Zmienić wygląd samochodu według własnych zachcianek i dodatkowo go jeszcze zabezpieczyć? To możliwe dzięki coraz popularniejszej metodzie oklejania karoserii. Gdzie to zrobić, jak i za ile? Wszystko wyjaśniamy poniżej.
Kiedyś uważano oklejanie samochodu za niepotrzebną zachciankę, ale dziś staje się coraz bardziej popularne. Na zachodzie Europy całe samochody zaczęto oklejać już dobre 20 lat temu, a dziś coraz chętniej robią to również kierowcy oraz przedsiębiorcy w Polsce.
Po co oklejać samochód?
Powody oklejenia samochodów mogą być bardzo różne. Niektórzy chcą zabezpieczyć lakier przed promieniami słonecznymi, owadami, a nawet drobnymi zarysowaniami. Inni z kolei marzą o tym, by ich pojazd wyróżniał się spomiędzy pojazdów produkowanych seryjnie. Mogą wówczas zdecydować się na najbardziej wymyślny kolor lub umieszczenie na karoserii różnych wzorów czy symboli, a w takiej sytuacji oklejenie samochodu jest zdecydowanie tańsze niż przemalowanie.
Mówiąc o oklejaniu pojazdu należy również pamiętać, że niektóre mają służyć jako nośniki reklamowe, a wtedy za relatywnie niewielką cenę można mieć swój banner na kołach (choć przedsiębiorcy często decydują się na tańsze sposoby reklamy na karoseriach niż oklejanie folią).
W jaki sposób okleja się samochód?
Na wstępie należy pamiętać o jednym – nie warto oszczędzać na firmie, której zlecimy oklejenie pojazdu. Oczywiście cena usługi nie musi być głównym wyznacznikiem, którym będziemy kierowali się podczas wyboru warsztatu, ale przed powierzeniem komuś swojego samochodu, warto dokładnie dany serwis sprawdzić. Wszystko dlatego, że podczas oklejania nie trudno o pomyłkę lub złe przygotowanie karoserii, a wówczas coś, co miało cieszyć nasze oko, stanie się rzeczą, na którą nie będziemy mogli patrzeć.
Przed rozpoczęciem oklejania, samochód musi zostać do tego dokładnie przystosowany. Karoserię przygotowuje się odpowiednimi detergentami (ich jakość również może mieć wpływ na efekt końcowy), a elementy łatwo demontowalne (jak np. reflektory, zderzaki, klamki) są ściągane, by łatwiej i dokładniej wykonać oklejenie.
Sprawdź, ile zapłacisz za OC/AC swojego samochodu
Gdy auto jest już gotowe, następuje nałożenie folii. Wbrew pozorom nie jest to prosta rzecz, ponieważ wymaga precyzji. Folie są bardzo cienkie i mają mocny klej, więc drobna pomyłka może zakończyć się dużymi problemami. Wyzwaniem są np. krawędzie nadwozia. To właśnie w tych miejscach łatwo zauważyć czy mieliśmy do czynienia z fachowcem, czy też trafiliśmy na kogoś, kto jeszcze wiele powinien się nauczyć. Jeśli samochód został dobrze oklejony, to… tego nie widać. Karoseria jest bowiem tak jednolita jak karoseria polakierowana.
Jeśli nawet efekt jest w pełni zadowalający, to nie zapominajmy o gwarancji, bo nigdy nie wiadomo, czy folia nie zacznie się łuszczyć lub odpadać. W dobrych serwisach i przy użyciu dobrych folii, możemy otrzymać gwarancję nawet na 10 lat.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Jakie są plusy oklejenia samochodu?
Na pierwszy rzut oka w oklejaniu samochodu chodzi głównie o estetykę, ale argumentów za nałożeniem folii jest znacznie więcej. Oto one:
- oklejanie jest tańszą alternatywą lakierowania karoserii;
- dobrze nałożona folia sprawia, że nasz samochód wyróżnia się spośród aut lakierowanych seryjnie;
- oklejania daje dużą możliwość urozmaicenie karoserii różnego rodzaju pasami, znakami czy symbolami;
- folia dodatkowo chroni samochód przed czynnikami zewnętrznymi, jak np. odpryski kamieni, owady, a nawet drobne otarcia parkingowe;
- folię można łatwo ściągnąć. Co prawda tym również muszą zająć się fachowcy, ale usunięcie folii nie powoduje żadnych szkód na lakierze;
- po ściągnięciu folii lakier wygląda jak nowy, co może mieć wpływ np. na cenę sprzedaży używanego samochodu.
Jeśli ktoś planuje okleić samochód tylko po to, by ochronić jego lakier, to może zdecydować się na specjalną bezbarwną folię ochronną.
Jaka jest cena oklejenia samochodu?
Cena oklejenia samochodu zależna jest od kilku czynników. Przede wszystkim wpływ na koszt ma:
- Cena folii. Można zdecydować się na taką, która kosztuje kilkanaście złotych za metr kwadratowy, ale można też zbliżyć się z ceną do 100 zł za metr kwadratowy. W tym przypadku nie warto jednak oszczędzać i należy wybrać sprawdzony materiał, który ma długą gwarancję;
- Stopień trudności nakładania różnych folii – warsztat również ujmie go w wycenie.
Duży wpływ na cenę oklejenia samochodu ma także jego wielkość. Mniej zapłacimy bowiem za oklejenie Fiata Pandy i Opla Corsy, a więcej za Toyotę RAV4 i Renault Espace. Jeśli chodzi o samochód, to nie liczą się tylko jego gabaryty, ale również stopień trudności jego oklejania.
Stawki za oklejenie pojazdu różnią się w poszczególnych regionach Polski. W dużym miastach można spodziewać się znacznie wyższych niż w miasteczkach.
Ogólnie jednak można przyjąć, że oklejenie całego samochodu będzie kosztowało od ok. 2000 do 5000 zł. Oczywiście odpowiednio mniej zapłacimy, gdy zdecydujemy się na oklejenie tylko kilku elementów, a nie całego pojazdu.
Ile trwa oklejanie pojazdu?
Jedne warsztaty robią to szybciej, inne wolniej, ale należy liczyć się, że pojazd w warsztacie spędzi ok. 4-7 dni.
Jak dbać o oklejony samochód?
Nie jest to przesadnie czasochłonne i skomplikowane zadanie, ale warto pamiętać o kilku zasadach:
- oklejone folią samochody powinny być czyszczone jedynie na myjniach automatycznych;
- jak najszybciej należy usuwać z folii ptasie odchody;
- nie ma przeciwskazań, by na folię była nakładane delikatne detergenty (np. wosk czy pasta polerska).
Czy oklejanie samochodu wpływa na cenę ubezpieczenia?
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie biorą tego czynnika pod uwagę podczas wyceny składki OC, ponieważ oklejanie samochodu w żaden sposób nie wpływa na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Jeśli zamierzamy wykupić autocasco, możemy wprawdzie zapytać wybranego ubezpieczyciela, czy zwróci nam koszty ponownego oklejania pojazdu po kolizji (jeśli będzie taka konieczność). Niestety, w większości firm spotkamy się z odmową wypłaty takiego odszkodowania i koszt oklejania samochodu będziemy musieli pokryć samodzielnie.
Sprawdź, ile zapłacisz za OC i AC swojego samochodu