Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku i ważność polisy OC?

Jak sprawdzić OC sprawcy kolizji

Kolizja lub wypadek drogowy to nic przyjemnego. Bardzo często jednak przy stłuczkach nie wzywamy policji, a potem… zostajemy z niczym, bo sprawca nie podał nam swojego OC! Co zrobić w takim przypadku? Warto wziąć sprawy we własne ręce. Dowiedz się, jak sprawdzić OC sprawcy.

Niewielkie stłuczki, brak czasu, nikłe uszkodzenia samochodu, przynajmniej na pierwszy rzut oka – to powody, dla których nie chcemy na miejsce zdarzenia wzywać policji. W takim przypadku powinniśmy jednak zabezpieczyć się i zdobyć numer polisy OC sprawcy. Co w przypadku, gdy ten nie ma go przy sobie, bo od 2018 roku nie ma już takiego obowiązku? Pozostaje samodzielnie sprawdzić, jak wygląda polisa OC sprawcy kolizji!

Jak sprawdzić OC sprawcy… i własne?

Sprawdzenie, czy umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, przypisane do danego pojazdu, są aktualne, przydaje się częściej niż tylko w przypadku kolizji:

 • w momencie zakupu używanego pojazdu, aby sprawdzić, czy zostanie zachowana ciągłość OC,
 • w trakcie zdarzenia drogowego, które nie jest Twoją winą, a okoliczności zdarzenia zniechęcają do wezwania policji (np. z uwagi na niewielkie uszkodzenia),
 • gdy nie pamiętasz, kiedy kończy się Twoja polisa OC.

Na szczęście sprawdzić ważność polisy OC możesz na kilka sposobów. Oto one!

Przez stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

To najpopularniejszy, bezpłatny sposób na sprawdzenie, czy wykupione OC sprawcy jest aktualne. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi informacje o polisach odpowiedzialności cywilnej. Przedstawiciele towarzystwa ubezpieczeniowego mają obowiązek przekazać takie informacje do bazy w ciągu 14 dni od podpisania polisy. Sprawdzenie OC w ten sposób wymaga wpisania jednej z dwóch danych:

 • numeru rejestracyjnego,
 • numeru VIN.

Prócz tego musisz wpisać, na jaki dzień potrzebujesz danych oraz w jakim kraju doszło do zdarzenia. Jeśli kierowca będący sprawcą kolizji lub wypadku nie chce podać numeru VIN, wystarczy Ci numer rejestracji. W ten sposób w kilka minut, jeśli sprawca nie ma ubezpieczenia OC, dostaniesz o tym informację. Jeśli ma polisę OC, możesz uzyskać następuje dane:

 • potwierdzenie posiadania polisy na dany dzień wraz z jej numerem, ale bez daty ważności,
 • nazwę zakładu ubezpieczeń,
 • adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
 • numer polisy,
 • model samochodu, którego dotyczy polisa – co sprawdza się na wypadek, gdyby tablice były np. kradzione.

Kontrola w bazie CEPiK

Alternatywnym sposobem jest sprawdzenie ważności polisy OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tutaj jednak potrzebujesz współpracy ze strony kierowcy, który spowodował wypadek. Do sprawdzenia danych w bazie CEPiK wymagane są:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • data pierwszej rejestracji pojazdu.

Ta metoda będzie natomiast pomocna, gdy chcesz skontrolować informacje dotyczące pojazdu, który zamierzasz kupić, w tym ubezpieczenie auta.

Czy można legalnie sprawdzić numer polisy OC sprawcy wypadku?

Nie potrzebujesz zgody na przetwarzanie danych osobowych, aby sprawdzić ważność polisy OC w razie wypadku. Co więcej, dane w UFG są całkowicie jawne, ale równocześnie pozwalają jedynie potwierdzić, czy dany pojazd ma polisę, a także otrzymać nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego i jego adres. Jako że w razie wypadku ochrona danych osobowych nie funkcjonuje, pamiętaj o spisaniu oświadczenia wraz ze sprawcą. Jeśli ten nie chce tego zrobić albo próbuje zasłonić się przepisami RODO, wezwij policję.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Co grozi za brak ważnego OC?

Warto mieć na uwadze, że brak ważnej polisy OC jest odnotowywany w bazie UFG. Oznacza to, że może być odkryty nie tylko podczas kolizji lub wypadku, ale też zwykłej kontroli drogowej. Zobaczmy, jakie są konsekwencje niedopełnienia obowiązku ubezpieczeniowego. Warto tutaj dodać, że posiadacze samochodów osobowych, którzy mieli przerwę w opłacaniu składek OC, nie tracą zniżek za bezszkodową jazdę.

Kary ze strony UFG

UFG może nałożyć grzywnę na posiadacza pojazdu, który nie ma polisy OC, gdy fakt ten zostanie odkryty w bazie za pomocą jej algorytmu albo będzie zgłoszony przez policję np. w trakcie kontroli czy w wyniku zdarzenia drogowego. Jazda nieubezpieczonym samochodem osobowym może kosztować kierowcę:

 • 1720 zł, jeśli przerwa w polisie nie była dłuższa niż 3 dni,
 • 4300 zł, jeśli przerwa wynosiła od 4 do 14 dni,
 • 8600 zł, jeśli była dłuższa niż 14 dni.

Wyższe ceny dotyczą kierowców samochodów ciężarowych. Z kolei kierowcy pozostałych pojazdów, np. jednośladów, zapłacą najmniej.

tabela

Warto wspomnieć, że mowa o cenach na okres od 1 lipca 2024 do 31 grudnia 2024. Wszystko dlatego, że wysokość grzywny zależy m.in. od minimalnego wynagrodzenia czy stanu pojazdu.

Odholowanie pojazdu

Jeżeli podczas kontroli drogowej policja stwierdzi brak polisy OC, dokona zatrzymania dowodu rejestracyjnego auta i odholuje je na parking policyjny. Odbywa się to zawsze na koszt kierowcy. Dodatkowo fakt braku ubezpieczenia zostanie zgłoszony do UFG, który nałoży grzywnę. Jednocześnie warto zaznaczyć, że za brak OC sam w sobie kierowca nie dostaje punktów karnych.

Co zrobić, gdy sprawca kolizji nie ma ważnej polisy OC?

Zawsze, gdy nie chcesz wzywać policji w związku ze zdarzeniem drogowym, musisz spisać oświadczenie sprawcy kolizji. Powinno ono zawierać wszystkie dane niezbędne do dalszej wypłaty odszkodowania, m.in. dane polisy, okoliczności, a także podpisy obu stron. Co jednak, gdy nie możesz uzyskać numeru polisy albo stwierdzisz u sprawcy brak OC? Wtedy najlepiej wezwać policję, która zarejestruje informacje o zdarzeniu drogowym, co przyda się do ubiegania się o wypłatę odszkodowania.

Kto może wypłacić odszkodowanie, skoro sprawca nie ma OC? W przypadku kolizji i wypadków w Polsce robi to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak zgłosić szkodę w takiej sytuacji? Skontaktuj się z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym, na przykład tym, w którym sam masz polisę. Złóż zgłoszenie szkody, dołącz niezbędne dokumenty, np. notatkę policji z miejsca zdarzenia. Następnie towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi standardowe postępowanie, które pozwoli wycenić szkodę i określić wysokość roszczeń. Następnie to w firmie ubezpieczeniowej przygotowywane są dokumenty do UFG, które z kolei ma 30 dni na wypłatę odszkodowania poszkodowanemu w kolizji czy wypadku.

Czy środki wypłacane przez UFG pochodzą ze wspólnej puli? Zdecydowanie nie! Fundusz zwróci się do sprawcy o zwrot wypłaconych kwot, a także pokrycie wszelkich poniesionych kosztów. Wynika to z faktu, że każdy nowy i używany samochód, nawet jeśli nie jest dopuszczony do ruchu drogowego, musi mieć ważną polisę.

Jeśli pojazd sprawcy jej nie posiada, dodatkowo popełniane jest wykroczenie. Brak polisy wywołuje więc o wiele większe koszty dla sprawcy zdarzenia niż te związane z opłaceniem polisy.

Podsumowanie

 • Sam numer rejestracyjny pojazdu umożliwia sprawdzenie ważności polisy OC – jest ona obowiązkowa dla posiadaczy zarejestrowanych pojazdów mechanicznych.
 • Likwidację szkody w razie braku OC sprawcy przeprowadzisz w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym – nie może ono odmówić przyjęcia zgłoszenia.
 • W bazie UFG jesteś w stanie sprawdzić takie informacje jak to, czy z daną datą pojazd jest objęty ubezpieczeniem. Dostaniesz też informację odnośnie nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego możesz dochodzić wypłaty odszkodowania.
 • W bazie CEPiK możesz uzyskać więcej informacji, ale musisz dodatkowo wprowadzić numer VIN pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu.
 • Jeśli sprawca zdarzenia odmawia podania numeru polisy, warto wezwać na miejsce zdarzenia policję, która sporządzi notatkę o okolicznościach zdarzenia i spowodowanych szkodach.
 • UFG wypłaca odszkodowanie jeśli sprawca nie ma OC, o ile kraj zdarzenia to Polska.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile można dostać z OC sprawcy?

  Kwoty te są jasno określone przez przepisy – mowa o tak zwanych sumach gwarancyjnych. Maksymalnie w przypadku szkód majątkowych z OC sprawcy możesz otrzymać 1 050 000 euro. Z kolei w przypadku szkód osobowych kwota wypłaty wynosi 5 210 000 euro. Są to jednak kwoty maksymalne – zazwyczaj odszkodowania są niższe i każdorazowo dopasowane do danego przypadku.

 2. Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma OC?

  Nie musisz w tej kwestii polegać na informacjach, które daje sprawca kolizji. Na stronie UFG jesteś w stanie sprawdzić aktualność OC sprawcy szkody. Możesz to zrobić za pomocą numeru VIN pojazdu albo numeru rejestracyjnego.

 3. Jak sprawdzić, czy ktoś ma ubezpieczenie samochodu?

  Obecnie informacje te są publiczne i podawane na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby znaleźć informacje, wystarczy wpisać numer rejestracyjny albo numer VIN, co umożliwi identyfikację pojazdu. Dane są zawsze aktualne – towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek je uzupełniać w okresie 14 dni od podpisania nowej polisy.

 4. Czy auto ma OC po numerze rejestracyjnym?

  Od 2012 roku jest możliwe sprawdzenie polisy OC pojazdu po numerze rejestracyjnym. Wystarczy wpisać dane na stronie UFG. Zobaczysz tam ważność polisy OC oraz jej numer, co jest niezbędne do ubiegania się o wypłatę odszkodowania.

 5. Jak sprawdzić, czy ubezpieczenie jest opłacone?

  Taka informacja nie jest podawana do wiadomości publicznej. W UFG jesteś w stanie sprawdzić, czy polisa OC jest aktualna w dniu zdarzenia – datę wpisujesz w formularzu. Nie jest to jednak równoznaczne z jej opłaceniem. Mowa o sytuacjach, kiedy płatność była rozłożona na raty i została opłacona tylko pierwsza z nich albo OC jest wznowione w sposób automatyczny lub zawarte w danym dniu i nieopłacone. Informacji o tym, czy polisa została opłacona, udzielić może wyłącznie właściciel pojazdu, potwierdzając to np. dowodem wpłaty.

 6. Jak sprawdzić dane sprawcy kolizji?

  Nie da się sprawdzić danych osobowych, jeżeli chcesz poznać tożsamość sprawcy kolizji. Masz możliwość sprawdzenia numeru polisy ubezpieczeniowej według numeru rejestracyjnego, a także możesz dowiedzieć się, gdzie polisa jest wykupiona. To wystarcza do ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy lub z UFG w razie kolizji lub wypadku.

Źródła

 1. http://www.cepik.gov.pl/dla-obywateli

 2. UFG

 3. https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd

 4. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Paulina Grzybowska
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments