Jak zarejestrować samochód z Niemiec?


nowy samochód

Samochody sprowadzane z Niemiec cieszą się popularnością głównie ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Jeżeli zamierzasz kupić auto właśnie za Odrą, zapoznaj się z naszym poradnikiem – krok po kroku pokazujemy, jak zarejestrować samochód z Niemiec.


Aby uniknąć marży przedsiębiorców handlujących pojazdami sprowadzanymi z Niemiec, wiele osób decyduje się samodzielnie przejść całą procedurę. Sprawdzamy, ile kosztuje zarejestrowanie samochodu osobowego kupionego na terenie Niemiec i sprowadzonego do kraju oraz z jakimi formalnościami musi zmierzyć się właściciel.

Jakie dokumenty dostaniesz od sprzedającego?

Kupując samochód na terenie Niemiec, musisz spisać ze sprzedawcą umowę kupna-sprzedaży, której jeden z egzemplarzy zabierzesz ze sobą. Wraz z kluczykami do pojazdu sprzedawca powinien Ci wydać także dokumenty:

 • odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego (Zulassungsbescheinigung Teil I),
 • odpowiednik polskiej karty pojazdu (Zulassungsbescheinigung Teil II).

Wymienione dokumenty będą Ci potrzebne do zarejestrowania w Polsce pojazdu sprowadzonego z Niemiec.

Ile wynosi podatek akcyzowy i gdzie go zapłacić?

Jednym z wydatków związanych z samodzielnym sprowadzeniem pojazdu z Niemiec jest akcyza. Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni, licząc od dnia sprowadzenia samochodu do Polski. Dodatkowo w ciągu 14 dni musisz złożyć deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S), którą znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Deklarację możesz złożyć na dwa sposoby: w formie papierowej do urzędu skarbowego lub elektronicznie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Jeżeli wcześniej nie składałeś deklaracji poprzez PUESC, będziesz musiał założyć konto.

Kwota akcyzy zależy od pojemności silnika. Od stycznia 2019 r. stawki podatku akcyzowego na samochody osobowe wynoszą:

 • 18,6 proc. podstawy opodatkowania w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika większej niż 2000 cm3,
 • 3,1 proc. podstawy opodatkowania w przypadku pozostałych samochodów.

Po opłaceniu akcyzy, z PUESC możesz też pobrać potwierdzenie zapłaty akcyzy za sprowadzony samochód. Ten dokument będzie potrzebny przy rejestracji.

Czy trzeba powtarzać przegląd techniczny pojazdu?

Samochód sprowadzony z Niemiec może mieć aktualny przegląd techniczny, ale mimo wszystko będziesz musiał wykonać przegląd w stacji kontroli pojazdów działającej na terenie Polski. Jeżeli przegląd był robiony tuż przed sprzedażą pojazdu, to wystarczy, że wykonasz przegląd uzupełniający.

W Niemczech przegląd jest ważny 2 lata, zatem urzędnicy go uznają, ale będzie on ważny tylko na rok – zgodnie z polskimi przepisami. Przegląd uzupełniający jest potrzebny po to, aby uzupełnić informacje, których nie ma w niemieckim dokumencie. W przeciwnym razie konieczne jest wykonanie pełnego przeglądu technicznego.

Jeżeli pojazd przejdzie przegląd pozytywnie, otrzymasz stosowne zaświadczenie. Dokument ten również będziesz musiał dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu.

Jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji pojazdu?

Wniosek o rejestrację pojazdu wraz z załącznikami należy złożyć we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wydziale komunikacji, dopiero po uiszczeniu podatku akcyzowego. Do wniosku należy dołączyć następujące załączniki:

 • dowód zakupu pojazdu – umowę zawartą ze sprzedawcą (jeżeli umowa została zawarta w języku niemieckim, to należy zlecić jej tłumaczenie tłumaczowi przysięgłemu),
 • odpowiedniki polskiej karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego,
 • zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów o aktualnym badaniu technicznym pojazdu,
 • potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego,
 • potwierdzenie uiszczenia opłat w urzędzie,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli takie masz,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu wystawione przez niemiecki wydział komunikacji.

Jeżeli wybrałeś się do Niemiec po samochód, możesz nim wracać, ale możesz również przetransportować go lawetą. W pierwszej sytuacji będziesz potrzebował odpowiednich tablic rejestracyjnych. W drugim przypadku tablice nie będą Ci potrzebne.

Przy składaniu wniosku będziesz też musiał mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty. Jeżeli ustanowiłeś pełnomocnika, który będzie załatwiał za Ciebie formalności w urzędzie, to dodatkowo potrzebne będzie pełnomocnictwo.

Ile kosztuje zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z Niemiec wiąże się z kosztami. Jako właściciel takiego samochodu będziesz musiał zapłacić:

 • podatek akcyzowy – wysokość zależy od pojemności silnika pojazdu,
 • za tłumaczenie dokumentów (umowy kupna-sprzedaży) – zazwyczaj ok. 100-150 zł,
 • za przegląd techniczny pojazdu – 98 zł (z instalacją LPG – 161 zł),
 • za rejestrację pojazdu – 256 zł.

Na koszt rejestracji pojazdu składają się opłaty za: dowód rejestracyjny – 54 zł, tablice rejestracyjne – 80 zł, karta pojazdu – 75 zł, pozwolenie czasowe – 13,50 zł, nalepki kontrolna i legalizacyjna – 31 zł i opłata ewidencyjna – 2,50 zł.

Ubezpieczenie OC na samochód z Niemiec – kiedy i jakie musisz zakupić?

Sprowadzając pojazd z Niemiec, możesz skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego. Polisa na 30 dni to rozwiązanie, które pozwala uniknąć kary i jednocześnie daje ochronę na czas wystarczający do załatwienia formalności związanych z rejestracją pojazdu. Pamiętaj, że taka polisa – w odróżnieniu od standardowej – nie przedłuża się automatycznie, ale wygasa po upływie terminu, na jaki została zakupiona!

Gdy zarejestrujesz pojazd, pozostaje Ci wykupić polisę OC na rok. Aby nie przepłacać, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Po określeniu parametrów pojazdu, szybko znajdziesz polisę OC w najkorzystniejszej cenie. Z tą czynnością nie warto zwlekać – każdy dzień bez polisy OC oznacza wysoką opłatę karną nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x