
Czas ładowania samochodów elektrycznych jest jednym z głównych argumentów podnoszonych przez przeciwników pojazdów EV. Czy ładowanie samochodu elektrycznego rzeczywiście trwa godzinami? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
- Ładowanie elektryka – na czym polega?
- Ładowanie z domowego gniazdka
- Ładowanie na stacji ładowania
- Ładowanie z wallboxa
- Jak naładować samochód elektryczny – krok po kroku?
- Jak naładować samochód elektryczny w domu?
- Jak naładować samochód elektryczny na stacji ładowania?
- Jakie są rodzaje złącz ładowania i co warto o nich wiedzieć?
- Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego?
- Ile trwa naładowanie elektryka?
- Na co należy uważać, ładując auto elektryczne?
- Koszty eksploatacji auta elektrycznego w praktyce
- Ubezpieczenie auta elektrycznego
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Źródła
Ładowanie samochodu elektrycznego to jedno z zagadnień, którym zainteresowane są osoby rozważające zakup auta EV. Aktualnie kierowcy elektryków mają do dyspozycji co najmniej kilka sposobów, aby naładować auto elektryczne. Który z nich jest najbardziej ekonomiczny, a który zapewnia ładowanie samochodu elektrycznego w ekspresowym tempie?
Ładowanie elektryka – na czym polega?
Ładowanie samochodu elektrycznego polega na przekazywaniu energii elektrycznej z sieci do baterii umieszczonej w samochodzie. Proces jest bardzo podobny do tego, jaki ma miejsce w przypadku akumulatora pojazdu spalinowego ładowanego z domowego gniazdka. Wyróżnić można kilka metod ładowania samochodu elektrycznego – są to:
- ładowanie z domowego gniazdka – podpina się do niego ładowarkę, którą zwykle producenci dołączają do samochodu;
- ładowanie baterii na ogólnodostępnej stacji ładowania – stacje ładowania można znaleźć choćby na stacjach paliw czy parkingach supermarketów;
- wallbox – to szybka ładowarka domowa, która dostarcza prąd o dużym natężeniu i jednocześnie wiąże się z ingerencją w instalację elektryczną budynku. Poszczególne metody ładowania zostały szczegółowo opisane poniżej.
Ładowanie z domowego gniazdka
Ładowanie z domowego gniazdka nieprzypadkowo jest określane jako „awaryjne”. Specjalny kabel (ICCB, czyli In-Cable Control Box), za pomocą którego można ładować auto z gniazdka, nie zapewnia szybkiego ładowania – proces ten może zająć nawet dobę. I właśnie dlatego ładowanie z domowego gniazdka – mimo że jest w pełni dozwolone i praktykowane – nie jest szczególnie popularne wśród właścicieli samochodów elektrycznych.
Z drugiej strony ładowanie przy użyciu przewodu i gniazdka ma pewne zalety, które również trzeba podkreślić – mowa o tym, że jest ono:
- tanie – ładowanie z domowego gniazdka nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów, jakie pojawiają się w związku z zakupem i montażem wallboxa;
- proste – wystarczy przewód i gniazdo;
- dostępne od ręki – przewód do ładowania awaryjnego jest dodawany przez producentów aut EV do każdego sprzedanego egzemplarza.
Ładowanie na stacji ładowania
Jak podaje na swojej stronie internetowej Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności, w maju 2025 r. w Polsce zarejestrowane były 170 713 auta osobowe z napędem elektrycznym, a ich kierowcy mogli korzystać z 9814 punktów ładowania. Najwięcej punktów ładowania aut elektrycznych powstaje na terenie dużych miast. I to właśnie ich mieszkańcy mogą odwiedzać stacje ładowania AC i stacje ładowania DC. Czym się one różnią?
Stacje ładowania AC są bardzo popularne. Moc ładowania w stacjach AC wynosi od 3,7 do 22 kW. To sprawia, że baterię auta elektrycznego można naładować do pełna już w kilka godzin. Dużo jednak zależy od parametrów technicznych auta i ładowarki – niekiedy ładowanie może trwać znacznie dłużej.
Obok stacji ładowania AC funkcjonują też stacje ładowania DC. Wyróżnia je wyższa moc ładowania – wynosi ona od 50 do nawet 420 kW. W konsekwencji baterię samochodu można naładować dużo szybciej – często nawet w ciągu kilkunastu minut. Jednocześnie stacje DC występują rzadziej (można je spotkać np. przy autostradach).
Ładowanie z wallboxa
Ładowanie samochodu elektrycznego jest możliwe nie tylko z gniazdka i na stacji ładowania aut elektrycznych – trzecią możliwością jest wallbox. To przydomowa stacja ładowania, którą wybiera wielu właścicieli elektryków. Tego rodzaju urządzenia można kupić za mniej niż 2000 zł, z kolei koszt ich montażu może wynieść kilkaset złotych. Montaż wallboxa niekiedy wiąże się z przerobieniem domowej instalacji elektrycznej – niezbędne może okazać się zwiększenie mocy przyłączeniowej domu. Domowa stacja ładowania może uzupełniać akumulator auta z mocą od 3,7 do 22 kW.
Wallbox ma sporo zalet – wymienić można choćby:
- niższy koszt – w porównaniu do ładowania na ogólnodostępnych stacjach AC i DC;
- szybkość ładowania – za pomocą wallboxa baterię samochodu można naładować dużo szybciej, niż używając gniazdka;
- wygoda – samochód można ładować bez konieczności wyjeżdżania nim z garażu.
Jak naładować samochód elektryczny – krok po kroku?
Ładowanie samochodu elektrycznego może budzić pewne wątpliwości – zwłaszcza wśród kierowców, którzy będą to robić po raz pierwszy. Jak się do tego przygotować i o czym należy pamiętać? Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące ładowania auta elektrycznego w domu (z gniazdka i wallboxa) oraz na stacjach ładowania.
Jak naładować samochód elektryczny w domu?
Aby naładować baterię samochodu z gniazdka lub w przydomowej stacji ładowania, trzeba wykonać zaledwie kilka kroków. Musisz:
- Wyciągnąć przewód – jeżeli chcesz ładować auto z gniazdka
- Sprawdzić, czy przewód nie uległ uszkodzeniu
- Podłączyć przewód do samochodu
- Rozpocząć ładowanie baterii zamontowanej w samochodzie
Jak naładować samochód elektryczny na stacji ładowania?
Ładowanie samochodu elektrycznego na stacji ładowania jest nieco bardziej skomplikowane. Kierowca przede wszystkim musi odpowiednio wcześniej pobrać aplikację lub uzyskać kartę RFID. Aplikacja lub karta będą potrzebne, aby autoryzować proces ładowania i rozliczyć się ze zużytej energii z operatorem stacji. Krok po kroku proces ładowania samochodu elektrycznego w punkcie szybkiego ładowania przebiega następująco:
- Wybierasz złącze – do wyboru masz kilka opcji, np. CCS czy AC Type 2
- Podłączasz przewód do samochodu
- Autoryzujesz ładowanie – przykładowo za pomocą aplikacji
- Ładujesz baterię swojego pojazdu
Jakie są rodzaje złącz ładowania i co warto o nich wiedzieć?
Rozwój elektromobilności spowodował, że aktualnie na rynku funkcjonuje równolegle kilka rodzajów złącz ładowania. Przykładowe złącza, jakie można spotkać, to:
- złącze Typ 2 (Mennekes) – to standard w Europie; maksymalna moc wyjściowa tego złącza wynosi 22 kW;
- złącze Typ 2 Combo – to standard ładowania DC w Europie; maksymalna moc wyjściowa wynosi 360 kW;
- złącze Typ 1 – to standard ładowania aut elektrycznych szczególnie popularny w Ameryce Północnej; maksymalna moc wyjściowa wynosi 19,2 kW.
Publiczne ładowarki oferują kierowcom aut elektrycznych kilka opcji w zakresie złącz ładowania. Przed odwiedzeniem stacji ładowania warto się jednak upewnić, że jest ona kompatybilna z użytkowanym samochodem lub zaopatrzyć się w adapter złącza.
Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego?
Koszt ładowania elektryka jest uzależniony przede wszystkim od tego, w jakim miejscu korzysta się z energii elektrycznej. Ładowanie samochodu w domu jest najtańsze i najłatwiejsze. Znając cenę 1 kWh od swojego dostawcy i pojemność akumulatora, można łatwo obliczyć, ile będzie kosztować naładowanie go do pełna.
Alternatywą są wspomniane już ogólnodostępne stacje ładowania. Koszt ładowania samochodu na takich stacjach wynosi zwykle od 1,30 do 2,20 zł za kWh – jest więc wyższy niż w przypadku domowego gniazdka. Proces trwa jednak znacznie szybciej (zwykle niewiele ponad godzinę), dlatego wielu kierowców jest stałymi klientami stacji ładowania.
Często wybieraną przez właścicieli elektryków opcją jest ładowanie auta przy użyciu własnego wallboxa. To naścienna ładowarka, którą można naładować baterię dużo szybciej, niż ze zwykłego gniazdka. Koszt 1 kWh zależy od cennika dostawcy energii. Wadą tego rozwiązania jest konieczność zakupu urządzenia – nakłady zwrócą się dopiero po pewnym czasie. Z drugiej strony to rozwiązanie jest wygodniejsze niż ładowanie samochodu z gniazdka.
Ile trwa naładowanie elektryka?
To również zależy od sposobu ładowania. Najdłużej proces trwa przy użyciu domowego gniazdka – bateria może być pełna dopiero po kilkunastu godzinach. Jeżeli kierowca korzysta z wallboxa, który jest podłączony do instalacji trójfazowej, energia jest przesyłana kilkakrotnie szybciej. Ładowanie w tym przypadku może trwać nawet jedynie godzinę.
W przypadku ogólnodostępnych publicznych ładowarek czas ładowania zależy m.in. od wykorzystywanego złącza. Jeżeli kierowca wybierze jedno z przeznaczonych do szybkiego ładowania, uzupełni poziom energii bardzo szybko. Złącze AC działa wolniej – tylko nieco szybciej niż w przypadku prądu z domowego gniazdka.
Na co należy uważać, ładując auto elektryczne?
Ładowanie samochodu na ogólnodostępnej stacji ładowania jest bezpieczne – o stan techniczny urządzeń i przewodów dbają operatorzy takich punktów. W przypadku domowej ładowarki za ten aspekt odpowiada właściciel samochodu. Na co zwrócić uwagę, aby ładowanie auta elektrycznego nie wiązało się z ryzykiem? Oto 4 kluczowe kwestie:
- Wybór ładowarki z certyfikatem i odpowiednim zabezpieczeniem przed przeciążeniem – przykładowe certyfikaty, jakie może mieć ładowarka, to CE i TÜV
- Przegląd instalacji elektrycznej – taki przegląd powinien mieć miejsce przed montażem wallboxa
- Przemyślana lokalizacja wallboxa – należy zwrócić uwagę na to, aby wybrane miejsce było dobrze zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych
- Regularne przeglądy urządzeń (np. wallboxa) i przewodów – najlepiej zgodnie z zaleceniami ich producentów
Koszty eksploatacji auta elektrycznego w praktyce
Zakup i rejestracja samochodu elektrycznego mogą być opłacalne. Kierowcy elektryków przede wszystkim nie muszą płacić za paliwo – ładowanie prądem jest korzystniejsze finansowo, nawet w przypadku używania publicznych ładowarek. Oszczędzić można też na:
- wymianie filtrów (oleju, powietrza, paliwa), oleju czy rozrządu – te podzespoły nie występują w samochodach elektrycznych;
- opłatach parkingowych – kierowcy poruszający się autami elektrycznymi mogą bezpłatnie parkować w wielu strefach objętych opłatami.
Jeżeli chodzi o rejestrację samochodu elektrycznego, to kosztuje ona tyle samo, co w przypadku samochodu spalinowego. Jedyna różnica to kolor tablic rejestracyjnych.
Poważnym wydatkiem w eksploatacji samochodu elektrycznego jest za to wymiana baterii. Teoretycznie powinna ona wystarczyć na pokonanie ok. 240-300 tysięcy kilometrów. Jeżeli przejeżdżasz średnio 1000 km miesięcznie, oznacza to wymianę baterii co 20-25 lat. Doliczyć trzeba także ewentualne naprawy, jednak jest to kwestia wspólna dla wszystkich typów aut.
Ubezpieczenie auta elektrycznego
Ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego działa na takiej samej zasadzie, jak w przypadku aut spalinowych. Wykupienie polisy jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu, niezależnie od rodzaju napędu. Warto jednak zwrócić uwagę, że OC dla elektryków jest nieco tańsze niż dla analogicznych modeli zasilanych benzyną lub olejem napędowym. Jest to kolejna korzyść, którą mogą odnotować osoby decydujące się na zakup auta bezemisyjnego.
Oferty ubezpieczycieli warto porównać przed zakupem polisy przy użyciu internetowych kalkulatorów. Taki kalkulator znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Podsumowanie
- Samochód elektryczny ładuje się na podobnej zasadzie, jak akumulator do auta spalinowego. Takie auto jest wyposażone w baterię, która akumuluje energię wykorzystywaną następnie podczas jazdy.
- Auto można ładować na kilka sposobów: z domowego gniazdka, na stacji szybkiego ładowania lub z użyciem wallboxa.
- Każdy ze sposobów ładowania zapewnia nieco inne parametry. Korzystanie z domowego gniazdka wymaga najwięcej czasu, natomiast jego koszt jest najkorzystniejszy.
- Korzystając z domowego wallboxa, należy dbać o jego stan techniczny. Montaż takiego urządzenia może też wiązać się z koniecznością modernizacji domowej instalacji elektrycznej.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak wybrać sposób ładowania samochodu elektrycznego?
Elektryka można naładować na kilka sposobów. Wybór konkretnej metody zależy od indywidualnej sytuacji właściciela auta – na przykład dysponowania garażem, gdzie można zamontować szybką ładowarkę. W przypadku publicznych stacji ładowania trzeba się liczyć z nieco wyższymi kosztami – są one uzależnione od cennika konkretnego operatora.
Która metoda ładowania jest najbardziej opłacalna?
Pod względem finansowym najkorzystniejsze jest ładowanie auta w domu, jednak gdy wykorzystuje się do tego zwykłą ładowarkę, proces trwa bardzo długo – nawet kilkanaście godzin. To właśnie powoduje, że wielu kierowców szuka alternatywy. Jedną z najbardziej polecanych jest montaż domowej szybkiej ładowarki, która pozwala na naładowanie auta nawet w jedną godzinę.
Gdzie ubezpieczyć samochód elektryczny?
Ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest możliwe w każdej firmie, która posiada w ofercie ubezpieczenia komunikacyjne. Ponieważ jednak nie każdy ubezpieczyciel musi mieć korzystną propozycję dla właścicieli aut EV, to warto przeprowadzić kalkulację, korzystając z kalkulatora OC/AC. Takie narzędzie znajdziesz na naszej stronie internetowej – nasz kalkulator pozwala porównać oferty nawet kilkunastu firm ubezpieczeniowych.
Gdzie znajdują się publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych?
Stacje ładowania samochodów elektrycznych powstają głównie w tych punktach miasta, które są szczególnie popularne wśród kierowców. Często są to stacje benzynowe, parkingi przy autostradach, parkingi miejsce i centra handlowe. Na udostępnienie stacji ładowania samochodów elektrycznych decydują się też restauracje i hotele.
Źródła
Licznik elektromobilności ze strony internetowej Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności
Oferta stacji ładowania GreenWay Polska