Kupno nowego samochodu – przerejestrowanie i OC


nowy samochod

Poszukiwania nowego auta zakończone sukcesem? Aby w pełni cieszyć się z nowego nabytku, powinieneś załatwić jeszcze kilka formalności. Przede wszystkim zarejestrować i ubezpieczyć samochód.

Bez względu na to, czy kupiłeś auto nowe, czy używane, czeka Cię jeszcze jego rejestracja, ubezpieczenie i ewentualnie – wizyta w urzędzie skarbowym. Procedury będą się nieco różnić, w zależności od tego, gdzie i od kogo kupiłeś samochód.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Auto używane – przerejestrowanie i OC

Jeżeli kupiłeś samochód z tzw. drugiej ręki, powinieneś pamiętać o:

 • wizycie w urzędzie skarbowym (tylko w określonych przypadkach – szczegóły poniżej),
 • rejestracji na nowego właściciela,
 • sprawdzeniu umowy OC oraz podjęciu decyzji o jej kontynuacji lub zmianie ubezpieczyciela.

Kiedy należy zapłacić podatek po zakupie używanego auta?

Nie musisz płacić podatku w urzędzie skarbowym tylko wtedy, gdy kupiłeś samochód od pośrednika (komisu lub firmy pośredniczącej w sprzedaży) i otrzymałeś od niego fakturę VAT. Jeśli auto pochodzi od osoby prywatnej, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (w urzędzie wypełniasz druk PCC-3), w wysokości 2% od wartość pojazdu (wynikającej z umowy lub ustalonej przez urząd skarbowy).

Przerejestrowanie samochodu używanego

Na rejestrację samochodu masz 30 dni od dnia jego zakupu. W tym celu zgłoś się do wydziału komunikacji, odpowiedniego dla Twojego miejsca zameldowania.

Potrzebne Ci będą następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek o rejestrację samochodu (dostępny w urzędzie lub do pobrania na jego stronie internetowej),
 • dowód osobisty,
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT,
 • obecny dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu (jeśli została wydana),
 • tablice rejestracyjne,
 • aktualna polisa OC,
 • dowód wniesienia opłaty komunikacyjnej (obecnie to koszt 180,50 zł – gdy auto ma tablice z innego powiatu i konieczne jest wyrobienie nowych).

W wydziale komunikacji otrzymasz tablice rejestracyjne, tymczasowy dowód rejestracyjny oraz nalepkę kontrolną na szybę. Z tymczasowego dowodu rejestracyjnego możesz korzystać przez miesiąc. Przed upływem terminu jego ważności powinieneś zgłosić się po stały dowód rejestracyjny. Informację o terminie odbioru dokumentu otrzymasz e-mailem, SMS-em, bądź za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej.

OC od zbywcy pojazdu – co musisz wiedzieć?

Poprzedni właściciel pojazdu powinien przekazać Ci aktualną polisę OC, wraz z dokumentami auta. Koniecznie sprawdź jej ważność oraz to, czy została opłacona w całości. Jeżeli zbywca umówił się z ubezpieczycielem na opłatę składki w ratach, będziesz zobowiązany do pokrycia reszty należności (od dnia zakupu).

Najlepiej, jeżeli w dniu zakupu samochodu skontaktujesz się z obecnym ubezpieczycielem i poinformujesz go o nabyciu auta. Przy okazji sprawdzisz, czy w związku z przejęciem polisy OC będzie wymagana dopłata do pozostałej składki. Może się tak zdarzyć nie tylko w przypadku konieczności opłaty kolejnej raty, ale również w związku z rekalkulacją, czyli wyliczeniem składki w oparciu o Twoje dane.

Propozycję ubezpieczyciela koniecznie porównaj z pozostałymi ofertami, dostępnymi na rynku. W tym celu skorzystaj np. z internetowej porównywarki ubezpieczeń OC i AC. Jeżeli inne towarzystwo ma dla Ciebie korzystniejszą propozycję, możesz rozwiązać obecną umowę (wypowiedzenie OC złóż koniecznie na piśmie). Masz na to czas do końca trwania okresu ochrony.

Uwaga! Jeżeli zdecydujesz się na kontynuację umowy OC poprzedniego właściciela, pamiętaj, że wygasa ona automatycznie, z ostatnim dniem okresu, na jaki została zawarta. Twoim zadaniem jest zapewnienie ciągłości ubezpieczenia. W historii OC Twojego samochodu nie może być ani jednego dnia przerwy.

Obowiązki kupującego nowy samochód z salonu

Podobnie jak w przypadku zakupu auta używanego, powinieneś zadbać o jego rejestrację i ubezpieczenie. W przypadku rejestracji auta, procedura wygląda podobnie, jak podczas rejestracji pojazdu kupionego z drugiej ręki.

Powinieneś zgłosić się do wydziału komunikacji i wraz z wnioskiem przedłożyć:

 • dowód własności pojazdu, np. faktura VAT,
 • świadectwo zgodności WE (dokument potwierdzający, że pojazd spełnia parametry wymagane przez UE),
 • kartę pojazdu ,
 • dokument tożsamości właściciela lub odpis z KRS w przypadku rejestrowania pojazdu na firmę.

Przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego wymagane jest okazanie ważnej polisy OC.

Ubezpieczenie OC i AC dla nowego samochodu

Od momentu, w którym stajesz się właścicielem samochodu, masz obowiązek jego ubezpieczenia w ramach OC. Polisę możesz zakupić w salonie samochodowym lub u dowolnego ubezpieczyciela. Tak jak w przypadku poszukiwania najtańszego OC na samochód używany, również tutaj polecamy porównanie ofert. Tym bardziej, że nowy samochód wymaga kompleksowej ochrony: OC plus AC.

O ile w przypadku OC najważniejsza jest cena polisy (warunki ochrony są zawsze takie same), tak w autocasco należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • sumę ubezpieczenia,
 • udział własny w szkodzie,
 • sposób likwidacji szkody

Uwaga! Jeżeli kupujesz ubezpieczenie przed rejestracją samochodu, na Twojej polisie będzie widniał tylko numer VIN. Po rejestracji pojazdu skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym i poproś o uzupełnienie (aktualizację) polisy o nadany numer rejestracyjny.

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments