Czym jest współwłasność samochodu i komu się opłaca?Współwłasność pojazdu może być szczególnie korzystna w przypadku młodych kierowców, którzy dzięki niej mają szansę na zakup tańszego OC. O czym jednak należy pamiętać, rejestrując pojazd na więcej niż jedną osobę?

Jeżeli rozważasz dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem – dowiesz się z niego, komu współwłasność opłaca się najbardziej i jakie minusy się z nią wiążą.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czym jest współwłasność samochodu i jak dopisać współwłaściciela?

Zarówno ruchomości (np. samochody), jak i nieruchomości (np. działki, domy) mogą być własnością więcej niż jednej osoby. Określenie „współwłasność pojazdu” oznacza tyle, że samochód ma więcej niż jednego właściciela. Dane osobowe wszystkich współwłaścicieli znajdują się w dowodzie rejestracyjnym.

Dopisanie współwłaściciela pojazdu nie jest szczególnie czasochłonne ani skomplikowane – wystarczy złożyć wniosek o zmianę w dowodzie rejestracyjnym w Wydziale Komunikacji. Taka czynność wiąże się też z koniecznością:

  • spisania stosownej umowy (np. sprzedaży części pojazdu lub podpisania aktu darowizny i przekazania udziału rodzicowi czy dziecku),
  • uiszczenia podatku we właściwym urzędzie skarbowym (wysokość podatku zależy od stopnia pokrewieństwa),
  • przygotowania dokumentów (dowodów osobistych, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, umowy i ubezpieczenia OC) i udania się do właściwego Wydziału Komunikacji.

Bardzo ważne jest, aby formalności dopełnić w przewidzianym terminie, czyli w ciągu 30 dni, licząc od momentu podpisania umowy sprzedaży lub darowizny części pojazdu.

Współwłasność pojazdu a ubezpieczenie OC

To nie przypadek, że współwłasność samochodu cieszy się dużym zainteresowaniem, a szczególnie wśród młodych kierowców. Gdy współwłaścicielem pojazdu zostaje doświadczony kierowca, który ma na koncie zniżki za bezszkodową jazdę (w wysokości np. 40 lub 60 proc.), to składka na ubezpieczenie OC maleje. Inaczej mówiąc, to proste rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić setki złotych.

Dopisanie do samochodu drugiego kierowcy to najprostszy sposób, aby zaoszczędzić na wysokości składki OC. Gdy ubezpieczyciel szacuje ryzyko, bierze pod uwagę m.in. doświadczenie kierowców (liczy się data uzyskania prawa jazdy) oraz zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki wykorzystaniu zniżek wypracowanych przez bardziej doświadczonego współwłaściciela pojazdu, cena polisy może być niższa. W ten sposób można zaoszczędzić nawet tysiące złotych, co prezentuje poniższy przykład.

Przykładowo, gdy ubezpieczenie OC będzie chciał nabyć 20-letni student, mieszkaniec Warszawy, który miesiąc temu odebrał prawo jazdy i jest drugim właścicielem pojazdu Fiat Panda z 2008 r., to będzie musiał liczyć się w wydatkiem w wysokości ponad 3108 zł. Za pakiet OC, AC mini i Assistance zapłaci już 4537 zł. Jeżeli zdecyduje się on dopisać do samochodu współwłaściciela – ojca, który ma 60 proc. zniżek, to najtańsze ubezpieczenie OC będzie kosztować ok. 1500 zł.

Kto traci zniżki w przypadku szkody?

Jak każde rozwiązanie, współwłasność pojazdu ma zalety i wady. Niższa składka OC to bez wątpienia ogromna ulga finansowa. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że jeżeli młody kierowca spowoduje wypadek, to nie tylko on straci część zniżek – utrata obejmie także pozostałych współwłaścicieli pojazdu.

Czy można uchronić się przed negatywnym scenariuszem? Nawet bardzo ostrożna jazda nie zawsze chroni przed wypadkiem – wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do kolizji. Kierowcy, którzy rozważają dopisanie do pojazdu współwłaściciela z myślą o tym, aby zaoszczędzić, powinni przemyśleć też zakup dodatkowego ubezpieczenia, dzięki któremu ochronią zniżki. Taka polisa nie jest droga (kosztuje ok. 40 zł), a jeżeli zostanie dobrze dobrana, skutecznie ochroni przed utratą wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę.

Dopisanie współwłaściciela do pojazdu wiąże się z formalnościami. Jeżeli młody kierowca wypracuje zniżki i będzie chciał być jedynym właścicielem samochodu, współwłaściciele będą musieli po raz kolejny udać się do Wydziału Komunikacji. Choć formalności nie muszą być rozpatrywane w kategoriach wad, to jednak są pewnym utrudnieniem, które także trzeba wziąć pod uwagę, rozważając możliwość skorzystania z tego rozwiązania.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments