Czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód?

Nowy właściciel odbiera kluczyki do samochodu

Często spotykaną sytuacją jest, że pojazd jest własnością więcej niż jednej osoby. Czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód? Jeżeli jesteś współwłaścicielem auta i zastanawiasz się, czy możesz kupić OC lub polisy dodatkowe, to poniżej znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Nie zawsze właściciel samochodu ma czas, aby załatwić sprawy związane z pojazdem – w tym z jego ubezpieczeniem. Wówczas przydaje się pomoc innych osób, np. współwłaściciela samochodu. Wówczas jednak pojawia się pytanie, czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód. Owszem, jest to możliwe.

Czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód?

Jako współwłaściciel auta możesz zastanawiać się, czy możesz je ubezpieczyć samemu, czyli bez upoważnienia od właściciela. Czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód? Tak – współwłaściciel może ubezpieczyć auto.

Jeżeli jesteś współwłaścicielem samochodu, to nie potrzebujesz upoważnienia od właściciela pojazdu – możesz samodzielnie znaleźć i kupić polisę. Najwygodniej będzie zrobić to przez internet, np. z pomocą naszego kalkulatora cen OC i AC.

Oblicz składkę OC/AC

Uwaga! Chcesz znaleźć OC w cenie korzystniejszej niż ta, którą zaproponował dotychczasowy ubezpieczyciel? Pamiętaj, że wypowiedzenie umowy ubezpieczenia będzie musiał podpisać zarówno właściciel, jak i współwłaściciel, ponieważ dane każdej z tych osób znajdują się na polisie.

Jak współwłaściciel może ubezpieczyć samochód?

Czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód, nie jest jedyną wątpliwością współwłaścicieli pojazdów. Jeżeli nigdy wcześniej nie kupowałeś polis komunikacyjnych, możesz zastanawiać się, gdzie kupić potrzebne ubezpieczenia. Możesz to zrobić m.in.:

  • U agenta ubezpieczeniowego – wiąże się to ze znalezieniem najbliższej placówki zajmującej się sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjnych
  • Na stronie internetowej wybranej firmy ubezpieczeniowej – gdy udostępnia ona kalkulator ubezpieczeń
  • Telefonicznie – wystarczy, że skontaktujesz się z naszym agentem pod numerem telefonu (22) 270 00 00

Najwygodniejszym sposobem jest zakup wybranych polis przez kalkulator OC AC zamieszczony na naszej stronie. Jako współwłaściciel samochodu możesz wówczas:

  • Sprawdzić ceny OC, jeżeli chcesz kupić tylko obowiązkowe ubezpieczenie
  • Porównać zakres ubezpieczeń dodatkowych, np. NNW, AC i assistance

Przewagą naszego kalkulatora jest m.in. możliwość powrócenia do kalkulacji (wystarczy, że podasz swój adres e-mail, a otrzymasz link) i zakupu polisy w dowolnym momencie (kalkulator działa przez całą dobę i 7 dni w tygodniu).

Jak przebiega zakup OC przez współwłaściciela auta przez kalkulator OC AC?

Skoro wiesz już, czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód, to pozostaje jedynie poszukać najlepszej (lub najtańszej – gdy kupujesz tylko OC) polisy. Oto jak w 5 krokach współwłaściciel może kupić ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem kalkulatora OC AC:

Krok 1. Na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl wybierz „Porównaj ceny OC/AC”

Możesz od razu wybrać interesujący Cię zakres ubezpieczenia. Jeżeli jednak nie jesteś pewien, jakich polis potrzebujesz, to na tym etapie wybierz tylko OC. Po zakończeniu kalkulacji będziesz mógł sprawdzić ceny ubezpieczeń w różnych kombinacjach, np. OC i NNW.

Krok 2. Odpowiedź na pytania dotyczące pojazdu, którego jesteś współwłaścicielem

Przed przystąpieniem do wypełniania formularza możesz przygotować sobie dowód rejestracyjny i prawo jazdy (również właściciela) oraz spisać stan licznika. Mając pod ręką wskazane dokumenty, nie będziesz musiał odrywać się od kalkulacji.

Krok 3. Udziel odpowiedzi na pytania dotyczące właściciela i współwłaściciela samochodu

W każdym przypadku będziesz musiał wskazać: datę urodzenia kierowcy, datę uzyskania przez niego prawa jazdy kategorii B, jego płeć, wykonywany przez niego zawód, liczbę posiadanych przez niego dzieci i miejscowość zamieszkania.

Gdzie w kalkulatorze OC wpisać dane współwłaściciela

Uwaga! Dodatkowo pytamy o tzw. młodych kierowców, czyli kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż 3 lata. Być może sam – jako współwłaściciel pojazdu – użyczasz auto swojemu dziecku, które dopiero co zdało prawo jazdy. Nawet wówczas, gdy nie jest ono współwłaścicielem pojazdu, będziesz musiał udzielić informacji na jego temat.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Krok 4. Odpowiedz na pytania dotyczące historii ubezpieczeniowej

Wpływ na wysokość składki ma też historia ubezpieczeniowa. Czy historia ubezpieczenia współwłaściciela ma znaczenie? Tak, ubezpieczyciele pytają o przeszłość ubezpieczeniową zarówno właściciela, jak i współwłaściciela pojazdu.

Gdzie w kalkulatorze OC wpisać historię ubezpieczenia współwłaściciela

Krok 5. Wybór ubezpieczenia i sfinalizowanie umowy kupna ubezpieczenia

Ostatnim krokiem po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania jest wybór polisy i opłacenie składki. Na tym etapie konieczne jest podanie danych zarówno właściciela, jak i współwłaściciela pojazdu – znajdą się one na polisie.

Kupując ubezpieczenie za pośrednictwem naszego kalkulatora OC AC, polisę możesz opłacić jednorazowo lub w ratach. Dokumenty potwierdzające zakup polisy otrzymasz na podany adres e-mail.

Sprawdź, ile zapłacisz za OC swojego samochodu

Ubezpieczenie tylko na współwłaściciela – czy to możliwe?

Ubezpieczenia komunikacyjne są przypisane do pojazdu, a nie jego właściciela czy współwłaściciela. Pomimo tego, gdy auto ma więcej niż jednego właściciela, to ich dane muszą być widoczne w polisie. W praktyce oznacza to, że ubezpieczenie wyłącznie na współwłaściciela nie jest możliwe. Współwłaściciel, który kupuje polisy komunikacyjne, musi podać również dane właściciela.

Uwaga! W razie kolizji firma ubezpieczeniowa zweryfikuje, czy informacje przekazane przez nabywcę polisy były prawdziwe. Warto mieć to na uwadze.

Ile współwłaściciel samochodu zapłaci za jego ubezpieczenie?

Bez względu na to, kto kupuje ubezpieczenia komunikacyjne (właściciel, współwłaściciel, osoba upoważniona przez właściciela), wysokość składki jest podawana przez firmę ubezpieczeniową po przekazaniu jej wymaganych informacji. Sposobem, aby nie kontaktować się osobno z kilkoma ubezpieczycielami, jest skorzystanie z kalkulatora OC AC, za pomocą którego można ustalić cenę polisy.

Przykład: Pan Bartosz to 20-letni student, który po zdaniu egzaminu na prawo jazdy został współwłaścicielem pojazdu. Ponieważ jego ojciec (właściciel auta) nie ma czasu na formalności związane z ubezpieczeniem, oddelegował on syna do znalezienia korzystnej polisy dla Mazdy 6 z 2019 r. (benzyna, poj. silnika 2488 cm3).

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaOferta cenowa
mtu24.plOC555 zł
TrastiOC880 zł
mtu24.plOC i AC mini (zdarzenia: kradzież)2565 zł
UniqaOC + AC (pełne) + ASS3364 zł

Oblicz składkę OC/AC

Jak widać z powyższego zestawienia, ubezpieczenie OC kupowane przez współwłaściciela, który nie ma doświadczenia za kierownicą i własnej historii ubezpieczeniowej, wcale nie musi być drogie. W rozpatrywanym przypadku, ze względu na wartość auta, najlepiej byłoby rozważyć również zakup dodatkowych polis.

Kto płaci OC – właściciel czy współwłaściciel auta?

Za utrzymanie samochodu (w tym jego ubezpieczenie) odpowiada osoba (osoby), której dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli jesteś współwłaścicielem samochodu, to zostaniesz wymieniony w tym dokumencie (i karcie pojazdu – gdy została wydana dla auta). Wówczas – podobnie jak pozostali współwłaściciele – będziesz odpowiedzialny za brak ciągłości w ubezpieczeniu OC.

Użytkujesz pojazd, ale nie jesteś jego właścicielem? Formalnie nie masz obowiązku kupować i płacić np. składki OC, możesz jednak rozliczać się z właścicielem za możliwość korzystania z samochodu. To jednak już kwestia porozumienia między Tobą a posiadaczem auta. Firmy ubezpieczeniowe wystawiają wezwanie do zapłaty osobie, której dane widnieją na polisie.

Przykład: Pani Anna jest właścicielem samochodu Honda Civic z 2017 r. Kupując OC, podała dane swoje i współwłaściciela. Z uwagi na cenę wybranej polisy, zdecydowała się zapłacić składkę na raty. Jeżeli pani Anna nie będzie opłacać kolejnych rat, wezwanie do zapłaty otrzymają osoby wskazane na polisie – zatem zarówno ona, jak i współwłaściciel.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

  • Odpowiedź na pytanie, czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód, brzmi twierdząco – nie potrzebuje on upoważnienia od właściciela.
  • Współwłaściciel auta może kupić ubezpieczenia komunikacyjne przez kalkulator OC AC zamieszczony na naszej stronie. Przed zapłatą polisy będzie musiał podać dane właściciela auta.
  • Do opłacenia składki zawsze zobowiązane są te osoby, których dane zostały wskazane na polisie. To do nich ubezpieczyciel będzie kierować żądania, gdyby nie została opłacona jedna z rat polisy.
  • Firmy ubezpieczeniowe za współwłaściciela auta uznają tylko tę osobę, której dane zostały wpisane do dokumentów – dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Kto jeszcze – poza właścicielem i współwłaścicielem – może kupić ubezpieczenie samochodu?

    Właściciel samochodu może upoważnić inną osobę do zakupu polisy. Jednak wówczas – w przeciwieństwie do zakupu ubezpieczenia przez współwłaściciela – nie obejdzie się bez pełnomocnictwa. Taka osoba musi też otrzymać od właściciela dane, jakie są niezbędne do zakupu polisy.

  2. Kto może być współwłaścicielem pojazdu?

    Najczęściej współwłaścicielem pojazdu zostaje członek rodziny. Przykładowo rodzic, kupując samochód, podaje dane swojego pełnoletniego dziecka. W ten sposób młody kierowca buduje swoją historię ubezpieczeniową. Formalnie nie ma jednak przeszkód, aby współwłaścicielem została osoba niespokrewniona z właścicielem samochodu.

  3. Czy jako współwłaściciel jest traktowana wyłącznie osoba, której dane nie widnieją w dowodzie rejestracyjnym auta?

    Firmy ubezpieczeniowe za współwłaścicieli uważają wyłącznie te osoby, które zostały zgłoszone jako współwłaściciele w wydziale komunikacji, a zatem których dane są widoczne w dowodzie rejestracyjnym czy karcie pojazdu. Jeżeli z Twojego pojazdu korzysta osoba, która nie jest jego współwłaścicielem, to nie musisz jej zgłaszać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jest to młody kierowca, czyli osoba, która prawo jazdy ma krócej niż 3 lata.

  4. Komu opłaca się współwłasność samochodu?

    Współwłasność samochodu jest szczególnie popularna wśród młodych kierowców. Ustanawiając współwłaścicielem auta doświadczonego kierowcę (ze wzorową historią ubezpieczenia), mogą oni sporo zaoszczędzić. To rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad – w razie kolizji, zniżki stracą wszyscy współwłaściciele, a nie tylko ten, któremu się ona przytrafiła.

  5. Jakie inne prawa ma współwłaściciel pojazdu?

    Skoro odpowiedź na pytanie, czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód, brzmi: tak, to pozostaje jeszcze kwestia innych praw, jakie ma ta osoba. Współwłaściciel może m.in. zarejestrować, wyrejestrować czy sprzedać auto. W każdej z wymienionych sytuacji będzie jednak potrzebował upoważnienia od pozostałych współwłaścicieli.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments