Jak stosować światła pozycyjne prawidłowo?

swiatla pozycyjne

Oświetlenie w samochodzie pełni szereg różnych funkcji, z których najważniejszą jest zapewnienie warunków do bezpiecznej jazdy. Dzięki odpowiednim światłom możesz zasygnalizować zamiar skrętu lub zmiany pasa ruchu lub też zatrzymanie. Zwiększają widoczność auta na drodze i pole widzenia kierowcy nie tylko w nocy. Niektórych świateł używamy na co dzień, innych okazjonalnie. Do czego służą światła pozycyjne i jak je stosować? Oto, co mówią o nich przepisy drogowe.

Światła pozycyjne znajdują się w podstawowym wyposażeniu każdego pojazdu, również jednośladu. Jak sama nazwa wskazuje, służą do określania pozycji pojazdu na drodze. Choć są niezbędne, używa się ich w ściśle określonych sytuacjach.  Tę kwestię dokładnie reguluje art. 50. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Sprawdź, kiedy powinieneś włączyć światła pozycyjne, co dzięki temu zyskasz i czym różnią się od pozostałych typów oświetlenia w samochodzie.

Jakie światła w samochodzie ma do dyspozycji kierowca?

Znajomość poszczególnych typów świateł w samochodzie to wiedza wymagana podczas każdego egzaminu na prawo jazdy. Nie bez powodu! W końcu sprawne oświetlenie pojazdu zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo zarówno samego kierowcy i jego pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Poza światłami pozycyjnymi w każdym samochodzie można wyróżnić jeszcze kilka innych rodzajów:

 • światła mijania (tzw. krótkie),
 • światła dzienne,
 • światła drogowe (tzw. długie),
 • kierunkowskazy,
 • światła awaryjne,
 • światła postojowe,
 • światła hamowania (stopu),
 • światła przeciwmgłowe (przednie i tylne),
 • światła odblaskowe,
 • światła cofania.

Z kolei w ramach wyposażenia dodatkowego w pojazdach można też znaleźć:

 • światła przeciwmgłowe przednie,
 • światła odblaskowe przednie,
 • światła postojowe.

Oczywiście posiadanie w pojeździe tych świateł to nie wszystko. Muszą one działać sprawnie, co jest weryfikowane m.in. podczas każdego okresowego badania technicznego.

Sprawne światła w aucie, czyli jakie?

Za nieprawidłowe oświetlenie lub jego brak można narazić się na wysoki mandat podczas kontroli drogowej. Przypomnimy zatem najważniejsze zasady związane z eksploatacją oświetlenia pojazdów mechanicznych:

 • Światła tego samego typu muszą świecić w ten sam sposób, w tym samym kolorze i o tej samej mocy. Jeśli w samochodzie występują dwa światła tego samego rodzaju, np. prawe i lewe, należy stosować w nich identyczne żarówki.
 • Żadne światła nie powinny oślepiać innych kierowców na drodze. Wyjątkiem są tutaj światła drogowe.
 • Światła przeznaczone do oświetlania drogi należy ustawiać tak, by nie było problemu z ewentualną regulacją kierunki ich wiązki.
 • Ważne jest równomierne rozmieszczenie świateł w osi. Warto tu wymienić właśnie światłą pozycyjne, które muszą być zamontowane prostopadle do podłużnej płaszczyzny symetrii auta.
 • Światła mijania nie powinny być zbytnio rozproszone.
 • Czerwone światła są zarezerwowane dla tylnej części pojazdu. Z przodu mogą znajdować się jedynie światła białe.

Ile wynosi mandat za niesprawne oświetlenie?

Jakie konsekwencje czekają kierowców, którzy nie zadbają o prawidłowe oświetlenie na drodze? Niezależnie od tego, czy pojazd jest w ruchu, czy jest to postój ze względu na ograniczenie widoczności, mandat może wynieść od 150 do 300 zł. Osoba, która porusza się bez żadnych świateł zapłaci od 100 do 300 zł w zależności od pory dnia. Co ważne, wadliwe oświetlenie może skutkować także zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Jak działają światła pozycyjne?

Kierunkowskazy czy światła mijania wydają się na porządku dziennym każdego kierowcy. Ich niestosowanie jest jednoznacznie z łamaniem przepisów ruchu drogowego. Światła pozycyjne są używane zdecydowanie rzadziej. Pomimo tego każdy pojazd powinien być wyposażony w przednie i tylne światła pozycyjne.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Te, które znajdują się z przodu samochodu, mają barwę białą. Światła pozycyjne tylne są natomiast w kolorze czerwonym. Skoro ich zadaniem jest wskazywanie na pozycję, w której znajduje się auto, muszą być dobrze widoczne. Przepisy przewidują, że w nocy ta widoczność powinna wynosić do 300 metrów, przy założeniu normalnej przejrzystości powietrza.

Uwaga! Dla samochodów lub przyczep, których długość przekracza 6 metrów, przewidziano również obowiązek dodatkowych świateł pozycyjnych bocznych.

Na desce rozdzielczej światła pozycyjne można rozpoznać po symbolu dwóch zielonych reflektorów z trzema promieniami.

Do czego używa się świateł pozycyjnych?

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, światła pozycyjne mają zastosowanie w następujących przypadkach:

 1. Holowanie pojazdu (art. 31 ust 1 pkt 5) – światła pozycyjne należy włączyć w samochodzie, który jest holowany w warunkach niedostatecznej widoczności.
 2. Uszkodzony pojazd bez świateł awaryjnych na wyposażeniu (art. 50 ust. 2 pkt 1a) – jeśli konieczny jest postój pojazdu lub przyczepy w wyniku uszkodzenia lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej, a nie jest on wyposażony w światła awaryjne – należy włączyć pozycyjne.
 3. Przymusowy postój pojazdu na jezdni w miejscu niedozwolonym poza obszarem zabudowanym (art. 50 ust. 2 pkt 2a) –światła pozycyjne należy włączyć również wtedy, gdy panuje ograniczona widoczność pojazdu.
 4. Przymusowy postój pojazdu w miejscu niedozwolonym w obszarze zabudowanym (art. 50 ust. 2 pkt 2b) – światła pozycyjne są konieczne, jeśli pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne.

Podsumowując, można powiedzieć, że użycie świateł pozycyjnych determinowane jest przede wszystkim ograniczoną widocznością i brakiem świateł awaryjnych na wyposażeniu samochodu. W praktyce kierowcy bardzo często korzystają ze świateł pozycyjnych gdy dojdzie do awarii samochodu na drodze lub wypadku.

Czym się różnią światła pozycyjne od postojowych?

Choć z pozoru te dwa rodzaje świateł wydają się być podobne, różnica między nimi jest bardzo duża. Przede wszystkim światła postojowe nie stanowią obowiązkowego wyposażenia pojazdu! W przeciwieństwie do świateł pozycyjnych, o czym była już mowa.

Jeżeli jednak Twój samochód jest wyposażony w światła postojowe, możesz ich używać tylko wtedy, gdy widoczność na drodze jest naprawdę niska i to wyłącznie w czasie postoju. Standardowo powinny być włączone od strony jezdni. Na desce rozdzielczej będą one oznaczone symbolem litery P z trzema promieniami z jednej strony.

Przykład: Ze względu na gęstą mgłę Bartek zdecydował się na postój samochodem na prawej krawędzi jezdni. Jego samochód poza światłami pozycyjnymi ma także światła postojowe. Bartek postanowił je wykorzystać. Stojąc po prawej stronie drogi musiał zatem włączyć oświetlenie tylko z lewej strony.

Zasada jednostronności świateł postojowych dotyczy pojazdów których długość nie przekracza 6 metrów oraz o szerokości nieprzekraczającej 2 metrów.

Pamiętaj, że oświetlenie w samochodzie warto sprawdzać nie tylko przed dłuższą trasą, ale za każdym razem gdy wsiadasz za kierownicę. Być może dzięki temu unikniesz mandatu lub innych konsekwencji w postaci kolizji czy wypadku. W końcu nie tylko ubezpieczenie samochodu chroni Cię jako kierowcę, ale w równym stopniu także własna przezorność!

Podsumowanie

 • Światła pozycyjne stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu mechanicznego, również jednośladów.
 • Za poruszanie się po drodze bez włączonego oświetlenia możesz zapłacić mandat w wysokości 100 zł (za dnia) lub 300 zł (w nocy).
 • W każdym samochodzie powinny znajdować się światła pozycyjne przednie (o białej barwie) i tylne (w kolorze czerwonym).
 • Co do zasady światła pozycyjne mogą być używane podczas postoju w warunkach mocno ograniczonej widoczności na drodze, przy braku świateł awaryjnych lub w trakcie holowania pojazdu.
 • Zgodnie z przepisami widoczność dla świateł pozycyjnych powinna wynosić do 300 metrów w trudnych warunkach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o światła pozycyjne

 1. Czy przednie światła pozycyjne mogą mieć kolor żółty?

  Nie – światła pozycyjne z przodu pojazdu muszą być białe. Żółty kolor rzeczywiście był dozwolony dawniej, ale już 0 lat temu zniesiono taką możliwość.

 2. Czy światła pozycyjne mogą zastępować światła do jazdy dziennej?

  Kodeks drogowy jasno stanowi o tym, że światła pozycyjne to inny typ oświetlenia samochodu niż światła dzienne. Światła pozycyjne nie mogą ich zastąpić. Jazda w dzień z włączonymi jedynie światłami pozycyjnymi zostanie uzna za jazdę bez świateł i grozi mandatem wysokości 100 zł w dzień, a w nocy kwota kary wynosi 300 zł. 

 3. Czy światła pozycyjne i postojowe to jedno i to samo?

  Są to dwa różne rodzaje świateł w samochodzie. Pierwsze z nich są obowiązkowe w pojeździe, drugie niekoniecznie. Co ważne, światła postojowe można zastąpić pozycyjnymi, ale w drugą stronę to już nie działa. Dodatkowe reflektory nie mogą pełnić tych samych funkcji, co obowiązkowe wyposażenie każdego auta.

Natalia Tokarczyk-Jarocka
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments