Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem w 2024 r.?

Przegląd samochodu z gazem

Wysokie ceny benzyny i oleju napędowego to główny powód, dla którego wielu właścicieli samochodów decyduje się na montaż instalacji gazowej. Jednak ten krok skutkuje wyższą opłatą za coroczny przegląd auta. Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem? Od 1 lipca 2023 r. stawka wynosi 161 zł. Sprawdź, co składa się na tę kwotę.

Zakup samochodu to określony koszt. Jednak bardziej dotkliwe mogą okazać się koszty eksploatacyjne – paliwo, ubezpieczenie OC czy serwis to wydatki, których trudno uniknąć. Dobra wiadomość jest taka, że wysokość tych opłat można częściowo zminimalizować, wyposażając auto w instalację gazową. Mimo że przegląd auta na gaz jest droższy, to oszczędności poczynione na paliwie w pełni rekompensują różnicę.

Z czym wiąże się montaż instalacji gazowej w samochodzie?

Mimo że w ofercie producentów pojazdów dostępne są wersje z fabryczną instalacją gazową, to wielu kierowców montuje taką instalację w autach tankowanych benzyną. Rozwiązanie to jest legalne, przy czym trzeba pamiętać o dopełnieniu formalności. O jakich formalnościach mowa? Montaż instalacji LPG w samochodzie należy zgłosić w wydziale komunikacji. Właściciel auta ma na to 30 dni.

Aby urzędnik dokonał stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, podczas wizyty w urzędzie trzeba przedstawić niezbędne dokumenty – wymagane są:

 • wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji LPG/CNG;
 • certyfikat zbiornika gazowego;
 • faktura (rachunek) z warsztatu za montaż instalacji LPG/CNG;
 • dowód rejestracyjny.

Montaż instalacji gazowej w pojeździe mogą przeprowadzać tylko niektóre warsztaty – muszą one posiadać uprawnienia. To jednak nie wszystko. W celu uniknięcia problemów w wydziale komunikacji właściciel samochodu powinien sprawdzić, czy w otrzymanych dokumentach nie ma błędów (np. niezgodności numeru zbiornika gazowego).

Korzystanie z samochodu z instalacją gazową bez uprzedniego dopełnienia formalności jest ryzykowne – w razie rutynowej kontroli drogowej kierowca może spodziewać się zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Jak często należy przeprowadzać badanie techniczne auta z instalacją LPG?

Jesteś właścicielem samochodu i rozważasz montaż instalacji LPG? Z pewnością orientujesz się, że stwierdzenie, zgodnie z którym na badanie techniczne auta trzeba zgłaszać się co roku, jest pewnym uproszczeniem. W przypadku nowych pojazdów zasady są następujące:

 • pierwsze badanie techniczne przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji;
 • drugie badanie techniczne przeprowadza się przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji – nie później niż 2 lata od dnia poprzedniego badania technicznego;
 • kolejne badania techniczne należy przeprowadzać już co roku.

Jak jest w przypadku samochodów z instalacją gazową? Takich aut powyższe wyjątki nie obowiązują – pojazd zasilany gazem musi być poddawany okresowemu badaniu technicznemu co roku, a jego wiek nie ma żadnego znaczenia. Badanie techniczne pojazdu z instalacją gazową mogą przeprowadzać tylko stacje kontroli oznaczone literą „c” – symbolizuje ona badania pojazdów przystosowanych do zasilania gazem.

Chociaż instalację gazową obowiązkowo należy badać tylko raz w roku, niektórzy kierowcy odwiedzają diagnostę częściej. Dlaczego? Takie badanie nie jest szczególnie kosztowne (najczęściej zapłacić trzeba od 100 do 150 zł), a daje poczucie bezpieczeństwa – kierowca może być pewien, że stan instalacji nie stanowi zagrożenia.

Jeżeli diagnosta przeprowadzający badanie techniczne pojazdu stwierdzi, że w dowodzie rejestracyjnym pojazdu brakuje wzmianki o LPG/CNG, to nie będzie mógł postawić w dokumencie pieczątki.

Jakie dokumenty są wymagane podczas przeglądu auta z gazem?

Zanim pracownik stacji kontroli przejdzie do sprawdzenia instalacji gazowej, musi zapoznać się z dokumentami. Z tego względu kierowca, który wybiera się na stację kontroli pojazdów, powinien zabrać ze sobą: dowód rejestracyjny, atest zbiornika gazowego i świadectwo homologacji sposobu montażu instalacji gazowej. Co dokładnie weryfikują diagności? Nie mają oni dowolności – muszą skontrolować:

 • ważność protokołu i decyzji Dyrektora TDT, które dotyczą sprawności zbiornika lub butli przeznaczonej do magazynowania gazu w pojeździe;
 • poprawność oznakowania homologacyjnego elementów instalacji zasilania gazem;
 • zgodność danych identyfikacyjnych zbiornika z danymi zawartymi w protokole wydanym przez Dyrektora TDT.

Jak przebiega przegląd pojazdu z instalacją gazową?

Badanie techniczne pojazdu na gaz różni się od standardowego badania technicznego dodatkowym etapem, podczas którego kontrolowany jest stan instalacji gazowej. Diagnosta, co wynika wprost z przepisów, powinien sprawdzić m.in., czy:

 • zbiornik nie nosi śladów uszkodzeń;
 • przewody metalowe wysokiego ciśnienia są bez załamań;
 • nie występuje oszronienie płaszcza zewnętrznego zbiornika LNG – takie zjawisko wskazuje na nieszczelność;
 • zawór wlewowy jest umieszczony w miejscu łatwo dostępnym;
 • odprowadzanie gazu z zaworów bezpieczeństwa jest prawidłowe.

Kontrola szczelności instalacji zasilanej gazem odbywa się przy użyciu elektronicznego detektora gazu. Diagnosta powinien użyć sprzętu m.in. w miejscach połączeń przewodów i gniazdach zaworów bezpieczeństwa.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem w 2024 r.?

W 2024 r. – podobnie jak w okresie od 1 lipca 2023 r. – badanie techniczne samochodu osobowego z instalacją gazową kosztuje 161 zł. Mimo że diagności od wielu lat wskazują na konieczność podniesienia stawek, to prace legislacyjne w tym zakresie wciąż są odkładane. W konsekwencji przynajmniej w pierwszych miesiącach 2024 r. właściciele samochodów z instalacją LPG/CNG nie muszą spodziewać się podwyżek.

Co ciekawe, w poprzednich latach badanie techniczne aut z instalacją gazową było o 1 zł droższe – wspomniana złotówka zasilała rachunek bankowy funduszu CEPiK. Z dniem 1 lipca 2023 r. opłata ta została jednak zniesiona.

Przegląd samochodu z gazem – ceny w różnych latach

Przegląd samochodu z gazem w 2024 r.161 zł
Przegląd samochodu z gazem w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.161 zł
Przegląd samochodu z gazem w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r.162 zł
Przegląd samochodu z gazem w 2022 r.162 zł

Co składa się na opłatę za badanie techniczne samochodu na gaz?

Łódź, Zduńska Wola, Gdańsk, Olsztyn czy Gliwice – bez względu na to, w którym mieście znajduje się stacja kontroli pojazdów, stawka za badanie techniczne auta z instalacją gazową jest stała – wynosi ona 161 zł. Co się na nią składa? Dwie opłaty – są to:

 • 98 zł – opłata za okresowe badanie techniczne;
 • 63 zł – opłata za badanie specjalistyczne auta przystosowanego do zasilania gazem.

Jak łatwo zauważyć, właściciele aut z instalacją gazową płacą za obowiązkowe badanie techniczne zaledwie o 63 zł więcej. Z kolei oszczędności wynikające z tankowania gazu najczęściej wielokrotnie przekraczają podaną kwotę.

Jakie są konsekwencje przeglądu samochodu z gazem po terminie?

Brak obowiązkowego przeglądu może sprawić, że właściciel samochodu – również z instalacją gazową – będzie mieć sporo problemów. O czym mowa? Brak obowiązkowego przeglądu skutkuje:

 • mandatem w wysokości od 1500 do 5000 zł – jeżeli brak badania technicznego zostanie ujawniony przez policjantów;
 • zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego – kierowca otrzyma 7 dni, by zgłosić się na stację kontroli pojazdów;
 • problemami z wypłatą odszkodowania z AC – firma ubezpieczeniowa może powołać się na zapisy w OWU i umowie, wyłączając swoją odpowiedzialność.

W jaki sposób instalacja gazowa w pojeździe wpływa na cenę OC?

Samochody z instalacją gazową – podobnie jak pozostałe pojazdy mechaniczne – muszą być objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Jeżeli spojrzeć na średnie ceny OC z 2023 r., to okazuje się, że w badanym okresie właściciele samochodów z instalacją LPG/CNG płacili więcej niż właściciele aut elektrycznych i zasilanych benzyną, ale mniej niż właściciele pojazdów hybrydowych i z silnikiem Diesla – obowiązkowa polisa kosztowała ich średnio 517 zł.

Rodzaj silnika a średnia cena OC w 2022 i 2023 roku

Rodzaj silnikaŚrednia cena OC w 2022 r.Średnia cena OC w 2023 r.
Elektryczny379 zł425 zł
Benzyna495 zł505 zł
Benzyna + gaz505 zł517 zł
Hybryda520 zł552 zł
Diesel521 zł534 zł

Średnią wysokość składki należy jednak traktować ostrożnie – to jedynie wskazówka. To, ile ostatecznie właściciel samochodu z instalacją gazową zapłaci za roczne OC, zależy nie tylko od rodzaju paliwa – znaczenie ma też doświadczenie kierowcy czy jego wiek. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje najtańsze OC? Rozwiązanie jest jedno – wykonaj kalkulację, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC.

Przykład: Załóżmy, że 40-letni pan Tomasz z Olsztyna ma w garażu Dacię Sandero z 2018 r. w trzech wersjach – jedna jest zasilana benzyną, druga gazem i benzyną, a trzecia została wyposażona w silnik Diesla. Jak duże różnice wystąpią w cenach ubezpieczenia OC dla tych trzech pojazdów?

Trzy najtańsze oferty dla Dacii Sandero zasilanej benzyną

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
396,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
440,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
444,00 zł rata od 0 zł
Trasti
396,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
440,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
444,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Trzy najtańsze oferty dla Dacii Sandero zasilanej benzyną i gazem

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
396,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
440,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
444,00 zł rata od 0 zł
Trasti
396,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
440,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
444,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Trzy najtańsze oferty dla Dacii Sandero zasilanej olejem napędowym

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
444,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
486,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
492,00 zł rata od 0 zł
Trasti
444,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
486,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
492,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Jak widać, w tym przypadku ubezpieczenie modelu z silnikiem Diesla rzeczywiście okazało się najdroższe. Jednak między autem zasilanym benzyną i autem zasilanym benzyną i gazem brak jest różnicy w cenie polisy. To przykład kolejnego z wielu powodów, dla których warto korzystać z kalkulatorów OC/AC.

 

Podstawa prawna:

 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów
 • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach

Podsumowanie

 • Przegląd samochodu zasilanego gazem należy wykonywać co roku – od tej zasady nie ma wyjątków.
 • Od 1 lipca 2023 r. badanie techniczne auta z instalacją gazową kosztuje 161 zł – bez względu na to, gdzie znajduje się stacja kontroli.
 • Po zamontowaniu w pojeździe instalacji LPG/CNG należy zgłosić się do wydziału komunikacji.
 • Podczas badania technicznego auta na gaz diagnosta sprawdza m.in. szczelność instalacji gazowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem i hakiem?

  Sprawdzenie prawidłowości przystosowania pojazdu silnikowego do ciągnięcia przyczepy kosztuje 35 zł. Jednak diagności nie pobierają tej opłaty, jeżeli pojazd, który ma zostać poddany okresowemu badaniu technicznemu ma w dowodzie rejestracyjnym adnotację „przystosowany do ciągnięcia przyczepy” lub „HAK”.

 2. Czy o montażu instalacji gazowej w pojeździe należy powiadomić firmę ubezpieczeniową?

  Firma ubezpieczeniowa powinna zostać poinformowana o wszelkich przeróbkach w pojeździe, w tym o montażu instalacji gazowej. Może się okazać, że dzięki zamontowaniu instalacji LPG/CNG właściciel pojazdu będzie płacił za OC mniej niż dotychczas.

 3. Czy montaż instalacji gazowej w aucie jest opłacalny?

  Jeżeli auto przemierza co roku wiele tysięcy kilometrów, to montaż instalacji gazowej może się bardzo opłacać – gaz jest tańszy niż benzyna, a obowiązkowe badanie techniczne jest droższe jedynie o 63 zł. To jednak ogólna reguła – opłacalność montażu instalacji gazowej należy zawsze ocenić indywidualnie.

 4. Czy w pojeździe z silnikiem Diesla może zostać zamontowana instalacja LPG?

  Technicznie jest to możliwe, jednak taka modyfikacja jest rzadko praktykowana ze względów ekonomicznych, a to z kolei przekłada się na niewielkie zainteresowanie. Instalacje LPG do silników Diesla są po prostu drogie – ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments