Czym jest współwłasność samochodu i komu się opłaca?

Współwłasność pojazdu jest szczególnie korzystna dla młodych kierowców, którzy dzięki niej mają szansę na zakup tańszego OC. O czym jednak należy pamiętać, rejestrując pojazd na więcej niż jedną osobę? Czy współwłasność samochodu ma wady?

Jeżeli rozważasz dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu, możesz mieć sporo pytań. Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem – dowiesz się z niego, komu współwłasność opłaca się najbardziej i jakie minusy się z nią wiążą. Rozwiewamy też wątpliwości w zakresie utraty zniżek przez współwłaścicieli pojazdu, gdy jeden z nich spowoduje kolizję lub wypadek.

Czym jest współwłasność samochodu?

Zarówno ruchomości (np. samochody), jak i nieruchomości (np. działki, domy) mogą być własnością więcej niż jednej osoby. Określenie „współwłasność pojazdu” oznacza tyle, że samochód ma więcej niż jednego właściciela. Dane osobowe wszystkich współwłaścicieli znajdują się w dowodzie rejestracyjnym.

Dopisanie współwłaściciela pojazdu nie jest szczególnie czasochłonne ani skomplikowane – wystarczy złożyć wniosek o zmianę w dowodzie rejestracyjnym w wydziale komunikacji. Taka czynność wiąże się też z koniecznością:

 • spisania stosownej umowy (np. sprzedaży części pojazdu lub podpisania aktu darowizny i przekazania udziału rodzicowi czy dziecku),
 • uiszczenia podatku we właściwym urzędzie skarbowym (wysokość podatku zależy od stopnia pokrewieństwa),
 • przygotowania dokumentów (dowodów osobistych, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, umowy i ubezpieczenia OC) i udania się do właściwego wydziału komunikacji.

Bardzo ważne jest, aby formalności dopełnić w przewidzianym terminie, czyli w ciągu 30 dni, licząc od momentu podpisania umowy sprzedaży lub darowizny części pojazdu.

Jakie zalety i wady ma współwłasność pojazdu?

To nie przypadek, że współwłasność samochodu cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodych kierowców. Co daje współwłasność auta? Gdy współwłaścicielem pojazdu zostaje doświadczony kierowca, który ma na koncie zniżki za bezszkodową jazdę (w wysokości np. 40 lub 60 proc.), to składka na ubezpieczenie OC maleje. Inaczej mówiąc, to proste rozwiązanie, które w skali roku pozwala zaoszczędzić setki złotych. Jednocześnie każdy z kierowców dalej gromadzi zniżki.

Zniżki OC współwłaściciela mają istotny wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Z reguły, podczas obliczania ceny OC, brana jest pod uwagę najkorzystniejsza/ najwyższa zniżka jednego z właścicieli. Młody kierowca może więc korzystać ze zniżek współwłaściciela auta, gdy tylko zostanie dopisany do dowodu rejestracyjnego.

Oblicz składkę OC/AC

Możliwość obniżenia składki OC to największa zaleta współwłasności pojazdu. Co jednak z minusami tego rozwiązania? Do niedogodności należy zaliczyć:

 • formalności – mowa o konieczności zarówno podpisania umowy kupna-sprzedaży lub darowizny, jak i ujawnienia współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym,
 • wydatki – z umową kupna-sprzedaży wiąże się podatek od czynności cywilnoprawnych, ten podatek może też zapłacić osoba obdarowana (wystąpienie podatku jest uzależnione od kwoty darowizny i stopnia pokrewieństwa stron umowy darowizny),
 • utratę zniżek w przypadku szkody – to zagadnienie zostało szczegółowo omówione w dalszej części artykułu,
 • prawo własności samochodu (zarówno właściciela jak i współwłaściciela) i możliwość powstania konfliktu podczas rozporządzania udziałami.

Prawo własności pojazdu przysługuje wszystkim współwłaścicielom niepodzielnie. Udział jest za to prawem wyłącznie współwłaściciela – może on rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Co to oznacza w praktyce? Okazuje się, że sprzedaż pojazdu tylko przez jednego z właścicieli nie jest możliwa, jednak współwłaściciel ma możliwość odsprzedania swojej części udziału we współwłasności (zgodnie z art. 198 Kodeksu Cywilnego).

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że lista dodatkowych czynności związanych z ustanowieniem współwłasności samochodu zniechęca do tego rozwiązania. Jeżeli jednak uwzględnić to, że ubezpieczenie OC należy odnawiać co roku, a składka dla młodych kierowców jest wysoka, to bilans ustanowienia współwłasności auta może wyjść na plus.

Kto traci zniżki w przypadku szkody?

Jeżeli młody kierowca spowoduje wypadek, to nie tylko on straci część zniżek – utrata obejmie także pozostałych współwłaścicieli pojazdu. Czy można uchronić się przed negatywnym scenariuszem?

Nawet bardzo ostrożna jazda nie zawsze zapobiega wypadkowi – wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia. Kierowcy, którzy rozważają dopisanie do pojazdu współwłaściciela z myślą o tym, aby zaoszczędzić, powinni przemyśleć też zakup dodatkowego ubezpieczenia, dzięki któremu ochronią zniżki. Taka polisa nie jest droga (kosztuje ok. 40 zł), a jeżeli zostanie dobrze dobrana, skutecznie ochroni przed utratą wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Dopisanie współwłaściciela do pojazdu wiąże się z formalnościami. Jeżeli młody kierowca wypracuje maksymalne zniżki i będzie chciał być jedynym właścicielem samochodu, współwłaściciele będą musieli po raz kolejny spisać umowę (sprzedaży czy darowizny) i udać się do wydziału komunikacji. Choć formalności nie muszą być rozpatrywane w kategoriach wad, to jednak są pewnym utrudnieniem, które także trzeba wziąć pod uwagę, rozważając możliwość skorzystania z tego rozwiązania.

Współwłasność pojazdu – ile można zaoszczędzić?

Kwota oszczędności wynikających z ustanowienia współwłasności pojazdu zależy od tak wielu czynników, że nie sposób wskazać konkretnych sum. Właśnie dlatego najlepiej posłużyć się przykładami.

Przykład: Tomasz, 20-letni student z Warszawy, który ma prawo jazdy od roku, poszukuje ubezpieczenia dla pojazdu Fiat Panda z 2008 r. Jego ojciec to doświadczony kierowca – na swoim koncie ma ponad 15 lat bezszkodowej jazdy. Jaka będzie różnica w cenach ubezpieczeń, gdy właściciel Fiata Pandy kupi OC samodzielnie i gdy zdecyduje się ustanowić współwłaścicielem samochodu swojego ojca?

1. Kierowca kupuje ubezpieczenie OC samodzielnie

Najtańszą propozycję OC przedstawiła firma Benefia (1853 zł). Gdyby właściciel Fiata Pandy chciał kupić pakiet ubezpieczeń, to najtańszy kosztowałby go 1915 zł.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1853,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1866,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1915,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
1853,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
1866,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
1915,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja cen OC z listopada 2022 r., dla 20-letniego właściciela Fiata Panda z 2008 r. (pierwsza polisa OC)

2. Kierowca kupuje polisę wraz ze współwłaścicielem

Wysokość składki będzie zupełnie inna, gdy właściciel Fiata Pandy wskaże jako głównego kierowcę swojego ojca – wówczas najtańsze OC będzie kosztowało 835 zł. W skali roku to oszczędność ponad 1000 zł. Podobnie duże oszczędności może uzyskać, kupując zestaw polis.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
835,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
891,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
904,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
835,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
TUZ TUW
891,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
904,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja cen OC z listopada 2022 r., dla doświadczonego kierowcy (ponad 15 lat bezszkodowej jazdy) - właściciela auta oraz 20-letniego współwłaściciela (prawo jazdy od roku). Samochód: Fiata Panda z 2008 r.

Z czym wiąże się współwłasność auta?

Współwłasność samochodu najczęściej jest omawiana w kategoriach korzyści dla młodych kierowców. Nie można jednak zapomnieć, że właściciel samochodu ma też pewne obowiązki. Mowa tu choćby o ubezpieczeniu OC – za jego zakup solidarnie odpowiadają wszyscy współwłaściciele. Co to oznacza w praktyce?

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC dotyczy solidarnie wszystkich współwłaścicieli samochodu. Oznacza to, że zakład ubezpieczeń może domagać się zapłaty składki od wszystkich osób, które są posiadaczami pojazdu.

Solidarna odpowiedzialność oznacza wspólną odpowiedzialność. W przypadku współwłasności samochodu może ona pojawić się m.in. w następujących sytuacjach:

 • automatyczne przedłużenie OC,
 • dodatkowa opłata administracyjna wynikająca z braku płatności za postój w strefie płatnego parkowania,
 • kara za brak badania technicznego pojazdu.

Odpowiedzialność solidarna sprowadza się do tego, że każdy ze współwłaścicieli jest odpowiedzialny za spłatę całego zobowiązania. Gdy zrobi to jeden z nich, inni nie muszą już dokonywać płatności.

Przykład: Pan Janusz i pan Mateusz są znajomymi i wspólnie posiadają auto Kia Cee’d. Przed ustanowieniem współwłasności to pan Janusz zajmował się formalnościami, w tym ubezpieczeniem pojazdu. Gdy mężczyźni się pokłócili, pan Janusz nie zapłacił składki OC. W rezultacie ubezpieczyciel przekazał sprawę do windykacji, która systematycznie przypomina o płatności panu Mateuszowi.

Inaczej mówiąc, współwłasność pojazdu może być problemem, gdy stosunki między współwłaścicielami nie będą układać się pomyślnie.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Współwłasność pojazdu to sposób na tańsze ubezpieczenie i gromadzenie zniżek przez mniej doświadczonego kierowcę.
 • Ustanowienie współwłasności pojazdu wiąże się z pewnymi uciążliwościami – trzeba sporządzić m.in. umowę i udać się do wydziału komunikacji.
 • Kolizja czy wypadek oznacza, że w historii ubezpieczeniowej każdego ze współwłaścicieli pojazdu pojawi się stosowna wzmianka (każdy z nich straci część zniżek).
 • Współwłaściciele auta muszą pamiętać o solidarnej odpowiedzialności m.in. za ubezpieczenie pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy współwłaściciel samochodu musi być obecny przy rejestracji?

  Zasadniczo tak, ale można temu zaradzić – wystarczy, że współwłaściciele pojazdu wyznaczą ze swojego grona jedną osobę, która załatwi formalności. W wydziale komunikacji – poza wnioskiem i załącznikami – będzie ona musiała przedstawić pełnomocnictwa od pozostałych współwłaścicieli.

 2. Czy współwłaściciel samochodu musi mieć prawo jazdy?

  Nie ma takiej konieczności – współwłaścicielem pojazdu może być osoba bez prawa jazdy. To zresztą rozwiązanie często spotykane. W ten sposób przyszły kierowca może gromadzić zniżki i uniknąć wysokiej składki OC po zakupie samochodu w pierwszych latach po zdobyciu uprawnień do kierowania pojazdami.

 3. Kto może zostać współwłaścicielem samochodu?

  Doświadczony kierowca lub kierowca, który dopiero co odebrał prawo jazdy, osoba pełnoletnia lub niepełnoletnia, znajomy lub członek rodziny – współwłaścicielem auta może zostać praktycznie każdy. Gdy jednak głównym celem współwłasności jest obniżenie składki OC, to współwłaścicielem samochodu powinien zostać doświadczony kierowca z długą, bezszkodową historią ubezpieczenia.

 4. Czy współwłaściciel samochodu może go sprzedać?

  Współwłaściciel nie może samodzielnie decydować o samochodzie – nie może go na przykład sprzedać. Ma natomiast prawo sprzedać posiadany udział. Sprzedaż pojazdu jest możliwa tylko wówczas, gdy każdy z właścicieli wyraża na to zgodę.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments