Ile kosztuje ubezpieczenie kabrioletu?


Kobieta za kierownicą kabrioletu

Modele samochodów o nadwoziu z odkrytą kabiną pasażerską uchodzą za prestiżowe i przyciągają wzrok. Ich właściciele, jak wszyscy pozostali kierowcy, muszą pamiętać o ubezpieczeniu OC. Rozważasz zakup kabrioletu i zastanawiasz się, ile będziesz musiał zapłacić za polisę dla takiego auta? Sprawdzamy, od czego zależy wysokość składki OC i kto musi liczyć się z największym wydatkiem.

Po polskich drogach poruszają się głównie samochody z nadwoziem typu sedan, kombi czy SUV. Nie wszyscy kierowcy stawiają jednak na dobrze znane modele pojazdów. Rzadziej spotykane w Polsce kabriolety także mają wielu entuzjastów.

Ile średnio za OC płacą właściciele kabrioletów?

Dla samochodów z odkrytym dachem, tak samo jak w przypadku innych typów nadwozia, składka ubezpieczenia OC wyliczana jest indywidualnie. W efekcie ceny polis są bardzo zróżnicowane. Sprawdziliśmy, ile właściciele kabrioletów płacą średnio za OC.

Okazuje się, że różnice w składkach są spore. W okresie od stycznia do końca września 2020 r. kierowcy na OC kabrioletu musieli wydać średnio od 674 zł do 1592 zł.

Model samochodu
Średnia cena OC w III kwartale 2020 r.
Honda S2000
674 zł
Mercedes SLK
729 zł
Mazda MX-5
780 zł
Bentley Continental
1020 zł
Lamborghini Aventador
1253 zł
Porsche 918 Spyder
1592 zł
Mediana cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników rankomat.pl od stycznia do września 2020 r.

Skąd tak duże rozbieżności w propozycjach dla posiadaczy poszczególnych modeli kabrioletów? Jedną z przyczyn jest pojemność i moc silnika. W im krótszym czasie auto jest w stanie rozwinąć dużą prędkość, tym wyższą składkę zapłaci właściciel. Likwidacja ewentualnej szkody wyrządzonej przez taki samochód może być bowiem bardzo kosztowna. Z tego względu właściciele takich pojazdów, jak m.in. Lamborghini Aventador czy Porsche 918 Spyder musieli zapłacić za OC powyżej 1000 zł.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC kabrioletu?

Pojemność silnika to tylko jeden z wielu czynników, jakie są brane przez ubezpieczycieli pod uwagę przy szacowaniu ryzyka ubezpieczeniowego. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają w swoich kalkulacjach również inne parametry. Można je pogrupować w trzy kategorie: informacje o pojeździe, informacje o właścicielu (właścicielach) i informacje o historii ubezpieczeniowej.

  1. Informacje o pojeździe

Ubezpieczycieli interesuje m.in.: marka i model pojazdu, rok jego produkcji, przebieg oraz wspomniana już pojemność silnika. Pytania o te parametry znajdują się w każdym kwestionariuszu zakupu ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że na podstawie wyników historycznych ubezpieczyciele są w stanie wskazać, które pojazdy najczęściej biorą udział w kolizjach czy wypadkach. Dla nich składka OC jest z reguły wyższa.

Przykład: Pan Adam to 42-letni kierowca, mieszkaniec Inowrocławia z ponad 20-letnią bezszkodową historią ubezpieczeniową. Poszukuje on ubezpieczenia dla różnych modeli kabrioletów – chce sprawdzić, jakie oferty otrzyma od firm ubezpieczeniowych. Informacje te mężczyzna uwzględni podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu.

Model pojazduNajtańsza oferta OC
Mazda MX-5 III z 2007 r., benzyna, poj. silnika 1798 cm3438 zł (wraz z assistance)
Renault Megane CC z 2004 r., benzyna, poj. silnika 1998 cm3468 zł (wraz z assistance)
Opel Astra Twin Top z 2006 r., benzyna, poj. silnika 2198 cm3478 zł
Citroen C3 Pluriel z 2004 r., diesel, poj. silnika 1398 cm3434 zł (wraz z assistance)
Mercedes Benz S Klasa Coupe z 2018 r., benzyna/gaz poj. silnika 3982 cm3469 zł (wraz z assistance)
Porsche 918 Spyder z 2015 r., hybryda, poj. silnika 4593 cm3559 zł
Kalkulacja z dnia 3.11.2020 r.

Ceny ubezpieczenia OC dla sprawdzanych modeli prezentują się atrakcyjnie. Trzeba jednak pamiętać, że marka i model pojazdu nie są jedynymi czynnikami, które mają wpływ na wysokość składki. Kierowca, dla którego kalkulacja została przygotowana, ma duże doświadczenie w prowadzeniu samochodu, a to skutecznie obniża koszt polisy OC.

2. Informacje o kierowcy i jego historii ubezpieczeniowej

Niedoświadczony kierowca nie może liczyć na żadne ulgi, gdy mowa o ubezpieczeniu OC. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciel musi wziąć pod uwagę większe prawdopodobieństwo, że kierowca z krótkim stażem spowoduje np. kolizję drogową. O ile wyższa jest składka OC dla kierowcy, który ma niewielkie doświadczenie za kierownicą lub dopiero co uzyskał uprawnienia?

Przykład: Pan Tomasz ma 22 lata, a prawo jazdy odebrał 2 lata temu i od tego momentu kupuje polisy komunikacyjne. Mężczyzna mieszka w Łomży i zastanawia się nad zakupem Citroena C3 Pluriel z 2008 r. (diesel, poj. silnika 1398 cm3).

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
OCACAssistanceNNW
Najtańsze oferty OC na Citroena C3 w wersji cabrio
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1141,00 zł* rata od 110 zł
AXA
OC
AC
Assistance
NNW
1197,00 zł* rata od 110 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1266,00 zł* rata od 120 zł
Najtańsze oferty OC na Citroena C3 w wersji cabrio
You Can Drive
1141,00 zł* rata od 110.00
OC
AC
Assistance
NNW
AXA
1197,00 zł* rata od 110.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1266,00 zł* rata od 120.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 3.11.2020 r.

Ze stażem za kierownicą związana jest też historia ubezpieczeniowa. Wielu kierowców tuż po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy kupuje pierwszy pojazd, a dzięki bezpiecznej jeździe nabywa zniżki. Gdyby kierowca z powyższego przykładu zrobił prawo jazdy w wieku 18 lat i kupował ubezpieczenie od 4 lat, to w You Can Drive mógłby nabyć OC już za 850 zł.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie AC kabrioletu?

Kierowcy, którzy decydują się na najdroższe modele pojazdów dostępne na rynku, z reguły nie kupują wyłącznie polisy OC, ale nabywają je w pakiecie wraz z ubezpieczeniami AC, NNW i assistance. Taki zestaw polis gwarantuje maksymalną ochronę i wszechstronną pomoc ubezpieczyciela w razie różnych zdarzeń. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie AC?

Wysokość składki AC, analogicznie jak w przypadku OC, jest wypadkową różnych czynników. Z uwagi na charakter tej polisy ubezpieczyciele przy wypełnianiu wniosku pytają klientów także o:

  • zamontowane w samochodzie zabezpieczenia antykradzieżowe,
  • miejsce parkowania pojazdu,
  • to, czy samochód będzie użytkowany za granicą – w przypadku niektórych krajów ryzyko kradzieży jest wyższe.

Nie wszyscy ubezpieczyciele chętnie ubezpieczają kabriolety. Powodem jest fakt, że pojazdy te są w większym stopniu narażone choćby na kradzież czy uszkodzenia (np. wnętrza, wywołane przeciekającym składanym dachem). Szczególnie właściciele nowych i drogich kabrioletów w wersji sportowej muszą liczyć się z wysoką składką.

Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC można bez trudu znaleźć oferty dla najpopularniejszych modeli kabrioletów. Należy też pamiętać, że zakup polis w pakiecie jest najbardziej opłacalny finansowo – z reguły składka jest niższa niż wówczas, gdy właściciel pojazdu każde ubezpieczenie kupuje osobno.

Jak znaleźć tanie OC lub pakiet ubezpieczeń kabrioletu?

Żadna działająca na polskim rynku firma ubezpieczeniowa nie może odmówić właścicielowi kabrioletu obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej. Zaproponowana składka OC może być jednak na tyle wysoka, że skutecznie zniechęci do skorzystania z oferty. Jak szybko znaleźć tanie OC? Rozwiązaniem jest porównanie ofert. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora OC – jest to narzędzie dedykowane kierowcom, którzy szukają taniego obowiązkowego ubezpieczenia.

Jesteś właścicielem nowego kabrioletu? Przyda Ci się dodatkowa ochrona w postaci choćby ubezpieczenia AC. Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń możesz znaleźć pakiet ubezpieczeń OC i AC gwarantujący optymalną ochronę. Jeżeli na etapie zakupu ubezpieczeń przez internet potrzebujesz wsparcia eksperta, skontaktuj się telefonicznie z naszym doradcą – pomoże Ci on znaleźć ubezpieczenie na atrakcyjnych warunkach.

Podsumowanie:

  • Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, którą muszą posiadać również właściciele kabrioletów. OC można nabyć w każdej firmie ubezpieczeniowej, a propozycje będą różnić się jedynie ceną.
  • Zasady obliczania składki OC dla kabrioletów nie różnią się od zasad obowiązujących przy innych pojazdach. Na korzystniejszą cenę mogą liczyć doświadczeni kierowcy, którzy zgromadzili zniżki za bezpieczną jazdę.
  • Właściciele kabrioletów z najnowszych roczników powinni pomyśleć o dodatkowej ochronie ubezpieczeniowej. Najbardziej opłacalny będzie zakup ubezpieczenia AC w pakiecie z OC.
  • Aby zakupić ubezpieczenie OC lub pakiet OC i AC dla kabrioletu, nie trzeba wychodzić z domu. Wysokość składki ubezpieczeniowej można poznać przez internet, korzystając z kalkulatora OC/AC.
Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x