Najszybsze auta na świecie w 2024 roku – TOP 5 najmocniejszych!

Jakie są najszybsze samochody na świecie?

Prace nad projektowaniem coraz szybszych samochodów trwają cały czas. Producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych technologii, stosowaniu innowacyjnych komponentów i systemów. Trzeba jednak wiedzieć, że auta, które osiągają niemal 500 km/h nie trafiają do regularnej sprzedaży. Co zrozumiałe, wynika to ze względów bezpieczeństwa. 

Odpowiedź na pytanie, jakie jest najszybsze auto świata, nie jest łatwa, ponieważ zestawienie liderów stale się zmienia. Samochód, który dziś ma najlepsze osiągi, za rok, a nawet za kilka miesięcy może już spaść na dalszą pozycję.

Nie zmienia to faktu, że takie superpojazdy cieszą się ogromnym zainteresowaniem fanów motoryzacji na całym świecie.

Jakie jest najszybsze auto na świecie w 2024 roku?

Ponieważ mamy dopiero początek roku, nadal za lidera uznaje się zwycięzcę z zestawienia 2023, czyli Koenigsegg Jesko Absolut – model szwedzkiego producenta supersamochodów, który może osiągać 310 mil na godzinę (czyli prawie 490 km/h). Na drugie miejsce trafił z kolei Hennessey Venom F5 (szacowana prędkość maksymalna 311 mil/h (501 km/h)).

Zgodnie z rankingiem przygotowanym przez brytyjski serwis heycar, Bugatti Chiron Super Sport 300+, który do tej pory był uznawany za absolutnego lidera, powinien spaść na trzecią pozycję na liście. Jest tak dlatego, że maksymalna prędkość tego pojazdu wynosi „tylko” 300 mil na godzinę, czyli 482,8 km/h – mniej od konkurentów.

Problem polega jednak na tym, że jedynie Bugatti przeszło oficjalną próbę jazdy ze wskazaną prędkością. Dlatego, choć w praktyce jest nieco wolniejszy od dwóch najszybszych samochodów, to oficjalnie właśnie Chiron Super Sport 300+ pozostaje na pierwszej pozycji w rankingu najszybszych aut świata.

Kto jest liderem wśród producentów najszybszych aut na świecie?

Bugatti, Koenigsegg i Hennessey to liderzy wśród producentów tworzących najszybsze auta świata. Na wyróżnienie zasługują jednak także inne firmy. To między innymi amerykański SSC North America czy chorwacko-niemiecki Rimac Automobili. Z bardziej warto wymienić również markę McLaren i Aston Martin. 

Co z Porsche, Ferrari czy Lamborghini? One też wciąż zajmują się produkcją szybkich samochodów, jednak obecnie znajdują się poza pierwszą dziesiątką światowych liderów.

TOP 5 najszybszych samochodów w 2024 roku

Poniżej przeczytasz o pięciu modelach samochodów wyróżnionych przez heycar.co.uk w 2023 roku za najlepsze osiągi. Część z nich nie została jeszcze oficjalnie przetestowana, a wyniki opierają się na obliczeniach lub symulacjach.

Bugatti Chiron Super Sport 300+

Model Chiron od producenta Bugatti zastąpił nie mniej sławnego Veyrona –  każdy z samochodów jest rewelacyjnym dziełem inżynierów.

Chiron Super Sport 300+ jest ulepszoną wersją Chirona Super Sport, czyli pierwszego auta, które przekroczyło 300 mil na godzinę (rekord wynosi aż 482,8 km/h). Nadwozie 300+ jest wydłużone oraz poprawione pod względem aerodynamiki. Dzięki temu może osiągać wręcz ekstremalne prędkości. Producent deklaruje, że auto uzyskało idealną równowagę między niskim oporem a siłą docisku. To poprawiło jego osiągi i stabilność nawet przy prędkościach powyżej 420 km/h. Pozwala mu na to również silnik W16 (poj. 8 l), który przewyższa poprzedni model o 100 KM.

Koenigsegg Jesko Absolut

Koenigsegg twierdzi, że jest w posiadaniu najszybszego w historii samochodu. Swoją tezę opiera jednak na razie na obliczeniach. Producent zakłada, że pojazd będzie osiągać 310 mil na godzinę (498,9 km/h), przy czym symulacje jazdy dają nadzieję na jeszcze wyższe rekordy prędkości.

Jesko Absolut jest napędzany potężnym silnikiem V8 o pojemności 5,0 litra wyposażonym w podwójny układ turbosprężarki. Moc silnika to ponad 1600 KM, co pozwala na osiągnięcie imponującej prędkości maksymalnej.

Samochód został zaprojektowany z myślą o minimalnym oporze powietrza, co przyczynia się do jego zdolności osiągania bardzo wysokich prędkości. Zastosowano w nim innowacyjne rozwiązania techniczne, takie jak aktywne elementy aerodynamiczne, aby zoptymalizować właściwości jezdne i stabilność przy dużych prędkościach.

Hennessey Venom F5

Venom F5 Coupe to kolejne super auto, które w założeniu może osiągać zawrotną prędkość 311 mil na godzinę (nawet 500,5 km/h). Podczas testów udało się uzyskać „tylko” 271,6 mph, czyli 437 km/h, jednak można założyć, że przy sprzyjających warunkach pojazd miałby znacznie lepszy wynik.

Hennessey Venom F5 jest napędzany potężnym, własnoręcznie zaprojektowanym i zbudowanym silnikiem V8 o pojemności 6,6 litra, wyposażonym w podwójne turbosprężarki. Moc tego silnika wynosi ponad 1600 koni mechanicznych.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Venom F5 jest także limitowanym modelem, a jego produkcja jest ograniczona do niewielkiej liczby egzemplarzy, co podkreśla ekskluzywny charakter tego supersamochodu.

SSC Tuatara

Amerykański producent SSC ma na swoim koncie duże sukcesy w kategorii szybkich samochodów. To między innymi rekord świata Guinnessa w 2007 roku dla najszybszego auta (SSC Ultimate Aero Twin Turbo o mocy 1200 KM – prędkość 414 km/h) oraz kolejny w 2021 roku z modelem SSC Tuatara. SSC ustanowił wówczas rekord 286,1 mil/h, czyli 460,43 km/h. To jednak nie koniec.

25 maja 2022 r. SSC North America ogłosił, że „osiągnął kolejny kamień milowy w testach prędkości maksymalnej” i pobił poprzedni rekord świata.  Tuatara uzyskał prędkość maksymalną 295,0 mph (474,8 km/h). Została ona zarejestrowana przez firmę Racelogic, która zajmuje się rejestrowaniem danych oraz osiągów.

SSC Tuatara ma napęd na tylne koła i jest napędzany przez potężny silnik V8 o pojemności 5,9 litra wyposażony w podwójne turbosprężarki.

Rimac Nevera

Rimac Automobili, czyli chorwacka firma, która ma pakiet kontrolny w Bugatti wraz z Porsche z pomocą modelu Nevera postanowiła udowodnić, że nie tylko samochody benzynowe są w stanie osiągnąć ekstremalne  prędkości. Producent zapewnia, że jego supersamochód, czyli Nevera EV może osiągnąć aż 258 mil na godzinę (412 km/h).

Na moc 1914 KM Nevera pracują cztery niezależne silniki elektryczne. Auto przyspiesza do 100 km w 1,74 sekundy i pokonuje ok. 400 metrów w 8,3 sekundy. Innowacjami technicznymi są:

  • bateria 120 kWh, która pozwala na zasięg 490 km,
  • elektrohydrauliczny układ hamulcowy z funkcją brake-by-wire,
  • zaawansowany system wspomagania kierowcy (m.in. system składający się z 13 kamer, 6 radarów i 12 czujników ultradźwiękowych).

Oprócz ogromnej mocy Nevera ma wydajne baterie, które pozwalają na osiągnięcie znacznego zasięgu. Producent deklaruje, że samochód może pokonać ponad 550 km na pełnym naładowaniu.

Jakie rekordy prędkości biły najszybsze samochody? Tabela rekordzistów

Wyścig producentów o stworzenie najszybszego samochodu trwa od początku motoryzacji. Dziś mówimy o 500 km/h, dawniej walczono o to, by uzyskać 100 km/h, później 200 czy 300. Osiągi aut od zawsze przykuwały uwagę miłośników szybkich wozów i nie tylko.

Przełamywanie barier, „zaginanie praw fizyki” i poszukiwanie nowych komponentów to kwestie, które towarzyszą firmom motoryzacyjnym już od czasów wynalezienia silnika benzynowego. Zobacz, jak wyglądały rekordy szybkości w minionych czasach.

Poznaj kalendarium osiągów najszybszych samochodów produkowanych seryjnie. W przeszłości takie prędkości robiły wrażenie!

DekadaNajszybszy samochódMaksymalna prędkość
Lata 1900 - 1909Mercedes-Simplex 60HP117 km/h
Lata 1910 - 1919Austro-Daimler Prince Henry136 km/h
Lata 20.Duesenberg Model J191 km/h
Lata 30.Duesenberg Model SJ225 km/h
Lata 40.Jaguar XK 120215 km/h
Lata 50.Mercedes-Benz 300SL246 km/h
Lata 60.Lamborghini Miura280 km/h
Lata 70.Ferrari 512 Berlinetta Boxer303 km/h 
Lata 80.Ferrari F40325 km/h
Lata 90.McLaren F1386 km/h

Źródło: wyborkierowcow.pl

Ile kosztuje OC najszybszych modeli samochodów?

Jeśli teoretycznie udałoby Ci się kupić jeden z najszybszych samochodów świata, to ile zapłacisz za jego ubezpieczenie? Niestety trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Najprawdopodobniej, większość towarzystw ubezpieczeniowych będzie starała się zniechęcić Cię do podpisania umowy. Potężna moc i zawrotne osiągi to również ogromne ryzyko wypadku, który wiąże się z dotkliwymi szkodami. Aby OC takiego auta miało praktyczne zastosowanie, to składka musiałaby wynosić co najmniej kilka tysięcy złotych.

Co jednak ciekawe, zgodnie z przepisami, każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi mieć ważne OC i żaden ubezpieczyciel nie może odmówić sprzedaży takiej polisy. Jak wobec tego wygląda to w praktyce?

Mało który ubezpieczyciel chce brać pod swoje skrzydła najszybsze auta, osiągające zawrotne prędkości i mogące być bardzo niebezpieczne na drodze. W takim przypadku sposobem na pozbycie się niechcianego klienta może być zaproponowanie mu ceny zaporowej. Jest ona na tyle wysoka, że właściciel auta szybko zrezygnuje z oferty. Towarzystwo ubezpieczeniowe działa z kolei zgodnie z przepisami, ponieważ oficjalnie nie odmówiło wystawienia OC.

Trzeba też mieć świadomość, że im większa wartość auta, tym droższa polisa AC. Posiadacze superszybkich i bardzo drogich modeli mogą więc mieć problemy z zakupem autocasco. Tym bardziej, że w jego przypadku ubezpieczyciel może wprost odmówić sprzedaży (w przeciwieństwie do OC). Jeśli zgodzi się wystawić taką polisę, to składka może wynieść nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.  

Nie dowiesz się więc dokładnie z porównywarek online, ile kosztuje OC dla najszybszych samochodów. Możesz jednak skorzystać z kalkulatora OC/AC do porównania składek dla „zwykłych” modeli samochodów sportowych, np. Ferrari czy Lamborghini.

Podsumowanie

  • W 2024 roku oficjalnie za najszybszy samochód świata jest uznawany Bugatti Chiron Super Sport 300+. W testach osiągnął on prędkość ponad 480 km/h.
  • Inni producenci superszybkich wozów to m.in. SSC North America, Rimac Automobili, McLaren i Aston Martin.
  • Na początku XX wieku najszybszy samochód dostępny w sprzedaży seryjnej mógł jechać z maksymalną prędkością 117 km/h.
  • Ubezpieczenie superszybkiego samochodu wyprodukowanego na zamówienie nie jest możliwe online. Może być także problem z kupieniem go stacjonarnie, ponieważ ubezpieczyciele bardzo niechętnie wystawiają takie polisy.

Najszybsze samochody na świecie - FAQ

  1. Jakie są najszybsze auto na świecie?

    W oficjalnych rankingach najszybszych aut świata zdecydowanie wygrywa Bugatti (Chiron Super Sport 300+ z prędkością 482,8 km/h). Żaden model nie osiąga obecnie podobnej prędkości podczas testów. Na kolejnych miejscach plasują się Koenigsegg Jesko Absolut i Hennessey Venom F5.

  2. Czy wyprodukowano auto, które może przekroczyć prędkość 500 km/h?

    Obecnie nie udało się tego dokonać żadnemu producentowi, ale prace cały czas trwają. Możliwe, że już niebawem usłyszymy o pobiciu takiego rekordu prędkości.

  3. Jakie osiągi ma najszybsze BMW?

    Obecnie jest to BMW M4 CS, czyli najszybszy seryjny model w historii tego producenta. To „prezent” z okazji 50. urodzin marki BMW M. Samochód jest zaprojektowany, aby bić rekordy na torach – w Nürburgringu udało mu się ustanowić czas przejazdu: 7 min 20,207 s.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments