Jeszcze kilka lat temu brak Karty pojazdu był dużym problemem – bez tego dokumentu niemożliwa była zarówno sprzedaż auta, jak i jego rejestracja. Ale dziś to już przeszłość. W 2024 roku Karta pojazdu nie ma żadnego zastosowania – wciąż jednak budzi wiele pytań. Jeżeli również Ty masz wątpliwości, czas je rozwiać – dowiedz się więcej o Karcie pojazdu.
- Gdzie znajduje się numer Karty pojazdu?
- Czy Karta pojazdu jest potrzebna w 2024 roku?
- Czym jest Karta pojazdu i jak wygląda?
- Kto wydawał Karty pojazdu?
- Jakie informacje zawiera Karta pojazdu?
- Dane identyfikujące właściciela auta w Karcie pojazdu
- Dane identyfikacyjne pojazdu w Karcie pojazdu
- Parametry techniczne samochodu w Karcie pojazdu
- Dane potwierdzające rejestrację pojazdu w Karcie pojazdu
- Dane o zmianach parametrów technicznych auta w Kacie pojazdu
- Do czego służyła Karta pojazdu?
- Czy w 2024 roku można kupić auto bez Karty pojazdu?
- Jakie są różnice między Kartą pojazdu a dowodem rejestracyjnym?
- Ile kosztowała Karta pojazdu?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Źródła
Karta pojazdu była jednym z tych dokumentów, po które kierowcy sięgali sporadycznie – gdy konieczne było zaktualizowanie stanu faktycznego (np. po montażu instalacji LPG) lub gdy auto zostało wystawione na sprzedaż. Dziś jest to dokument, który już nie funkcjonuje w obiegu – przepisy dotyczące Karty pojazdu zostały uchylone. Oznacza to, że wyrobienie Karty pojazdu czy jej przekazanie nowemu właścicielowi auta to czynności, o których kierowcy mogą zapomnieć.
Gdzie znajduje się numer Karty pojazdu?
Jak wiele innych dokumentów, Karta pojazdu posiada swój indywidualny numer. Numer Karty pojazdu znajduje się na wewnętrznych stronach, został też wytłoczony na jej tylnej okładce. Można go również znaleźć w innych dokumentach – mowa tu o dowodzie rejestracyjnym samochodu, a precyzując, o polu podpisanym jako „numer Karty pojazdu”.
Uwaga!
Czy Karta pojazdu jest potrzebna w 2024 roku?
W 2024 r. Karta pojazdu nie jest już wydawana właścicielom aut i nie jest wymagana podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. Nie wpisuje się do niej też informacji o przystosowaniu samochodu do zasilania LPG. W praktyce jest zupełnie zbędna. Nie oznacza to jednak, że w 2024 r. kierowcy nie mają z nią styczności. Mimo że od wejścia w życie zmienionych przepisów minęło nieco czasu, to nie każdy kierowca ma świadomość nowych regulacji. I dlatego też niekiedy Karta pojazdu bywa przekazywana podczas transakcji sprzedaży używanego auta. Czy to błąd?
Skoro Karta pojazdu nie jest już potrzebna, nabywca samochodu z drugiej ręki nie musi jej przyjmować. Ale może. Wówczas Karta pojazdu będzie po prostu ciekawostką.
Czym jest Karta pojazdu i jak wygląda?
Karta pojazdu to dokument przypisany do pojazdu, który był wydawany w okresie od 1 lipca 1999 r. do 3 września 2022 r. W Karcie pojazdu umieszczono szereg informacji zarówno o pojeździe, jak i jego właścicielu (właścicielach). Zniesienie Karty pojazdu było jednym z punktów tzw. pakietu deregulacyjnego, który zakładał wprowadzenie pewnych uproszczeń w procedurze rejestracji pojazdów i obniżenie opłat z nią związanych.
Jak wygląda Karta pojazdu? Wizualnie Karta pojazdu przypomina paszport, ma też takie same wymiary – 88 x 125 mm. To cienka, bo zaledwie 12-stronicowa książeczka w bordowej okładce. Litery i znak PL umieszczone na okładce mają kolor srebrny. Na poszczególnych stronach Karty pojazdu znajduje się znak wodny – miał on zapobiegać fałszerstwom. Strony tego dokumentu są zszyte z okładką za pomocą nici.
Kto wydawał Karty pojazdu?
W okresie, gdy Karta pojazdu była wystawiana, za wydanie Karty pojazdu odpowiadał producent pojazdu, importer pojazdu oraz organy rejestrujące pojazdy. To, kto ostatecznie wypełniał wewnętrzną stronę okładki tego dokumentu, zależało od tego, czy było to auto nowe, czy też używane.
Wydawanie Karty pojazdu – zasady:
- Producent lub importer pojazdu wydawał Kartę pojazdu dla każdego auta wprowadzonego na polski rynek – klient otrzymywał dokument z wypełnioną wewnętrzną stroną okładki.
- Organ rejestrujący miał obowiązek wydać Kartę pojazdu przy pierwszej rejestracji auta innego niż nowe. Wydanie duplikatu karty pojazdu, podobnie jak dokonanie adnotacji w tym dokumencie, również należało do zadań pracowników wydziałów komunikacji.
Przykład
Jakie informacje zawiera Karta pojazdu?
Informacje zamieszczane w Karcie pojazdu zostały przyporządkowane do jednej z pięciu kategorii – są to: dane identyfikacyjne pojazdu, parametry techniczne samochodu, dane identyfikujące właściciela samochodu, dane potwierdzające rejestrację pojazdu i dane o zmianach parametrów technicznych samochodu.
Dane identyfikujące właściciela auta w Karcie pojazdu
W karcie pojazdu znaleźć można informacje o pierwszym i kolejnych właścicielach auta – imię, nazwisko, PESEL lub REGON (w przypadku firm). Co ciekawe, w dokumencie tym były ujawniane dane wrażliwe – mowa o numerach PESEL poprzednich właścicieli, które nie były usuwane z Karty pojazdu po sprzedaży samochodu.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Dane identyfikacyjne pojazdu w Karcie pojazdu
To wszystkie dane, które pozwalają zidentyfikować pojazd, dla którego została wystawiona Karta pojazdu. Będą to przede wszystkim: marka, model, typ i wersja auta, rok produkcji, numer silnika, rodzaj i przeznaczenie auta, numer identyfikacyjny VIN (albo numer nadwozia, podwozia lub ramy) i numer rejestracyjny.
Parametry techniczne samochodu w Karcie pojazdu
W Karcie pojazdu umieszcza się także parametry techniczne auta. Do takich informacji należą: dopuszczalna masa całkowita, dopuszczalna ładowność auta, pojemność i moc silnika, największy dopuszczalny nacisk osi, dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy, liczba miejsc w aucie oraz liczba osi.
Dane potwierdzające rejestrację pojazdu w Karcie pojazdu
Niektóre informacje zamieszczane w Karcie pojazdu pochodziły z dowodu rejestracyjnego. Mowa tu o danych potwierdzających, że auto zostało zarejestrowane, a zatem o numerze dowodu rejestracyjnego, numerze rejestracyjnym, dacie pierwszej rejestracji za granicą i w Polsce oraz danych urzędu rejestrującego.
Dane o zmianach parametrów technicznych auta w Kacie pojazdu
W Karcie pojazdu przewidziano też miejsce na wskazanie zmian parametrów technicznych samochodu. W sytuacji, gdy poprzedni właściciel zdecydował się np. na hak holowniczy lub instalację LPG, taką wzmiankę należało umieścić w Karcie pojazdu. W tym dokumencie odnotowywano też zmiany tablic rejestracyjnych.
Przykład
Do czego służyła Karta pojazdu?
Obowiązek posiadania Karty pojazdu nie był przypadkowy – dokument ten był potrzebny podczas załatwiania formalności w wydziale komunikacji. Kartę pojazdu (najczęściej wraz z innymi dokumentami) trzeba było przedstawić, aby:
- Zarejestrować auto. Do 4 września 2022 r. Karta pojazdu stanowiła jeden z obowiązkowych załączników do wniosku o rejestrację samochodu. W 2024 r. nie ma już jednak konieczności jej przedstawiania.
- Wyrejestrować samochód – choćby po jego kradzieży. Jeżeli auto zostało skradzione wraz z Kartą pojazdu, to właściciel musiał napisać dodatkowe oświadczenie.
- Otrzymać wtórnik Karty pojazdu. Gdy właściciel złożył wniosek o wydanie wtórnika Karty pojazdu po jej kradzieży, musiał m.in. złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
W 2024 r. Karta pojazdu nie jest już potrzebna, aby zarejestrować pojazd. W związku z tym po zgubieniu Karty pojazdu nie trzeba występować o wydanie jej duplikatu.
Czy w 2024 roku można kupić auto bez Karty pojazdu?
Zakup samochodu bez Karty pojazdu jest możliwy. W 2024 r. – inaczej niż przed wrześniem 2022 r. – potencjalny nabywca auta nie musi zwracać się do sprzedawcy o to, aby jeszcze przed podpisaniem umowy wystąpił on o duplikat Karty pojazdu. Po zmianie przepisów ten dokument nie zostanie już sprzedającemu wydany. Ale nie oznacza to, że można zapomnieć o sprawdzeniu stanu technicznego i stanu prawnego auta.
Planujesz kupić używany samochód? Sprawdź, czy:
- Samochód ma więcej niż jednego właściciela. Jeżeli tak, na umowie sprzedaży muszą znaleźć się podpisy wszystkich właścicieli.
- Auto stanowi zabezpieczenie kredytu. Jeżeli tak, potrzebne będą dodatkowe dokumenty – sprzedający powinien je uzyskać z banku.
- Sprzedający ma wszystkie dokumenty dotyczące samochodu. Jeżeli nie, a brakuje np. dowodu rejestracyjnego, zrezygnuj z zakupu.
Uwaga!
Jakie są różnice między Kartą pojazdu a dowodem rejestracyjnym?
Aktualnie po utracie Karty pojazdu nie trzeba wyrabiać ponownie tego dokumentu. A co z dowodem rejestracyjnym? To odrębny dokument, a z Kartą pojazdu łączy go to, że również dotyczy pojazdu. Na tym podobieństwa się kończą. Lista różnic jest za to długa.
Karta pojazdu a dowód rejestracyjny – różnice
Karta pojazdu | Dowód rejestracyjny | |
---|---|---|
Czy dokument w dalszym ciągu obowiązuje? | Nie, Karty pojazdu przestały obowiązywać 4 września 2022 r. | Tak, dowody rejestracyjne wciąż są wydawane właścicielom aut. |
Czy konieczne jest okazanie dokumentu podczas kontroli drogowej? | Karty pojazdu nigdy nie trzeba było okazywać podczas kontroli drogowej. | Dowodu rejestracyjnego nie trzeba okazywać podczas kontroli od 1 października 2018 r. |
Czy dokument jest potrzebny podczas załatwiania formalności w urzędzie? | Karta pojazdu nie jest potrzebna od 4 września 2022 r. | Dowód rejestracyjny jest potrzebny m.in. do przerejestrowania pojazdu. |
Czy dokument należy oddać nowemu właścicielowi po sprzedaży auta? | Nie, ale można to zrobić – decyduje o tym sprzedający. | Tak, dowód rejestracyjny zawsze należy przekazać nabywcy auta. |
Ile kosztowała Karta pojazdu?
Za wydaną Kartę pojazdu trzeba było zapłacić 75,50 zł. Stawka ta obowiązywała bez względu na rodzaj pojazdu. Opłatę w tej samej wysokości wnosiły osoby, które chciały wyrobić duplikat Karty pojazdu. Z perspektywy kierowców decyzja o zniesieniu Karty pojazdu była korzystna – w ten sposób sporo oszczędzają oni m.in. podczas rejestracji auta.
Podsumowanie
- Karta pojazdu to dokument, który został wycofany we wrześniu 2022 r.
- Numer Karty pojazdu znajduje się na wewnętrznych stronach tego dokumentu.
- Numer Karty pojazdu wytłaczano również na tylnej okładce tego dokumentu.
- Do wydawania Kart pojazdu uprawnieni byli producenci i importerzy aut oraz wydziały komunikacji.
- Karta pojazdu zawierała informacje o aucie, właścicielu i rejestracji.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co zrobić z Kartą pojazdu w 2024 roku?
Uchylenie przepisów o Karcie pojazdu nie spowodowało automatycznie, że Kartę pojazdu możesz zatrzymać lub zwrócić ją do starosty – tak wynika z art. 12 ust. 4 ustawy nowelizującej ustawę Prawo o ruchu drogowym (Właściciel pojazdu, który posiada kartę pojazdu albo jej wtórnik, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowuje tę kartę albo jej wtórnik albo zwraca tę kartę albo jej wtórnik do starosty).
Czy Karta pojazdu jest potrzebna podczas zakupu ubezpieczenia OC?
Niekoniecznie. Wszystkie informacje, w oparciu o które firma ubezpieczeniowa wylicza wysokość składki, znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Karta pojazdu nie jest zatem potrzebna, aby ubezpieczyć auto. Możesz jednak wykorzystać znajdujące się w niej dane, jeżeli nie masz pod ręką dowodu rejestracyjnego.
Dlaczego Karty pojazdu przestały być wydawane?
Powodem jest postępująca cyfryzacja. Aktualnie dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) mają już różne podmioty – nie tylko Policja i pracownicy wydziałów komunikacji, ale również sądy czy komornicy sądowi. Wszystko to powoduje, że utrzymywanie w obiegu Kart pojazdu mijało się z celem.
Jak sprawdzić, czy dla pojazdu została wydana Karta pojazdu?
Informację o tym, czy Karta pojazdu została wydana dla konkretnego auta, można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli Karta pojazdu została wydana, będzie tam znajdować się informacja o jej numerze. Brak numeru oznacza, że interesujący Cię pojazd to samochód bez Karty pojazdu. Jeszcze do niedawna taką informację można było znaleźć też m.in. w internetowej usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl.
Czy nadal można kupić auto z Kartą pojazdu?
Zdecydowanie tak. Karta pojazdu została wycofana stosunkowo niedawno, a to oznacza, że dla większości poruszających się po drogach aut została ona wydana. Nie każdy kierowca słyszał też o tym, że przepisy w zakresie Karty pojazdu się zmieniły – niektórzy wciąż są przekonani, że ten dokument należy przekazać nabywcy auta.
Źródła
Ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw
Ustawa Prawo o ruchu drogowym (art. 77 – uchylony)
Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 20 października 2003 r. w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu (uchylone)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 marca 2016 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu oraz jej wtórnik (uchylone)