Rejestracja samochodu elektrycznego w 2022 – krok po kroku [poradnik]

rejestracja samochodu elektrycznego
 • Samochód elektryczny to pojazd, który jest napędzany prądem. Jest wyposażony w silnik elektryczny, sterownik i akumulatory. 
 • Rejestracja auta elektrycznego przebiega tak samo jak spalinowego. Potrzebne są do niej te same dokumenty.
 • Jedyna rozbieżność dotyczy tablic rejestracyjnych. Właściciele elektryków otrzymują zielone, a nie białe blachy.
 • Kierowcy aut z zielonymi tablicami mogą korzystać z przywilejów, na przykład z jazdy buspasem czy darmowego parkowania. 

Na polskich drogach coraz częściej można spotkać samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Sprawdź, jak zarejestrować elektryka i na jakie ułatwienia z tym związane możesz liczyć.

Rejestracja elektryka krok po kroku

Rejestracja elektryka przebiega podobnie jak w przypadku samochodu spalinowego. Nowy właściciel musi udać się do lokalnego wydziału komunikacji z kompletem dokumentów. Musi również wnieść odpowiednie opłaty, aby otrzymać dowód rejestracyjny tymczasowy (tak zwany miękki) i poczekać na wydanie właściwego. 

Nie są potrzebne żadne dodatkowe potwierdzenia, że auto jest bezemisyjne. Wynika to bowiem z informacji w dowodzie rejestracyjnym i/lub adnotacji znajdujących się w umowie kupna-sprzedaży. Jedna rozbieżność dotyczy koloru tablic, które w przypadku elektryków są zielone. Ta na pozór niewielka różnica pozwala już z daleka rozpoznać, że ma się do czynienia z autem bezemisyjnym.

Rejestracja elektryka zawsze wymaga przejścia określonej procedury. Niezbędne jest udanie się do urzędu, poniesienie opłat manipulacyjnych i przedstawienie wymaganych dokumentów. Sprawdź, ile za to zapłacisz i jaką dokumentację musisz zgromadzić. 

Ile kosztuje rejestracja samochodu elektrycznego?

Koszty są takie same jak w przypadku auta spalinowego. Tutaj także największe znaczenie ma to, czy wyrabiasz nowe tablice czy pozostajesz przy obecnym numerze rejestracyjnym. Jest to możliwe, jeśli kupiłeś samochód od osoby mieszkającej w tym samym mieście lub regionie, co Ty.

Całkowity koszt rejestracji samochodu elektrycznego kształtuje się w następujący sposób:

 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • tablice rejestracyjne samochodowe – 80,00 zł (1000 zł w przypadku indywidualnych),
 • nalepka kontrolna na szybę pojazdu – 18,50 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54,00 zł,
 • komplet nalepek legalizacyjnych – 12,50 zł,
 • karta pojazdu – 75,00 zł (jeżeli nie była wydana),
 • opłaty ewidencyjne – 2,50 zł.

Wszystkie opłaty ponosi się w wydziale komunikacji zgodnie z instrukcją obowiązującą w danej placówce.

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji?

Aby zarejestrować elektryka, należy skompletować wymagane dokumenty. Tutaj także procedura nie rożni się od tej, która dotyczy aut z silnikiem spalinowym. Wniosek o rejestrację można wypełnić on-line, co przyspieszy oczekiwanie w urzędzie. Pozostałe sprzedający powinien przekazać Ci w momencie zawierania umowy kupna-sprzedaży.

Udając się do wydziału komunikacji, trzeba mieć ze sobą:

 • wniosek o rejestrację (można wypełnić na miejscu, choć zajmuje to więcej czasu),
 • dowód własności – umowa, faktura, rachunek, orzeczenie sądu,
 • dowód rejestracyjny i stare tablice – jeżeli pojazd jest przerejestrowywany,
 • karta pojazdu,
 • wyciąg ze świadectwa homologacji pojazdu – jeżeli to nowy pojazd kupiony w Polsce,
 • dowód odprawy celnej przywozowej – jeżeli pojazd był sprowadzony z krajów poza UE,
 • dokument potwierdzający opłatę akcyzy – jeżeli pojazd był sprowadzony z krajów UE,
 • potwierdzenie badania technicznego,
 • potwierdzenie opłacenia polisy ubezpieczeniowej OC.

Wszystkie wymienione powyżej dokumenty należy przedstawić urzędnikowi, który wyjaśni Ci, jak należy dalej postępować. 

Ubezpieczenie elektryka

Tutaj także można zaobserwować wiele analogii z zakupem polisy dla samochodu spalinowego. Elektryki również są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Warto o tym pamiętać, bo brak takiej ochrony skutkuje bardzo wysokimi karami (nawet kilka tysięcy złotych). Kierowcy aut elektrycznych także mogą wykupić pakiet AC lub assistance w interesującej ich formie. 

Co jednak istotne, ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest zwykle tańsze niż dla analogicznych modeli aut w wersji spalinowej. Jest także korzystniejsze finansowo niż w przypadku pojazdów hybrydowych. 

W tym przypadku ubezpieczyciele również biorą pod uwagę czynniki ryzyka, takie jak wiek kierowcy, staż za kierownicą czy moc pojazdu. 

Czym są zielone tablice i kto może z nich skorzystać?

Zielone tablice otrzymuje każdy właściciel auta elektrycznego lub wodorowego, który zarejestruje je w wydziale komunikacji. Taki przepis obowiązuje od początku 2020 roku. Oznaczenia są takie same, jak w przypadku standardowych białych blach – mają identyczny system oznaczeń, liczbę i krój znaków. 

Zielone tablice rejestracyjne mają również naklejki legalizacyjne. Oznaczone kolorem czerwonym są przeznaczone dla samochodów elektrycznych, a żółtym dla aut napędzanych wodorem. Zastąpiły wydawane wcześniej kierowcom naklejki na szyby, które były słabo widoczne na drodze i utrudniały identyfikację pojazdu.

Jakie przywileje dla posiadaczy samochodów elektrycznych?

Jednym z przywilejów, który daje największe korzyści, jest możliwość poruszania się buspasami. Jest to ogromna wygoda w dużych miastach, w których korki występują codziennie i często trwają przez wiele godzin. Jazda strefą jedynie dla uprawnionych pojazdów (autobusów, motocykli, służb publicznych, taksówek) pozwala zatem oszczędzić sporo czasu, na przykład podczas dojazdów do pracy. 

Kolejną korzyścią jest możliwość darmowego parkowania elektryków, tam, gdzie jest to płatne. To także spore ułatwienie, szczególnie jeśli często zatrzymujesz pojazd w takich miejscach na dłuższy czas, na przykład pracujesz w centrum miasta. 

W stolicy można również za darmo naładować samochód na tego typu parkingu pod warunkiem wyrobienia Karty Eko.

Aby skorzystać z takich przywilejów, nie musisz podejmować żadnych dodatkowych działań. Twoje zielone tablice są sygnałem dla osób czuwających nad prawidłowym funkcjonowaniem ruchu drogowego, że mają do czynienia z osobą uprawnioną. Nie jest zatem konieczne przedstawianie żadnych zaświadczeń czy umieszczanie za szybą auta informacji na czas postoju. Dobrze jednak upewnić się, na jakie dokładnie przywileje możesz liczyć w swoim miejscu zamieszkania.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu elektrycznego

 1. Ile kosztuje rejestracja samochodu elektrycznego?

  Rejestracja samochodu elektrycznego kosztuje tyle samo, co auta spalinowego. Całkowity koszt wynosi 180,50 zł. Jeśli zdecydujesz się na tablice indywidualne, to wzrośnie on do 1100,50 zł. Podczas procedury rejestracyjnej nie ma zatem różnic cenowych uzależnionych od typu napędu Twojego samochodu

 2. Jakie przywileje daje jazda na zielonych tablicach?

  Samochody z zielonymi blachami mogą między innymi poruszać się buspasami, wjeżdżać do tak zwanych zielonych stref i parkować na płatnych parkingach bez opłat. Warto dowiedzieć się, na jakie korzyści można liczyć w konkretnych miejscowościach.

 3. Jak ubezpieczyć auto elektryczne?

  Tak samo jak samochód spalinowy. Warto skorzystać z internetowych porównywarek cen polis, aby wybrać najkorzystniejszy wariant. OC dla elektryka jest zwykle tańsze niż dla auta napędzanego paliwem płynnym lub hybrydowego.

Piotr Nowik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments