Wymiana tablic rejestracyjnych. Sprawdź, kiedy jest konieczna!

Wymiana tablic rejestracyjnych. Sprawdź, kiedy jest konieczna!
 • Od 31 stycznia 2022 roku można zatrzymać obecne tablice rejestracyjne poprzedniego właściciela auta bez względu na miejsca zamieszkania kupującego i sprzedającego.
 • Rezygnacja z nowych tablic rejestracyjnych pozwoli Ci zaoszczędzić 80 zł lub 1000 zł (numery standardowe lub indywidualne).
 • Tablice trzeba jednak wymienić na nowe, jeśli są zniszczone, uszkodzone lub nie mają wzoru unijnego (np. czarne z białymi numerami lub białe z polską flagą).
 • Zawsze warto powiadomić obecnego ubezpieczyciela o zakupie auta. Dzięki temu można sprawdzić, czy polisa OC jest ważna, opłacona w całości i czy nie jest wymagana dopłata.

Jeśli kupiłeś używane auto, czeka Cię kilka ważnych formalności. To przede wszystkim wizyta w wydziale komunikacji w celu przerejestrowania samochodu na nowego właściciela. Obecnie nabywcy mogą liczyć na pewne udogodnienia, ponieważ nie ma obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych na nowe. Czy zawsze tak jest? Sprawdź.  

Jeszcze kilka lat temu każda osoba, która kupiła używane auto, musiała udać się do urzędu w celu wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych. Najpierw ten obowiązek dotyczył każdego – nawet jeśli kupił auto zarejestrowane w tej samej miejscowości. Nieco później dopuszczono możliwość pozostawienia dotychczasowych blach, jeśli pochodziły one z tego samego powiatu. Dziś jest jeszcze łatwiej, ponieważ numerów rejestracyjnych nie trzeba zmieniać wcale, nawet jeśli pojazd pochodzi z drugiego końca Polski. 

Nie zawsze jednak można skorzystać z takiego udogodnienia. Sprawdź obowiązujące zasady.  

Wymiana tablic rejestracyjnych – zmiana przepisów

Od 31 stycznia 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. W związku z tym pojawiła się możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego, jeśli auto wcześniej było zarejestrowane w Polsce. Warto podkreślić pierwszą zasadę – samochód musi pochodzić z kraju. Jeśli kupiłeś go za granicą, blachy w każdym wypadku trzeba zmienić. 

Nowe przepisy wprowadziła ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. To korzyść dla kierowców, ponieważ nie tylko czeka ich nieco mniej formalności, ale przede wszystkim mniej zapłacą w urzędzie. Opłata obniży się o 80 zł, czy o  koszt wyrobienia nowych tablic. 

4 września 2022 roku zmniejszono opłaty urzędowe o kolejne 19,50 zł. Wówczas zniesiono konieczność wydawania nalepki kontrolnej. Łącznie można zatem zaoszczędzić 99,50 złotych (80 zł tablice + 18,50 zł nalepka kontrolna + 1 zł opłata ewidencyjna). Oczywiście pod warunkiem, że samochód używany był wcześniej zarejestrowany w kraju. 

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że ułatwienia dla właścicieli pojazdów mają przełamać bariery administracyjne, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom. Pozwalają też na realne oszczędności związane z rejestracją pojazdów. 

Jakie są najważniejsze zasady dotyczące wymiany tablic rejestracyjnych w 2023 roku?

Zobacz, jak obecnie wygląda kwestia zmiany tablic rejestracyjnych po zakupie auta. 

 • Po zakupie samochodu używanego zarejestrowanego w Polsce można zachować dotychczasowe numery rejestracyjne, bez względu na miejsce zamieszkania. Można je też zmienić, jeśli nowy właściciel ma taką chęć.  
 • Przepisy dopuszczają możliwość pozostawienia indywidualnych tablic zakupionych przez poprzedniego właściciela samochodu. 
 • Tablice rejestracyjne nie muszą być wymienione, jeśli są czytelne i zgodne z obowiązującym unijnym wzorem. Jeśli nie spełniają tych wymogów – trzeba zamówić nowe blachy. 

To spore ułatwienie dla kierowców.  

Co trzeba zrobić, aby zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne?

Chcesz zostawić obecne tablice samochodowe? Wystarczy, że podczas przerejestrowania auta w wydziale komunikacji zaznaczysz odpowiednią opcję w składanym wniosku. Nie musisz robić nic więcej. 

W takim przypadku urząd rejestrujący samochód nie wyda nowych tablic, tylko dokona legalizacji dotychczasowych. 

Czy brak obowiązku wymiany tablic oznacza brak obowiązku rejestracji?

Brak konieczności wymiany tablic rejestracyjnych jest jedynie ułatwieniem i nie zwalnia Cię z przejścia pozostałych elementów procedury po zakupie samochodu. 

Masz 30 dni od daty zawarcia umowy kupna/sprzedaży na zgłoszenie nabycia auta w starostwie powiatowym.  

Ważne! Nie musisz rejestrować samochodu kupionego i już zarejestrowanego w Polsce. Nie ma za to żadnych kar. Musisz jedynie zgłosić jego zakup, czyli zmianę właściciela. 

Inaczej wygląda kwestia rejestracji samochodu sprowadzonego z państwa członkowskiego UE – wówczas rejestracja jest obowiązkowa. Trzeba ją przeprowadzić w terminie 30 dni od zakupu. 

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Uwaga! W związku z epidemią COVID-19 termin rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy był wydłużony do 60 dni. Z dniem 1 lipca 2023 r. odwołano na obszarze Polski stan zagrożenia epidemicznego. Wróciły więc wcześniejsze przepisy, czyli termin 30 dni.  

Kiedy zmiana tablic rejestracyjnych jest konieczna?

W niektórych przypadkach zmiana tablic rejestracyjnych kupionego samochodu jest obowiązkowa. Trzeba o tym pamiętać, by nie narazić się na problemy. Musisz to zrobić, jeśli dotyczy Cię jedna z poniższych sytuacji. 

 • Rejestracja samochodu, który nie był dotychczas zarejestrowany w Polsce 

Jeśli kupiłeś samochód za granicą, po sprowadzeniu go do Polski masz obowiązek dokonania pełnej rejestracji, łącznie z wymianą tablic. Auto trzeba wprowadzić do polskiej ewidencji pojazdów i zastosować w nim oznaczenia stosowane w naszym kraju. 

 • Wymiana tablic rejestracyjnych zniszczonych i nieczytelnych 

Wymiana uszkodzonej tablicy rejestracyjnej zawsze jest konieczna. Dotyczy to również blach, które są nieczytelne, na przykład zgięte, porysowane lub zniszczone w takich sposób, że nie można odczytać symboli. 

 • Wymiana tablic rejestracyjnych niespełniających standardów unijnych 

Blachy samochodowe powinny być zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania dotychczasowych numerów rejestracyjnych nie dotyczy zatem tablic rejestracyjnych czarnych z białymi numerami oraz białych z flagą PL zamiast z godłem UE

 • Zmiana tablic rejestracyjnych, jeśli jedna z nich się zgubiła 

Zgubienie tablic wcale nie należy do rzadkości. Czasami wystarczy wjechać w „dziurę” lub zahaczyć o przydrożne krzewy, aby ten element odpadł. W takiej sytuacji zawsze należy wyrobić nowe blachy. Nie można samodzielnie wykonać duplikatu, na przykład wydrukować numerów na domowej drukarce. Nie jest również dopuszczalne zakupienie nowych blach w Internecie. Mona to zrobić wyłącznie drogą formalną, czyli w wydziale komunikacji.  

Czy trzeba wymieniać tablice rejestracyjne po przeprowadzce?

Nie ma takiej konieczności. Trzeba jednak dokonać aktualizacji danych w dowodzie rejestracyjnym. Oczywiście, możesz zmienić tablice, jeśli nie chcesz aby Twój samochód „wyróżniał się” na tle innych. 

Niektórzy decydują się na to, ponieważ sąsiedzi nieprzychylnie patrzą na samochody na obcych rejestracjach, które zajmują miejsca parkingowe. Może chodzić także o antagonizmy społeczne, czy wpisaną „w tradycję” niechęć do innego, pobliskiego miasta.  

Jeśli wiąże się ona z działaniem na szkodę kierowcy, na przykład rysowaniem karoserii czy przebijaniem opon, zmienienie numerów na lokalne może być bezpieczniejszym rozwiązaniem. Oczywiście każdy taki incydent warto zgłaszać do odpowiednich służb. 

Czy brak obowiązku wymiany tablic pomaga kierowcom?

Brak zmiany tablic rejestracyjnych to z pewnością korzyść materialna. Jeśli nie zdecydujesz się na nowy numer rejestracyjny, w Twojej kieszeni pozostanie 80 zł. Oszczędzasz także czas potrzebny na montaż nowych tablic – korzyści są spore. 

Opłata komunikacyjnaSamochód używany zarejestrowany w Polsce
Tablice rejestracyjne zwyczajne80 zł
Tablice rejestracyjne indywidualne1,000 zł
Dowód rejestracyjny54 zł
Pozwolenie czasowe13.50 zł
Nalepka legalizacyjna12.50 zł
Opłata ewidencyjna1.50 zł
RAZEM (w przypadku zwyczajnych tablic rejestracyjnych)161.50 zł
RAZEM (w przypadku pozostawienia dotychczasowych tablic rej. z wydaniem pozwolenia czasowego)81 zł
RAZEM (w przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych)1,081.50 zł
RAZEM Przerejestrowanie pojazdu z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego, bez wydania pozwolenia czasowego67 zł

Dodatkowo, jeśli poprzedni właściciel miał indywidualne blachy, masz pełne prawo przejąć je po nim bez ponoszenia dodatkowych kosztów (oszczędzasz więc aż 1000 złotych!). Warto to zrobić, jeśli ich treść Tobie również się podoba.  

Jedyny minus zachowania oznaczeń to czasem brak zgodności z wyróżnikiem powiatu. Jeśli jednak nie stanowi to dla Ciebie problemu, nie warto przepłacać.  

Czy trzeba powiadomić ubezpieczyciela o zmianie tablic rejestracyjnych?

Niezależnie od tego, czy zmienisz blachy, czy pozostawisz stare numery, nie musisz kupować nowej polisy OC. Te dwie kwestie są od siebie całkowicie niezależne.  

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych gwarantuje przejście wszelkich praw i obowiązków związanych z ubezpieczeniem OC na nowego właściciela. To znaczy, że po zakupie i podpisaniu umowy sprzedaży auta polisa automatycznie przechodzi na Ciebie jako nowego właściciela. Ponadto jest przypisana do samochodu, a nie do kierowcy, więc auto wciąż zachowuje pełną ochronę ubezpieczeniową.  

Oczywiście warto skontaktować się z ubezpieczycielem z uwagi na możliwość rekalkulacji OC, czyli ponownego obliczenia składki na podstawie danych nowego właściciela pojazdu. Zaniechanie takiego działania nie może jednak sprawić, że polisa przestanie obowiązywać.  

Uwaga!  Od razu po zakupie auta upewnij się, że polisa jest ważna i opłacona w całości. Pamiętaj, że teraz Ty w pełni odpowiadasz za obowiązek ubezpieczenia samochodu. Jeśli poprzedni właściciel zaniedbał jakieś formalności, to Ty możesz ponieść konsekwencje. 

Zmiana tablic rejestracyjnych - FAQ

 1. Ile kosztuje wymiana tablic rejestracyjnych?

  Jeśli chcesz lub musisz wymienić tablice rejestracyjne, przygotuj się na dodatkowe koszty. W zależności od wybranych tablic zapłacisz 80 zł (standardowe) lub 1000 zł (indywidualne).

 2. Czy można zmienić numer rejestracyjny bez zmiany właściciela?

  Tak, jeśli na przykład zmieniasz miejsca zamieszkania. Osoba, która zmieniła na stałe adres i chce, aby numery rejestracyjne jej samochodu odpowiadały nowej lokalizacji, może złożyć wniosek o przerejestrowanie auta. Nie jest to obowiązkowe, ale można to zrobić.

 3. Czy trzeba wymienić tablice rejestracyjne z innego miasta?

  Nie ma takiego obowiązku. Zależy to od Twoich preferencji – możesz zmienić tablice lub pozostawić obecne, nawet jeśli mieszkasz w Zakopanem, a samochód kupiłeś w Gdańsku.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments