Rejestracja samochodu elektrycznego w 2024 – krok po kroku [poradnik]

rejestracja samochodu elektrycznego

Na polskich drogach coraz częściej można spotkać samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi.  Zastanawiasz się, jak zarejestrować elektryka i na jakie ułatwienia z tym związane możesz liczyć? W naszym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

W rzeczywistości rejestracja pojazdu elektrycznego odbywa się na tych samych zasadach co samochodu spalinowego. Właściciel samochodu z napędem na prąd powinien złożyć wniosek o rejestrację w wydziale komunikacji, dołączyć do niego komplet dokumentów oraz uiścić opłatę. Wnioskodawca najpierw otrzyma tymczasowy dowód rejestracyjny, a w ciągu 30 dni – właściwy.

Rejestracja elektryka krok po kroku

Do wniosku o rejestrację elektryka nie trzeba dodawać żadnego potwierdzenia, że auto jest bezemisyjne. Wynika to z informacji w dowodzie rejestracyjnym, numeru VIN i – dodatkowo – np. z adnotacji znajdujących się w umowie kupna-sprzedaży.

Jedyna rozbieżność podczas rejestracji auta w pełni elektrycznego dotyczy koloru wydawanych tablic rejestracyjnych. W przypadku elektryków są one zielone. Ta na pozór niewielka różnica pozwala już z daleka rozpoznać, że mamy do czynienia z autem bezemisyjnym.

Rejestracja elektryka zawsze wymaga przejścia określonej procedury. Niezbędne jest udanie się do urzędu (lub złożenie wniosku online – jeśli urząd umożliwia taką usługę), poniesienie opłat manipulacyjnych i przedstawienie wymaganych dokumentów. Sprawdź, ile za to zapłacisz i jaką dokumentację musisz zgromadzić. 

Ile kosztuje rejestracja samochodu elektrycznego w 2024 r.?

Koszty są takie same jak w przypadku auta spalinowego. Tutaj także największe znaczenie ma to, czy wyrabiasz nowe tablice czy pozostajesz przy obecnym numerze rejestracyjnym. Jest to możliwe, jeśli kupiłeś samochód używany, zarejestrowany już w Polsce.

Całkowity koszt rejestracji samochodu elektrycznego kształtuje się następująco:

Samochód używany, który jest już zarejestrowany w PolsceSamochód używany sprowadzony z zagranicy i samochód nowy
Dowód rejestracyjny i znaki legalizacyjne66,50 zł66,50 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł13,50 zł
Tablice rejestracyjne standardowe80 zł80 zł
Tablice rejestracyjne indywidualne1000 zł1000 zł
Koszt rejestracji – możliwe warianty:
Dotychczasowe tablice, bez pozwolenia czasowego66,50 zł-
Dotychczasowe tablice i pozwolenie czasowe80 zł-
Standardowe tablice i pozwolenie czasowe160 zł160 zł
Indywidualne tablice i pozwolenie czasowe1080 zł1080 zł

W sumie, rejestracja auta elektrycznego ze zmianą tablic rejestracyjnych (auto zarejestrowane wcześniej w Polsce) lub wydaniem tablic (auto sprowadzone z zagranicy) wynosi 160 złotych lub 1080 złotych – jeśli wnioskujesz o tablice indywidualne. Jeżeli kupiłeś auto zarejestrowane w naszym kraju, możesz zrezygnować z wymiany tablic i zaoszczędzić w ten sposób 80 zł (całkowita opłata za rejestrację wyniesie 80 zł) lub nawet więcej, o ile nie będzie konieczne wydanie pozwolenia czasowego (całkowita opłata za rejestrację to 66,50 zł).

Opłatę za rejestrację możesz wnieść w urzędzie lub wcześniej przez Internet (dołącz do dokumentów potwierdzenie). Szczegóły dotyczące płatności znajdziesz m.in. na stronie internetowej wydziału komunikacji, w którym zamierzasz złożyć wniosek.

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji auta elektrycznego?

Aby zarejestrować elektryka, należy skompletować wymagane dokumenty. Tutaj także procedura nie rożni się od tej, która dotyczy aut z silnikiem spalinowym. Wniosek o rejestrację możesz pobrać i wypełnić on-line, co przyspieszy oczekiwanie w urzędzie.

Szukasz wniosku o rejestrację samochodu elektrycznego do pobrania i szczegółów dotyczących przerejestrowania samochodu w 2024 r.? Znajdziesz je w naszym artykule „Przerejestrowanie samochodu 2024

Większość załączników do wniosku o rejestrację auta elektrycznego powinien przekazać Ci zbywca pojazdu, w momencie zawierania umowy kupna-sprzedaży. Udając się do wydziału komunikacji, w zależności od pochodzenia pojazdu, powinieneś skompletować nieco inne dokumenty.

Rejestracja używanego auta elektrycznego kupionego w Polsce – dokumenty

 • wniosek o rejestrację (można wypełnić na miejscu, choć zajmuje to więcej czasu),
 • dowód własności – np. umowa sprzedaży, faktura, rachunek, orzeczenie sądu,
 • dowód rejestracyjny,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie wniesienia opłat za rejestrację auta,
 • pełnomocnictwo – jeśli w sprawie występuje pełnomocnik (wzór znajdziesz na stronie internetowej urzędu).

Wydział komunikacji wymaga również podpisania zgody na przetwarzanie danych osobowych i okazania dokumentu tożsamości.

Uwaga! Od 1 lutego 2022 r. przed złożeniem wniosku o przerejestrowanie pojazdu używanego kupionego w Polsce można zdecydować czy pozostać przy dotychczasowym numerze rejestracyjnym, czy też wymienić go na nowy. Jest jednak pewien warunek – tablice muszą posiadać aktualny unijny wzór, być czytelne i nieuszkodzone. Jeżeli tablice rejestracyjne nie spełniają tych wymogów, wydział komunikacji jest zobowiązany przerejestrować auto na nowe numery. To niestety wiąże się z wyższą opłatą.  

Rejestracja nowego auta elektrycznego kupionego w Polsce – dokumenty

Oprócz ww., podczas rejestracji nowego elektryka kupionego w naszym kraju, urząd poprosi Cię o przedstawienie jednego z dokumentów:

 • świadectwa zgodności Wspólnoty Europejskiej (WE),
 • świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu,
 • świadectwa zgodności wraz z oświadczeniem, które zawiera dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu,
 • dopuszczenia jednostkowego pojazdu,
 • decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Uwaga! Wniosek o rejestrację nowego pojazdu wraz z załącznikami może również złożyć w imieniu nabywcy uprawniony przedstawiciel polskiego salonu sprzedaży (o ile salon posiada konto firmowe ePUAP). Nowy właściciel samochodu powinien wówczas przekazać pośrednikowi stosowne upoważnienie oraz udostępnić swoje dane.

Rejestracja używanego samochodu elektrycznego kupionego za granicą – dokumenty

W tym przypadku, w skład dokumentów potrzebnych do rejestracji auta elektrycznego wchodzi:

 • wniosek właściciela o rejestrację pojazdu,
 • zgoda na przetwarzanie danych osobowych – jeżeli ją wyrażasz,
 • oświadczenie o sprowadzeniu pojazdu z zagranicy (zapytaj w urzędzie, czy będzie konieczne),
 • tablice rejestracyjne lub oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych (np., gdy auto zostało wyrejestrowane za granicą),
 • dowód własności pojazdu (np. faktura VAT, umowa sprzedaży, umowa darowizny, umowa zamiany, umowa dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności),
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • dowód odprawy celnej przywozowej – jeśli samochód został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej,
 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub dokument potwierdzający brak tego obowiązku – jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (nie zawsze jest wymagane),
 • dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (opcjonalnie),
 • tłumaczenia na język polski dokumentów sporządzonych w języku obcym, dokonane przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula (nie dotyczy dowodu rejestracyjnego, jeżeli został wydany przez właściwy organ państwa członkowskiego UE i oznaczenia kodów stosowanych w tym dowodzie są zgodne z kodami określonymi w aktualnym wzorze krajowego dowodu rejestracyjnego).

Osoba, która składa wniosek o rejestrację powinna okazać również dokument tożsamości (np. dowód osobisty).

Rejestracja nowego auta elektrycznego kupionego za granicą – dokumenty

Ponieważ jest to pojazd nowy, do rejestracji auta nie potrzeba dowodu rejestracyjnego czy tablic (auto jeszcze ich nie posiada). Potrzebne będzie natomiast dodatkowo (jeden z wymienionych dokumentów): świadectwo zgodności WE lub świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzja o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu.

Ubezpieczenie auta elektrycznego w 2024 r.

Pamiętaj, że od dnia, w którym stałeś się właścicielem pojazdu mechanicznego, odpowiadasz za jego ubezpieczenie. Tutaj także można zaobserwować analogię z zakupem polisy dla samochodu spalinowego – elektryki również są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Polisę OC powinieneś wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu drogowego. Jeżeli kupiłeś w Polsce samochód elektryczny używany, to aktualne  ubezpieczenie OC powinien przekazać Ci poprzedni właściciel auta (koniecznie sprawdź czy jest ważne i opłacone w całości!). Możesz z niego korzystać do ostatniego dnia ochrony określonego w umowie lub zrezygnować w dowolnym momencie i wybrać OC w innej firmie. 

Nie zapomnij, że za brak OC nawet przez jeden UFG może nałożyć na Ciebie wysoką karę finansową (nawet 8600 zł w 2024 r.).

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Kary za brak OC w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł
Kary za brak OC w okresie od 1 lipca do 31 grudnia
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego?

Zazwyczaj obowiązkowe ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest tańsze niż np. dla pojazdów hybrydowych. Oczywiście, w tym przypadku ubezpieczyciele również biorą pod uwagę czynniki ryzyka, takie jak np. wiek kierowcy, staż za kierownicą czy wiek, marka, model i moc pojazdu. Kierowcy aut elektrycznych mogą również wykupić pakiet OC z AC, assistance czy NNW w interesującym ich wariancie ochrony. 

Przykład: 40-letni pan Antoni z Opola kupił Renault Megane z 2022 r. z silnikiem elektrycznym. Dzięki porównaniu ofert różnych ubezpieczycieli znalazł najtańsze OC już za 382 zł. Do podstawowej polisy mógł dokupić ASS w wersji rozszerzonej (po wypadku i awarii) oraz NNW. Taki pakiet OC ASS NNW kosztował 503 zł. Jednak, ponieważ samochód jest wart ponad 120 tys. zł, kierowca zdecydował się na rozszerzenie ochrony o AC, które zapewni mu naprawę na koszt ubezpieczyciela nawet wtedy, gdy sam będzie sprawcą wypadku lub odszkodowanie po kradzieży. 

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
382,00 zł* rata od 225,25 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
503,00 zł* rata od 225,25 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2108,66 zł* rata od 225,25 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?
mtu24.pl
382,00 zł* rata od 225.25
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
503,00 zł* rata od 225.25
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
2108,66 zł* rata od 225.25
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 15.04.2024 r.

Czym są zielone tablice i kto może z nich skorzystać?

Zielone tablice rejestracyjne otrzymuje każdy właściciel samochodu elektrycznego lub wodorowego, który zarejestruje go w wydziale komunikacji. Taki przepis obowiązuje od początku 2020 roku. Oznaczenia są takie same jak w przypadku standardowych białych blach (liczba i krój znaków). 

Zielone tablice rejestracyjne posiadają również naklejki legalizacyjne. Oznaczone kolorem czerwonym zostały przeznaczone dla samochodów elektrycznych, a żółtym dla aut napędzanych wodorem. Zastąpiły one wydawane wcześniej kierowcom naklejki na szyby, które były słabo widoczne na drodze i utrudniały identyfikację pojazdu.

Jakie przywileje dla posiadaczy samochodów elektrycznych?

Jednym z przywilejów, który daje spore korzyści kierowcom samochodów elektrycznych, jest możliwość poruszania się buspasami. To ogromna wygoda w dużych miastach, w których korki występują codziennie i często trwają przez wiele godzin. Jazda strefą jedynie dla uprawnionych pojazdów (autobusów, motocykli, służb publicznych, taksówek) pozwala oszczędzić sporo czasu, na przykład podczas dojazdów do pracy. 

Kolejną korzyścią jest możliwość darmowego parkowania elektryków w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN), również na czas ładowania przy punktach zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach ładowania. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, takie udogodnienia są zarezerwowane tylko dla kierowców pojazdów 100% elektrycznych. 

Aby skorzystać z takich przywilejów, właściciel auta elektrycznego nie musi podejmować żadnych dodatkowych działań. Zielone tablice są sygnałem dla osób czuwających nad prawidłowym funkcjonowaniem ruchu drogowego, że mają do czynienia z osobą uprawnioną. Nie jest zatem konieczne przedstawianie żadnych zaświadczeń czy umieszczanie za szybą auta informacji na czas postoju. Dobrze jednak upewnić się, na jakie dokładnie przywileje możesz liczyć w swoim miejscu zamieszkania.

Przykład: W Warszawie można za darmo pozostawić na parkingu (P+R „Parkuj i Jedź”) samochód elektryczny i i naładować go poza godzinami otwarcia obiektu, pod warunkiem posiadania Karty Eko.

Podsumowanie

 • Samochód elektryczny to pojazd, który jest napędzany wyłącznie prądem. Został on wyposażony m.in. w silnik elektryczny, sterownik i akumulatory.
 • Rejestracja auta elektrycznego przebiega tak samo jak spalinowego. Potrzebne są do niej te same dokumenty.
 • Jedyna rozbieżność podczas rejestracji pojazdu z napędem elektrycznym dotyczy tablic rejestracyjnych. Właściciele samochodów elektrycznych otrzymują zielone, a nie białe blachy.
 • Kierowcy aut z zielonymi tablicami mogą korzystać z licznych przywilejów, np. z jazdy buspasem czy darmowego parkowania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu elektrycznego w 2023 roku

 1. Ile kosztuje rejestracja samochodu elektrycznego?

  Rejestracja samochodu elektrycznego kosztuje tyle samo co auta spalinowego. Całkowity koszt wynosi 160 zł (gdy konieczne jest wydanie nowych tablic). Jeśli zdecydujesz się na tablice indywidualne, to wzrośnie on do 1080 zł. Podczas procedury rejestracyjnej nie ma zatem różnic cenowych uzależnionych od typu napędu samochodu.

 2. Jakie przywileje daje jazda na zielonych tablicach?

  Samochody elektryczne mogą między innymi poruszać się buspasami, wjeżdżać do tak zwanych zielonych stref (stref czystego transportu) i parkować na płatnych parkingach bez opłat. Warto także dowiedzieć się, na jakie korzyści można liczyć w konkretnych miejscowościach.

 3. Jak ubezpieczyć auto elektryczne?

  Tak samo jak samochód spalinowy – warto skorzystać z internetowych porównywarek cen polis, aby wybrać najkorzystniejszy wariant. OC dla elektryka jest zwykle tańsze niż dla auta napędzanego paliwem płynnym lub hybrydowego. Pamiętaj jednak, że nie jest to reguła. Dlatego zawsze należy sprawdzać oferty różnych firm.

 4. Kto może jeździć na zielonych tablicach rejestracyjnych?

  Od 1 stycznia 2020 r. rejestrowane auta elektryczne i wodorowe posiadają wzór tablic rejestracyjnych z zielonym tłem (zamiast białego). Pozostałe oznaczenia nie zostały zmienione – kolor liter i cyfr jest czarny. Dodatkowo, auta ekologiczne mają dwa wzory znaków legalizacyjnych: z czerwoną obwódką na pojazd elektryczny oraz z żółtą na pojazd wodorowy.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments