Rejestracja i ubezpieczenie nowego samochodu 2024 – o czym trzeba pamiętać?

nowy samochod

Poszukiwania nowego auta zakończyły się sukcesem? Aby w pełni cieszyć się z nowego nabytku, musisz załatwić jeszcze kilka formalności. Należą do nich rejestracja i ubezpieczenie nowego samochodu. Dodatkowe czynności czekają na Ciebie, gdy auto pochodzi z drugiej ręki.

Rejestracja i ubezpieczenie nowego samochodu (podobnie jak używanego) wciąż budzą wiele wątpliwości. Kiedy kupić ubezpieczenie w 2024 r. – przed czy po rejestracji? Kto może liczyć na pomoc w rejestracji samochodu? Czy ubezpieczenie samochodu przechodzi na nowego właściciela? To jedynie kilka pytań, na które odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Zakup nowego samochodu 2024 – jakie są obowiązki właściciela?
Zgodnie z ustawą, po zakupie nowego samochodu z salonu należy wykupić ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
O ubezpieczeniu nowego samochodu lepiej pomyśleć przed transakcją kupna.
Kwestia OC wygląda inaczej przy zakupie używanego auta na terenie Polski. Wówczas można korzystać z OC zbywcy auta (jeśli pojazd posiada ważną polisę).
Aby zarejestrować nowy samochód, należy udać się do odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania urzędu (wydziału komunikacji) i złożyć wniosek wraz z kompletem dokumentów.
Wniosek o rejestrację nowego auta może złożyć pracownik salonu samochodowego (dealer).
Na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego czeka się standardowo do 30 dni. Podczas odbioru dokumentu trzeba okazać ważną polisę OC.
Co z OC po przerejestrowaniu samochodu?

Jeżeli samochód ma ważne ubezpieczenie, to polisa przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Przerejestrowanie auta na inną osobę nie wpływa na ważność polisy.

Kiedy trzeba ubezpieczyć nowy samochód?

Ubezpieczenie nowego samochodu należy kupić najpóźniej w dniu jego rejestracji i nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu – tak wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jednocześnie, od tej zasady jest kilka wyjątków – dotyczą one m.in. samochodów historycznych.

Jak ubezpieczyć nowy samochód z salonu? Korzystając z oferty dealera, możesz liczyć na to, że sprzedawca przedstawi Ci ubezpieczenie nowego samochodu – to tzw. pakiet dealerski. Nie musisz z niego korzystać i możesz kupić ubezpieczenie we własnym zakresie, np. używając kalkulatora OC. Bez względu na to, gdzie kupisz ubezpieczenie nowego samochodu, powinieneś zwrócić uwagę na warunki zaproponowane przez firmę ubezpieczeniową. W przypadku ubezpieczenia AC istotne są:

 • suma ubezpieczenia – powinna ona odpowiadać wartości rynkowej samochodu,
 • udział własny w szkodzie – może być wysoki, a może nie być go wcale,
 • sposób likwidacji szkody – najwygodniejszym rozwiązaniem jest warsztatowa likwidacja szkód.

Przykładowo, w 2024 roku ceny Skody Fabia zaczynają się od 68 600 zł. Dacia Duster to jeszcze większy wydatek – najtańsza wersja kosztuje 79 900 zł. Kupując nowy samochód, zyskasz składnik majątku o sporej wartości. Właśnie dlatego tak ważna jest jego odpowiednia ochrona przed różnymi zagrożeniami. Z tego względu ubezpieczenie nowego samochodu nie powinno ograniczać się do OC – warto kupić też AC, assistance czy NNW.

Jeżeli kupujesz ubezpieczenie przed rejestracją samochodu, na Twojej polisie będzie widniał tylko numer VIN. Po rejestracji pojazdu skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym i poproś o uzupełnienie (aktualizację) polisy o nadany numer rejestracyjny.

Jak przebiega rejestracja nowego samochodu?

Ubezpieczenie nowego samochodu to nie wszystko – konieczne jest jeszcze jego zarejestrowanie. Osoby kupujące samochód od dealera mogą jednak liczyć na pomoc – formalnościami może zająć się pracownik salonu sprzedaży. Taka opcja jest dostępna od 4 czerwca 2021 r.

Pracownika salonu sprzedaży można upoważnić do:

 • złożenia wniosku o rejestrację pojazdu lub
 • odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych.

Nie jest to jednak rozwiązanie obowiązkowe. Kupując nowy samochód, możesz skorzystać z pomocy dealera, ale możesz też zarejestrować auto samodzielnie. Wówczas pozostaje zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i przejść przez procedurę rejestracji.

Procedura rejestracji pojazdu prezentuje się następująco:

 • złożenie dokumentów w wydziale komunikacji – potrzebne będą wniosek, zgoda na przetwarzanie danych osobowych i załączniki: faktura VAT, świadectwo zgodności WE, dowód odprawy celnej (gdy pojazd został sprowadzony z kraju spoza UE), dokument potwierdzający zapłatę akcyzy w Polsce (gdy auto zostało sprowadzone z innego kraju UE) i potwierdzenie opłat;
 • odebranie pozwolenia czasowego – rejestracja czasowa jest dokonywana na okres 30 dni;
 • odebranie dowodu rejestracyjnego – najczęściej dokumenty są gotowe przed upływem 30 dni.

Przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego wymagane jest okazanie ważnej polisy OC. Jeżeli ubezpieczenia nowego samochodu nie chcesz kupować wcześniej (przed rejestracją), to możesz to zrobić po otrzymaniu informacji o zarejestrowaniu pojazdu. Wówczas skorzystaj z naszego kalkulatora OC – w ten sposób nie dopuścisz do przerwy w ubezpieczeniu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia używanego samochodu w 2024r.?

Ubezpieczenie nowego samochodu jest sprawą dość prostą. Inaczej prezentuje się ta kwestia w przypadku pojazdu używanego. Poprzedni właściciel pojazdu powinien przekazać Ci aktualną polisę OC – wraz z dokumentami auta. Koniecznie sprawdź jej ważność oraz to, czy została opłacona w całości. Jeżeli zbywca umówił się z ubezpieczycielem na opłatę składki w ratach, będziesz zobowiązany do pokrycia reszty należności (od dnia zakupu).

Najlepiej będzie, gdy w dniu zakupu samochodu skontaktujesz się z obecnym ubezpieczycielem i poinformujesz go o nabyciu auta. Przy okazji sprawdzisz też, czy w związku z przejęciem polisy OC będzie wymagana dopłata do składki. Może się tak zdarzyć nie tylko w przypadku konieczności opłaty kolejnej raty, ale również w związku z rekalkulacją, czyli wyliczeniem składki w oparciu o Twoje dane.

Propozycję ubezpieczyciela koniecznie porównaj z pozostałymi ofertami dostępnymi na rynku. W tym celu skorzystaj np. z internetowej porównywarki ubezpieczeń OC i AC. Jeżeli inne towarzystwo ma dla Ciebie korzystniejszą propozycję, możesz rozwiązać obecną umowę (wypowiedzenie OC złóż koniecznie na piśmie). Masz na to czas do końca trwania okresu ochrony.

Uwaga! Jeżeli zdecydujesz się na kontynuację umowy OC poprzedniego właściciela, pamiętaj, że wygasa ona automatycznie, z ostatnim dniem okresu, na jaki została zawarta. Twoim zadaniem jest zapewnienie ciągłości ubezpieczenia. W historii OC Twojego samochodu nie może być ani jednego dnia przerwy.

Jak przebiega procedura rejestracji używanego samochodu w 2024 r.?

Zmiana właściciela auta pociąga za sobą konieczność dokonania zmian w dowodzie rejestracyjnym. Uprawnienia do tego mają urzędnicy. W ciągu 30 dni od dnia zakupu pojazdu zgłoś się do wydziału komunikacji odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania i złóż wniosek o rejestrację.

Do przerejestrowania samochodu potrzebne są następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek o rejestrację samochodu i zgoda na przetwarzanie danych osobowych (dostępne w urzędzie lub do pobrania na jego stronie internetowej),
 • umowa kupna-sprzedaży (lub inny dowód własności),
 • dowód rejestracyjny,
 • tablice rejestracyjne lub oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych,
 • dowód odprawy celnej przywozowej – opcjonalnie (jeżeli samochód został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej),
 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub potwierdzający brak tego obowiązku albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy – opcjonalnie (jeżeli auto zostało sprowadzone z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej),
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeśli jest wymagane – np. gdy w dowodzie rejestracyjnym brak takiego wpisu lub auto zostało sprowadzone z zagranicy),
 • dowód wniesienia opłaty.

Do urzędu zabierz również swój dowód osobisty i pełnomocnictwo (jeśli w sprawie występujesz jako pełnomocnik).

Procedura rejestracji używanego samochodu jest analogiczna jak w przypadku nowego pojazdu. Jeżeli wraz z wnioskiem nie przedstawisz ubezpieczenia OC, urzędnik zapyta o polisę przy odbiorze dowodu rejestracyjnego.

Ile kosztuje rejestracja nowego samochodu i samochodu używanego w 2024 roku?

66,50 zł to minimalna wysokość opłaty za rejestrację auta, ale tylko wtedy, gdy jest już ono zarejestrowane w Polsce (czyli używanego), chcesz zachować dotychczasowy numer rejestracyjny i nie jest Ci potrzebne pozwolenie czasowe. Jeżeli składasz wniosek o rejestrację auta nowego kupionego w salonie, zapłacisz co najmniej 160 zł.

Samochód używany, który jest już zarejestrowany w PolsceSamochód używany sprowadzony z zagranicy i samochód nowy
Dowód rejestracyjny i znaki legalizacyjne66,50 zł66,50 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł13,50 zł
Tablice rejestracyjne standardowe80 zł80 zł
Tablice rejestracyjne indywidualne1000 zł1000 zł
Koszt rejestracji – możliwe warianty:
Dotychczasowe tablice, bez pozwolenia czasowego66,50 zł-
Dotychczasowe tablice i pozwolenie czasowe80 zł-
Standardowe tablice i pozwolenie czasowe160 zł160 zł
Indywidualne tablice i pozwolenie czasowe1080 zł1080 zł

Kiedy należy zapłacić podatek po zakupie używanego auta?

Ubezpieczenie nowego samochodu, gdy uznasz, że kontynuowanie polisy OC jest dla Ciebie nieopłacalne, nie musi być jedynym kosztem – pozostają jeszcze kwestie podatkowe. Kiedy występuje podatek od czynności cywilnoprawnych, a kiedy nie trzeba zawracać sobie nim głowy?

Podatku nie musisz płacić, gdy właścicielem samochodu był pośrednik lub przedsiębiorca (komis, salon sprzedaży) – wówczas potwierdzeniem zakupu będzie faktura VAT. Jeżeli auto pochodzi od osoby prywatnej i zawarłeś umowę sprzedaży, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości rynkowej pojazdu. Konieczne będzie też złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym.

Podsumowanie

 • W 2024 roku ubezpieczenie dla nowego samochodu należy kupić najpóźniej w dniu jego rejestracji. Auto musi być już ubezpieczone w momencie wprowadzenia go do ruchu.
 • W rejestracji nowego pojazdu może pomóc pracownik salonu sprzedaży. Aby mógł on zająć się formalnościami, będzie potrzebował pełnomocnictwa.
 • Jeżeli ubezpieczenie dla nowego samochodu zostanie kupione jeszcze przed jego rejestracją, to w umowie znajdzie się numer VIN (zamiast numeru rejestracyjnego).
 • Zakup używanego samochodu najczęściej oznacza, że nie trzeba kupować OC – nabywca może przejąć polisę OC po poprzednim właścicielu.
 • Dodatkowa czynność przy zakupie używanego samochodu dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych – należy go opłacić, gdy auto jest używane i było wcześniej własnością osoby fizycznej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie nowego samochodu w 2024?

  Przepisy są precyzyjne – ubezpieczenie nowego samochodu należy kupić najpóźniej w dniu jego rejestracji. W praktyce wielu właścicieli aut z salonu decyduje się na ochronę ubezpieczeniową jeszcze przed rejestracją. W tej sytuacji po załatwieniu formalności należy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, aby zaktualizować dane polisy.

 2. Jakie ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

  Obowiązkowe jest jedynie jedno ubezpieczenie – OC komunikacyjne. Wszystkie pozostałe polisy są dobrowolne. Ponieważ jednak zakup nowego pojazdu to spory wydatek, rozsądnie jest zabezpieczyć się np. przed kradzieżą. Stąd można czasem spotkać się z wprowadzającym w błąd określeniem, że obowiązkowe ubezpieczenie nowego samochodu to OC i AC.

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu z salonu w 2024 roku?

  Wysokość składki zależy m.in. od samochodu, tego jakie produkty będą wchodzić w skład pakietu polis oraz zakładu ubezpieczeń (każde towarzystwo wycenia składkę indywidualnie). Przykładowo, roczne ubezpieczenie nowej Skody Kamiq kosztuje od 1068 zł do nawet 6386 zł. Składka została wyliczona za pomocą naszego kalkulatora dla 40-letniego mieszkańca Łodzi (żonaty, ponad 10-letnia historia ubezpieczenia, bez szkód).

 4. Czy ubezpieczenie nowego samochodu zwiększa jego wartość początkową?

  To pytanie często zadają przedsiębiorcy planujący zakup auta osobowego, które następnie zostanie wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Ubezpieczenie OC nie zwiększa wartości początkowej pojazdu, bo nie jest kosztem zakupu (jak np. transport).

 5. Czy ubezpieczenie AC samochodu przechodzi na nowego właściciela?

  Mechanizm przejścia ubezpieczenia na kupującego ma zastosowanie wyłącznie w przypadku ubezpieczenia OC. Polisa AC nigdy nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu, ale wygasa, a sprzedający (dotychczasowy właściciel) może ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments