Ile kosztuje ubezpieczenie kabrioletu?

Kobieta za kierownicą kabrioletu

Modele samochodów o nadwoziu z odkrytą kabiną pasażerską uchodzą za prestiżowe i przyciągają wzrok. Ich właściciele, jak wszyscy pozostali kierowcy, muszą pamiętać o ubezpieczeniu OC. Rozważasz zakup kabrioletu i zastanawiasz się, ile będziesz musiał zapłacić za polisę dla takiego auta? Sprawdzamy, od czego zależy wysokość składki OC i kto musi liczyć się z największym wydatkiem na ubezpieczenie kabrioletu.

Po polskich drogach poruszają się głównie samochody z nadwoziem typu sedan, kombi czy SUV. Nie wszyscy kierowcy stawiają jednak na dobrze znane modele pojazdów. Rzadziej spotykane w Polsce kabriolety także mają wielu entuzjastów.

Ile średnio za OC płacą właściciele kabrioletów?

Dla samochodów z odkrytym dachem, tak samo jak w przypadku innych typów nadwozia, składka ubezpieczenia OC wyliczana jest indywidualnie. W efekcie ceny polis są bardzo zróżnicowane. Sprawdziliśmy, ile właściciele kabrioletów płacą średnio za ubezpieczenie OC.

Okazuje się, że różnice w składkach są spore. W I półroczu 2022 r. średnie ceny OC dla różnych modeli kabrioletów wynosiły od 505 do 1436 zł.

Model samochodu
Cena OC
Mercedes SLK
505 zł
Mazda MX-5
538 zł
Honda S2000
576 zł
Bentley Continental
1027 zł
Lamborghini Aventador
1307 zł
Porsche 918 Spyder
1436 zł
Mediana cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki w I półroczu 2022 r.

Skąd tak duże rozbieżności w propozycjach dla posiadaczy poszczególnych modeli kabrioletów? Jedną z przyczyn jest pojemność i moc silnika. W im krótszym czasie auto jest w stanie rozwinąć dużą prędkość, tym wyższą składkę zapłaci właściciel. Likwidacja ewentualnej szkody wyrządzonej przez taki samochód może być bowiem bardzo kosztowna. Z tego względu właściciele takich pojazdów, jak m.in. Lamborghini Aventador czy Porsche 918 Spyder mogą zapłacić za OC nawet powyżej 1000 zł (Uwaga! Nie jest to reguła dla wszystkich kierowców).

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC kabrioletu?

Pojemność silnika to tylko jeden z wielu czynników, jakie są brane przez ubezpieczycieli pod uwagę przy szacowaniu ryzyka ubezpieczeniowego. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają w swoich kalkulacjach również inne parametry. Można je pogrupować w trzy kategorie: informacje o pojeździe, informacje o właścicielu (właścicielach) i informacje o historii ubezpieczeniowej.

Informacje o pojeździe a cena OC kabrioletu

Ubezpieczycieli interesuje m.in.: marka i model pojazdu, rok jego produkcji, przebieg oraz wspomniana już pojemność silnika. Pytania o te parametry znajdują się w każdym kwestionariuszu zakupu ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że na podstawie wyników historycznych ubezpieczyciele są w stanie wskazać, które pojazdy najczęściej biorą udział w kolizjach czy wypadkach. Dla nich składka OC jest z reguły wyższa.

Przykład: Pan Adam to 42-letni kierowca, mieszkaniec Inowrocławia z ponad 20-letnią bezszkodową historią ubezpieczeniową. Poszukuje on ubezpieczenia dla różnych modeli kabrioletów – chce sprawdzić, jakie oferty otrzyma od firm ubezpieczeniowych. Informacje te mężczyzna uwzględni podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu.

Model pojazduNajtańsza oferta OC
Mazda MX-5 III z 2007 r., benzyna, poj. silnika 1798 cm3379 zł (wraz z assistance)
Mercedes Benz S Klasa Coupe z 2018 r., benzyna/gaz poj. silnika 3982 cm3391 zł (wraz z assistance)
Renault Megane CC z 2004 r., benzyna, poj. silnika 1998 cm3392 zł (wraz z assistance)
Citroen C3 Pluriel z 2004 r., diesel, poj. silnika 1398 cm3403 zł (wraz z assistance)
Opel Astra Twin Top z 2006 r., benzyna, poj. silnika 2198 cm3419 zł (wraz z assistance)
Porsche 918 Spyder z 2015 r., hybryda, poj. silnika 4593 cm3586 zł
Kalkulacja z sierpnia 2022 r.

Oblicz cenę ubezpieczenia OC kabrioletu

Ceny ubezpieczenia OC dla sprawdzanych modeli prezentują się atrakcyjnie. Trzeba jednak pamiętać, że marka i model pojazdu nie są jedynymi czynnikami, które mają wpływ na wysokość składki. Kierowca, dla którego kalkulacja została przygotowana, ma duże doświadczenie w prowadzeniu samochodu, a to skutecznie obniża koszt polisy OC.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Informacje o kierowcy i jego historii ubezpieczeniowej a cena OC kabrioletu

Niedoświadczony kierowca nie może liczyć na żadne ulgi, gdy mowa o ubezpieczeniu OC. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciel musi wziąć pod uwagę większe prawdopodobieństwo, że kierowca z krótkim stażem spowoduje np. kolizję drogową. O ile wyższa jest składka OC dla kierowcy, który ma niewielkie doświadczenie za kierownicą lub dopiero co uzyskał uprawnienia?

Przykład: Pan Tomasz ma 22 lata, a prawo jazdy odebrał 2 lata temu i od tego momentu kupuje polisy komunikacyjne. Mężczyzna mieszka w Łomży i zastanawia się nad zakupem Citroena C3 Pluriel z 2008 r. (diesel, poj. silnika 1398 cm3).

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Najtańsze oferty OC na Citroena C3 w wersji cabrio
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1136,00 zł* rata od 113 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1165,00 zł* rata od 116 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1177,00 zł* rata od 118 zł
Najtańsze oferty OC na Citroena C3 w wersji cabrio
Benefia
1136,00 zł* rata od 113.00
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1165,00 zł* rata od 116.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1177,00 zł* rata od 118.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z sierpnia 2022 r.

Ze stażem za kierownicą związana jest też historia ubezpieczeniowa. Wielu kierowców tuż po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy kupuje pierwszy pojazd, a dzięki bezpiecznej jeździe nabywa zniżki. Gdyby kierowca z powyższego przykładu zrobił prawo jazdy w wieku 18 lat i kupował ubezpieczenie od 4 lat, to mógłby nabyć znacznie tańsze ubezpieczenie OC.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie AC kabrioletu?

Kierowcy, którzy decydują się na najdroższe modele pojazdów dostępne na rynku, z reguły nie kupują wyłącznie polisy OC, ale nabywają je w pakiecie wraz z ubezpieczeniami AC, NNW i assistance. Taki zestaw polis gwarantuje maksymalną ochronę i wszechstronną pomoc ubezpieczyciela w razie różnych zdarzeń. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie AC kabrioletu?

Wysokość składki AC, analogicznie jak w przypadku OC, jest wypadkową różnych czynników. Z uwagi na charakter tej polisy ubezpieczyciele przy wypełnianiu wniosku pytają klientów także o:

 • zamontowane w samochodzie zabezpieczenia antykradzieżowe,
 • miejsce parkowania pojazdu,
 • to, czy samochód będzie użytkowany za granicą – w przypadku niektórych krajów ryzyko kradzieży jest wyższe.

Nie wszyscy ubezpieczyciele chętnie ubezpieczają kabriolety. Powodem jest fakt, że pojazdy te są w większym stopniu narażone choćby na kradzież czy uszkodzenia (np. wnętrza, wywołane przeciekającym składanym dachem). Szczególnie właściciele nowych i drogich kabrioletów w wersji sportowej muszą liczyć się z wysoką składką.

Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC można bez trudu znaleźć oferty dla najpopularniejszych modeli kabrioletów. Należy też pamiętać, że zakup polis w pakiecie jest najbardziej opłacalny finansowo – z reguły składka jest niższa niż wówczas, gdy właściciel pojazdu każde ubezpieczenie kupuje osobno.

Oblicz składkę OC/AC

Jak znaleźć tanie OC lub pakiet ubezpieczeń kabrioletu?

Żadna działająca na polskim rynku firma ubezpieczeniowa nie może odmówić właścicielowi kabrioletu obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej. Zaproponowana składka OC może być jednak na tyle wysoka, że skutecznie zniechęci do skorzystania z oferty. Jak szybko znaleźć tanie OC? Rozwiązaniem jest porównanie ofert. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora OC – jest to narzędzie dedykowane kierowcom, którzy szukają taniego obowiązkowego ubezpieczenia.

Jesteś właścicielem nowego kabrioletu? Przyda Ci się dodatkowa ochrona w postaci choćby ubezpieczenia AC. Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń możesz znaleźć pakiet ubezpieczeń OC i AC gwarantujący optymalną ochronę. Jeżeli na etapie zakupu ubezpieczeń przez internet potrzebujesz wsparcia eksperta, skontaktuj się telefonicznie z naszym doradcą – pomoże Ci on znaleźć ubezpieczenie na atrakcyjnych warunkach.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, którą muszą posiadać również właściciele kabrioletów. OC można nabyć w każdej firmie ubezpieczeniowej, a propozycje będą różnić się jedynie ceną.
 • Zasady obliczania składki OC dla kabrioletów nie różnią się od zasad obowiązujących przy innych pojazdach. Na korzystniejszą cenę mogą liczyć doświadczeni kierowcy, którzy zgromadzili zniżki za bezszkodową jazdę.
 • Właściciele kabrioletów z najnowszych roczników powinni pomyśleć o dodatkowej ochronie ubezpieczeniowej. Najbardziej opłacalny będzie zakup ubezpieczenia AC w pakiecie z OC.
 • Aby zakupić ubezpieczenie OC lub pakiet OC i AC dla kabrioletu, nie trzeba wychodzić z domu. Wysokość składki ubezpieczeniowej można poznać przez internet, korzystając z kalkulatora OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego objęcie kabrioletu ochroną ubezpieczeniową jest kosztowne?

  Powody są różne. Z jednej strony takie pojazdy są mniej popularne, co oznacza, że koszty ich naprawy są wyższe. Z drugiej strony wiele kabrioletów dostępnych w ofercie producentów to samochody sportowe, które w kilka sekund mogą rozwinąć duże prędkości. Skala szkód, jakie może spowodować kierowca takiego pojazdu, może być ogromna.

 2. Czy dla kabrioletu można kupić również dodatkowe polisy komunikacyjne?

  Ubezpieczenie OC dla kabrioletu musi zaproponować każda firma ubezpieczeniowa działająca na polskim rynku. Inaczej jest w przypadku polis dodatkowych – należą do nich choćby AC, assistance, NNW czy ochrona zniżek. Ubezpieczasz samochód z otwartym dachem? Możesz wybierać wśród dodatkowych produktów, chociaż musisz uwzględnić, że ich cena może być wyższa.

 3. Czemu niektóre firmy ubezpieczeniowe nie oferują dodatkowych ubezpieczeń dla kabrioletów?

  Firmy ubezpieczeniowe mają pełną dowolność, gdy mowa o kształtowaniu oferty dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych – mogą proponować AC, NNW czy assistance, choć nie jest to regułą. Ponieważ kabriolety to samochody stosunkowo rzadkie, to ubezpieczycielom nie zawsze opłaca się oferować ich właścicielom te produkty – potencjalne koszty mogą przewyższać założone zyski.

 4. Czy mogę poznać orientacyjny koszt ubezpieczenia kabrioletu, który zamierzam kupić?

  Owszem – skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. To najprostszy sposób, aby zorientować się w cenach OC. Sprawdzając, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, unikniesz przykrej niespodzianki już po zakupie auta. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy wybrany model to sportowy kabriolet.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments