produkt ten decydują się kierowcy, którym zależy na ubezpieczeniach komunikacyjnych u konkretnego ubezpieczyciela, np. ze względu na unikalną ofertę polisy AC, NNW czy assistance. Jednocześnie ochrona zniżek z pewnością nie jest produktem, który zapewnia dostęp do najtańszego OC – jej efektem jest traktowanie kierowcy jako bezszkodowego, gdy spowoduje on kolizję (ale tylko w firmie, w której wykupił on ochronę zniżek).

 4. Jak współwłaściciele mogą sprawdzić swoją historię ubezpieczenia?

  Najprościej będzie skorzystać ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po przejściu na portal UFG wystarczy wybrać „Przebieg ubezpieczeń OC i AC” i pobrać informację o historii ubezpieczenia.

 5. Czy współwłasność pojazdu to rozwiązanie tylko dla młodych kierowców?

  Korzyści, jakie płyną ze współwłasności auta, doceniają głównie młodzi kierowcy. Współwłasność to jednak rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy kierowca, w tym np. przedsiębiorcy prowadzący razem spółkę.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments